νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε:Ενα μεγάλο μπράβο στους άχρηστους που ενέκριναν τα ομοιώματα.

Δεν ξέρω τα κοπέλια στο πιο κάτω βιντεο, αλλά θαυμάστε:
https://www.youtube.com/watch?v=fOkQv_gp-D0

Και ίσοι διαβάζεται, καθώς βλέπεται, αναρωτηθείτε : Η Κύπρος σηκώνει τέτοιο τρόπο κυνηγίου;;;
φιλε αυτο δεν εχει να κανει με την νεα νομοθεσια αλλα με την κυνηγετικη παιδεια αφου αν δεις και στο βιντεο πεζουν πεζουνια ασπρα που ειναι παρανομο! οτι εμαθαν κανουν και οτι κανουν θα διδαξουν !
η συγκεκριμενη παρεα , γνωστη στην ευρυτερη περιοχη κοκκινοχωριων περσυ εκαναν ταισμα κοντα στα κατεχομενα πηγαν 20-30 οπλα και επαιζαν φιλικουτουνια και πεζουνια (επαιξαν και λιες φασσες και λια τρυγονια μηδαμινα ομως ) !
μαλιστα μαζι τους ειχαν και γνωστους κυνηγοπατερες οπου μετα ανεβασαν στα μεσα μαζικης δικτυωσης
φωτο με τες γνωστες μαλακιες "κατι εγινε και σημερα ... περασαμε κτλ" και εγινε σουσουρο !
απλα καποια παιδια δεν θα μεγαλωσουν κυνηγετικα ποτε !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Dimitris »

Η πισινούα είναι για να βουττούν να δροσίζουνται? :?
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

Dimitris έγραψε:Η πισινούα είναι για να βουττούν να δροσίζουνται? :?
sotiris!129 έγραψε:
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε:Ενα μεγάλο μπράβο στους άχρηστους που ενέκριναν τα ομοιώματα.

Δεν ξέρω τα κοπέλια στο πιο κάτω βιντεο, αλλά θαυμάστε:
https://www.youtube.com/watch?v=fOkQv_gp-D0

Και ίσοι διαβάζεται, καθώς βλέπεται, αναρωτηθείτε : Η Κύπρος σηκώνει τέτοιο τρόπο κυνηγίου;;;
φιλε αυτο δεν εχει να κανει με την νεα νομοθεσια αλλα με την κυνηγετικη παιδεια αφου αν δεις και στο βιντεο πεζουν πεζουνια ασπρα που ειναι παρανομο! οτι εμαθαν κανουν και οτι κανουν θα διδαξουν !
η συγκεκριμενη παρεα , γνωστη στην ευρυτερη περιοχη κοκκινοχωριων περσυ εκαναν ταισμα κοντα στα κατεχομενα πηγαν 20-30 οπλα και επαιζαν φιλικουτουνια και πεζουνια (επαιξαν και λιες φασσες και λια τρυγονια μηδαμινα ομως ) !
μαλιστα μαζι τους ειχαν και γνωστους κυνηγοπατερες οπου μετα ανεβασαν στα μεσα μαζικης δικτυωσης
φωτο με τες γνωστες μαλακιες "κατι εγινε και σημερα ... περασαμε κτλ" και εγινε σουσουρο !
απλα καποια παιδια δεν θα μεγαλωσουν κυνηγετικα ποτε !

Φίλε Σωτήρη,
δλδ έβγαλα λαβράκι!
Εγώ απλά το βίντεο έδωσα κατά λάθος πάνω του στο youtube! ούτε κατάλαβα ότι πρόκειται για τα κοπέλια με τις γνωστές ατάκες που συζητούσετε κατά καιρούς στο φορουμ!

Σίγουρα έχει να κάνει με κυνηγετική παιδεία, αλλά να νομίζω και νεα νομοθεσία. Άμαν δείς τα πουλία όπως τα παλαβά προσπαθούσαν να κάτσουν πάνω στους μαγνήτες (τα περιστρεφόμενα). Αν δεν ήταν αυτά δεν θα ήταν και τόσο εύκολο για τα κοπέλια μας.

Φυσικά αν είναι όντος όπως τα λες Σωτήρη, τούτοι τα κάμαν που καιρό, απλά τωρα τα βάζουν και στο ιντερνετ .

Ι πισινούα Δημήτρη είναι πότισμα..(όπως λέμεν τάισμα...)
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε: Φίλε Σωτήρη,
δλδ έβγαλα λαβράκι!
Εγώ απλά το βίντεο έδωσα κατά λάθος πάνω του στο youtube! ούτε κατάλαβα ότι πρόκειται για τα κοπέλια με τις γνωστές ατάκες που συζητούσετε κατά καιρούς στο φορουμ!

Σίγουρα έχει να κάνει με κυνηγετική παιδεία, αλλά να νομίζω και νεα νομοθεσία. Άμαν δείς τα πουλία όπως τα παλαβά προσπαθούσαν να κάτσουν πάνω στους μαγνήτες (τα περιστρεφόμενα). Αν δεν ήταν αυτά δεν θα ήταν και τόσο εύκολο για τα κοπέλια μας.

Φυσικά αν είναι όντος όπως τα λες Σωτήρη, τούτοι τα κάμαν που καιρό, απλά τωρα τα βάζουν και στο ιντερνετ .

Ι πισινούα Δημήτρη είναι πότισμα..(όπως λέμεν τάισμα...)

Φιλε και περσυ εβαλαν βιντεο "να καθετε ο ενας πας τα ποθκια του αλλου" και να παιζουν φιλικουτουνια εν και καμουν κατι κρυφα στο κατω κατω φιλικουτουνια δεν ειναι παρανομο!

απλα τα κοπελια εμαζεψαν οτι πεζουνι/φιλικουτουνι ειχε που τες μαντρες η περιοχη (μαθημενα που την παρουσια του αθρωπου αφου αν δεις παιζουν τα ζε φακουν τους κυκλο ακομα) και επαιξαν το !
κανονικα επρεπε να παει το ταμειο θηρας και να τους κατσι ενα προστημο για οσα πεζουνια εχουν αλλο χρωμα εκτος του γκριζου που θα μπορουσαν να πουν πως ειναι αγριο (δεν ειναι ουτε τα γκριζα αμφιβαλλω αν ειδαν ποτε τους αγρια ) και να δεις αν το εκαμαν και του χρονου !

το ατυχες σε αυτο το βιντεο εκτως απο τα περιστερια ειναι απλα ο τιτλος "Κυνήγι άγριων περιστεριών στην Κύπρο"

οσο για τα περιστρεφομενα decoys ΔΕΝ κανουν δουλεια στο καλοκαιρινο κυνηγι φασσας (αποψη μου δεν τα δοκιμασα η αληθεια)
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Δέν ξέρω εάν είναι για την ίδια ομάδα που μιλάμε αλλά είδα μια φωτογραφία στο facebook με ένα μωρό κοντά στα 12 να στέκεται ανάμεσα σε δεκάδες νεκρά πεζούνια. Ως σχόλιο έβαλα την φατσούα της ντροπής και αμμέσως δέχθηκα επίθεση απο τον τύπο που την δημοσίευσε. Μάλιστα βρήκε μια φωτογραφία στο δικό μου προφίλ πρίν απο 8 χρόνια όπου 4 άτομα πρώτη Κυριακή πετύχαμε 14 περδίκια και μου έγραψε απο κάτω. Εσού είσαι νόμιμος.... ? Απλα΄απάντησα στον τύπο με προσωπικό μήνυμα ότι αυτές οι φωτογραφίες αποτελούν όπλο στα χέρια των οικολόγων για να μας κλείνουν κυνήγια και να μας περιορίζουν και ότι το μήνυμα που στέλνουν με το μωρό είναι λάθος. Η απάντηση του ότι τα πεζούνια έρχονται αποτ α κατεχόμενα και κάνουν ζημιές και ότι τα δίνουν μετ΄ασε άπορες οικγένειες για να τα φάνε. Αν πράγματι είανι έτσι μπράβο τους αλλά το show κάνει ζημιά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Phinix »

καλημερα

ποτε θα μπορούμε να πληρώσουμε για τις επιπρόσθετες άδειες μέσο τις jcc??
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

ακομη να βγουν οι κανονισμοι
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από Phinix »

Ευχαριστώ. Υπολογίζουμε ότι θα δοθούν κανονικά για φέτος;
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Phinix έγραψε:Ευχαριστώ. Υπολογίζουμε ότι θα δοθούν κανονικά για φέτος;
Θα βγούν σύντομα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: νεες νομοθεσιες κυνηγιου 2016-2017

Δημοσίευση από πανικος »

διαβασα ψες για την νεα νομοθεσια τι πρεπει να εχει ο σκυλλος μας απο κυνολογικο συνδεσμο για κυνηγι μπεκατσας και επαναφορας με ποσο για το χαρτι που θα δινουν 15 ευρω και σε αλλες περιπτωσεις 150ευρω.δεν καταλαβα ομως ποτε ισχυουν αυτα τα ποσα.μπορει καποιος να μας πει με απλα λογια τι θα ισχυει?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”