Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Φίλε μου επροσπαθησαν να το εμπλουτισουν με google maps, χαρτες οδηγησης και points of interest. Anw τούτο εκαμε πολλα βαρετο το application, ο νεος τροπος σκιαγραφισης δεν ειναι detailed και ακριβης. Επίσης δεν λειτουργει σωστα η αλλαγή στους χαρτες.
Chris B725 έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:Φίλε μου φέτος την έχουν αναβάθμισει και είναι αποτυχία κατά μένα.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Ευχαριστώ για την απάντηση...

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφρορίες;

Ο λόγος που ρώτησα είναι επειδή άκουσα και απο άλλους ότι δεν αξίζει αλλά δεν έμαθα λεπτομέρειες.
Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από admin »

Η άποψη μου είναι ότι δυστηχώς το συγκεκριμένο application δέν το αποδέχεται η υπηρεσία θήρας και αυτό περιπλέκει τα πράγματα. Εάν σε πιάσουν σε μια απαγορευμένη και τους πείς ότι το application με δείχνει σε επιτρεπόμενη δέν μετράει ως διακιολογία. Έπρεπε η υπηρεσία θήρας να αγοράσει το συγκεκριμένο application και να το προσφέρει δωρεάν ή ακόμη ο χάρτης να μπορεί να λειτουργήσει ηλεκτρονικά και off line για να μην υπάρχουν γκρίζες ζώνες.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από Chris B725 »

admin έγραψε:Η άποψη μου είναι ότι δυστηχώς το συγκεκριμένο application δέν το αποδέχεται η υπηρεσία θήρας και αυτό περιπλέκει τα πράγματα. Εάν σε πιάσουν σε μια απαγορευμένη και τους πείς ότι το application με δείχνει σε επιτρεπόμενη δέν μετράει ως διακιολογία. Έπρεπε η υπηρεσία θήρας να αγοράσει το συγκεκριμένο application και να το προσφέρει δωρεάν ή ακόμη ο χάρτης να μπορεί να λειτουργήσει ηλεκτρονικά και off line για να μην υπάρχουν γκρίζες ζώνες.


Ζούμε στο 2018, απο τις άδειες κυνηγίου η υπηρεσία παίρνει εκατομμύρια. Είναι αδιανόητο να μην έχουν κάνει ένα app με τους χάρτες για τις επιτρεπόμενες περιοχές. Ακόμα και οι χάρτες που δίνουν είναι γελιοί. Οι δρόμοι δεν φαίνονται ούτε ξεχωρίζουν. πόσο μάλλον οι χωματόδρομοι. Αν δεν ξέρεις το τόπο παθκιά παθκιά και δεν δεις ταπέλα είναι πανεύκολο να βρεθείς σε απαγορευμένη.

Σαν κυνηγοί και διάφορες οργανώσεις ή και οι κυνηγετικοί σύλλογοι δεν έπρεπε να το απαιτήσουμε; Αλλά να μου πείτε δεν κάνουν άλλα και άλλα και θα κάνουν app; Μόνο αν παιχτεί κανένα συμφέρον...
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Παιδιά εν πολλά απλό το θεμα. Είμαστε στην Κύπρο όπως σε όλα έτσι και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν τα γνωστά παράθυρα.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από mikros »

Χαιρετώ μετά απο καιρό,

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε το συγκεκριμένο app παρα μόνο τους χάρτες, συνήθως κατα προσέγγιση οταν πήγαινα σε άγνωστες μου περιοχές.

Μπορώ να σας πω όμως την πρόσφατη μου εμπειρία απο την Θεσσαλονίκη, όπου ο Κυνηγετικός Σύλλογος Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης με την έκδοση της άδειας κυνηγιού σου εγκαθιστά το app που ονομάζεταί Κενταυρος στο κινητό. Πολύ πρωτοποριακό αυτο για το σύλλογο, σε αντίθεση με τους άλλους, γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επίσημοι χαρτες κυνηγιού όπως στην Κύπρο.
Η εφαρμογή αυτή αναγκαστικά χρειάζεται τοποθεσία και ίντερνετ για να σου βρει το ακριβες σημείο που είσαι αλλά ως απλος κυνηγετικος χαρτης λειτουργει χωρίς. Στο χάρτη εμφανίζονται με διαφορετικό χρώμα οι κατοικοιμένες περιοχές, καταφύγια αγριας ζωής, Εθνικά πάρκα, δασικές απαγορευτικές διατάξεις, απαγορευση ασπρομέτωπης χήνας και Ζώνες Διάβασης μεταναστευτικών.
Επίσης υπάρχουν σημεια ανδιαφέροντος όπως Δασαρχεία και κυνηγετικοί συλλόγοι, ομοσπονδίες, κλήση σε ομοσπονδιακούς Θηροφύλακες καθε περιοχης...
Η ρυθμιστική της κάθε περιόδου, νέα και ανακοινώσεις με τελευταίο και πολύ σημαντικό, κουμπί για σήμα κινδύνου SOS.

Αυτά έτσι πολύ συνοπτικά 'ως μέτρο σύγκρισης.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Χάρτες Κυνηγίου & Διατάγματα 2018-2019

Δημοσίευση από Chris B725 »

Δυστυχώς από την Ελλάδα παίρνουμε μόνο τα κακά τους...

Τα καλά και τα σωστά δεν τα αντιγράφουμε ποτέ...
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”