Cyprus Vice

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω παλι το θεωρω πολυ σημαντικο μετρο και σωστο και το ειχα πει στο παρελθον παμπολες φορες.
Θα τ οτεκμηριωσω ομως και τωρα, τουλαχιστον γιατι το βλεπω ετσι.

1. Σπαει το παζαρι τον μεγαλοδυκταδων που ειχαν τρομερα μεγαλα εισοδηματα απο τα δικτυα, τοσα που δεν υπολογιζαν κανενα προστιμο.
2. Θα μπορει ο καθε ενας να κτυπησει μια ντουζινα αμπελοπουλια, ατε δυο, ατε εαν εν ο τοπ μεζετζιης τρεις. Τα φυσιγγια του φλοπερ ειναι ασυμφορα για μεγαλη χρηση αρα αυτοματος οποιον τον ενδιαφερουν τα εχει στο σπιτι του, και μαλιστα για προσωπικη του καταναλωση αφου δεν εχουν ισχυρη μεταπωλητικη αξια οντας κτυπημενα απο σκαγια
3. Θα πωληθουν ξανα τα οπλα τυπου φλομπερ και θα κινηθει το παζαρι, κατι που θα αποφερει και για το κρατος εσοδα, απο αδειες εγγραφης , κατοχης και μεταβιβασης.
4. Ειναι ενας τροπος αποσυμφορησης των βουνων απο τα πολλα εκπαιδευτικα, η απο αλλα κυνηγια που ηταν ενοχλητικοι ορισμενοι, οπως οταν πεζουν τενεκουθκια στο κυμηγι της φασσας.
5. Ειναι κερδος για το κυνηγετικο συνολο, γιατι οπως και να το κανεις, ειναι ισως το πρωτο βημα μπροστα μετα απο χρονια σταδιακων απαγορευσεων και περιορισμων
6. Σπαζοντας το παζαρι τησ αγορας αμπελοπουλιων, θα ασχοληθουν επιτελους και με το ενδημικο που εκεινη την εποχη μενει ακαλυπτο και ευαλωτο, αφου πρεπει να βουρουν τους αμπελοπουλαδες και τις καταγγελειες του Καρολου και του καθε Καρολου.

Για να ηταν ολοκληρομενο αυτο το μετρο σωστα, πιστευω οτι δεν θα επρεπε να δωθει το αεροβολο.

Θελω παρα πολυ να κυνηγησω με αεροβολο,αλλα αυτο θα προτιμουσα να δωθει στην περιοδο ενδημικου και τζικλας και οχι κατα τους καλοκαιρινους μηνες, γιατι εκει θα γινει σφαγη λογω εποχης και απουσιας μεγαλης μαζας κοσμου απ τα βουνα.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙ ΜΕ ΑΕΡΟΒΟΛΟ.

Μπορει ομως να κτυπησει ολα τα αλλα θηραματα την περιοδο του ενδημικου και της τζικλας, συμφωνα με τους χαρτες τις εκαστοτε περιοδου, ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΡΧ.......να μαθει να κυνηγα οπως επιβαλει το κυνηγι με αεροβολο.

Και αυτο διοτι για να παιξεις τον χειμωνα φασσες με αεροβολο που εχει παντου νερα και φαγια ειναι πολυ δυσκολο και θελει να μπεις βαθια στο κυνηγι αεροβολου, ενω το καλοκαιρι με την ζεστη και την απουσια νερων....ολοι ξερετε τι γινετε.

Αρα ναι στο αεροβολο με χιλια, αλλα την σωστη περιοδο και οχι για τα αμπελοπουλια.

Γιατι αλλιως κτιζουμε ενα.......και χαλουμε τα 3-4 που εστεκασιν........

Προσωπικες μου αποψεις παντα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από Nikos »

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία??
Πως θα ελέγχονται αυτοι΄που θα κυνηγούν αμπελοπούλια, όχι πως ελέγχονται όλοι αυτοι που κυνηγούν φάσσες και τρυγόνια αλλά λέμε τωρα.
Και με ποια κριτήρια θα δίνονται οι περιοχές ή μηπως θα είναι στην επικράτεια του αυγουτσιάτικου κυνηγιου..;;
Ειλικρινα δεν ειρωνευομαι καθόλου , απλά το έχω απορία γιατι γνώμη μου ειναι πως θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα αν επιτραπουν τα φλομπερ για το κυνηγι του αμπελοπουλιου, αυτή την εντύπωση έχω.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από admin »

Παλιά πρίν καμια 25 αριά χρόνια πήγαινα με τον θείο μου πάντα στα αμπελοπούλια ήταν το αγαπημένο μου κυνήγι. Πηγαίναμε απόσταση μέχρι 1 χιλιόμετρο απο το χωριό βάση κανονισμών με φυσίγγια φλοπέρ μέχρι 6 γρ. βάση κανονισμών και χτυπούσαμε 20-30 αμπελοπούλια. Πάντα υπήρχαν και οι πολύ ελάχιστοι μ.... που χτυπούσαν καμια΄φραγκολίνα ή κανένα περδίκι ή φάσσα. αλλά τις περισσότερες φορές οι νόμιμοι ήταν οι φύλακες και θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που ήρθε η υήρεσία θήρας και έκανε έλεγχο πιάνοντας ένα ανήλικο με φλοπέρ και χαρτούτσιες μακνουμ. Τότε το εμπόριο ήταν περιορισμένο, η πίεση με τους σκύλους περιορισμένη και ο κόσμος πιο χαλαρός κινούσε και την αγορά. Φυσικά τ΄τοε δέν υπήρχαν ούτε μηχανούες , ούτε mp3 mp4 ούτε τίποτα . Το γιατί το απαγόρευσαν εγώ ακόμη δέν κατάλαβα. Σήμερα ο νόμιμος κυνηγος δέν μπορεί να πάει , πάνε οι παράνομοι και ξεκληρίζουν με αεροβόλα και φλοπέρ φάσσες, περδίκαι , φραγκολίνες κ.τ.λ αυτή την στιγμή που μιλάμε παίζουν τριγώνια με όπλα σε αρκετές περιοχές. Το αμπελοπούλι πουλιέται πιο ακριβά απο το πετρέλαιο και η διαφθορά και η παρανομία είανι στα ύψη .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ετσι οπως τα λες ειναι. Ηταν ενα ωραιο παραδοσιακο κυνηγι και εφκαλες τζιαι το μεζε σου. Μετα απΑγορευσαν το για τα τρων ολα οι παρανομοι. Εν γινεται να κυνηγουν οπως θελουν οι λιγοι. Και αυτο που ειπες με τα τριγωνια ο Κοσμος το εχει τουμπανο και ουτε ιδεα...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ .ΔΙΝΟΝΤΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΒΓΑΖΕΣ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 6 ΓΡ. ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ,
ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΛΑΤΡΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΣΤΗΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΦΑΣΣΑΣ. ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ Η ΘΗΡΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΕΜΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ.ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ,ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ,ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΟ ΝΤΟΥΖΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΡΟ ΜΟΥ .
ΑΝ ΞΑΝΑΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ "ΠΕΛΑΤΕΣ" ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ.
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από KINIGOSS »

να γινει κατι τετιο θα εχει και τα θετικα του.
Οπως επισεις και πολλα αλλα που μπορουν να γινουν.
Το θεμα ειναι να υπαρχει και ελεγχος των κυνηγων γιατι αλλιως πολλοι θα το εκμεταλευτουν και θα ειναι ενας ακομα τροπος για να λαθροθηρουν καπιοι νομιμα.
Στην κυπρο διστιχως δεν υπαρχει ελεγχος και κανενας δεν φοβατε γιαυτο ηρταμε σε αυτα τα χαλια.Στο φλοπερ θα επρπε να εχει φυσιγκια μεχρι 6γρ επσεις να γινει ενας ελεγχος κατι σαν ΜΟΤ να εντοπιστουν πια μοναρια εβαλαν σιγαστιρα και να κατασχεθουν να καταστραφουν και στα αεροβολα να επιτρεποντε αυτα της σουστας τα αδυναμα και οχι τα πολυβολα που μας γεμισαν το νησι και τριβουν τα χερια εμποροι και λαθροθηρες
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Cyprus Vice

Δημοσίευση από miky55 »

ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΖΙΚΛΑ ΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ;
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ.ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΖΟΥΜΕ.
ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΩΣΤΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΘΗΡΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”