ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Jaegerr
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 08 Μαρ 2014, 16:40

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από Jaegerr »

Λαμβάνοντας υπόψη ότι στους «καλούς καιρούς» δημιουργούσαν ανεξάρτητες υπηρεσίες που την άκρα είτε χρειάζεται είτε όχι , σήμερα με το μεγάλο οικονομικό πρόβλημα που υπάρχει η σύμπτυξη υπηρεσιών όχι μόνο περιορίζει κατά πολύ τα έξοδα αλλά γίνονται και πιο αποδοτικές. Όταν κάνεις κρητική σε κάτι θα πρέπει ταυτόχρονα να δίνεις και μια δική σου εκδοχή για το πώς θα γινόταν βελτίωση. Κάτω από αυτήν την σκέψη, η δική μου εισήγηση είναι η απορρόφηση των θηροφυλάκων στο δασονομείο. Δεν μπορείς απλά να καταργήσεις μια υπηρεσία και να απολύσεις το προσωπικό.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το θήραμα στην Κύπρο το μόνο που χρειάζεται είναι προστασία και αποδεδειγμένα αυτό δεν του παρέχεται !
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από savvis25 »

Λαμβάνοντας υπόψη ότι στους «καλούς καιρούς» δημιουργούσαν ανεξάρτητες υπηρεσίες που την άκρα είτε χρειάζεται είτε όχι , σήμερα με το μεγάλο οικονομικό πρόβλημα που υπάρχει η σύμπτυξη υπηρεσιών όχι μόνο περιορίζει κατά πολύ τα έξοδα αλλά γίνονται και πιο αποδοτικές. Όταν κάνεις κρητική σε κάτι θα πρέπει ταυτόχρονα να δίνεις και μια δική σου εκδοχή για το πώς θα γινόταν βελτίωση. Κάτω από αυτήν την σκέψη, η δική μου εισήγηση είναι η απορρόφηση των θηροφυλάκων στο δασονομείο. Δεν μπορείς απλά να καταργήσεις μια υπηρεσία και να απολύσεις το προσωπικό.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το θήραμα στην Κύπρο το μόνο που χρειάζεται είναι προστασία και αποδεδειγμένα αυτό δεν του παρέχεται !
Ωραία αυτά που γράφεις. Θεωρείς πως για να διορθωθούν λάθη του παρελθόντος πρέπει να συνεχίσουμε να φορτώνουμε στην πλάτη της νέας γενιάς τα λάθη του παρελθόντος, αλλά και άτομα που προσλήφθηκαν για να κάμνουν μια δουλειά και δεν την έκαμαν καλά(γενική διαπίστωση και όχι μόνο δική μου)} να τους βάλουμε να κάμνουν κάτι άλλο άγνωστο για αυτούς και εκτός του γνωσιακού τους επιπέδου για να πετύχουμε τι???!! Να συνεχίσουν να μένουν άνεργοι νέοι άνθρωποι-επιστήμονες (δασολόγοι-δασοπόνοι)με πολύχρονες και απαιτητικές σπουδές που έχουν όρεξη να δουλέψουν και να παράξουν έργο. Συγγνώμη αν είμαι επιθετικός και απόλυτος αλλά όπως ίσως κατάλαβες... "επάτησες μου τον κάλλο". Δεν θέλω να περνά καν από το μυαλό μου ότι κάποιος θα προτείνει κάτι τέτοιο σε μελλοντική διαβούλευση για το τί μέλλει γενέσθαι με τη θυροφυλακή.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από mikros »

savvis25 έγραψε:
Λαμβάνοντας υπόψη ότι στους «καλούς καιρούς» δημιουργούσαν ανεξάρτητες υπηρεσίες που την άκρα είτε χρειάζεται είτε όχι , σήμερα με το μεγάλο οικονομικό πρόβλημα που υπάρχει η σύμπτυξη υπηρεσιών όχι μόνο περιορίζει κατά πολύ τα έξοδα αλλά γίνονται και πιο αποδοτικές. Όταν κάνεις κρητική σε κάτι θα πρέπει ταυτόχρονα να δίνεις και μια δική σου εκδοχή για το πώς θα γινόταν βελτίωση. Κάτω από αυτήν την σκέψη, η δική μου εισήγηση είναι η απορρόφηση των θηροφυλάκων στο δασονομείο. Δεν μπορείς απλά να καταργήσεις μια υπηρεσία και να απολύσεις το προσωπικό.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το θήραμα στην Κύπρο το μόνο που χρειάζεται είναι προστασία και αποδεδειγμένα αυτό δεν του παρέχεται !
Ωραία αυτά που γράφεις. Θεωρείς πως για να διορθωθούν λάθη του παρελθόντος πρέπει να συνεχίσουμε να φορτώνουμε στην πλάτη της νέας γενιάς τα λάθη του παρελθόντος, αλλά και άτομα που προσλήφθηκαν για να κάμνουν μια δουλειά και δεν την έκαμαν καλά(γενική διαπίστωση και όχι μόνο δική μου)} να τους βάλουμε να κάμνουν κάτι άλλο άγνωστο για αυτούς και εκτός του γνωσιακού τους επιπέδου για να πετύχουμε τι???!! Να συνεχίσουν να μένουν άνεργοι νέοι άνθρωποι-επιστήμονες (δασολόγοι-δασοπόνοι)με πολύχρονες και απαιτητικές σπουδές που έχουν όρεξη να δουλέψουν και να παράξουν έργο. Συγγνώμη αν είμαι επιθετικός και απόλυτος αλλά όπως ίσως κατάλαβες... "επάτησες μου τον κάλλο". Δεν θέλω να περνά καν από το μυαλό μου ότι κάποιος θα προτείνει κάτι τέτοιο σε μελλοντική διαβούλευση για το τί μέλλει γενέσθαι με τη θυροφυλακή.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω...
Με ποια κριτηρια και ποιες σπουδες μπορει καποιος να εργασθει στην υπηρεσια θυρας και με ποια για το τμημα δασων?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από savvis25 »

Να ψάξω να βρω επίσημα στοιχεία σε εφημερίδα της κυβέρνησης κ.λ.π, κ.λ.π και να σου πω. Εξαρτάται και για τί θέση ενδιαφέρεσαι να μάθεις! Άλλο δασολόγος και άλλο δασονόμος(δασικός λειτουργός).
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από πανικος »

ίνημα για το λαγό Οι κυνηγοί καταγγέλλουν ιδιωτικά συμφέροντα
Αποστολή με emailΕκτυπώστε την σελίδα
31 4
Οι κυνηγοί καταγγέλλουν ιδιωτικά συμφέροντα
Λευκωσία: Δύο πολύ μεγάλες και σημαντικές ομάδες κυνηγών στις οποίες συμμετέχουν αξιωματούχοι, διάφοροι παράγοντες, εκπαιδευτές σκύλων και καταστηματάρχες, δραστηριοποιούνται τον τελευταίο καιρό προς κάθε κατεύθυνση με σκοπό την επίλυση των προβλημάτων του κυνηγίου, σε μια εποχή, όπως τονίζουν, που η κατάσταση έφθασε στο απροχώρητο και οι αρμόδιοι που χειρίζονται τα κυνηγετικά πράγματα σφυρίζουν αδιάφορα. Οι πολιτικές, που εφαρμόζουν για χρόνια, αναφέρουν εκπρόσωποι των δύο κινήσεων, οι οποίες ας σημειωθεί έχουν εξαπλωθεί σε όλες τις επαρχίες, όπως επίσης και οι αποφάσεις των αρμοδίων όπως απέδειξαν τα τελευταία χρόνια, οδηγούν στην κατάργηση του κυνηγίου και ιδίων των κυνηγών.

Γι’ αυτό, υπογραμμίζουν, θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια να τους σταματήσουμε και να συνεχισθεί το παραδοσιακό κυνήγι στον τόπο μας.

Η τελευταία περίπτωση αφορά κίνημα κυνηγών που άρχισε τη δραστηριότητά του στη Λευκωσία τον τελευταίο μήνα, το οποίο και πραγματοποίησε ήδη την πρώτη του συνεδρία στη Χοιροκοιτία. Στη συνάντηση συμμετείχαν κυνηγοί απ’ όλη την Κύπρο. Για την προώθηση των στόχων του κινήματος έχει εκλεγεί προσωρινή επιτροπή, που ανέλαβε την προώθηση της επίλυσης των προβλημάτων του κυνηγίου. Για τον σκοπό αυτό θα επιδιωχθούν συναντήσεις με όλους τους αρμοδίους.

Το κίνημα κάλεσε όλους τους κυνηγούς στη Χοιροκοιτία, στην οποία συμμετείχαν περισσότεροι από 100 άτομα. Κατ’ αρχάς, όπως ανέφεραν οι εκπρόσωποι της προσωρινής επιτροπής, δεν πρόκειται να ιδρυθεί κυνηγετική οργάνωση ή κυνηγετικός σύλλογος, ούτε να υπάρξει ανταγωνισμός με οποιονδήποτε και πολύ περισσότερο δεν πρόκειται να εργασθεί εναντίον της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κυνηγίου και Διατήρησης Άγριας Ζωής, αφού εξάλλου όλοι σχεδόν όσοι παραβρέθηκαν είναι μέλη κυνηγετικών συλλόγων και της ΚΟΚ. Σίγουρα δεν αφορά κόμματα ή πολιτική κίνηση. Ως εκ τούτου επιδιώκεται καθαρά η κατάθεση θέσεων και εισηγήσεων για επίλυση των προβλημάτων.

Επισήμαναν ότι:

– Ο λαγός βρίσκεται σε τραγική κατάσταση και η Υπηρεσία Θήρας και η ΚΟΚ δεν κάθονται να συμφωνήσουν για τη λήψη αποτελεσματικών μέτρων εναντίον της λαθροθηρίας, των επιβλαβών, την πρόσβαση των θηραμάτων στην τροφή και το νερό κ.ά.
– Η Υπηρεσία Θήρας και η ΚΟΚ βρίσκονται σε πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση. Η Υπηρεσία με έλλειμμα φέτος 600 χιλ. ευρώ δεν θα έχει χρήματα γι’ αγορά του ιδίου αριθμού περδικιών, αλλά ούτε για σπορές, οχήματα και περιπολίες. Με αυτά τα δεδομένα το 2015 θα βρίσκεται υπό τρομερή οικονομική πίεση, ένα γεγονός που δεν θα της επιτρέπει ν’ αντεπεξέλθει στον σκοπό της ίδρυσης και λειτουργίας της.
– Ενώ οι αρμόδιοι διαπίστωσαν αυτά τα γεγονότα τα τελευταία χρόνια δεν παίρνουν κανένα μέτρο και δημοσιοποιούν έρευνες κάρπωσης, τις οποίες αμφισβητούν πολλοί κυνηγοί.
– Η νομοθεσία για το κυνήγι τροποποιήθηκε εδώ και δύο χρόνια και οι αρμόδιοι της Υπηρεσίας Θήρας δεν προχωρούν να ετοιμάσουν κανονισμούς για την κατοχή, αναπαραγωγή και εμπορία των θηραμάτων.

Μεγάλη βαρύτητα δόθηκε σε προτάσεις για την ενημέρωση και εκπαίδευση των κυνηγών, ώστε ν’ αποκτήσουν κυνηγετική συνείδηση και να εφαρμόζουν τους γραπτούς και άγραφους νόμου περί κυνηγίου.

Καταγγελίες για συμφέροντα

Στο παρασκήνιο των συζητήσεων που γίνονται αυτή την περίοδο και παράλληλα με τις θέσεις και απόψεις που κατατίθενται για επίλυση των προβλημάτων, υπάρχουν και εκείνοι που κάμνουν αναφορές όχι μόνο για αδυναμία διαχείρισης του εθνικού πλούτου από ορισμένους, αλλά και για συμφέροντα στα κυνήγια. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι:

– Υπάρχουν άτομα που επιζητούν κατάργηση του παραδοσιακού κυνηγίου με τη λειτουργία ειδικών περιοχών που ανήκουν σε ιδιώτες, όπου με σχετική άδεια θα επιτρέπεται το κυνήγι έναντι αμοιβής. Ενώπιον της Υπηρεσίας Θήρας έφθασαν και άλλες απόψεις για συνεργασία ιδιοκτητών μεγάλων εκτάσεων γης σε απομακρυσμένες κοινότητες, οι οποίοι θα δημιουργήσουν ρεζέρβες με 200-300 στρέμματα. Τόσο η ΚΟΚ όσο και η Υπηρεσία Θήρας δήλωσαν ότι τάσσονται υπέρ του παραδοσιακού κυνηγίου, διότι εάν ο καθένας που διαθέτει 20-50 στρέμματα, ή δύο τρεις ιδιοκτήτες ενώσουν τα κτήματά τους, τότε δεν θα υπάρχει χώρος για τους κυνηγούς.
– Άλλοι μίλησαν επίσης για συμφέροντα που αφορούν στη λαθροθηρία, την πώληση λαγών και περδικιών κ.ά.

«Πήγαμε να βοηθήσουμε και μας απειλούν»

Μέλη της επιτροπής του κινήματος για επίλυση των προβλημάτων του κυνηγίου, δήλωσαν ότι από την πρώτη στιγμή που ανακοίνωσαν την πρόθεσή τους να βοηθήσουν με θέσεις και απόψεις, αλλά και οικονομικά την επίλυση των προβλημάτων του θηράματος, δέχθηκαν απαράδεκτα τηλεφωνήματα που κάθε άλλο τιμούν τους ανθρώπους που τα έκαναν και μάλιστα με απόκρυψη αριθμού.
Όπως τόνισαν τα μέλη του κινήματος, ενώ εκείνοι προσφέρθηκαν να βοηθήσουν, τελικά βρέθηκαν ν’ απειλούνται. Όμως ό,τι και να γίνει, κατέληξαν, το ζητούμενο είναι η επίλυση των προβλημάτων και αν δεν φροντίσουν φέτος οι αρμόδιοι να πάρουν μέτρα, θα βρουν πολύ περισσότερους κυνηγούς μπροστά τους τον επόμενο χρόνο. Και τούτο γιατί δεν θα δεχθούν να καταργηθεί το παραδοσιακό κυνήγι της Κύπρου.

Πηγή: philenews

- See more at: http://www.philenews.com/el-gr/koinonia ... bwSgG.dpuf
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

Πρεπει να πεσει ι τιμη του λαγου για να μην τον λαθροθηρουν...ενας τροπος ειναι να τον πουλουν 20 ευρο τον ενα στα κρεοπωλεια και οποιος θελει να αγοραζει να δουμε αν θα τους συμφερει να τον λαθροθηρουν...ειται σπορες καμνουμε ειτε καταπολεμιση της αλεπους παλε η λαθροθηρια θα τους τρωει...να σας πω τζιαι κατι για την ακομα?ξερω κουβεντες σιουρες με στελεχη της θηρας που εν νεκατωμενοι με την λαθροθηρια τζιαι καλυφκουν τζιαι πολλους γνωστους τους που λαθροθηρουν ακομα τζαι την ημερα!
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από chris197 »

τουτα φιλε μου ξερουμεντα αλλα εμεις τι κανουμε?
πρεπει να αντιδρασουμε δυναμικα οπως εκαναν καποτε και οι πατατοπαραγωγοι. Αμα κλεισουμε το νεο δρομο λευκωσιας-λεμεσου τοτε να δειτε τι θα γινει
dimitris savva

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από dimitris savva »

Για αυτο τον λογο μαζευουν υπογραφες για να καθαρισει η βρωμια.
ASE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Απρ 2011, 19:29

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από ASE »

ixnilatris paou paou έγραψε:Πρεπει να πεσει ι τιμη του λαγου για να μην τον λαθροθηρουν...ενας τροπος ειναι να τον πουλουν 20 ευρο τον ενα στα κρεοπωλεια και οποιος θελει να αγοραζει να δουμε αν θα τους συμφερει να τον λαθροθηρουν...ειται σπορες καμνουμε ειτε καταπολεμιση της αλεπους παλε η λαθροθηρια θα τους τρωει...να σας πω τζιαι κατι για την ακομα?ξερω κουβεντες σιουρες με στελεχη της θηρας που εν νεκατωμενοι με την λαθροθηρια τζιαι καλυφκουν τζιαι πολλους γνωστους τους που λαθροθηρουν ακομα τζαι την ημερα!
Σωστος

Δε το επαγγελματία έκαμε μονοπάτια με την τσάπα και ττελια. Ούτε μούγια εν του φεύγει

http://youtu.be/_YertF5OHI8
dimitris savva

Re: ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ''

Δημοσίευση από dimitris savva »

Τα τελια μπαινουν τωρα εκει που δεν επιτρεπεται η εκπαιδευση σκυλων και μετα στις απαγορευμενες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”