ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

http://theopemptou.com/info/vouli/180-c ... kidshunt16
Παραθέτω την πρόταση όπως αυτή έχει κατατεθεί για συζήτηση για προβληματισμο. Όπως φαίνεται θα είναι θέμα συζήτησης για αρκετό καιρό αφού εκτός των άλλων νομιμοποιεί ηχομημητικες συσκευες και εμπεριέχει και άλλες αμφιλεγόμενες πρόνοιες. Είμαστε όμως στην αρχή του δρόμου. Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να περάσει ως έχει. Κάποια σημεία θέλω να πιστεύω ότι κατατέθηκαν για τα μάτια του κόσμου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από mikros »

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, ναι μεν ο χρόνος περνάει,οι καιροί και οι συνήθειες αλλάζουν αλλά δε συμβαδίζουν τα λεγόμενα με την πραγματικότητα.

Πως θα υπάρχει ασφάλεια με αυτη την τροποποίηση νόμου, απο τη στιγμή που κάθε αμπάλατος έχει άδεια κυνηγιού και ένα οπλο και γυρίζει πας τα βουνά κάμνωντας οτι θέλει νομίζοντας εν αντάρτης?

Αντι να βλέπουμε την ουσία που είναι η κυνηγετική παιδεία, που δεν έχει ηλικιακά όρια, νομιμοποιούμε κάτι που επι της ουσίας, επικρατεί απο πάντα μια άνομη παρανομία...
Οταν ένας γονιός θέλει να πάρει το παιδί του και το θεωρεί πλέον ώριμο να γνωριστεί με την ασφάλεια του όπλου και το σεβασμό της φύσης, γινόταν, θα γίνει και όπως βλέπουμε γίνεται και στο παρόν...
Ο μόνος στόχος αυτής της τροποποίησης, είναι καθαρά οικονομικός!!!
Για την άποψή του 18χρονου ως ''μωρό'' η λύση είναι απλη...
Δεν γίνετε ενα 17χρονο ''μωρό'' να το στέλνουν υποχρεωτικά στρατό και να είναι σε καθημερινή επαφή με στρατιωτικό οπλισμό...
Να πηγαίνουν στρατό στα 25, να δίνουν άδεια κυνηγίου στην ίδια ηλικία και άδεια οδήγησης επίσης!!! Εμμμ.... μα τελικα?
Μην χάνετε την ουσία...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Chris B725 »

mikros έγραψε:Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, ναι μεν ο χρόνος περνάει,οι καιροί και οι συνήθειες αλλάζουν αλλά δε συμβαδίζουν τα λεγόμενα με την πραγματικότητα.

Πως θα υπάρχει ασφάλεια με αυτη την τροποποίηση νόμου, απο τη στιγμή που κάθε αμπάλατος έχει άδεια κυνηγιού και ένα οπλο και γυρίζει πας τα βουνά κάμνωντας οτι θέλει νομίζοντας εν αντάρτης?

Αντι να βλέπουμε την ουσία που είναι η κυνηγετική παιδεία, που δεν έχει ηλικιακά όρια, νομιμοποιούμε κάτι που επι της ουσίας, επικρατεί απο πάντα μια άνομη παρανομία...
Οταν ένας γονιός θέλει να πάρει το παιδί του και το θεωρεί πλέον ώριμο να γνωριστεί με την ασφάλεια του όπλου και το σεβασμό της φύσης, γινόταν, θα γίνει και όπως βλέπουμε γίνεται και στο παρόν...
Ο μόνος στόχος αυτής της τροποποίησης, είναι καθαρά οικονομικός!!!
Για την άποψή του 18χρονου ως ''μωρό'' η λύση είναι απλη...
Δεν γίνετε ενα 17χρονο ''μωρό'' να το στέλνουν υποχρεωτικά στρατό και να είναι σε καθημερινή επαφή με στρατιωτικό οπλισμό...
Να πηγαίνουν στρατό στα 25, να δίνουν άδεια κυνηγίου στην ίδια ηλικία και άδεια οδήγησης επίσης!!! Εμμμ.... μα τελικα?
Μην χάνετε την ουσία...
Φίλε σε χαιρετώ.

Όταν μίλησα για τον 18χρονο δεν τον θεωρώ μωρό για να κρατά όπλο και να κυνηγά. Αντίθετα θεωρώ ότι είναι ιδανική ηλικία για να ξεκινήσεις. Όχι όμως για να αναλάβει και την επίβλεψη ενός 14χρονου. Βέβαια όπως είπα και πιο πάνω ελέγχοντας την επίβλεψη ηλικιακά δεν σημαίνει και κάτι αφού όπως λες και εσύ και συμφωνώ η κυνηγετική παιδεία δεν έχει ηλικιακά όρια.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Chris B725 »

S@v-v@s έγραψε:http://theopemptou.com/info/vouli/180-c ... kidshunt16
Παραθέτω την πρόταση όπως αυτή έχει κατατεθεί για συζήτηση για προβληματισμο. Όπως φαίνεται θα είναι θέμα συζήτησης για αρκετό καιρό αφού εκτός των άλλων νομιμοποιεί ηχομημητικες συσκευες και εμπεριέχει και άλλες αμφιλεγόμενες πρόνοιες. Είμαστε όμως στην αρχή του δρόμου. Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να περάσει ως έχει. Κάποια σημεία θέλω να πιστεύω ότι κατατέθηκαν για τα μάτια του κόσμου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ Σάββα για την πρόταση.

Ας ελπίσουμε στη συζήτηση να μπουν και σοβαρά θέματα που αφορούν το κυνήγι ( λαθροθηρία, διαχείριση, σκυλιά κτλ) και όχι μόνο θέματα που εξυπηρετούν οικονομικά συμφέροντα.
I`d rather be hunting !!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

για το χρήμα οπου την πελλάραν θα την κάμουν ,εν να μας κάμουν το κυνήγι μπαλέττο να βλέπεις μαμαδες μες το αυτοκίνητο να καρτερούν το παιδί τους να ποσπαστεί που το κυνήγι να τον πάρουν σπίτι.
Παλιά η άδεια ηταν στα 21 δεν ειναι η ηλικια ναι αλλα καπου να εχει και ενα μέτρο
Το κυνήγι ειναι ιερό πράγμα και με τουτες τες μ..κιες και τις μοδες εγινηκεν γεριμια .ο νεος εξψπλισμος κυνηγιου θα πρπει να εχει σκουλαρικι τατουαζ και διαλεκτο οπως δικε μου γιο μεν και τετια
καρναβάλια τπτ αλλο
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παίδες, μας έστειλαν αυτούσια μια συζήτηση που έγινε στη βουλή σχετικά με τον υπολογισμό του εφ' άπαξ των δημόσιων υπαλλήλων. Ειλικρινά έτσι μαλ@@..ς έχει πολλά χρόνια να ακούσω. Επίσης, πέρυσι πήγα σε μια ομιλία του κ. Θεοπέμπτου και σε κάποια στιγμή μας ανέλυσε πως πάρθηκε μια απόφαση από τους βουλευτές η οποία ήταν προς το συμφέρων μεγάλων κατασκευαστικών εταιρειών. Ήθελα να κλαίω...

Αν είναι έτσι που παίρνουν τις αποφάσεις τους σε όλα τα θέματα τότε ζήτω που καήκαμε...

Όσον αφορά το θέμα αδειών για 14χρονους νομίζω τα σχόλια είναι περιττά...δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τα παιδιά ούτε το ότι βάζω όλους τους νέους σε ένα καζάνι. Θεωρώ αυτονόητο ότι το να κρατάς ΟΠΛΟ είναι πολύ σοβαρό θέμα και το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφεία των πολύ μεγαλύτερων σε ηλικία κυνηγών ακόμα δεν τηρούν σωστά όλους τους κανόνες ασφαλείας είναι σημάδι το πως θα συμπεριφέρονται τα παιδιά τους και ειδικά όταν θα συνοδεύονται από αυτούς! Δεν έχουμε σαν λαός την ωριμότητα για τέτοια κόλπα παίδες, δεν έχουμε τα αρ@@α...ο νους μας είναι πάνω στην πελλάρα, το χουμίση, στη ζηλοφθονία και άλλα τέτοια...λυπάμαι ειλικρινά αλλά τούτη είναι η αλήθεια και μακάρι να μπορούσα να πω το αντίθετο.
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Chris B725 έγραψε:
S@v-v@s έγραψε:http://theopemptou.com/info/vouli/180-c ... kidshunt16
Παραθέτω την πρόταση όπως αυτή έχει κατατεθεί για συζήτηση για προβληματισμο. Όπως φαίνεται θα είναι θέμα συζήτησης για αρκετό καιρό αφού εκτός των άλλων νομιμοποιεί ηχομημητικες συσκευες και εμπεριέχει και άλλες αμφιλεγόμενες πρόνοιες. Είμαστε όμως στην αρχή του δρόμου. Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να περάσει ως έχει. Κάποια σημεία θέλω να πιστεύω ότι κατατέθηκαν για τα μάτια του κόσμου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ Σάββα για την πρόταση.

Ας ελπίσουμε στη συζήτηση να μπουν και σοβαρά θέματα που αφορούν το κυνήγι ( λαθροθηρία, διαχείριση, σκυλιά κτλ) και όχι μόνο θέματα που εξυπηρετούν οικονομικά συμφέροντα.
Σωστά φίλε!Είναι πολλά που μπορούν να γίνουν όπως οι σκύλοι που λες κ.α. Ίσως το πιο ουσιαστικό κατεμενα είναι να πιστωσουμε ως κυνηγοι κατάλληλους ανθρώπους από την οικογένειά μας για να εκπονήσουν ένα σχέδιο δράσης με ορίζοντα δεκαετίας. Υπάρχουν ουσιαστικά μέτρα (λαθροθηρια,αντιπυρικες,αριθμος σκυλλων φυλές σκύλων κ.ο.κ) που μπορεί ο καθένας μας σε πρωτη φαση να προτεινει και μετά να εκπονηθεί επιστημονική και δεσμευτικη μελέτη από ένα δικό μας κομμάτι. Ας μοιράσουμε την τράπουλα οσο προλαβαινουμε. Πιστευω ότι το ταμείο Θηρας κινείται στην μετριότητα όμως όπως σε κάθε οργανισμό έτσι και εκει υπάρχουν και μερικα λίγα αξιόλογα άτομα, με γνώσεις και πανεπιστημιακη μόρφωση στη διαχείρηση της άγριας ζωής. Προσωπικά πιστεύω οτι αυτούς θα έπρεπε να πιστωσουν οι πολιτικοί μας και να πάψουν να παρασύρονται από τον καθένα από μας όπως για άλλη μία φορά φαίνεται να συμβαινει. "ψηφοθηρια,λογοι και εμβατήρια ποτέ δεν εφαιραν την αλλαγη". Ο λόγος που λέω Ταμείο δεν είναι γιατί πιστεύω ότι οι συγκεκριμένοι είναι οι καλύτεροι,ομως αν δεν είναι από αυτούς θα είναι πολύ δύσκολο να φτάσει στο τέρμα αλλά και τότε θα μας αμφισβητεί ο κάθε εχθρός μας (φιλοζωικές οργανώσεις κ.λ.π)
Το πιο σημαντικό για μένα είναι να νιώσουμε εμείς οι κυνηγοι πρώτα ως μονάδες την ανάγκη για ουσιαστικές αλλαγές και μετά να απαιτήσουμε από τους πολιτικούς μας να ακούσουν τους αντιπροσώπους μας από το Ταμείο Θηρας και όχι τα μικροψυχα μας χατηρια. Πρέπει να δούμε λίγο πιο μακριά και να προλάβουμε τις εξελίξεις αφού αν δεν κάνουμε τις δικες μας μελετες σε μερικά χρονια θα βρεθούν διάφορες οργανώσεις με μελέτες αμφιβολου προέλευσης που οι μοναδικες τους προτάσεις θα είμαστε εμείς... ας μην είμαστε επιπολαιοι αφου
κινδυνεύουμε να χάσουμε τη σοβαρότητα μας δίδοντας εν μέρη το δικαιωμα στον καθε "φιλοζωο" και ευκολόπιστο να οδηγείτε σε λάθος συμπεράσματα. Λίγο fb θα μας κατατοπησει. Ας μην πάμε μακριά αφού ήδη σε κάποιες χώρες (Αλβανια) τα έχουν καταφέρει να παγώσουν μέχρι νεωτέρας το κυνήγι ενώ σε κάποιες άλλες να ξεκινήσει με πρωτοβουλία αλλά και επιβλεψη των πράσινων οργανώσεων εθνικός διάλογος για το κυνήγι (Ελλάδα). Αν δεν αναλογιστούμε ότι ο καθένας με τη στάση του ειναι μέρος του προβλήματος (ο καθένας με το τρόπο του φυσικά χωρίς να υπονοω σε καμία περίπτωση ότι είμαστε άχρηστοι!) δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. ένα απλό και σχετικά αθώο παράδειγμα είναι η ανοχή στην οργανωμένη κυνηγετικη παρανομία αλλα και η αποχή από οργανωμένα κυνηγετικα σύνολα χωρίς να εξαιρω τον ίδιο μου τον εαυτό. Καλώς ή κακώς είμαι από τους ρομαντικούς που πιστευω ότι με εμπρακτη θέληση μπορεί να ανακάμψει το παραδοσιακό κυπριακο κυνηγι το οποίο δυστυχώς πλέον ολοι λησμονουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Τελικά το πιο κουραστικό ταξίδι πρέπει να το κάνεις βαθιά μέσα σου...

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."
Ισοκράτης (436 π.Χ.- 338 π.Χ.)


Δώστε μας κι άλλη ελευθερία, μπορείτε...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΓΩ ΟΥΤΕ 14ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ 14ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ.ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ 14ΧΡΟΝΟΣ ΑΜΠΑΛΑΤΟΣ Η ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΟΔΟ ΑΔΕΛΦΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ,ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 18 ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ 22 ΤΙ ΘΑ ΑΛΑΞΕΙ ;ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΞΙΣΟΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ;ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΟΣΟ Η ΠΑΙΔΕΙΑ .ΑΝ Ο ΣΥΝΟΔΟΣ ΕΙΤΕ ΓΟΝΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ 70 ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
ΟΛΟΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΕΧΟΝΤΑΣ 14ΧΡΟΝΟΥΣ ΣΥΝΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ,ΕΣΤΩ ΠΑΡΑΝΟΜΑ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝ ΜΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ.ΑΝ ,ΛΕΩ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΙ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ;
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑ ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ,ΘΑ ΔΩΣΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από admin »

Αν θέλουμε να καλιεργήσουμε κυνηγετική παιδεία μπορούμε να ξεκινήσουμε και με τον υφιστάμενο πλυθιησμό των κυνηγών αλλά και με των πληθυσμό τον οποίο θα έρθει. Με το να οπλίσουμε τα χέρια 14χρονων οι οποίοι ούτε καν καλά καλά δeν έχουν αναπτυχθεί σωματικά καλά τότε δέν καλλιεργούμε κυνηγετική παιδεία σκορπούμε τον κίνδυνο. Με βάση τα δικά μας δεδομένα πολύ επειικός το 70+ % των κυνηγετικών δέν έχουν σωστές κυνηγετικές γνώσεις και χαμηλή κυνηγετική παιδεία. ότι μάθημα και να κάνεις σε ένα 14χρονο αφού θα βγαίνει στο βουνό με τον πατέρα του ο οποίος δέν έχει κυνηγετική παιδεία το πιο σίγουρο ότι 70%+ των νέων θα συνεχίσουν λάθος. Εγώ έφαα σιπεθκιά που ένα μιτσί 15-16 χρονών ο οποίος κυνήγαν μόνος του με όπλο ορτύκια. Εσηκώθηκε το ορτύκι εγύρισε το όπλο πάνω μου και πάρτην .Που ήταν ο τσίρης του που του έδωσε το όπλο???? Σκεφτείτε να βγαίνουν και νόμιμα στο βουνο ...
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”