ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από πανικος »

admin έγραψε:Βλέποντας κάποια έκτροπα προχθές μέσα στις τηλεοράσεις όπου κάποιοι διαμαρτύρονταν για τους ακτιβηστές και για την συμπεριφορά τους θέλω να πώ ότι το νόμισμα πάλι έχει δύο όψεις και αρκετοί σοβαροί λαθροθήρες κρύβονται πίσω απο την παράδοση των ξόβεργων και στήνουν χιλιόμετρα με αεροδύκτια και μηχανάκια, αφήνουν pit bull ελεύθερα στα περβόλια για να μην μπαίνουν μέσα αστυνομικοί, πυροβολούν θηροφύλακες και κάνουν τα αίσχιστα. Μετά κρύβονται πίσω απο τον παραδοσιακό παπού με τα ξόβεργα για να πιάσει 5 πουλιά όπως έμαθε απο τον καιρό που ήταν μικρός . Αλλά γιατί δέν λένε και για τα 2-3 εκκατομύρια πουλιά που πιάνονται (τσίκλες-ορτυκια και άλλα μεταναστευτικά). Περιμέναμε εμείς με δύο σχίλοι καμμένα να μπούν τσίκλες και κάποιοι άλλοι φορτώνονταν με τα δίκτυα . Οι ακτιβιστές δρούν γιατί κάποιοι εδω μέσα κάνουν πλάτες και μην μου πέιτε ποιοι και πώς γιατί είδατε μόλις μπήκαν οι πολιτικοί ΣΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ συνάντηση τα βρήκαν !!!!!!!!!!!
σωστος φιλε μου αλλα να πιασουν αυτους που κρυβονται πισω απο την παραδοση που το κανουν επαγγελμα και για αμπελοπουλια και για τζικλα και οχι οπως την πιο πανω περιπτωση η να πιανουν ενα γερο που εβαλε 10 βερκα πανω σε μια συτζια να πιαει 10 αμπελοπουλια .αυτα που παντα λες αριστε ειναι σωστα δεν πρεπει να ειμαστε εναντια στην θηρα αλλα να βοηθαμε,δυστυχως ομως ξερω πολλα οχι μονο εγω αλλα ολοι σε καθε χωριο για τους πραγματικους λαθροθηρες οπως και η θηρα αλλα δυστυχως την τρωνε παντα οι γεροι και οι μικροι.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Γιατρός

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Στην Κύπρο όλοι ξέρουν ποιοι τα κάνουν αλλά λόγο και των μικρών κοινοτήτων τους σπάζουν/χαλούν τα μηχανάκια κτλ για να μην τα ξαναβάλουν λόγο κόστους αλλά το κέρδος είναι μεγάλο
Είμαστε μικρός τόπος και ο ένας ξέρει τον άλλον
Ο κάθε ένας που βρίσκει κώλο θα τον γ%$#σει γιαυτό ας μην τους τον δίνουμε
Τώρα με την κρίση θα αυξηθεί και ο χρηματισμός και οι παρανομίες λόγο και της έλλειψης εργασίας
Δεν πάμε προς το καλύτερο γενικά
Για να μην ξεκινήσουμε ποιοι όντως γίνονται ακτιβιστές..... όπως και πολιτικός δεν γίνεται αυτός που αγαπά τον τόπο του περισσότερο ;)
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από stelios--- »

ΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΜΟΝΟ???ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ............ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ.......ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΣ ΠΟΤΣΟΥΕΣ ΤΩΝ 50-75 ΕΥΡΩ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΝΤΟΥΖΑΝΟΥΕΣ ΤΩΝ 25 ΕΥΡΩ.......ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ....ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟ ΠΟΜΠΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ........ΒΑΛΕ ΤΣΙΑΜΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΖΩΣΤΟΥΣ ΜΕ G3 ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ.......... Ε ΝΟΜΙΖΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΒΟΥΡΟΥΝ ΤΑ ΑΜΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΠΕΤΣΟΚΟΦΚΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΒΟΥΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΡΑΣΙΛΑΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΥΘΚΙΑ ΠΕΤΣΟΚΟΦΚΟΥΝ ΤΕΣ ΤΣΙΚΛΕΣ ΤΣΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ..........ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΔΩΚΟΥΝ ΤΑΧΑ ΑΔΕΙΑ ΚΟΡΑΚΟΙΔΩΝ-ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ ΠΟΣΑ ΠΕΡΤΙΚΙΑ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ ΕΝΑ ΠΑΣΙΝ????ΠΕΡΙΠΕΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ????ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ..............ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΙΖΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΟΛΟΝΩΝ ΜΑΣ.............
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από LAGOS »

Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
axerkwtis

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από axerkwtis »

stelios--- έγραψε:ΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΜΟΝΟ???ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ............ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ.......ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΣ ΠΟΤΣΟΥΕΣ ΤΩΝ 50-75 ΕΥΡΩ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΝΤΟΥΖΑΝΟΥΕΣ ΤΩΝ 25 ΕΥΡΩ.......ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ....ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟ ΠΟΜΠΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ........ΒΑΛΕ ΤΣΙΑΜΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΖΩΣΤΟΥΣ ΜΕ G3 ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ.......... Ε ΝΟΜΙΖΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΒΟΥΡΟΥΝ ΤΑ ΑΜΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ΠΕΤΣΟΚΟΦΚΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΒΟΥΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΡΑΣΙΛΑΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΥΘΚΙΑ ΠΕΤΣΟΚΟΦΚΟΥΝ ΤΕΣ ΤΣΙΚΛΕΣ ΤΣΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ..........ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΔΩΚΟΥΝ ΤΑΧΑ ΑΔΕΙΑ ΚΟΡΑΚΟΙΔΩΝ-ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ ΠΟΣΑ ΠΕΡΤΙΚΙΑ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ ΕΝΑ ΠΑΣΙΝ????ΠΕΡΙΠΕΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ????ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ..............ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΙΖΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΟΛΟΝΩΝ ΜΑΣ.............
ενα σατηρικο μεν αλλα με πολλες αληθειες δε τραγουδι για τα αμπελοπουλια..οσοι εν να το δειτε εν ωρα εργασιας προσεχετε να μεν σας ακουσουν που το γελιο...
και για λεμε τα πραματα με το ονομα τους εκλαψαν τα μηχανουθκια παλε αλλα....επληρωσαν την 2 3 κουτσοι στραοι π επιαναν λια για το σπιτι τουσ...

chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από chris197 »

Διατάγματα κράτησης δύο ημερών επέβαλε σήμερα το επαρχιακό δικαστήριο Πάφου εναντίον δύο προσώπων 23 και 29 χρόνων, για συνομωσία προς διάπραξη πλημμελήματος, χρήση προβολέα εν ώρα νυκτός, παράνομη μεταφορά τύπου μάχαιρα και παράνομη μεταφορά επιθετικού οργάνου.

Σύμφωνα με την αστυνομία χθες αργά το βράδυ μέλη του Ουλαμού πάταξης λαθροθηρίας , της αστυνομικής διεύθυνσης Πάφου ενώ βρίσκονταν σε στατικό έλεγχο για πάταξη της λαθροθηρίας στην αγροτική τοποθεσία Παναγία του Σίντι, έδαφος του χωριού Πενταλιά αντιλήφθηκαν ένα όχημα να τους προσεγγίζει και ο συνοδηγός του οχήματος έκανε χρήση προβολέα χειρός προς το μέρος των αστυνομικών.

Το πιο πάνω όχημα ανεκόπη και διαπιστώθηκε ότι οδηγείτο από νεαρό 23 ετών από το Στατό της Πάφου και συνοδηγό 29χρονο από την Αξύλου. Σ’ έρευνα που ακολούθησε στο όχημα εντοπίστηκε ένας προβολέας χειρός, τρία μαχαίρια απαγορευμένου τύπου τα οποία κατέληγαν σε μυτερή μύτη με μήκος πέραν του επιτρεπτού ορίου και ένα αυτοσχέδιο ρόπαλο μήκους ενός μέτρου .

Τα πιο πάνω πρόσωπα συνελήφθησαν και τέθηκαν υπό κράτηση ενώ το όχημα τους μεταφέρθηκε στην αστυνομική διεύθυνση Πάφου για περαιτέρω εξετάσεις . Σήμερα οδηγήθηκαν ενώπιον της δικαιοσύνης όπου τους επιβλήθηκαν διατάγματα κράτησης δύο ημέρων στον καθένα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από admin »

Είχαν και ασυρμάτους και παρανομίες πολλές στο αυτοκίνητο τους και ήταν και σεσημασμένα άτομα της νύχτας!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από beaglemania »

Φιλε οι ασυρματοι εν παρανομοι? επειδη εχω και εγω στο αυτοκινητο μαζι με τα ρευματα τους σκυλους εχω και προβολεα χειρος που παω και ταιζω τους σκυλους που ειναι σε αγροτικο δρομο γιατι δουλευω ως τις 9 το βραδυ. Α εχω και 2 ματσουκες εν και να μας παρουν μεσα αν με σταματησουν ?
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Η κατάσταση στις συγκεκριμένες περιοχές (Στατός, Αης Φώτης, Πενταλιά, Γαλαταρκά κλπ) είναι ανεξέλεγκτη. Ακόμα και τις μέρες κυνηγίου υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα τα οποία αλωνίζουν τις απαγορευμένες με τις κάννες έξω από το παράθυρο και πότε δεν είδα θήρα στην περιοχή να καταδιώκει οποιονδήποτε. Επίσης από τις παρέες που ξέρω που κυνηγούν στις περιοχές, ενώ πριν 5-6 χρόνια έπαιζαν και κάποιους λαγούς, τα τελευταία χρόνια ούτε δείγμα!!! Πριν 3-4 χρόνια την πρώτη τετάρτη ήβρα ένα ηλικιωμένο κοντά σε ένα αμπέλι και πιάσαμε κουβέντα. Ερώτησε αν ήβραμε τίποτε και είπα του λία πραγματα, και λαλεί μου, ε καλά γιέ μου ήταν να σας καρτερούμε εσάς να τα παίξετε, εφάμεν τα πριν το τζυνί!!!!! Ας ελπίσουμε ότι ο Ουλαμός θα κάνει κάτι, γιατί από την θήρα μην περιμένετε οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από admin »

beaglemania έγραψε:Φιλε οι ασυρματοι εν παρανομοι? επειδη εχω και εγω στο αυτοκινητο μαζι με τα ρευματα τους σκυλους εχω και προβολεα χειρος που παω και ταιζω τους σκυλους που ειναι σε αγροτικο δρομο γιατι δουλευω ως τις 9 το βραδυ. Α εχω και 2 ματσουκες εν και να μας παρουν μεσα αν με σταματησουν ?

κάποια είδη είναι παράνομα , αλλά ρε φίλε όπως τα λαλείς τα πράματα άρκεψα τσαι έχω τις αμφιβολίες μου για σένα :D :D :D
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”