ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

MARIOSE έγραψε:Πανίκο εγώ ενημερώνομαι για τις ποινές αλλά και για άλλα πράματα...

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ...

Ττελ ας
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ακριβώς Πανίκο μου. Αυτό εννοώ.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Savvas »

Φιλε Μαριε πως ενημερωνεσε αν επιτρεπεται?
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Έχεις π.μ. φίλε Σάββα.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από giorgos80 »

επειδη καποιος φιλος που εβαλε βιντεακια τζικλας και φαινονται σπιτια σε κοντινη αποσταση καλυτερα να προσεχετε.χτες η θηρα εγραψε το γειτονα του αδερφου μου αφου κυνηγουσε κοντα σε μεμονομενη κατοικια.η νομοθεσια λεει για 200 μετρα οταν ηρθε η θηρα με την αστυνομια μετρησαν 85 βηματα απο το περιτοιχισμα .βεβαια απο οτι μας ειπε η θηρα του ειπε οτι το οριο ηταν 100 μετρα :shock: .
ενυγουει το θεμα ειναι να προσεχουμε γιατι δεν ειναι καιροι για επιπλεον εξοδα
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Pathfinder »

giorgos80 έγραψε:επειδη καποιος φιλος που εβαλε βιντεακια τζικλας και φαινονται σπιτια σε κοντινη αποσταση καλυτερα να προσεχετε.χτες η θηρα εγραψε το γειτονα του αδερφου μου αφου κυνηγουσε κοντα σε μεμονομενη κατοικια.η νομοθεσια λεει για 200 μετρα οταν ηρθε η θηρα με την αστυνομια μετρησαν 85 βηματα απο το περιτοιχισμα .βεβαια απο οτι μας ειπε η θηρα του ειπε οτι το οριο ηταν 100 μετρα :shock: .
ενυγουει το θεμα ειναι να προσεχουμε γιατι δεν ειναι καιροι για επιπλεον εξοδα
Για ποια 100 μετρα μιλα η θηρα?η νομοθεσια εν ξεκαθαρη....500 απο κατοικημενες περιοχες και 200 απο μεμονομενες κατοικιες αν θυμουμαι καλα...
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Με λυπει ιδιαιτερα το γεγονος οτι νεαρα ατομα λαθροθηρουν. Συνηθως ακουμε για μεσηλικες σε καποια χωρια απομακρυσμενα ενω παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.

Το γεγονος οτι νεαρα ατομα που εβγαλαν αδεια πριν μερικα χρονια εκαναν τα μαθηματα και περασαν τις εξετασεις λαθροθηρουσαν αγνοωντας τους νομους ειναι δυσαρεστο. Σημαινει οτι κατι γινεται λαθος στις διαδικασιες αποκτησης πρωτης αδειας κυνηγιου. Σε αλλες χωρες υπαρχει μαθητευομενη περιοδος δυο ετων και βγαινουν κυνηγοι, σωστοι αθλητες και προστατες της πανιδας.

Αυτοι οι νεαροι που συνεληθησαν για λαθροθηρια πιαστηκαν στα πρασα διοτι ενιωσαν ανετοι να λαθροθηρησουν. Πιθανολογω οτι το εχουν ξανακανει και δεν τους ειδε κανενας η δεν ασχοληθηκε κανενας μαζι τους για διαφορους λογους.

Καιρος για αλλαγες...
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Τα παντα ξεκινουν απο το σπιτι φιλε Σαββα....τα παντα
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από chris197 »

ρε παιδια εχω μια απορια.
οταν παμε εξω για κινιγι βλεπουμε διαφορα εξωχικα να φιτρωνουν σαν τα μανιταρια. τα περισσοτερα δεν εχουν με αδεια με τιποτα. οι ιδιοκτητες τους κτισουν μια π[αραγκα και βαζουν μαλιστα και ταπελες που λενε απαγορευμενη. ετσι οπως παμε δεν θα εχουμε τοπο να κυνηγουμε.
πιστευω οτι ειναι λαθος να ερθει να σε γραψει η θυρα οτι κινιγουσες κοντα σε σπιτι αφου με αδεια εχει με τιποτα.
αρκετες περιοχες τις οποιες πηγαινα κυνηγι εχουν αρχισει να εμφανισονται λογισ λογις εξωχικα.
τι θα γινει με τουτι τιν κατασαση ουτε και εγω δεν ξερω
:lol:
giorgos80 έγραψε:επειδη καποιος φιλος που εβαλε βιντεακια τζικλας και φαινονται σπιτια σε κοντινη αποσταση καλυτερα να προσεχετε.χτες η θηρα εγραψε το γειτονα του αδερφου μου αφου κυνηγουσε κοντα σε μεμονομενη κατοικια.η νομοθεσια λεει για 200 μετρα οταν ηρθε η θηρα με την αστυνομια μετρησαν 85 βηματα απο το περιτοιχισμα .βεβαια απο οτι μας ειπε η θηρα του ειπε οτι το οριο ηταν 100 μετρα :shock: .
ενυγουει το θεμα ειναι να προσεχουμε γιατι δεν ειναι καιροι για επιπλεον εξοδα
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Πανικος Setter έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Τα παντα ξεκινουν απο το σπιτι φιλε Σαββα....τα παντα
Πολύ σωστά φιλε μου αλλα δεν σημαίνει ότι και το κράτος μπορεί να επιτρέπει στο καθένα να βαπτίζεται κυνηγός με συνοπτικές διαδικασίες
Πανικο μου καλημερα...εχεις δικιο σε οτι ειπες...συνοπτικες διαδικασιες...αλλα αν και οι θηροφυλακες οι οποιοι εποπτευουν τις εξετασεις των νεων κυνηγων εκαμναν την δουλεια τους σωστα (και δεν εδιναν τις απαντησεις η ελυναν οι ιδιοι τα γραπτα των εξεταζομενων/γνωστων τους) εν θα επερνουσαν ουτε οι μισοι οι οποιοι παρακαθουνταν και δεν θα εφκαιναν στα βουνα ο καθε τυχαιος...κατι πολυ απλο...αλλα ειπαμε τα πολλες φορες τα προβληματα μας εν πολλα και οι ανθρωποι που εχουν την δυναμη επιβολης λυσεων δεν εχουν διαθεση να ασχοληθουν.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”