Λαθροθηρία και Τουρισμός

Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Lagos το ιδιο εσκεφτηκα κ γω..εφαε εσπασε ενεκατσιασε τα κ τωρα εξινισαν του..
Χρυσανθε ηρτε στο λιμανι εφαε καλα το εγγλεζουι..τωρα εκρυανε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μήπως δεν του έκατσε κανένας ξανθός γαλαζομάτης Κυπραίος ;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από Dimitris »

Γιατρός έγραψε:Μήπως δεν του έκατσε κανένας ξανθός γαλαζομάτης Κυπραίος ;
Προτιμούν μελαχρινά τριχωτά αγόρια τούτοι οι μπήλλιες
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Εγώ προσωπικά έχω μια διαφορετική άποψη για το θέμα. Και σας παρακαλώ σεβαστή την.
Ο παππούς μου και ο πατέρας μου ήταν στηματουρη. Δηλαδή εκτός από τη δουλειά τους έκανα και αυτή τη δουλειά, να στησουν τα βερκα τους δίχως μηχανάκια να πιάσουν αμπεροπουλια, να τα πάρουν στο καματη (μεταπωλητης) και τέλος της εβδομάδας να τους δώσει 5_10 λίρες. Ισιε φτοσιες ρε κοπελιά ο κόσμος έπρεπε να ζήσει.
Για να κάνεις όμως τούτη τη δουλειά έπρεπε να κοπιασεις πολλά, να παεις που γρήγορα να κόψεις βιτσες να τις γησεις να ισιοσουν, μετά η μιξια κλάδεμα πότισμα, να κόψεις μιχα να κάνεις βερκα. Κλάδεμα τα δέντρα, παλουρες που νά στήσεις, που το χαράματα στο πόδι να παεις να στήσεις να ποστισεις και μετά δουλειά.
Τώρα καταλαβαίνετε ότι μιλούμε πλέον για κουλτούρα, έθιμα τρόπο ζωής έτσι ζούσαν έτσι μας εμεγαλοσαν τίμια με κλεψαν με αδικισαν κανένα.
Πως μπορείς να στερισεις από αυτούς τούς ανθρώπους αυτό με το οποίο μεγάλωσαν.
Συμφωνώ ότι τα δίκτυα και παγυδευση Πουλιά με υχιτικεσ συσκευές είναι λάθος, τη νύχτα πολλά Πουλιά προστατευομενα, σπάνια θανατονωνται, το καιρό της τσικλας στερας από το κυνηγο το χόμπι του, το μαύρο και βρώμικο χρήμα είναι το αποκορύφωμα, γιατί εκεί είναι το θέμα,
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το βερκη πρέπει να επιτρέπεται περιορισμενα χωρίς μηχανάκια και τη τέχνη τούτη να τη διδαξουμε και στα παιδιά μας.
Παρά ναρκωτικά και καφέ όλοι μέρα καλιτερα στιματοραςκαι έξω στη φύση όλοι μέρα. Όπως με έμαθαν οι προγονοι μου έτσι θα μάθω και εγώ τα παιδιά μου. Να κάνει βερκα να στησουν τη ελιά τη παλουρα να πιάσουν 5 αμπεροπουλια να σιεστουν με το συπαθκιον που τη χαρά τους.οι για να πουλήσουν γιατί πλέον δεν έχουν τη ανάγκη αλλά για να ζήσουν τη στιγμή.
Ελπίζω να καταλάβετε τη σημασία αυτόν που έγραψα και να μην με παρεξηγησετε, ευχαριστώ πού ξέρω ακούσατε.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
andreas78

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε ειναι σεβαστή η άποψη σου και επ' αυτού θα σου αναφέρω και την δίκη μου.
Η λέξη " κυνηγετική παράδοση" και " ελεύθερο παραδοσιακό κυνήγι", έχει πλέον εξευτελιστεί και μεταφράζεται κατα το δοκούν αναλόγως ανατροφής και αναλόγως προσωπικών συμφερόντων, χωρις αυτα να ειναι υποχρεωτικά και οικονομικά συμφέροντα.

"Κυνηγετικη παράδοση" στην Κυπρο, ηταν και το "κυνήγι" του λαγού την νύχτα με το αυτοκίνητο μεχρι και το 1935-1938 αν δεν κανω λάθος με τις ημερομηνίες, όπου και ο τοτε Άγγλος Κυβερνήτης το απαγόρευσε.

Απο την έναρξη της απαγόρευσης, της οπλοκατοχής απο τους Άγγλους λογο του Αγώνα, φύτρωσαν τα δίκτυα, οι τσακρες, οι θηλιές, επανήλθε η νυχτερινή και εσκεμμένη καταδίωξη του λαγού και πολλά αλλα που κάλυπταν την καταπίεση κάποιου κυνηγού η την πείνα κάποιου φτωχού. Εκ τοτε αυτα έγιναν κατάλοιπα και αυτοί που τα αφουγκράζονται τα θεωρούν παράδοση, ασχέτως των καταθέσεων που κάνουν, στην εποχή που ζούμε η παράδοση θα πρέπει να συνυπάρχει με την διαχείριση και τον εμπλουτισμό. Δεν ζούμε το 1940- '50- '60 όπου τα θηραματα ηταν και περισσότερα λογο έκτασης, αλλα και οι κυνηγοί ελάχιστοι, επιπλεον τοτε καποιοι νόμιζαν ότι τα θηραματα δεν λιγοστεύουν αλλα πέφτουν σαν την βροχή, έλα ομως που ακόμα και η βροχή έχει λιγοστέψει..!!!!
Μπορεί τα βερκά να τα θεωρείς εσυ σαν παράδοση και ειναι απόλυτα σεβαστό δικαίωμα σου, πρέπει ομως να καταλάβεις ότι τα βερκά δεν ξεχωρίζουν ποια πουλιά θα συλλάβουν, πρέπει να καταλάβουμε επίσης ότι για να θεωρηθεί πλέον ενα θήραμα προστατευόμενο απο ολόκληρη την Ευρώπη, δεν ειναι τυχαίο, πρέπει επίσης να καταλάβουμε ότι το κυνήγι δεν ειναι πλέον πηγή τροφής.
Καταλήγω λεγοντας πως, οπως αλλάζουν οι εποχές, οι ανάγκες κ.α., έτσι πρέπει να αλλάζει και η αντίληψη μας και να εκσυγχρονιζόμαστε σύμφωνα με την νέα εποχή.!!!!!
Σε πληροφορώ ότι αυτή τη στιγμή γίνεται μια ολόκληρη πανευρωπαϊκή μελέτη για να απαγορευτεί πλήρως το τρυγόνι, ενα αποτέλεσμα που επήλθε οχι απο το ορθολογικό κυνήγι των ευρωπαϊκών κρατών, αλλα απο το ανορθόδοξο κυνήγι στην Αφρική, Αίγυπτο και γενικα Μέση Ανατολή.
Να είσαι σύγουρος ότι μετά το τρυγόνι θα έρθει και το τέλος του ορτυκιού και ολοι γνωρίζουμε τους λόγους πολύ καλα, αφου πλην των Ταλιμπάν θα έχουμε βάλει και εμείς το λιθαράκι μας κυνηγώντας το "παραδοσιακά" για κάποιους νέους που ανατράφηκαν κυνηγώντας το με αυτό το τροπο...!!!!!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Ανδρεα εχεις κ συ δικαιο εχει κ ο ΚΑΤΟΣ ομως..προσωπικη αποψη κ εκτιμηση..εσυ μιλας για την πλειοψηφια των λαθροθηρων για οικονομικους σκοπους ο ΚΑΤΟΣ για την μειοψηφια των "κατ´ αναγκη" λαθροθηρων λογω "παραδοσης"..
Υπαρχουν περιοχες στην Κυπρο που οι ασχολιες τους δεν ειναι στις τσιμεντοποιημενες πολεις οπου εχτος των χωραφιων ειχαν τα ξοβεργα για ληψη τροφης..το κρεας τοτε ηταν πολυτελεια..εκ τοτε δημιουργηθηκε η παραδοση που καποιοι αρχισαν συνεχιζουν κ την μετεδωσαν στα παιδια τους σιγουρα οχι ηλικιας κατω των 40..εν ακουσα για νεους με ξοβεργα προσωπικα..ενας ανθρωπος των 70-80 που εμαθε ετσι κ το εχει σαν τροπο ζωης οπως οι πιο μοντερνοι πλεων κυνηγοι το αθλημα εν μπορεις να τον βαλεις στο ιδιο καλαθι με τους αλλους λαθροθηρες που θεριζουν..αν εχει 1-2 ματσες βερκα ποσκολιεται στο περβολουι τ στα χωραφκια του εν στερει κανενου θηραμα..
Οσο για το αμπελοπουλι επι καιρο Βασιλειου το προβλημς που δεν ζητησε κατα παρεκλιση το κυνηγι τους οπως εκανε η Μαλτα πχ..εκει νομιμο εδω παρανομο γτ;στην ιδια ευρωπη..επισης υπαρχουν θηρευσιμα ειδη εδω π αλλου απαγορευοντε οπως η φραγγολινα πχ αν δεν καμνω λαθος..
Το να πιασει ο ΚΑΤΟΣ πχ τον γιο του οπως εμαθε ο ιδιος π τον πατερα του την τεχνη των ξοβεργων να τον περνει μαζι του χαραματα αντι ναν δισκοθηκες κλαμπ ναρκωτικα να τον μυησει στην "παραδοση"του παππου για το τραπεζι της οικογενειας ειναι ή εστω πρεπει να ειναι παρανομο;;;
Μαστιγα ειναι τα δικτυα ακομα κ στην θαλασσα κεινο ναι αφανηζει αριθμους..μαστιγα τα ψεκασματα βλεπε πχ τουρκια ποσοι αριθμοι τζικλων θανατονουνται απο ψεκασμους..



Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από Kostas M. »

andreas78 έγραψε: Σε πληροφορώ ότι αυτή τη στιγμή γίνεται μια ολόκληρη πανευρωπαϊκή μελέτη για να απαγορευτεί πλήρως το τρυγόνι, ενα αποτέλεσμα που επήλθε οχι απο το ορθολογικό κυνήγι των ευρωπαϊκών κρατών, αλλα απο το ανορθόδοξο κυνήγι στην Αφρική, Αίγυπτο και γενικα Μέση Ανατολή.
Να είσαι σύγουρος ότι μετά το τρυγόνι θα έρθει και το τέλος του ορτυκιού και ολοι γνωρίζουμε τους λόγους πολύ καλα, αφου πλην των Ταλιμπάν θα έχουμε βάλει και εμείς το λιθαράκι μας κυνηγώντας το "παραδοσιακά" για κάποιους νέους που ανατράφηκαν κυνηγώντας το με αυτό το τροπο...!!!!!
ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ.
ΠΟΙΑ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ(Αφρική,Αίγυπτο.Λιβυή και πολλές αλλές) ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥΛΙΩΝ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ ΑΦΟΥ ΤΖΗΚΑΤΩ ΦΟΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ Ή ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ?. ΓΙΑΤΙ Ο ΠΙΟ ΠΑΝΩ 'ΚΥΡΙΟΣ' ΒΡΕΤΑΝΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΙΟΝ ΑΝΟΙΚΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ TOPIC ΕΝ ΕΠΙΕΝ ΤΖΑΙ ΤΖΗΚΑΤΩ ΝΑ ΚΑΜΕΙ ΤΟΝ ΜΑΓΚΑ? AΛΛΑ ΤΖΗΚΑΤΩ ΤΡΕΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝ! ΜΟΝΟΝ ΑΜΑΝ ΕΝ ΚΑΜΙΑ ΚΥΠΡΟΥΑ ΕΡΚΟΥΝΤΑΙ ΟΥΛΛΟΙ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ.
ΕΙΜΑΙ 100% ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΑΓΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟΙ ΕΠΑΡΑΤΡΑΒΙΣΑΝ ΤΟ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ.
"ΑΠ΄ΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΡΕΙ ΤΟΝ ΓΑΡΟ,ΔΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΑΜΑΝ". ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΜΑΝ!
andreas78

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από andreas78 »

Kostas M. έγραψε:
ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ.
ΠΟΙΑ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ(Αφρική,Αίγυπτο.Λιβυή και πολλές αλλές) ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥΛΙΩΝ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ ΑΦΟΥ ΤΖΗΚΑΤΩ ΦΟΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ Ή ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ?. ΓΙΑΤΙ Ο ΠΙΟ ΠΑΝΩ 'ΚΥΡΙΟΣ' ΒΡΕΤΑΝΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΙΟΝ ΑΝΟΙΚΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ TOPIC ΕΝ ΕΠΙΕΝ ΤΖΑΙ ΤΖΗΚΑΤΩ ΝΑ ΚΑΜΕΙ ΤΟΝ ΜΑΓΚΑ? AΛΛΑ ΤΖΗΚΑΤΩ ΤΡΕΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝ! ΜΟΝΟΝ ΑΜΑΝ ΕΝ ΚΑΜΙΑ ΚΥΠΡΟΥΑ ΕΡΚΟΥΝΤΑΙ ΟΥΛΛΟΙ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ.
ΕΙΜΑΙ 100% ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΑΓΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟΙ ΕΠΑΡΑΤΡΑΒΙΣΑΝ ΤΟ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ.
"ΑΠ΄ΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΡΕΙ ΤΟΝ ΓΑΡΟ,ΔΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΑΜΑΝ". ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΜΑΝ!
Καλημέρα Κώστα,
Εδώ και πολλά χρόνια γίνονται προσπάθειες απο την Ευροπαική Ένωση και την F.A.C.E., αλλά νομίζω και εσύ καταλαβαίνεις οτι δεν πρόκειτε να βρεθεί λύση.!!

Αχερκωτης έγραψε:
Ανδρεα εχεις κ συ δικαιο εχει κ ο ΚΑΤΟΣ ομως..προσωπικη αποψη κ εκτιμηση..εσυ μιλας για την πλειοψηφια των λαθροθηρων για οικονομικους σκοπους ο ΚΑΤΟΣ για την μειοψηφια των "κατ´ αναγκη" λαθροθηρων λογω "παραδοσης"..
Υπαρχουν περιοχες στην Κυπρο που οι ασχολιες τους δεν ειναι στις τσιμεντοποιημενες πολεις οπου εχτος των χωραφιων ειχαν τα ξοβεργα για ληψη τροφης..το κρεας τοτε ηταν πολυτελεια..εκ τοτε δημιουργηθηκε η παραδοση που καποιοι αρχισαν συνεχιζουν κ την μετεδωσαν στα παιδια τους σιγουρα οχι ηλικιας κατω των 40..εν ακουσα για νεους με ξοβεργα προσωπικα..ενας ανθρωπος των 70-80 που εμαθε ετσι κ το εχει σαν τροπο ζωης οπως οι πιο μοντερνοι πλεων κυνηγοι το αθλημα εν μπορεις να τον βαλεις στο ιδιο καλαθι με τους αλλους λαθροθηρες που θεριζουν..αν εχει 1-2 ματσες βερκα ποσκολιεται στο περβολουι τ στα χωραφκια του εν στερει κανενου θηραμα..
Οσο για το αμπελοπουλι επι καιρο Βασιλειου το προβλημς που δεν ζητησε κατα παρεκλιση το κυνηγι τους οπως εκανε η Μαλτα πχ..εκει νομιμο εδω παρανομο γτ;στην ιδια ευρωπη..επισης υπαρχουν θηρευσιμα ειδη εδω π αλλου απαγορευοντε οπως η φραγγολινα πχ αν δεν καμνω λαθος..
Το να πιασει ο ΚΑΤΟΣ πχ τον γιο του οπως εμαθε ο ιδιος π τον πατερα του την τεχνη των ξοβεργων να τον περνει μαζι του χαραματα αντι ναν δισκοθηκες κλαμπ ναρκωτικα να τον μυησει στην "παραδοση"του παππου για το τραπεζι της οικογενειας ειναι ή εστω πρεπει να ειναι παρανομο;;;
Μαστιγα ειναι τα δικτυα ακομα κ στην θαλασσα κεινο ναι αφανηζει αριθμους..μαστιγα τα ψεκασματα βλεπε πχ τουρκια ποσοι αριθμοι τζικλων θανατονουνται απο ψεκασμους..
Μιχάλη μου, δεν λέμε κάτι το διαφορετικό. Απλά πρέπει να καταλάβουμε οτι η "παράδοση" απο ένα σημείο και μετά πάυει να λειτουργεί προς όφελος και λειτουργεί παρασιτικά.!!
Το αμπελοπούλι δεν επιτρέπεται σε καμία Ευρωπαική χώρα και η τσίχλα της Μάλτας δεν είναι τυχαία που ακούγεται συχνά- πικνά. Για να τους δωθεί φέτος το τρυγόνι κατα παράκλιση τον Απρίλιο, εγιναν πολλά, πέραν του προστίμου που τους στάληκε.!!!
Υπάρχουν για όλα οδηγίες φίλε Μιχάλη, η κυνηγετική δραστηριότητα δεν λειτουργεί κατα το δοκούν, οδηγίες που είναι βασισμένες στην διεύρυνση των ειδών..!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά εγώ προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον Αντρέα. Μπορεί να έχετε απόλυτο δίκαιο σε αυτά που λέτε και να νιώθετε όπως και εγώ αδικιμένοι αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία. Όπως είπε ο Αντρέας πρέπει να προσγειωθούμε στην ωμή πραγματικότητα και να συμβιβαστούμε, αν θέλουμε τα παιδιά μας να κυνηγούν στη φύση και όχι στο facebook.
Επίσης, εάν οι γειτόνοι μου κάμνουν φόνους δεν σημαίνει ότι και εγώ πρέπει να κάμνω κλεψιές...ή διορθώνουμε την κατάσταση από ρίζας ξεκινώντας από τον εαυτό μας ή καληνύχτα κυνήγι...

ΥΓ: Ο "ευαίσθητος" τουρίστας μπορεί να πηγαίνει διακοπές στα κατεχόμενα, να του δώσω τζιαί το κλειδί του σπιτιού της μάνας μου να μείνει δωρεάν αν θέλει.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Λαθροθηρία και Τουρισμός

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Οι ανθρωποι στην Αγγλια επειδή εμαθαν να κυνηγουν σωστα και παραδοσιακα...εχουν και αποψη για μας...

Παντος σε αυτους το βερκι δεν είναι παραδοση...παραδοση είναι το παντημα...

Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”