Μηχανάκια

Απάντηση
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Μηχανάκια

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Πριν λίγες μέρες έγινε μια συνάντηση κυνηγετικόν σύλλογο.και από ότι έχω ακούσει,
κάποιοι πρότεινα τη χρήση μηχανής με σχετική άδεια (πχ 100 ευρώ).
και λέγοντας ότι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να γίνουν πολλά άλλα.
Και το ότι πολύ θα ακολουθήσουν το δρόμο (τρασιήλες, τσικλας). Με αποτέλεσμα ο κυνηγός με τα σκυλιά του νά μπορεί να κυνηγήσει πιο άνετα.
Εγώ το βρίσκω μια καλή ιδέα, μιας και είμαι αυτού του ιδους κυνηγός θα πληρώσω να βγάλω τη
Άδεια και να κυνηγω πιο άνετα.
Εσάς πια η γνώμη σας?
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Εν ξερω ποσο φρονιμο ειναι αλλα μια παλια προταση που ακουσα κ την θεωρω καλυτερη ειναι ο καθε κυνηγετικος συλλογος να βαλει μηχανουα την νυχτα αφου τα πουλια κινουντε πολλα νυχτα κ φευγουν ωστε να εποφωλειτε ο καθε κυνηγος κ η κοινοτητα απο την επισκεψη παρα ο καθε ενας ξεχωριστα


Sent from my iPhone using Tapatalk
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Αχερκωτης έγραψε:Εν ξερω ποσο φρονιμο ειναι αλλα μια παλια προταση που ακουσα κ την θεωρω καλυτερη ειναι ο καθε κυνηγετικος συλλογος να βαλει μηχανουα την νυχτα αφου τα πουλια κινουντε πολλα νυχτα κ φευγουν ωστε να εποφωλειτε ο καθε κυνηγος κ η κοινοτητα απο την επισκεψη παρα ο καθε ενας ξεχωριστα


Sent from my iPhone using Tapatalk
άκουσα το και αυτό πιο παλιά δεν είναι άσχημη ιδέα, φυσικά και τα δυο με προϋποθέσεις.
Χρόνια πολλά ρε χωριό με την ευκαιρία.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Κ γω παλια το ακουσα εχει πολλα καλα στοιχεια κ εν ισχυει οτι ως τωρα με τους εξυπνους κ τους βλακες..
Αν το εκαμναν ηδη οι κυνηγετικοι συλλογοι πιλοτικα θα βλεπαμε στην πραξη πώς δουλευει τα θετικα κ τα αρνητικα..
Σκοπος ειναι να μαζευει τα πουλια που περνουν στην περιοχη με την μια συσκευη απο την αλλη σε αποσταση να απλωνει κ ο κοσμος κ να παιζουν ολοι..στις συγκεκριμενες περιοχεσνα απαγορευεται η χρηση μεμονομενα..
Μια σκεψη...
Καλη χρονια χωριο με υγεια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παιδιά πρέπει να σκεφτόμαστε ορθολογικά. Καμία από τις δύο περιπτώσεις που αναφέρετε δεν είναι λύση. Που πάει ο σεβασμός προς το θήραμα; Τι πιθανότητες επιβίωσης θα δώσουμε στο θήραμα όταν οι πιθανότητες αυξάνονται υπέρ του κυνηγού και όχι του θηράματος;

Είναι καταδικαστέα η χρήση ηχομιμητικών συσκευών και δεν τιμά κανένα η χρήση τους. Δεν σημαίνει επειδή η τσίχλα είναι μεταναστευτικό πουλί πως πρέπει να το εξαλείψουμε. Ήδη οι αριθμοί που επισκέπτονται το νησί μας έχουν μειωθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.

Δεν καταδικάζουμε την χρήση αυτών των συσκευών στο κυνήγι ορτυκιού; Στην τζίκλα γιατί να πρέπει να επιτραπεί. Αυτό που λέτε πως θα ασχοληθούν πολλοί με το να μην κυνηγούν τα ενδημικά έχει αντίθετο αποτέλεσμα. Όταν εγώ κυνηγώ με τα σκυλιά μου περδίκια και παντού υπάρχουν άτομα με συσκευές περιμένοντας τζίκλες θα αφήσουν τα περδίκια να περάσουν όταν πάνε προς το μέρος τους; Δεν το νομίζω γιατί αυτό το βλέπω κάθε χρόνο εκεί που κυνηγώ.

Θα πηγαίνεις κυνήγι και θα μισήσεις το κελάηδημα του πουλιού από αυτό που θα ακούς στο βουνό.

Και τον ηλικιωμένο που θα πάει τα σταθεί λίγο πιο κάτω από μένα (που έχω συσκευή) περιμένοντας να περάσει κάποιο πουλί τι θα γίνει;

Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται πως θα επιφέρει χειρότερα αποτελέσματα αν επιτραπεί η χρήση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από KINIGOSS »

οτι και να γινει η οκκα εν 400
αφου και τωρα οι πιο πολλοι εχουν
παντος σε καπιες μαγικες περιοχες κυνηγιου που δεν πλησιαζει και πολυ η θηρα εχουν ολοι μηχανουες και κανονιζουν τα και κυνηγουν μια χαρα! συχνα συχνοτατα βαλλουν μας και γωτογραφιες μες το φασε πουκ και καρτερουν λικε
εμαθαν και το φοτοσοπ και διπλασιαζουν τα πουλια αλλα το οτι παντα κυνηγουν με μηχανουιν ειναι σιουρο
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από Kostas M. »

Ε κοπελια ακουτε να δειτε! Οτι και να γινει, οτι και να καμουμε αν δεν αλλαξουμε μιαλα και νοοτροπια δεν γινεται τιποτε. Δεν υπαρχει λυση. Αν δεν αλλαξει τουτη η νοοτροπια του Κυπραιου οτι εγιω ειμαι τζαι κανενας αλλος τζαι εν με κοφτει που τον διπλα μου, τιποτε εν γινεται.
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Εγώ πιστεύω θα ήταν πιο φρόνιμο να σκεφτούμε τρόπους να βοηθήσουμε το θήραμα να ανακάμψει είτε αυτό λέγεται ενδημικό είτε ακόμα και μεταναστευτικό γιατί μάλλον δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμη πως στραβά αρμενίζουμε.
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Μηχανάκια

Δημοσίευση από KINIGOSS »

οσπου εχουμε ατομα να μας διηκουν και η μονη τους ενια ειναι το χρημα και η τζεπη τους και επισης κεφαλια αγιριστα τοτε δεν εχουμε σωτηρια
πολλοι κυνηγοι αρχισαν και ξηπνουν αλλα τιποτα δεν μπορουν να κανουν μπροστα στη δικτατορια που επικρατει
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”