Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Δημοσίευση από gptochos »

Συνάδελφοι καλησπέρας σας.

Έψαξα το θέμα για να παίρνω το σκύλο μου εκπαιδευτικά και για τζιήκλες. Τελικά προσωπική μου άποψη η νομοθεσία είναι για τα παναύρκα και να σας εξηγήσω γιατί.....
Εγώ έπιασα ένα springer spaniel τον Ιούλη. Το σκυλί ήταν 2 μηνών άρα όταν έβγαλα την άδεια κυνηγίου δεν έγραψα τον σκύλο μου πάνω αφού δεν θα τον έπερνα. Τώρα ο springerακος είναι 9 μηνών και θέλω να τον βγάζω έξω και μπήκα να βγάλω την άδεια για εκπαιδευτικά μέσω jccsmart. Το πάραδοξο της υπόθεσης είναι ότι για να βγάλω άδεια 20 ευρώ για το εκπαιδευτικό πρέπει να πληρώσω ακόμα 10 ευρώ γιατι δεν τα πλήρωσα όταν έβγαλα την άδεια κυνηγίου. Αφού δεν τον επήρα γιατί να τα πληρώσω? Δεν είναι τα 10 ευρώ είναι το γιατί? :shock:

Επίσης για να τον παίρνω τζιηκλες απ ότι εκατάλαβα καλύπτεται από το 20 εύρω που πληρώνω για εκπαιδευτικό (διορθώστε με αν κάμνω λάθος) αλλά με την προυπόθεση ότι ο σκύλος θα παεί στο Kennel Club για πιστοποίηση για κροτοφοβία και υπακοή (άλλα 15 ευρώ για την πιστοποίηση). Τώρα για το κυνύγι της τζιηκλας με τη συνοδεία σκύλου ο σκύλος πρέπει να είναι δίπλα σου και να περιμένει μέχρι να παίξεις πουλί και να του πείς να πάει να το φέρει. Όπως εκαταντήσαμε αν δεν περπατήσεις τζιηκλα (αν δεις) δεν παίζεις. Και ρωτώ αν εγώ πάω τζιηκλες με το σκύλο μου και περπατούμε και μας έβρει κάποιος της θήρας δικαιούται να μας κόψει εξώδικο βάση νομοθεσίας (δεν συζητώ αν πέσεις πανω σε κανενα άτομο της θηρας που θα παίξει πελλο) σωστά? :?

Αν τωρά εγώ πιάσω το σκύλο μου και πάω να κόψω αγρέλια ή μανιτάρκα ή περίπατο στη φύση πάλι βάση νομοθεσίας δικαιούται να μας γράψει διότι δεν έχω άδεια σκύλου για εκπαιδευτικό :D

Αυτές είναι οι σκέψεις μου και οι απορείες μου.
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Δημοσίευση από admin »

φίλε ότι είναι για τα παναϊρκλα είναι ,, να σου πώ εγώ ένα άλλο . έχω για παράδειγμα ένα coker καθαρόαιμο το οποίο είανι με τα χαρτιά του και του βγάζω την άδεια για τσίχλα. Η άδεια μου γράφει πάνω ότι έχω ανανεωμένη πάνω άδεια για σκύλο για τσίχλα. Εγώ αντί αυτών παίρνω ένα μπαστάρδοσκυλο μαζί μου και με σταματάει η θήρα για έλεγχο.. Scanner να ελέγξουν τον σκύλο δέν έχουν και δέν τα χρησιμοποιούν , οι θηροφύλακες δέν είναι αρμόδια άτομα να κρίνουν την ράτσα ενός σκύλου .. τι θα ελέγξουν...Αν πλήρωσα 20 ευρώ άρα στην τελική για ποιό λόγο έγινε η νομοθεσία? ? ? ?
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Δημοσίευση από gptochos »

admin έγραψε:φίλε ότι είναι για τα παναϊρκλα είναι ,, να σου πώ εγώ ένα άλλο . έχω για παράδειγμα ένα coker καθαρόαιμο το οποίο είανι με τα χαρτιά του και του βγάζω την άδεια για τσίχλα. Η άδεια μου γράφει πάνω ότι έχω ανανεωμένη πάνω άδεια για σκύλο για τσίχλα. Εγώ αντί αυτών παίρνω ένα μπαστάρδοσκυλο μαζί μου και με σταματάει η θήρα για έλεγχο.. Scanner να ελέγξουν τον σκύλο δέν έχουν και δέν τα χρησιμοποιούν , οι θηροφύλακες δέν είναι αρμόδια άτομα να κρίνουν την ράτσα ενός σκύλου .. τι θα ελέγξουν...Αν πλήρωσα 20 ευρώ άρα στην τελική για ποιό λόγο έγινε η νομοθεσία? ? ? ?
Όντως Άριστε.... η ανακοινωση της υπηρεσίας έγραφε οτι πάνω στην άδεια θα καταχωρείτω και ο αριθμός του microchip. Ναι καλα..... μπανανία.... Μόνο να πιερώνουμε άδειες θέλουν.

Δαμέ επήα να γράψω το σκύλο στο υγειονομείο του δημαρχείου λάρνακας και να ανανεώσω πριν τη λήξη της άδειας του άλλου μου του σκύλου. Λαλεί μου ο υγεινομικός εκεί "φίλε μου κανονικά έπρεπε να γράψεις το σκύλο 8/11 διότι επεράσαν οι 6 μήνες και σήμερα έχουμε 09/11" :shock: Έκαμε μου και χάρη.... " και το αστείο της υπόθεσης έπιασε με μετά από 15 μέρες να μου πεί ότι αν δεν ανανεώσω την άδεια του σκύλου που είχα ανανέωσει πριν από τη λήξη της άδειας θα με καταγγείλει. :shock:
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Δημοσίευση από admin »

Μετά απο ενημέρωση που είχα χθές τελικά η υπηρεσία αγόρασε σκάννερ για τα σκυλιά. ίσως πλέον είναι καιρός να σκεφτούν και το ενδεχόμενο ελέγχον στο βουνό για να εξακριβώνεται και ποιού είναι ο σκύλος καθώς έτσι θα μειωθούν οι κλοπές αλλά και οι μη αδειούχοι εκπαιδευτές.
Προσέχουμε...για να έχουμε
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Σχετικά για τη Νομοθεσία για άδεια σκύλου

Δημοσίευση από miky55 »

gptochos έγραψε:Συνάδελφοι καλησπέρας σας.

Έψαξα το θέμα για να παίρνω το σκύλο μου εκπαιδευτικά και για τζιήκλες. Τελικά προσωπική μου άποψη η νομοθεσία είναι για τα παναύρκα και να σας εξηγήσω γιατί.....
Εγώ έπιασα ένα springer spaniel τον Ιούλη. Το σκυλί ήταν 2 μηνών άρα όταν έβγαλα την άδεια κυνηγίου δεν έγραψα τον σκύλο μου πάνω αφού δεν θα τον έπερνα. Τώρα ο springerακος είναι 9 μηνών και θέλω να τον βγάζω έξω και μπήκα να βγάλω την άδεια για εκπαιδευτικά μέσω jccsmart. Το πάραδοξο της υπόθεσης είναι ότι για να βγάλω άδεια 20 ευρώ για το εκπαιδευτικό πρέπει να πληρώσω ακόμα 10 ευρώ γιατι δεν τα πλήρωσα όταν έβγαλα την άδεια κυνηγίου. Αφού δεν τον επήρα γιατί να τα πληρώσω? Δεν είναι τα 10 ευρώ είναι το γιατί? :shock:

Επίσης για να τον παίρνω τζιηκλες απ ότι εκατάλαβα καλύπτεται από το 20 εύρω που πληρώνω για εκπαιδευτικό (διορθώστε με αν κάμνω λάθος) αλλά με την προυπόθεση ότι ο σκύλος θα παεί στο Kennel Club για πιστοποίηση για κροτοφοβία και υπακοή (άλλα 15 ευρώ για την πιστοποίηση). Τώρα για το κυνύγι της τζιηκλας με τη συνοδεία σκύλου ο σκύλος πρέπει να είναι δίπλα σου και να περιμένει μέχρι να παίξεις πουλί και να του πείς να πάει να το φέρει. Όπως εκαταντήσαμε αν δεν περπατήσεις τζιηκλα (αν δεις) δεν παίζεις. Και ρωτώ αν εγώ πάω τζιηκλες με το σκύλο μου και περπατούμε και μας έβρει κάποιος της θήρας δικαιούται να μας κόψει εξώδικο βάση νομοθεσίας (δεν συζητώ αν πέσεις πανω σε κανενα άτομο της θηρας που θα παίξει πελλο) σωστά? :?

Αν τωρά εγώ πιάσω το σκύλο μου και πάω να κόψω αγρέλια ή μανιτάρκα ή περίπατο στη φύση πάλι βάση νομοθεσίας δικαιούται να μας γράψει διότι δεν έχω άδεια σκύλου για εκπαιδευτικό :D

Αυτές είναι οι σκέψεις μου και οι απορείες μου.
Αν τον κρατας δεμενο με λουρι οπουδήποτε παεις οποτεδήποτε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”