ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Chris B725 »

Έχει πέσει στην αντίληψη μου το πιο πάνω θέμα τυχαία καθώς έκανα ζάπινγκ στην τηλεόραση και μου φάνηκε πολύ παράξενο. :o :o :o

Ξέρει κάποιος λεπτομέρειες? :? :?

Επίσης είμαι περίεργος να ακούσω απόψεις για το θέμα !!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Περι εισπραξεως ο λογος..περι διαχειρισης ουτε λογος..
Δημιουργουντε ερωτηματα προβληματισμοι π πρεπει να ελεχθουν πριν γινει κατι


Sent from my iPhone using Tapatalk
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

Chris B725 έγραψε:Έχει πέσει στην αντίληψη μου το πιο πάνω θέμα τυχαία καθώς έκανα ζάπινγκ στην τηλεόραση και μου φάνηκε πολύ παράξενο. :o :o :o

Ξέρει κάποιος λεπτομέρειες? :? :?

Επίσης είμαι περίεργος να ακούσω απόψεις για το θέμα !!



πανοπλιες ποιος κατασκευαζει???
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Ενα λεπτο ρε παιθκια.
Εσεις ποσο χρονών επαενετε τζινην με τον παπά σας.
Ως τωρα δεν γινοταν ετσι?
Το βρίσκω χαμηλο τ 14 φυσικα.16 θα πτεπε να ηταν αλλα ως τωρα γινοταν αυτο το πράγμα.
Το προβλημα ιειναι οτι μας κοροϊδεύουν μερα μεσημέρι.
Δεν πιστευω οτι αυτο ητα πρόταση ετσι τυχαια.
Απλα αποσκοπει στην αύξηση τως εσόδων.
Ελυσαμε τα κυνηγετικά προβληματα κ εμεινε η μαθητικη αδεια τωρα.εννοω οτι δεν τους απασχολεί κανενα αλλο θεμα κ σκέφτηκανας την μαθητικη αδεια?
Κάποιος που θελει περνει τον γιο-κορη του ήδη κυνήγι κχωρις την άδεια?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Laurona έγραψε:Ενα λεπτο ρε παιθκια.
Εσεις ποσο χρονών επαενετε τζινην με τον παπά σας.
Ως τωρα δεν γινοταν ετσι?
Το βρίσκω χαμηλο τ 14 φυσικα.16 θα πτεπε να ηταν αλλα ως τωρα γινοταν αυτο το πράγμα.
Το προβλημα ιειναι οτι μας κοροϊδεύουν μερα μεσημέρι.
Δεν πιστευω οτι αυτο ητα πρόταση ετσι τυχαια.
Απλα αποσκοπει στην αύξηση τως εσόδων.
Ελυσαμε τα κυνηγετικά προβληματα κ εμεινε η μαθητικη αδεια τωρα.εννοω οτι δεν τους απασχολεί κανενα αλλο θεμα κ σκέφτηκανας την μαθητικη αδεια?
Κάποιος που θελει περνει τον γιο-κορη του ήδη κυνήγι κχωρις την άδεια?
Χρύσανθε, ας μην ξεχάσουμε μιλούμε για εντελώς διαφορετικές εποχές που εμεγαλώσαμε εμείς με εκείνες που εμεγαλώσαν οι σημερινοί 14χρονοι. Τον τζιαιρό που ήμουν μιτσής εγώ εξεκίνησε να νυκτώνει και δεν ήμουν σπίτι εκαρτέραν παντόφλα πάστα κωλά. Έχουμε εμείς τον ίδιο νου τον τζιαιρό που είμαστεν εμείς 14 με τους σημερινούς 14χρονους; Σήμερα παν τζιαι χάνουνται χωρίς να διούν λοαρκασμό σε κανένα. Μόνο η σκέψη να πεις παραπάνω κουβέντα τζιαι ετρώαμε ξύλο για να φέρουμε τα μίλια μας τζιαι να μάθουμε να σεβόμαστε τους άλλους. Οι σημερινοί 14χρονοι, οι πιο πολλοί ανοίγουν το στόμα τους τζιαι όσες ξιτιμασιές δεν άκουσες που κανένα ακούεις τες σε 30 δευτερόλεπτα. Παντελής έλλειψη σεβασμού προς τα πάντα, τζιαι χειρότερα προς τους γονείς τους. Τζαι αν μιλάμε για μαθητική άδεια τότε αυτός ο κάποιος μεγαλύτερος που θα συνοδεύει δεν πρέπει να είναι κάποιος εκπαιδευτής που έχει τα προσόντα για να κάμει τούτη την εκπαίδευση;

Εγώ διαφωνώ κάθετα πάντως με αυτό και είναι εμφανές ότι ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι τα χρήματα τζιαι τα άλλα συμφέροντα, πάνω σε άνεμο να έρκεται ουρανοκατέβατο έτσι νομοσχέδιο δεν χρειάζεται τζιαι ιδιαίτερη σκέψη.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Chris B725 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
Χρύσανθε, ας μην ξεχάσουμε μιλούμε για εντελώς διαφορετικές εποχές που εμεγαλώσαμε εμείς με εκείνες που εμεγαλώσαν οι σημερινοί 14χρονοι. Τον τζιαιρό που ήμουν μιτσής εγώ εξεκίνησε να νυκτώνει και δεν ήμουν σπίτι εκαρτέραν παντόφλα πάστα κωλά. Έχουμε εμείς τον ίδιο νου τον τζιαιρό που είμαστεν εμείς 14 με τους σημερινούς 14χρονους; Σήμερα παν τζιαι χάνουνται χωρίς να διούν λοαρκασμό σε κανένα. Μόνο η σκέψη να πεις παραπάνω κουβέντα τζιαι ετρώαμε ξύλο για να φέρουμε τα μίλια μας τζιαι να μάθουμε να σεβόμαστε τους άλλους. Οι σημερινοί 14χρονοι, οι πιο πολλοί ανοίγουν το στόμα τους τζιαι όσες ξιτιμασιές δεν άκουσες που κανένα ακούεις τες σε 30 δευτερόλεπτα. Παντελής έλλειψη σεβασμού προς τα πάντα, τζιαι χειρότερα προς τους γονείς τους. Τζαι αν μιλάμε για μαθητική άδεια τότε αυτός ο κάποιος μεγαλύτερος που θα συνοδεύει δεν πρέπει να είναι κάποιος εκπαιδευτής που έχει τα προσόντα για να κάμει τούτη την εκπαίδευση;

Σε ένα ιδανικό κόσμο και σε μια ιδανική κοινωνία θα μπορούσε να γίνει μια προσπάθεια ''εκπαίδευσης'' νεαρών κυνηγών με οργανωμένες εξορμήσεις παρουσία ''εκπαιδευτών''. Θα μπορούσαν να αντικατασταθούν τα μαθήματα (για ηλικίες κάτω των 18) με ένα στυλ προσκοπείου όπου να διδάσκονται στην πράξη με οργανωμένες εξορμήσεις η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ (προς συγκύνηγους, την φύση, το θήραμα κτλ) και όλοι οι γραμμένοι και ΑΓΡΑΦΟΙ κανόνες του κυνηγίου.

Δυστυχώς στην Κύπρο που τίποτε ή μάλλον σχεδόν τίποτε δεν λειτουργεί σωστά το πιο πάνω φαντάζει ουτοπία.


Εγώ διαφωνώ κάθετα πάντως με αυτό και είναι εμφανές ότι ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι τα χρήματα τζιαι τα άλλα συμφέροντα, πάνω σε άνεμο να έρκεται ουρανοκατέβατο έτσι νομοσχέδιο δεν χρειάζεται τζιαι ιδιαίτερη σκέψη.

Ρώτησα αν ξέρει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες, επειδή μόνο η πρόταση ''δίνουμε άδεια σε ένα 14χρονο'' το πιο λίγο που μπορώ να την χαρακτηρίσω είναι επικίνδυνη. Είπαμε όλα γίνονται στο βωμό του χρήματος αλλά ως ένα σημείο !!!
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Σπυρο δεν ειπα οτι συμφωνω με την πρόταση.
Αλλο λεω.
Λεω οτι κ σημερα άτυπα ενας πατερας περνει το παιδί του μαζί του στο κυνηγι.
Δεν εχει αδεια δεν εχει οπλο στα 14 αλλα ο σωστος τουλάχιστον πατερας του μαθαίνει τα μυστικα της ασφαλειας κ των θηραμάτων. , του πως κρατας το οπλο πως κ τι βλεπεις πριν ριξεις κλπ.
Αλοιμονο.
Λεμε για κυνηγετικη παιδια.
Την μεγαλυτερη κυνηγετικη παιδια την δινει ο γονιος και στο κυνηγι αλκα κ στην ζωη.
Αυτη είναι η αποστολή του.
Προσεχετε τι εκφεαζετε γιατι η παγιδα εδω είναι ακριβώς αυτό.
Οτι δεν υπάρχει κυνηγετικη παιδια στις ταξεις μας.
Δεν συμφωνω με την προταση νομου γιατί πιστευω οτι γινετε σκοπιμα γθα σκοπους εσοδων κ χωρις καμια υποδομη.
Οι ασυνειδητοθ ειναι πολλοι κ η εκμεταλευση του νομου δεδομένη. .....το αντίκτυπο ομως θα ναι μεγάλο.
Κ να μην ξανακουσω σας παρακαλω για την νεολαία.
Η νεολαια βάλετε απο παντου σήμερα.
Είναι ομως το ζυμαρι που θα γίνει αυριο ψωμι.
Εμεις θα φυγουμε...θα ρθουν κάποιοι αλλοι κ είναι η νεολαία.
Εχει ελαττώματα αλκα εμεις φταιμε γιαυτο.
Εμεις τα αναθρεφουμε λαθος.
Εμείς δεν τους μαθαίνουμε τα αυτονοητα.
Εμεις τους αφηνουμε σε ενα λσπτοπ η ταμπλετ γιατι μας ''ενοχλούν''
Εμεις αγοράζουμε την αγαπη τους αντι σε χρονο σε χρημα κ αχρείαστα υλικα αγαθα.
Εμεις θα ισιωσουμε συτη την νεολαία.
Ο καθε ενας μας ξεχωριστα για οποιον μπορει να επηρεάσει.
Το κυνηγι κραταει τα παιδια μας μακρια απο ξενυκτια κ ναρκωτικα.
Αμα τους το διδαξεις σωστα.
Το κυνηγι δεν είναι περνω το οπλο κ βγαίνω.
Το κυνηγι εχει μεσα τους διδαχες κ βιωματα απο ολόκληρη την ζωη που θα καλέστουν να ζηδουν.
Εχει την ωριμοτητα.την μετριοφροσυνη.τον σεβασμο.την δέσμευση. Την ευθυνη.
Την οργανωση.την μαθηση.τον σχεδιασμό. Τις επιπτώσεις. Την καρπωση.την συνεργασια.τον συμβιβασμο.
Το κυνηγι είναι γεματο νε αξίες ζωης.
Εμεις μπορούμε να τους τα δωδουμε αυτα?
Καμιά μαθητικη αδεια δεν θα τα δωσει αυτα.
Αυτη την μαθητικη αδεια οφειλουμε να τους την δινουμε εμεις αγραφα κ σιωπηλα.
Χωρίς νομικη υποχρέωση. ....αλλά ηθικη κ γονικη.
Ο νομος αυτος μονο προβληματα θα φερει.
Δες το γαμ το φατσοβιβλιο.
Μονο ζήλια ανταγωνισμο κ αυτό προβολή εφτιαξε στο κυνηγι.
Θα μπορουσε να μαθει κανεις απο αυτο.
Αλλα ο έλεγχος είναι απον.
Κ χωρις ελεγχο ερχετε η καταστροφη.

Ετσι θα γινει κ με αυτο τον νομο.
Καταστροφη.
Κ ολα αυτα που ζουμε κοινωνικα κ κυνηγετικα δεν είναι λογο απουσιας νομων.
Νομους η βουλη αλλο που να ψηφιζει ενι ξέρει κ χωρίς να ξερει καν τι ψηφιζει.
Ειναι λογο απουσίας ελέγχου κ εφαρμογης των νομων.

Αυτο μας λυπει.

Δεν θα επρεπε να χουμε αναγκη εναν νομο για να διδαξουμε στα παιδια μας τα αυτονόητα.
Αν το χουμε αναγκη.....α
Μάλλον χασαμε το παιγνίδι. ....κ μαλλον πριν τον νομο χρειάζομαστε κ μεις ενα ''χαστουκι'' να συνέλθουμε.
Χαστούκια τρωμε πολλα ςδω κ αρκετά χρονια.....να δω ποτε θα ανοιξουμε ρα μαθκια κ να καταλαβουμε....
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Ειναι μαλλον απο τα θεματα που υα βρει αρκετους συμφωνους κ απλα θα το διατυπωνουν με ξεχωριστο τροπο..
Χρυσανθε μου αρκετοι αν οχι ολοι μας κρατουσαμε οπλο πριν τα 14 ΑΛΛΑ..οπως λεει κ ο Σπυρος συγκρινεται ο τοτε καιρος με τωρα..;κανενας σεβασμος οντως απαξιωση προς μεγαλυτερους κλπ..
Αποτι ακουσα αυτη η αδεια θα εκδιδεται κ θα ισχυει με την συνοδεια ενηλικα..ως εδω πες καλα
(Γιατι δεν εκδιδουν κ αδεια αυτοκινητου/μοτορας τοτε στα 14χρονα με την συνοδεια ενηλικα..;)
Κεινο που θεωρω γελοιο ειναι να ισχυει επισης με γραπτη συναινεση του γονεα..χωρις την παρουσια του..
Στην πρωτη περιπτωση νοουμσνου πως ο ενηλικας θα μπορει να εμπλουτισει τον νεαρο με σωστες γνωσεις καλως..στην αντιθετη αποψη ομως..;
Ισως μια καλη λυση θαταν να υποβαλαν αιτηση ενδιαφεροντος γονεας παιδι κ μετα απο σεμιναρια, ποιοτικο χρονο,θεωρια κ πραξη να αξιολογουνταν ταυτοχρονα που θα εδινε γνωσεις κ παιδεια αμφοτερα..οπως περιπου ειπε ενας συναδελφος πιο πανω τυπου προσκοπικου..
Αυτο νοουμενου πως θελουν με αυτη τη κινηση να δωσουν παιδεια κ κυνηγετικη συνηδηση στους μελλοντικους κυνηγους..αν οχι οπως γινεται π πας για εξεταση δεν κοβεται κανενας κ συμπληρωνουν κ τα γραπτα αμαν ο αλλος δεν ξερει..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από Chris B725 »

Αχερκωτης έγραψε:Ειναι μαλλον απο τα θεματα που υα βρει αρκετους συμφωνους κ απλα θα το διατυπωνουν με ξεχωριστο τροπο..
Χρυσανθε μου αρκετοι αν οχι ολοι μας κρατουσαμε οπλο πριν τα 14 ΑΛΛΑ..οπως λεει κ ο Σπυρος συγκρινεται ο τοτε καιρος με τωρα..;κανενας σεβασμος οντως απαξιωση προς μεγαλυτερους κλπ..
Αποτι ακουσα αυτη η αδεια θα εκδιδεται κ θα ισχυει με την συνοδεια ενηλικα.. :!: :!: ως εδω πες καλα
(Γιατι δεν εκδιδουν κ αδεια αυτοκινητου/μοτορας τοτε στα 14χρονα με την συνοδεια ενηλικα..;)
Κεινο που θεωρω γελοιο ειναι να ισχυει επισης με γραπτη συναινεση του γονεα..χωρις την παρουσια του..
Στην πρωτη περιπτωση νοουμσνου πως ο ενηλικας θα μπορει να εμπλουτισει τον νεαρο με σωστες γνωσεις καλως..στην αντιθετη αποψη ομως..; :!: :!:
Ισως μια καλη λυση θαταν να υποβαλαν αιτηση ενδιαφεροντος γονεας παιδι κ μετα απο σεμιναρια, ποιοτικο χρονο,θεωρια κ πραξη να αξιολογουνταν ταυτοχρονα που θα εδινε γνωσεις κ παιδεια αμφοτερα..οπως περιπου ειπε ενας συναδελφος πιο πανω τυπου προσκοπικου..
Αυτο νοουμενου πως θελουν με αυτη τη κινηση να δωσουν παιδεια κ κυνηγετικη συνηδηση στους μελλοντικους κυνηγους..αν οχι οπως γινεται π πας για εξεταση δεν κοβεται κανενας κ συμπληρωνουν κ τα γραπτα αμαν ο αλλος δεν ξερει..

Όταν λέμε ενήλικας εννοούμε και ένα 18χρονο αδερφό; Δηλαδή θα φκουν έξω 2 μωρά να κυνηγήσουν και ο 18χρονος θα προσέχει τον 14χρονο; :shock: :shock: Ή θα υπάρχουν περιορισμοί; Και αν την ηλικία μπορείς να την περιορίσεις την ανθρώπινη βλακεία μπορείς; Μπορείς να ξέρεις οτι ο άλλος που θα του δώσεις άδεια κανονικά και με το νόμο να δίνει όπλο σε ένα 14χρονο ότι θα κάνει τα σωστά και τα πρέπον (πάνω απ όλα σε θέματα ασφάλειας);

Και ναι ίσως όλοι να κυνήγησαν από τα 14 αλλά ήταν στα κρυφά και με τον φόβο... Άλλο να παίρνεις όπλο με όλη την άνεση και ελευθερία του νόμου...

Είναι πολλά τα ερωτήματα και οι απορίες και το θέμα σοβαρότατο και ας ελπίσουμε όσοι θα πάρουν αυτή την απόφαση να το κάνουν με κάθε σοβαρότητα. Αλλά δυστυχώς αν κρίνουμε από όλες τις άλλες αποφάσεις που έχουν παρθεί κατά καιρούς για το κυνήγι, σάστα τζαι γύρασιν...
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΕ 14ΧΡΟΝΟΥΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Laurona έγραψε:Σπυρο δεν ειπα οτι συμφωνω με την πρόταση.
Αλλο λεω.
Λεω οτι κ σημερα άτυπα ενας πατερας περνει το παιδί του μαζί του στο κυνηγι.
Δεν εχει αδεια δεν εχει οπλο στα 14 αλλα ο σωστος τουλάχιστον πατερας του μαθαίνει τα μυστικα της ασφαλειας κ των θηραμάτων. , του πως κρατας το οπλο πως κ τι βλεπεις πριν ριξεις κλπ.
Αλοιμονο.
Λεμε για κυνηγετικη παιδια.
Την μεγαλυτερη κυνηγετικη παιδια την δινει ο γονιος και στο κυνηγι αλκα κ στην ζωη.
Αυτη είναι η αποστολή του.
Προσεχετε τι εκφεαζετε γιατι η παγιδα εδω είναι ακριβώς αυτό.
Οτι δεν υπάρχει κυνηγετικη παιδια στις ταξεις μας.
Δεν συμφωνω με την προταση νομου γιατί πιστευω οτι γινετε σκοπιμα γθα σκοπους εσοδων κ χωρις καμια υποδομη.
Οι ασυνειδητοθ ειναι πολλοι κ η εκμεταλευση του νομου δεδομένη. .....το αντίκτυπο ομως θα ναι μεγάλο.
Κ να μην ξανακουσω σας παρακαλω για την νεολαία.
Η νεολαια βάλετε απο παντου σήμερα.
Είναι ομως το ζυμαρι που θα γίνει αυριο ψωμι.
Εμεις θα φυγουμε...θα ρθουν κάποιοι αλλοι κ είναι η νεολαία.
Εχει ελαττώματα αλκα εμεις φταιμε γιαυτο.
Εμεις τα αναθρεφουμε λαθος.
Εμείς δεν τους μαθαίνουμε τα αυτονοητα.
Εμεις τους αφηνουμε σε ενα λσπτοπ η ταμπλετ γιατι μας ''ενοχλούν''
Εμεις αγοράζουμε την αγαπη τους αντι σε χρονο σε χρημα κ αχρείαστα υλικα αγαθα.
Εμεις θα ισιωσουμε συτη την νεολαία.
Ο καθε ενας μας ξεχωριστα για οποιον μπορει να επηρεάσει.
Το κυνηγι κραταει τα παιδια μας μακρια απο ξενυκτια κ ναρκωτικα.
Αμα τους το διδαξεις σωστα.
Το κυνηγι δεν είναι περνω το οπλο κ βγαίνω.
Το κυνηγι εχει μεσα τους διδαχες κ βιωματα απο ολόκληρη την ζωη που θα καλέστουν να ζηδουν.
Εχει την ωριμοτητα.την μετριοφροσυνη.τον σεβασμο.την δέσμευση. Την ευθυνη.
Την οργανωση.την μαθηση.τον σχεδιασμό. Τις επιπτώσεις. Την καρπωση.την συνεργασια.τον συμβιβασμο.
Το κυνηγι είναι γεματο νε αξίες ζωης.
Εμεις μπορούμε να τους τα δωδουμε αυτα?
Καμιά μαθητικη αδεια δεν θα τα δωσει αυτα.
Αυτη την μαθητικη αδεια οφειλουμε να τους την δινουμε εμεις αγραφα κ σιωπηλα.
Χωρίς νομικη υποχρέωση. ....αλλά ηθικη κ γονικη.
Ο νομος αυτος μονο προβληματα θα φερει.
Δες το γαμ το φατσοβιβλιο.
Μονο ζήλια ανταγωνισμο κ αυτό προβολή εφτιαξε στο κυνηγι.
Θα μπορουσε να μαθει κανεις απο αυτο.
Αλλα ο έλεγχος είναι απον.
Κ χωρις ελεγχο ερχετε η καταστροφη.

Ετσι θα γινει κ με αυτο τον νομο.
Καταστροφη.
Κ ολα αυτα που ζουμε κοινωνικα κ κυνηγετικα δεν είναι λογο απουσιας νομων.
Νομους η βουλη αλλο που να ψηφιζει ενι ξέρει κ χωρίς να ξερει καν τι ψηφιζει.
Ειναι λογο απουσίας ελέγχου κ εφαρμογης των νομων.

Αυτο μας λυπει.

Δεν θα επρεπε να χουμε αναγκη εναν νομο για να διδαξουμε στα παιδια μας τα αυτονόητα.
Αν το χουμε αναγκη.....α
Μάλλον χασαμε το παιγνίδι. ....κ μαλλον πριν τον νομο χρειάζομαστε κ μεις ενα ''χαστουκι'' να συνέλθουμε.
Χαστούκια τρωμε πολλα ςδω κ αρκετά χρονια.....να δω ποτε θα ανοιξουμε ρα μαθκια κ να καταλαβουμε....
Χρύσανθε εγώ αυτό που εννοώ είναι ότι δυστυχώς, η νοοτροπία της νεολαίας μας σήμερα (ότι ουσιαστικά το να είσαι "αλητόπαιδο", "σκουλαρικάς", "τατουατζής", "μαστούρης" είναι cool, τζιαι στα ****ίθκια μας τι μας λαλούν οι γονιοί μας ή οποιοσδήποτε άλλος) έχω την αίσθηση ότι θα μεταφερτεί και στο κυνήγι με νομοθεσίες σαν τούτες.


Εμείς όταν πηγαίναμε κυνήγι που ήμασταν μικροί είμασταν κυριολεκτικά στρατιώτες, ότι μας ελαλούσαν εκάμναμε το κατά γράμμα μήπως τζιαι πιάμε το σιηπέττο την ώρα που ήθελε ο τζίρης μας να πιεί τσιάρο ή να κατουρήσει τζιαι πέρκι έρτει τίποτε να παίξουμε ή τζιαι κανένα ττενεκκούι.

Θα προτιμούσα να εφαρμόσουν ούλλους τους υφιστάμενους νόμους για το κυνήγι όπως είπες, τζιαι μετά να κάμουν άλλους.

Επίσης, όσον αφορά την κυνηγετική παιδεία, ναι δυστυχώς, κάποιοι δεν την έχουν, ιδιαίτερα κάποιοι μεγαλύτερης ηλικίας και αυτό πάει σαν ντόμινο και στις νεότερες γενιές. Παραδείγματα πολλά, ο παππούς με το εγγόνι του να κάθουνται στες τζίκλες χωρίς πορτοκαλί στο ενδημικό, ένας μικρός που συνάντησα πέρσι που έπρεπε να του πω εγώ να ανοίγει το όπλο του όταν τους κοντέφκει ένας άλλος κυνηγός και πολλά διάφορα. Αυτοί οι δύο μικροί αυτά θα μάθουν από κάποιους μεγαλύτερους τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”