Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

Αγαπητοί φίλοι,

Μάζι με άλλούς φίλους έχουμε πάρει την πρωτοβουλεια για να προσπαθησουμε μέσα στα πλαισια των δυνατοτητων μας να συνεισφερουμε στην αποκατασταση των καμενων εκτασεων και όπου μπορουμε στην βελτιωση της ποιότητας ζωής των θηραμάτων ειτε με την προσθηκη νερου ειτε με σπορες και δεντροφυτευσεις.

Για το λόγο αυτο θα θελαμε την συνεισφορα όλων όσων θέλουν για τα εξης:

Βοηθεια για εύρεση πλαστικων βαρελιων και πλαστικων παγουριων για δημιουργεια ποτιστρών!

Αν υπάρχει κάποιος του δασονομειου να μας ενημερωσει αν μπορουμε να προμηθετουμε σπαλαθοσπορο και δενδρυλια σχοινιας ( για ΚΑΤΩ ΔΡΥ) και πευκα για Φτερικουδι /Παναγια.

Εθελοντες για βοήθεια

Επισης για τον ίδιο λόγο μπορειτε να γινετε μέλη σε αυτη την ομάδα

http://www.facebook.com/#!/groups/296870983712261/
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε Αθημε εχω 2 ποτηστρες κουγκρενες που εκαμεν πρην λια χρονια ο πατερας για παρομιους σκοπους και εμειναν πισω!
αν σου καμουν κοπιασε να τες παρεις
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:ε Αθημε εχω 2 ποτηστρες κουγκρενες που εκαμεν πρην λια χρονια ο πατερας για παρομιους σκοπους και εμειναν πισω!
αν σου καμουν κοπιασε να τες παρεις

Κάμνουν πολλα καλά φίλε
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από sotiris!129 »

οποτε θελεις κοπιασε να τες πιασεις γιατι σε 15 μερες πρεπει να δοκω πτυχιακη και να σασω τα πραματα μου να φιω ετσι δεν μπορω δυστιχως να προσφερω και τα χερια μου!
τωρα να δω που να ερτει ο ζιρις μου που το βουνο ΑΝ εξεμεινε και το καλουπι που τες εκαμαμε να πω του αν μπορει να καμει ζιαλες!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από 'petros' »

Aνθιμε πολλα καλες οι ιδεες σου αλλα για την περιοχη Αγιου Επιφανιου στα καμενα θα συμβουλευα να τελειωσουν αυτοι που θα κοψουν τα καμενα πευκα για ξυλεια(Λογικα ολο και καποιου θα τα δωσει επι πληρωμης το Δασονομειο) γιατι δεν θα αφησουν τιποτα στο τοπο του οταν ξεκινησουν κοψιμο και θα πανε αδικα τα μικρα πευκα που θα φυτεψουμε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

'petros' έγραψε:Aνθιμε πολλα καλες οι ιδεες σου αλλα για την περιοχη Αγιου Επιφανιου στα καμενα θα συμβουλευα να τελειωσουν αυτοι που θα κοψουν τα καμενα πευκα για ξυλεια(Λογικα ολο και καποιου θα τα δωσει επι πληρωμης το Δασονομειο) γιατι δεν θα αφησουν τιποτα στο τοπο του οταν ξεκινησουν κοψιμο και θα πανε αδικα τα μικρα πευκα που θα φυτεψουμε


Φίλε να ξεκηνησουμε να βάλουμε νερο γιατι εχει ακόμα 2 μηνες γεματους ανεδρους , και οταν με το καλο τελιωσουν οι ξυλοκόποι ξεκινουμε αναδασωση. ουτως η αλλως δεντρα αν δεν καμει λιγα νερα δεν μπορουμε να φυτεψουμε. περισσοτερο επειγον ειναι ο ΚΑΤΩ ΔΡΥΣ- ΛΕΥΚΑΡΑ, ημουν εκει σημερα με τον Ανδρεα και ειναι δραμα.
Το σπαλαθι θα ξαναγεννηθει αλλα θελει 3 -4 χρονια , στο εν τω μεταξυ αν βοηθησουμε λιγο την χλωριδα να ανακαμψει δεν ειναι ασχημο

ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΤΙΚΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΓΗ< ( Εκτος αν συμφωνει ο ιδιώτης)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

Ξερει κάποιος να μας πει πως να κάνουμε ποτιστρές χωρίς floaters/ μαππα??
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από AndreasDr »

Άνθυμε εμίλησα τωρά με τον Άκη , είπε μου για κάποιον που του ήβρε 15 βαρέλια μπλέ, αν έβρουμε και καλούπι όπως τσίνες της φωτογραφίας εννα τες χύσουμε κουγκρί ένα απόγευμα και 1 Σάββατο 2-3 ομάδες των 3 ατόμων βάλλουμεν τες άνετα. Διαφορετικά να έβρουμε βαρελλούθκια 20λιτρα του λαδιού-τα ορθογώνια και θα κάμουμε άλλη πατέντα. Ήβρα τωρά και φλοτέρ τιμή κόστους αλλά θα το παλέψω για κανέναν που μπόρει να μας τες χορηγήσει.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΚΑΜΝΩ ΣΑΣ ΕΓΩ ΚΑΛΟΥΠΙ. ΠΟΛΛΑ; ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΛΙΚΑ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΜΟΥΜΕΝ 3-4 ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΑ. . ΚΟΥΓΚΡΙΟΜΗΧΑΝΗ ΕΧΩ ΕΓΩ, ΕΝΑΝ ΣΑΚΟ ΤΣΙΗΜΕΝΤΟ ΤΖΙΑΙ ΑΜΜΟ ΚΑΜΝΟΥΜΕΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕΝ ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ .
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από AndreasDr »

stelios--- έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Άνθυμε εμίλησα τωρά με τον Άκη , είπε μου για κάποιον που του ήβρε 15 βαρέλια μπλέ, αν έβρουμε και καλούπι όπως τσίνες της φωτογραφίας εννα τες χύσουμε κουγκρί ένα απόγευμα και 1 Σάββατο 2-3 ομάδες των 3 ατόμων βάλλουμεν τες άνετα. Διαφορετικά να έβρουμε βαρελλούθκια 20λιτρα του λαδιού-τα ορθογώνια και θα κάμουμε άλλη πατέντα. Ήβρα τωρά και φλοτέρ τιμή κόστους αλλά θα το παλέψω για κανέναν που μπόρει να μας τες χορηγήσει.
οι ρε Αντρεα βαρελουθκια 20 λιτρα με τουτιν την πυρα εν καμνεισ τιποτε!!!να παμε να πιασουμε τα βαρελια που ηβρα αλλα ορισμενα ειχαν πογια μεσα και θελουν καθαρισμα!!!σαστου να τριφεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ρε φίλε τα 20λιτρα μοιράζω τα και βάλλω τους φλοτέρ να γινούν ποτίστρα, πάλε εν ενωμένα με μεγάλο βαρέλλι. Αλλά με τα καλούπια που λαλούν τα κοπέλια πιο πάνω έν χρειάζοντε τα 20λιτρα. Το τρίψιμο εν το φοούμαστε, εννα ποσκολιστούμε.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”