ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Μικρέ και βέβαια το quota δεν θα φέρει την λύση σε πάγια προβλήματα. Θα σε παροτρύνω και εσένα αλλα και τον φίλο Σπύρο να διαβάζεται τον νόμο Περί προστασίας άγριων πτηνών και θηραμάτων, θα δείτε και οι ίδιοι ότι ο νόμος ειναι εκεί και οι ποινές του αποτρεπτικές, ομως δεν εφαρμόζονται. Πότε ήρθε η ΚΟΚ και απαίτησε μαζική παρουσία στο ανώτατο δικαστήριο για απαίτηση της ορθής εφαρμογής του νόμου, πότε πήγε κάποιος εκ των προέδρων της ΚΟΚ στην Βουλή αφου του επιτρέπεται και να απαιτήσει το λογικό, το ίδιο και το Ταμείο Θήρας με τον εκάστοτε Προϊσταμενο του ενώ του δίνεται το δικαίωμα να κάνει έργα μέσο του Υπουργικού Συμβουλίου δεν το πράττει ποτέ.
Το μάθημα που το ξημαθημα, τα χωρίζει μια τρίχα... ;)

Αν απο ανέκαθεν το κυνηγετικο μας μοντέλο ηταν στην βάση του ορθολογιστικού κυνηγιού οπως και σε όλες τις άλλες χώρες, ολοι αυτοί οι ασυνείδητοι θα ηταν ελάχιστοι και ακόμη δεν θα έβρισκαν πρόσφορο έδαφος για να ενταχθούν στην κυνηγετική κοινότητα, σε αντίθεση με το τώρα που ο κάθε απόκληρος του κοινωνικού συνόλου αυτό βαπτίζεται "κυνηγός". Αντιθέτως το ίδιο το συστημα τους έχει δημιουργήσει. Για αυτή τη νοοτροπία μιλάω εγω.
Mα το γνωρίζω ότι ο νόμος δεν εφαρμόζεται και για αυτό πολλές φορές όταν αναφέρει κάποιος υποθέσεις λαθροθηρίας λέω ότι το μόνο που θα του κάμουν είναι ένα πατσούδι και τίποτε άλλο.

Όσον αφορά το ορθολογιστικό κυνήγι, οι ασυνείδητοι πάλι θα εκαταφέρναν να μπουν μέσα διότι πολύ απλά θα προσποιούνταν όπως γίνεται με τις άδειες οδηγού. Θα έκαναν ότι πρέπει μέχρι να βγάλουν την άδεια, και μετά ότι τους κατέβει. Ακριβώς όπως γίνεται με τις άδειες οδηγού, σταματάς όταν πάει να γίνει πορτοκαλί, τηράς το όριο ταχύτητας, τον κώδικα κτλ. Όταν όμως πιάσεις την άδεια και πάει να γίνει πορτοκαλί πατάς του για να ρέξεις, πάεις με 250 στο Highway κτλ.

Αυτά τα πράγματα τα μαθαίνεις με την κυνηγετική παιδεία η οποία σε πολλούς δεν υπάρχει. Ένας μικρός που πάει με το παππού του ή τον παπά του θα μάθει να κυνηγά όπως τζίνος το πιο πιθανόν, άμαν δει τον πατέρα του να παίζει την ταπέλλα θα νομίζει ότι "έσχει χάζι" και θα τες παίζει τζιαι τζίνος. Εγώ είπα το κλασσικό παράδειγμα πέρσυ στο ενδημικό εκάθετουν ένας μικρός με το παππού του στες τζίκλες και εγώ περπατούσα. Χωρίς πορτοκαλί χωρίς τίποτα απέναντι μου, ευτυχώς που τους είδα. Γνωρίζετε φυσικά την απάντηση τους: "Ε μα κάθουμαι στες τζίκλες".

Αυτός ο μικρός πως θα μάθει να κυνηγά;

Και η νοοτροπία μας και το σύστημα είναι αυτά που μας εφέραν δαμέ που είμαστε σε όλα τα θέματα. Προσπαθούμε να κλέψουμε, να γελάσουμε του άλλου τζιαι καλοπέραση.
andreas78

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Σπύρο,
Η πορεία προς το ορθολογιστηκό κυνήγι ια αποφέρει πολλές αλλαγές σε λανθασμένες αντυλήψεις αλλα και ορθολογιστηκή λειτουργία των θεσμών απο τους αρμόδιους, επιπλέον το καταστατικό της ΚΟΚ θα πρεπει αναγκαστικά να εκσυγχρονηστεί.
Αρνούμε να πιστεψω οτι για όλα φταιει κάποια νοοτροπία, ίσως διοτι γνωρίζω καταστάσεις και αιτίες της παριύσας κατάντιας εκ των έσσω..!!
Θα επιμείνω οτι αυτό που βλεπουμε σήμερα έχει επέλθει στοχευμένα και μελετημένα.!!!!

Λυσεις εχουν αναφερθεί πολλές και αν εσυ θεωρεις λύση πβς οτι και να κανουμε πάλι τα ίδια θα συμβαίνουν...εγω δεν συμφωνω, οπως δεν συμφωνω πως τωρα υπαρχει περισσότερη λαθροθηρία και γενικα παρανομία απο παλαιότερα.!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Σπύρο,
Η πορεία προς το ορθολογιστηκό κυνήγι ια αποφέρει πολλές αλλαγές σε λανθασμένες αντυλήψεις αλλα και ορθολογιστηκή λειτουργία των θεσμών απο τους αρμόδιους, επιπλέον το καταστατικό της ΚΟΚ θα πρεπει αναγκαστικά να εκσυγχρονηστεί.
Αρνούμε να πιστεψω οτι για όλα φταιει κάποια νοοτροπία, ίσως διοτι γνωρίζω καταστάσεις και αιτίες της παριύσας κατάντιας εκ των έσσω..!!
Θα επιμείνω οτι αυτό που βλεπουμε σήμερα έχει επέλθει στοχευμένα και μελετημένα.!!!!

Λυσεις εχουν αναφερθεί πολλές και αν εσυ θεωρεις λύση πβς οτι και να κανουμε πάλι τα ίδια θα συμβαίνουν...εγω δεν συμφωνω, οπως δεν συμφωνω πως τωρα υπαρχει περισσότερη λαθροθηρία και γενικα παρανομία απο παλαιότερα.!!!
Mα δεν είπα ότι για όλα φταίει η νοοτροπία, είπα ότι φταίει και το σύστημα και η νοοτροπία, το σύστημα με τη βελτίωση του μπορεί να βοηθήσει μέχρι ένα βαθμό, από ένα σημείο και μετά όμως δεν μπορεί να βοηθήσει και εναπόκειται πλέον στην συνείδηση, τη νοοτροπία και την κυνηγετική παιδεία του καθενός. Επίσης φίλε Αντρέα, δεν είπα να μην κάνουμε τίποτε, απλώς λέω ότι κάποια μέτρα όπως η εφαρμογή του quota σε κάποιο θήραμα αποδημητικό θα βοηθήσει αλλά δεν θα λύσει τα σοβαρά προβλήματα όπως η λαθροθηρία, επιβλαβλή και άλλα θέματα. Βάζοντας quota σε θηράματα όπως η τζίκλα θα σταματήσει τους παράνομους να βάζουν δίκτυα να πιάννουν αμπελοπούλια και ότι πιαστεί πάνω; Αντιθέτως θα στερήσει από κάποιους που τις πέτυχαν να απολαύσουν μια ωραία μέρα.

Εγώ απλώς λέω αν και συμφωνώ με τα λεγόμενα σου για κάποια σημεία ότι πρέπει να λυθούν τα πιο σοβαρά προβλήματα που έχει και το σύστημα, και το καταστατικό και όλα τα σοβαρά προβλήματα και μετά να σκεφτούμε για τα άλλα όπως είναι το quota στα αποδημητικά. Είναι σαν να πηγαίνει ένας κτυπημένος στο νοσοκομείο με αίμα στο κεφάλι και αίμα στο πόδι, πρώτα πρέπει να δεις τη πληγή στο κεφάλι και μετά τη πληγή στο πόδι.

Στη σημερινή κατάσταση οι "γιατροί" για το κυνήγι είναι διακοσμητικοί οι πλείστοι.
andreas78

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Με 24 τσίκλες ή 12 φάσσες κάρπωση, δεν είναι μια ωραία κυνηγετική μέρα σε κάποιο καρτέρι..???..Για περισσότερο κρέας υπάρχουν και τα κρεοπολεία.!!
Σπύρο, το ότι κανένας Σύλλογος δεν κάνει τίποτα και όλοι οι κυνηγοί είναι ασυνείδητοι...είναι ένας κατασκευασμένος μύθος, αυτό προσπαθώ να σου πώ. Καμία ομως κοινωνία δεν είναι αγγελικά πλασμένη και αν υπάρχει περισσότερη ασυνειδησία στην Κύπρο απο ότι σε άλλες χώρες, αυτό μπορεί να ελεγθεί, δεν θα εξαληφθεί ποτέ όμως..!!!
Ας μην τα μηδενίζουμε όλα συνεχώς, κατηγορόντας τους εαυτούς μας. Διότι κάποιοι θεωρούν φέουδα κάποιες περιοχες εδώ και δεκαετίες και προπαγανδίζουν για εκατόμβες παρανομιών, με σκοπό να μην διεξάγεται κανένα εποχικό κυνήγι εκεί, αλλά κατα την έναρξη του ενδημικού να παίρνουν 5-5 φραγγολίνες, 10 πέρδικες και 2-3 λαγούς ο καθένας ή κάθονται με το φλοπέρ το Σεπτέμβρη και πιάνουν 100 αμπελοπούλια, αυτοί πρέπει να καταπολεμηθούν που έχουν και καίριες θέσεις και έχουν αποφέρει αυτή τη κατάσταση..!!!..Οι πλειοψηφία των κυνηγών είναι ευσεινήδητοι..!!!!

Σε πληροφορώ πως και καταπολεμήσεις επιβλαβών γίνονται και ιδιωτικές μελέτες και προσπάθειες γίνονται.
Μετά τις γιορτές θα αναρτηθούν φωλιές με αυγά απο πέρδικες εκτροφής που τώρα που μιλάμε κάθονται πάνω τους αλλά και φωλιές με φασιανούς να κάνουν το ίδιο, μάλιστα σε μία περίπτωση φασιανός και πέρδικα κάθονται σε απόσταση 2 μέτρων μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

To QUOTA επιφερει τον σεβασμο ..
Ενας που τους λογους που κανενας δεν σεβεται ενα απο τα δυσκολοτερα θηραματικα ειδη ( την περδικα) ειναι επειδη μια ζωη εμαθαν μας να μας γεμωννουν ενα γουμα περδικια της κλουβας τζαι να καθουμαστε πάνω στη καρκλουδα να περιμενουμε να γεμισουμε ενα τασπι περδικια για να πάμε να στο καφενε να κανουμε τους βιλλαες....

Αν το Quota ηταν 2 στη περδικα θα επαιζαμε μια και θα νομιζαμε οτι επαιξαμε στρουθοκαμηλο

Και καθε μερα και κυνηγι και αυθαιρετο QUOTA στ αποδημιτικα και μηχανουθκια και διχτυα ειναι αμαπαλατοσυνη

Το θηραμα εστω κι αποδημιτικο εν συγκινονουντα δοχεια . Αν δεν το σεβαστεις θα ληψει και τα παιδια σου δεν θα εχουν

Οι κρεπαλες στον Ακαμα οπου παιζαμε 150 και 200 τζικλες καθε Τεταρτη και Κυριακη πριν 20 -30 χρονια πιστευεται οτι δεν εχουν επιπτωσεις στους τωρινους πλυθησμους της τσιχλας που επισκεπτεται τον τοπο ???

Αλλα τουλαχιστο ας δικαιολογηθουμε οτι τοτε ειμασταν αμπαλατοι ..Τωρα που υποτιθεται οτι ειμαστε γνωστικοι συζητουμε για πραγματα αυτονοητα

Αν ειναι δυνατον ρε κοπελια .....οτι ειναι 2-3 λαγοι για 3 τετραγωνικα χιλιομετρα ειναι και 25 περδικια και 100 μπεκατσες και 200 φασσες και 1000 τζικλες αν δεν τα διαχειριστουμε τζαι φαμεν τα απλα ΘΑ ΛΕΙΨΟΥΝ!!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Εγω προσωπικα θελω να ευχαριστησω τον andrea78 που με επιμονη και με ορθη σοφια στηριζεi τις ιδεες του και τις κυνηγετικες του πεποιθησεις....και ταυτοχονα προσπαθει να μας τις μεταβιβασει.

Αλλα νομιζω να προσγειωθουμε λιγο και να πατησουμε στη γη....γιατι ωσπου οι γαροι κανουν γαιδουρακια οπως λεει και ο Σπυρος δεν θα δουμε ασπρη κυνηγετικη μερα στη Κυπρο. Μερικες φορες απο διαφορα περιστατικα που εζησα και ειδα με τα ματια μου νιωθω οτι πρεπει να ολοκληρωθει τελικα ο κυκλος του ανθρωπου και να αρχισει μια καινουργια γενεια με καινουργια προσωπα και μυαλα. Κατι σαν τη κιβωτο του Νωε. NA ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... οχι μονο στα KYNHΓΕΤΙΚΑ αλλα και ΣΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΜΑΣ ΔΡΩΜΕΝΑ.

φιλε mikre ειναι λες και εκλεψες τις λεξεις απο το στομα μου. Βρισκω τα λογια σου απολυτα συμφωνα με τα δικα μου.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

stages_of_resistance_to_change1.jpg
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΥ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ..!!!!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

μονο με τον βουρδουλα και το αγριο φερνει τον νουν του ο κυπρεος εχει τοσα χρονια εκαμαμεν τα σιονι παντου και εν να σαστει το κυνηγι? .αφου ο καθε ενας το συμφερον του.ακομα και αυτοι που λενε πος θελουν το καλο μας στο τελος κλοννουν στριβουν πος το λεμε.. ακομα και εδω μεσα ατομα που το παιζουν τα καλα παιδια προστατες του κυνηγιου.. ξεπερνουν το κοτα στιν περδικα κατα πολυ.(κιταξετε στον καθρεφτη).ψωφανε και παρακαλανε να τους παρουν να παιξουν ορτικια με το μιχανακι ,θελουν να πανε σε ταησμα φασσας ..ασε με τους λαγους ...και και βασικα εν γεματη η κυπρος αχορταγους οπλοφορους
μακαρι να γινουν αλλαγες μακαρι ημουν μορο και εγερασα και ακομα καρτερω
καλο πασχα παιδια
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κοπέλια καλημέρα σας,

Έτσι πληροφοριακά φέτος ΔΕΝ έπαιξα 24 τζιήκλες αλλά ούτε 12 φάσσες σε μια εξόρμηση... :lol:

Ακόμα κάτι, εγώ με τον τρόπο μου και τις υποδείξεις μου άλλαξα πολλές από τις παλιές νοοτροπίες του παπά μου. Προσπαθώ και για την υπόλοιπη παρέα αλλά τα βρίσκω λλίο σκούρα... Φίλε kinigoss σε καταλαμβαίνω απόλυτα...

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν ο καθένας από τον εαυτό του και τους γύρω του, κάτι θα γίνει. Τουλάχιστον σε αυτό το έγκλημα εμείς να μην είμαστε συνένοχοι αλλά και να προσπαθήσουμε να το αποτρέψουμε!

Καλό Πάσχα καλή Ανάσταση λεβέντες!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”