Συνένοχοι..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Συνένοχοι..

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Εχω την εξης απορία και θα ήθελα πάρα πολύ να απαντηθεί απο ανθρώπους του περιοδικού και ειδικότερα απο αυτούς που σκέφτοντε και αγαπούν το κυνήγι.
Σημερα για ακόμη μια χρονιά εγειναν με απόλυτη επιτυχία η εξετάσεις του ταμείου θήρας για την απόκτηση πρώτης άδειας κυνηγιού. Αραγε απο αυτούς όλους πόσοι θα κοπούν κσι πόσοι θα περάσουν??? Καθε χρόνο η επιτυχία αγγίζει 100%. Είμαστε όλοι σαίνια?? Τα βουνά και ειδικότερα το κυνήγι άλλα μαρτυρα. Πότε επιτέλους θα σταματίσει αυτο το κακό? Να κτίζουμε πάνω στην άμμο, να βγάζουμε κυνηγούς εντελός αδιάφορους για την φύση το θήραμα και το συνάθρωπο τους. Γιατί κανένα περιοδικο δεν αναφερθηκε με αθρα δημόσια σε αυτό το πρόβλημα??? Δεν θέλω να το διανοιθώ ότι ίσως μπορεί να πέζοντε και εδώ συνφέροντα... Στο κάτω κάτω σε ενα κυνηγετικό σύστημα μπουρδέλο εγώ γιατί να είμαι ο νόμιμος και ο ηθικός? Αφού το ίδιο το ταμείο θήρας παράγει ελλατωμστικά αντικείμενα???
Φιλικά.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

GRIGORIS έγραψε:Εχω την εξης απορία και θα ήθελα πάρα πολύ να απαντηθεί απο ανθρώπους του περιοδικού και ειδικότερα απο αυτούς που σκέφτοντε και αγαπούν το κυνήγι.
Σημερα για ακόμη μια χρονιά εγειναν με απόλυτη επιτυχία η εξετάσεις του ταμείου θήρας για την απόκτηση πρώτης άδειας κυνηγιού. Αραγε απο αυτούς όλους πόσοι θα κοπούν κσι πόσοι θα περάσουν??? Καθε χρόνο η επιτυχία αγγίζει 100%. Είμαστε όλοι σαίνια?? Τα βουνά και ειδικότερα το κυνήγι άλλα μαρτυρα. Πότε επιτέλους θα σταματίσει αυτο το κακό? Να κτίζουμε πάνω στην άμμο, να βγάζουμε κυνηγούς εντελός αδιάφορους για την φύση το θήραμα και το συνάθρωπο τους. Γιατί κανένα περιοδικο δεν αναφερθηκε με αθρα δημόσια σε αυτό το πρόβλημα??? Δεν θέλω να το διανοιθώ ότι ίσως μπορεί να πέζοντε και εδώ συνφέροντα... Στο κάτω κάτω σε ενα κυνηγετικό σύστημα μπουρδέλο εγώ γιατί να είμαι ο νόμιμος και ο ηθικός? Αφού το ίδιο το ταμείο θήρας παράγει ελλατωμστικά αντικείμενα???
Φιλικά.
Φίλε Γρηγόρη είμαι με την την ιδέα ότι τα μαθήματα γίνονται μόνο και μόνο λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης, απλώς για να λέμε ότι περνάνε από εξετάσεις πριν βγάλουν άδεια και να είμαστε εναρμονισμένοι με το Ευρωπαϊκό κεκτιμένο. Αυτό που συμβαίνει είναι το ίδιο που συμβαίνει και όταν κάποιος θέλει να βγάλει άδεια οδηγού, οι ανεγκέφαλοι τηρούν τους κανόνες μέχρι να βγάλουν τις άδειες και μετά οι δρόμοι νομίζουν είναι δικοί τους. Και οι εξετάσεις και τα μαθήματα είναι ένα ανέκδοτο, εγώ θυμούμαι τα "σεμινάρια" απλώς μας εμίλούσε ένας για πολλή ώρα, οι πιο πολλοί εμιλούσαν μεταξύ τους, και απλώς ήταν τζιαμε επειδή ήταν υποχρεωτικό. Στις εξετάσεις άστα να πάνε, γύριζαν οι υπεύθυνοι και όποιος είχε πρόβλημα του ελαλούσαν τι να σημειώσει, και αν έβλεπαν λάθος του έλεγαν εν λάθος. Και πιο δύσκολες εξετάσεις να είχε τα ίδια πράγματα θα βλέπαμε στα βουνά διότι δεν πρόκειται περί μάθησης από τις εξετάσεις αλλά περί κυνηγςτικής νοοτροπίας. Άμαν ένας μικρός πάει στο ενδημικό με το παππού του τζαι επειδή παίζει τζίκλες δεν φορούν πορτοκαλί, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το κάνει και αυτός όταν πιάσει την άδειά του.
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Οπως το πες... Εκαταντήσαμε οποιος είναι νόμιμος ναναι και ο πιο αδικημένος της υπόθεσης σε όλα τα θεματα. Και φυσικά όλα είναι για τα λεφτα. Γιατι μισσιημου εκαθιερωσαν τις εξετάσεις για αδεια κυνηγίου αλλα κανένα δεν κόφκουν? Για τα λεφτα. Παντα ολα θυσιαζονται για τα λεφτά.
Π.Χ γινομαστε μάρτυρες της καταστροφής της φάσσας τα τελευταία χρόνια. Κύρια αιτία το παρανομο κυνήγι τους με αεροβόλα μεγάλου βεληνεκούς και αριστης ακρίβειας. Γιατι κύριοι επιτρέψατε την κατοχή αυτού του όπλου αλλα όχι την χρήση του? Καλα αυτός που θα το αγοράσει θα τοχει για πιπελο στο σπίτι να το καμαρώνει να χαιρεται?
Συνένοχοι...... :evil: Σίγουρα είναι συνένοχοι της καταστροφής του θηράματος η υπηρεσία Θήρας και το κράτος. Τι σημαίνει αυτός ο παλαβός νόμος να δικαιούσαι να το αγοράσεις αλλά όχι χρησιμοποίηση?
Υστερα γυρεύουμεν το λάθος, και γιατι πάνε απο το κακο στο χειρότερο. Δεν υπάρχει νόμος για πάταξη της λαθροθηρίας, και το κυνήγι είναι στο έλεος ασυνηδειτων κρεατοσυλλεκτών, κατ' εμενα κυριολεκτικά γαιδάρων. Τι θα καταλαβεις ρε αν παιξεις παράνομα με το αεροβόλο τις φάσσες τώρα? Αλλα ετσι είναι πολλοι Κυπραίοι. Τους πιάνει μανία εξολοθρευσης των πάντων. Αχορταγία. Να πάρουν όλες τις φάσσες σπίτι τους, όλα τα μανιτάρια(εξου και οι χτενιές και η καταστροφή), όλα τα ψάρια κλπ. Δυστηχώς υπάρχουν πάρα πολλοι ετσι σε αυτόν τον τόπο γι αυτό που όλα πάνε πισω πισω και μετα γυρέυουμε το λάθος...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε Γρηγόρη αν δεν κάμνω λάθος ΕΙΝΑΙ 100% η επιτυχία στις εξετάσεις. :?

Λεβέντες, η Κύπρος ετέλιωσε εν το ψάχνω πλέον...Ώσπου το έψαχνα παραπάνω έχανα την υγεία μου...
Νομίζω αυτό που αγγίζει το 100% είναι το ποσοστό ασυνήδητων και παράνομων ανθρώπων (???) σε τούτο το ρότσο μες τη θάλασα...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από Anthimos »

MARIOSE έγραψε:Φίλε Γρηγόρη αν δεν κάμνω λάθος ΕΙΝΑΙ 100% η επιτυχία στις εξετάσεις. :?

Λεβέντες, η Κύπρος ετέλιωσε εν το ψάχνω πλέον...Ώσπου το έψαχνα παραπάνω έχανα την υγεία μου...
Νομίζω αυτό που αγγίζει το 100% είναι το ποσοστό ασυνήδητων και παράνομων ανθρώπων (???) σε τούτο το ρότσο μες τη θάλασα...

+1000
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από admin »

Η Κ.Ο.κ &Δ.Α.Ζ αοφασιζει και το ταμειο θηρας εκτελει . Οι ιδιοι ανθρωποι που πανε και κανουν μαθηματα τα χρησιμοποιουν κυριως για προβολη του εαυτου τους και το ταμειο θηρας θελει 'πελατες' το θεμα το θιξαμε και σε προηγουμενα τευχη. Μαλιστα οι τελευταιες πληροφοριες μας λενε οτι υψηλοβαθμα στελεχει της ομοσπονδιας τηλεφωνουν σε μαγαζατορες και τους παρακινουν να μην μας βαζουν διαφημισεις και στελνουν ατομα σε περιπτερανα κρυβουν τα περιοδικα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από andreasana210326 »

admin έγραψε:Η Κ.Ο.κ &Δ.Α.Ζ αοφασιζει και το ταμειο θηρας εκτελει . Οι ιδιοι ανθρωποι που πανε και κανουν μαθηματα τα χρησιμοποιουν κυριως για προβολη του εαυτου τους και το ταμειο θηρας θελει 'πελατες' το θεμα το θιξαμε και σε προηγουμενα τευχη. Μαλιστα οι τελευταιες πληροφοριες μας λενε οτι υψηλοβαθμα στελεχει της ομοσπονδιας τηλεφωνουν σε μαγαζατορες και τους παρακινουν να μην μας βαζουν διαφημισεις και στελνουν ατομα σε περιπτερανα κρυβουν τα περιοδικα.
[quoteΜαλιστα οι τελευταιες πληροφοριες μας λενε οτι υψηλοβαθμα στελεχει της ομοσπονδιας τηλεφωνουν σε μαγαζατορες και τους παρακινουν να μην μας βαζουν διαφημισεις και στελνουν ατομα σε περιπτερανα κρυβουν τα περιοδικα.][/quote]

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ?????
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από admin »

Το να ασκεις επιρροη για να γινετε το δικο σου? Στην νησο Κυπρο? :lol:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Συνενοχοι..

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Καλησπερα και πάλι...
Στην άδεια οδήγησης κοβοντε αρκετη με αποτελεσμα να κανουν περισσοτερα μαθηματα. Θελουν δεν θελουν κατεβένει τσας ο νους τους. Στην συνεχεια ειναι θέμα της αστυνομίας και απο οτι έχω παρατιρήση σε θέματα τροχέας πάμε αρκετά καλα. Ασε που μπένει ένα σεβαστο ποσό στα ταμεία απο εξώδικα. Αναγκαστικα θα βάλεις νου. Στο κυνηγι τα πραγματα ειναι ειναι 80 χρονια πίσω.
Πραγματικά πόσο μας αρέσει αυτο το χομπει για να αδικούμαστε τόσο και ακόμη να τρέχουμε απο πίσω του?? Τα προβλήματα ειναι πάρα πολλά θα μείνουμε με σταβτωμένα χέρια μεχρι να μας αναγκάσουν να βλέπουμε όλοι ποδόσφαιρο??
Πραγματικη αιδια θηροφύλακες και ανθρώποι της ομοσπονδίας. Δεν ξέρω αν φέτος βγάλω άδεια ( μονο αυτος ο τροπος εμεινε για να δείξουμε την αγανάχτηση μας) το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι περιοδικά και άλλα ένθετα σε κάθε νέο τέυχος θα πρέπει να τονίζουν τα προβλήματα. Η υποστίριξη θα έρθει απο τον απλό κυνηγό και όχι απο μιζαδόρους της δεκάρας.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Συνένοχοι..

Δημοσίευση από mikros »

Εγώ πιστεύω θα υπήρχε ένα σημαντικό ποσοστό στις μειώσεις των αδειών αν δεν επερνούσαν αυτοί που δεν είχαν αγγίξει το όριο σωστών απαντήσεων στις εξετάσεις...
Οποιος τον ενδιαφέρει πραγματικά το κυνήγι γνωρίζει πρίν καν πάει μαθήματα τι είναι ορθό και τι λάθος...
Όποιος πάει απλά για το χάζι του και να παίζει πουλούθκια, δώκει 200τοσα ευρώ και δέν περάσει, έν νομίζω να ξαναδώσει τόσα λεφτά με την πιθανότητα να μεν ξαναπεράσει!!!
Επίσης θα ήταν καλό να υπάρχουν μαθήματα και εξετάσεις πάνω απο 2 φορές το χρόνο και να ανακοινώνοντε απο μήνες πριν οι ημερομηνίες...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”