Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από AndreasDr »

stelios--- έγραψε:Tα 5 πρωτα βαρελια παραδοθηκαν σημερα!!!εμειναν αλλο καμια 20αρια!!!διπλοκαμπινα διαθεσιμα υπαρχουν??????
Στέλιο πιάσμε αύριο να ξιγηθούμε, στο δικό μου εν κλειστή η κάσια αλλά κάτι εχω υπόψην μου.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από chris197 »

παιδια,
υπαρχει καπιο εργοστασιο στην περιοχη Μενεου το οπιο παρασκευασει μαρμελαδα ( εαν δεν απατομε ειναι του Μορφακη ) εκει υπαρχουν παρα πολλα βαρελλια. εαν θελέτε να παω να ρωτισω εαν εχει την καλη διαθεση να μας δωσει λιγα.
το προβλημα που εχω ειναι οτι το διπλοκαμπινο που η κασια ειναι κλειστη, γι αυτο θα χρειαστο βοηθεια για την μεταφορα.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιδια προς το παρόν με βαρελια ειμαστε καλυμένοι αλλα ειναι καλο να γνωριζουμε που υπάρχουν επειδη σκοπος ειναι σε συνεννοηση με το Ταμειο θηρας , Το δασονομειο και του κατα τοπους κυνηγετικους συλλογους να συνεχίσουμε αυτο που ξεκινησαμε και σε άλλες περιοχές

Αν κάποιος μπορει να μας κάνει καλουπια ή ξερει που μπορουμε να βρουμε καλουπια για ποτιστρες τσιμεντένιες
Αν μας πειτε που υπάρχουν φθηνα floaters η καποιος εχει κανα-δυο floaters (μαππες) για να κανουμε ποτιστρες με πλαστικα βαρελάκια των 20 λίτρων και άλλα υλικα όπως λαστιχα και starters για βρύσες

Το πρωτο εγχειρημα ειναι για το Σαββατο 01 Σεμπτεβρίου.
Το σημείο συναντησης θα ανακοινωθεί.
Ο καθένας που θα ρθει ας φερει κανενα σακουλάκι με σπορους, ειτε σιταρι, ειτε βικο, λουβανα, λουβι ακομα αν βρειτε πινολια και κανενα δενδρυλιο σχοινιας ή πευκου σε πρωτη φαση να μπουν εκει που θα ειναι οι ποτιστρες και αυτοι που θα αναλάβουν το γεμισμα θα ποτιζουν και τα δενδρακια.

Νομιζω να οργανωσουμε και μια μεγαλη δενδροφυτευση μετα τις πρωτες βροχες , προς τα τέλη Οκτωβριου αν φυσικα εχουμε την εγκριση του ιδιωτη αλλιως μες τη κρατική γη.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από marinos.a »

Ανθιμε, εγώ μπορώ να διαθέσω κάποια λεφτά να αγοράσω πράγματα.

Απλά πρέπει να καταρτιστεί ένας κατάλογος αναγκών για να ξέρουμε τι θα αναλάβουμε.
Ο προσωπικώς μας υδραυλικός μπορεί να αναλάβει την κοστολόγηση

θέλουμε 20 μέτρα σωλήνα ας πούμε, και καμνει τόσα.
θέλουμε 20 φλοτέρ και κάνουν τόσα

Θα μπορέσω να αγοράσω κάποια πράματα την Παρασκευή που είναι του Αγίου Φακελαρίου
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από AndreasDr »

Συμφωνώ με την λίστα, εγώ μπορώ να φέρω 50 μέτρα λάστιχο 20mm και μερικά εξαρτήματα για να ενώνετε το λάστιχο με τι φλοτέρ, όπως επίσης και μερικα ρουπινέττα για την εξαγωγή του ντεποζίτου-βαρελιού.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
axerkwtis

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από axerkwtis »

Milisa me ton dasarxi Larnakas katarxas eipe se olous mpravo gia tin prwtovoulia k oso afora to thema paroxis futwn na xanamilisoume ton Oktomvri na doume ti mporei na ginei
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από LAGOS »

Φίλε μου απο επαφές που έκανα με το Τμ. Δασών για το ίδιο θέμα η επίσημη απάντηση που πήρα ήταν αυτή που πήρες και εσύ. Η ανεπίσημη όμως είναι ότι δεν υπάρχει κονδύλι για διάθεση δενδρυλίων οπόταν εναπόκειται στην καλή τους διάθεση και αν υπάρχουν διαθέσιμα απο τα δικά τους για να μας δώσουν. Οι ανθρώποι του Τμ. Δασών είναι πολύ συνεργάσιμοι και έχουν όλη την καλή διάθεση να μας βοηθήσουν φτάνει να μπορούν.
Αν θέλεις πές μου σε π.μ με ποίο μίλησες.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
axerkwtis

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από axerkwtis »

File lage sou apantisa me pm
Kati allo pou pithanwn na voithisei einai na zitithei apo fitwria dwrean kapoia dendrilia gt ena tmima daswn p mono tou einai diskolo..sto zigi exei arketa opws to floralink k o shiailos
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από admin »

Εγώ έχω καλές σχέσεις με τον κύριο Δημήτρη Λόρδο το πρόεδρο της σκοπευτικής Ομοσπονδίας ο οποίς έχει το εργοστάσιο Lordos Plastic και επίσης ένα μέλςο μας εδώ μέσα κάνει εισαγωγή απο σωλήνες και λάστιχα άρα αν είμαστε συγκεκριμένοι τι θέλουμε να πιάσουμε τιμές ίσως και κάποιες δωρεές.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Anthimos »

LAGOS έγραψε:Φίλε μου απο επαφές που έκανα με το Τμ. Δασών για το ίδιο θέμα η επίσημη απάντηση που πήρα ήταν αυτή που πήρες και εσύ. Η ανεπίσημη όμως είναι ότι δεν υπάρχει κονδύλι για διάθεση δενδρυλίων οπόταν εναπόκειται στην καλή τους διάθεση και αν υπάρχουν διαθέσιμα απο τα δικά τους για να μας δώσουν. Οι ανθρώποι του Τμ. Δασών είναι πολύ συνεργάσιμοι και έχουν όλη την καλή διάθεση να μας βοηθήσουν φτάνει να μπορούν.
Αν θέλεις πές μου σε π.μ με ποίο μίλησες.
Φίλε τα σπαλαθερα μες τα καμενα του ΚΑΤΩ ΔΡΥ σε 3 με 4 χρόνια θα ξαναπολυσουν , επισης οι σχοινιες, μερσινιές αγριοελιες και τερατσιες σε ποσοστο πέραν του 50%.
Δηλαδη σε 3 με 4 χρόνια θα αποκατασταθει η φυση απο μονη της. Τα δεντρυλια που θελουμε απο πευκο ειναι ελάχιστα ή ακόμα και σπόρο ( πινολι) η σπαλαθοσπορό και τα σπερνουμε εμεις με τις υποδειξεις τους αφου ουτως η αλλως τα πευκα δεν ηταν πυκνά στην περιοχή .

Μεριμνα μας ειναι η βελτιωση ποιοτητας ζωης των θηραματων και της φυσης γενικότερα μεχρι να αποκατασταθει απο μονη της
Οχι μονο μεσα στα καμενα αλλα και η προσθηκη επιπλέον νερου στις περιοχες που δεν καηκαν μιας και οι περιοχες αυτες εχουν επιβαρυνθει με περισσοτερα θηραματα αρα οι αναγκες των περιοχων που δεν εχουν καει και που γειτνιάζουν με τα καμενα εχουν αυξηθει σε νερο και τροφη
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”