λαθροθηρια

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: λαθροθηρια

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Mε αφορμή το πρόσφατο περιστατικό εμπρησμού, του αυτοκινήτου ενός αξιωματικού της υπηρεσίας Θήρας στη Λάρνακα θέλω να εκφράσω την προσωπική μου συμπάθεια ,αλλά και πολλών άλλων φίλων κυνηγών του Κ.Σ Δροσιά που έτυχε να μιλήσω. Καταδεικνύεται από το περιστατικό αυτό , αλλά και από πολλά αλλά παρόμοια περιστατικά βίας εναντίων μελών της Θήρας το πόσο δύσκολο, αλλά και επικίνδυνο επάγγελμα κάνουν τα μέλη αυτά. Αυτοί οι εργαζόμενοι στη Θήρα θέλουν την συμπαράσταση και στήριξη μας και όχι την γενικόλογη κρητική που τους κάνουμε ακόμη και σε αυτό το site γιατί ακούσαμε μια κουβέντα του καφενέ η έστω ένα μέλος της υπηρεσίας δεν κάνει καλά την δουλεία του. Ποιος από εσάς αγαπητοί φίλοι θα ήθελε να εργάζεται κάτω από τέτοιο φόβο και κίνδυνο, για εσάς τους ίδιους και των παιδιών σας .ΚΑΝΕΝΑΣ.
Ας σταθούμε λοιπόν δίπλα σε αυτούς τους ανθρώπους. Συμπαραστάτες στο πολύ δύσκολο και επικίνδυνο έργο που κάνουν,ναι στη καλόπιστη κρητική, ΟΧΙ στη ισοπεδωτική κριτική….. του τύπου…. Οι θηροφύλακες είναι οι μεγαλύτεροι λαθροθήρες.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: λαθροθηρια

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Mε αφορμή το πρόσφατο περιστατικό εμπρησμού, του αυτοκινήτου ενός αξιωματικού της υπηρεσίας Θήρας στη Λάρνακα θέλω να εκφράσω την προσωπική μου συμπάθεια ,αλλά και πολλών άλλων φίλων κυνηγών του Κ.Σ Δροσιά που έτυχε να μιλήσω. Καταδεικνύεται από το περιστατικό αυτό , αλλά και από πολλά αλλά παρόμοια περιστατικά βίας εναντίων μελών της Θήρας το πόσο δύσκολο, αλλά και επικίνδυνο επάγγελμα κάνουν τα μέλη αυτά. Αυτοί οι εργαζόμενοι στη Θήρα θέλουν την συμπαράσταση και στήριξη μας και όχι την γενικόλογη κρητική που τους κάνουμε ακόμη και σε αυτό το site γιατί ακούσαμε μια κουβέντα του καφενέ η έστω ένα μέλος της υπηρεσίας δεν κάνει καλά την δουλεία του. Ποιος από εσάς αγαπητοί φίλοι θα ήθελε να εργάζεται κάτω από τέτοιο φόβο και κίνδυνο, για εσάς τους ίδιους και των παιδιών σας .ΚΑΝΕΝΑΣ.
Ας σταθούμε λοιπόν δίπλα σε αυτούς τους ανθρώπους. Συμπαραστάτες στο πολύ δύσκολο και επικίνδυνο έργο που κάνουν,ναι στη καλόπιστη κρητική, ΟΧΙ στη ισοπεδωτική κριτική….. του τύπου…. Οι θηροφύλακες είναι οι μεγαλύτεροι λαθροθήρες.
+1000
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
RESPECT

Re: λαθροθηρια

Δημοσίευση από RESPECT »

Λαθροθηρία
με μοτόρες
Με τον θερισμό των σιτηρών
ανέλαβαν και πάλι δράση οι λα-
θροθήρες με τετράτροχες μο-
τόρες. Στις ανοικτές εκτάσεις οι
μικροί λαγοί είναι απροστάτευ-
τοι και έτσι αποδεκατίζονται.
Δυστυχώς το πρόβλημα με το
λαθροκυνήγι της νύκτας έχει
πάρει διαστάσεις. Ενώ η Υπηρε-
σία Θήρας και οι θηροφύλακες
μαζί με την Κυνηγετική Ομο-
σπονδία και τους κυνηγετικούς
συλλόγους καταβάλλουν μεγά-
λες προσπάθειες για σύλληψη
των λαθροθηρών, εντούτοις τα
πράγματα δεν είναι τόσο εύκο-
λα. Οι λαθροθήρες συλλαμβά-
νουν τους λαγούς με δίχτυα και
«απόχη», έτσι χωρίς κυνηγετικό
όπλο και θόρυβο προχωρούν
στο καταστροφικό τους έργο. Γι’
αυτό τον τελευταίο καιρό γίνε-
ται και πάλι συζήτηση για ενί-
σχυση της θηροφυλακής με νέο
προσωπικό ή ακόμα και παροχή
βοήθειας από τους κυνηγετι-
κούς συλλόγους. Οι λαθροθή-
ρες πιάνουν ζωντανούς τους λα-
γούς, τους τοποθετούν σε σακ-
κούλες και εάν τύχει και δουν
κίνδυνο, τους απελευθερώ-
νουν. Οι ζωντανοί λαγοί πωλού-
νται προς 150 ευρώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”