ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Ανοιγο αυτο το θεμα με αφορμη το περιστατικο που εγινε στην αγροκιπια, νομιζο καπου πρεπει και εμεις να αντιδρασουμε δεν γινεται οποιος εχει ενα χωραφι να χτιζι μεσα ενα σπιτι μες την μεση του πουποτε και να ερκετε να φοναζει οτι κυνηγα ο κοσμος μες τα σπιτια!! βαλει ταπελες μονος του και η θυρα περα βρεχει.... ε κυριε τες ταπελες εγω τες πληρονο. καταλαβω να ειμαστε 200 μετρα αλλα οχι να βαλει οπου θελει ταπελες και να κλεινη μια περιοχη 2 χιλιομετρα!! ειμαστε 1 παδκια τοπος τον μισο επιαμαστο τα αλλα 2/3 εχτισμενα ε που να κυνηγουμε εμεις μες την μακαριου? :oops: :oops:
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Άντρο έχεις δίκιο φίλε.

Σπίτια, τελιασμένα, καμένα, 3-4 δρόμους στη μέση του πουθενά κτλ...εν έχουμε υπόθεση...

Από ότι ξέρω η θήρα δεν πολυασχολείται με τέτοια παράπονα επειδή γνωρίζει πως έχει η κατάσταση. Ίσως ο κύριος στην Αγροκηπιά να τους τα έπρισε ή να έχει κανένα γνωστό και έκατσε παε τα αρ@δια του...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από admin »

H μεμονομένες κατοικίες είναι δυστηχώς ένα παράγωγο του μέσου . Έχει κάποιος ένα χωράφι 2-3 χιλιόμετρα μακριά απο κατοικίσημη ζώνη πάει χτίζει ένα σπίτι χωρίς άδειες χωρίς τίποτε και μετά βάλει μέσο να πιάσει άδειες να του βάλουν ρεύμα κ.τ.λ κ.τ.λ όλα ανεξέλεκτα. Εκεί που χτίζει μολύνει το υπέδαφος με τους λάκους του. Κατασρέφει το σπίτι των θηραμάτων και απαγορεύει και περιοχές. Άστε που ως συνήθως οι περισσότερες μεμονομένες κατοικίες στα βουνά αποτελούν και παράρτημα λαθροθηρίας. Αλλά εδώ Νήσος Κύπρος όπου όλα πωλούντια και όλα αγοράζονται money talk
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

ο συγκεκριμενος ουτε αδεια οικοδομης εχει ουτε τιποτε ο δρομος που οδηγη σπιτι του συχνα πυκνα πιαννη λαγους νυκτα ποια η αποδηξη οτι δεν λαθροθυρα??μιλισα εγω με την θυρα και ειπαν μου εν ξερουν αν εν μονος του που εβαλε τες ταπελες!!!!! :oops: :oops: για να καταλαβετε και στο καππαρι να παεις 500 μετρα γυρο και στα αγρελια βκενει και αρκευκη ξιτιμασιες συρνι σου πετρες! εμενα εσυρε πετρα του σκυλλου σε εκπαιδευτικο!!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

ANTROS BREDA έγραψε:ο συγκεκριμενος ουτε αδεια οικοδομης εχει ουτε τιποτε ο δρομος που οδηγη σπιτι του συχνα πυκνα πιαννη λαγους νυκτα ποια η αποδηξη οτι δεν λαθροθυρα??μιλισα εγω με την θυρα και ειπαν μου εν ξερουν αν εν μονος του που εβαλε τες ταπελες!!!!! :oops: :oops: για να καταλαβετε και στο καππαρι να παεις 500 μετρα γυρο και στα αγρελια βκενει και αρκευκη ξιτιμασιες συρνι σου πετρες! εμενα εσυρε πετρα του σκυλλου σε εκπαιδευτικο!!
Α μάλιστα...Τούτοι μόνον ένα πράμα καταλάβουν φίλε και ξέρεις το... :twisted:
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Καλημέρα συνάδελφοι,

την στιγμή που η νομοθεσία επιτρέπει το κτίσιμο μιας κατοικίας στο ύπαιθρο, τότε εμείς σαν κυνηγοί, πρέπει να σεβαστούμε τον νόμο. Εάν ο εν λόγο κύριος είναι λαθροθήρας, ας τον παρακολουθήσει το αρμόδιο σώμα και εάν όντως παρανομεί, τότε να τον συλλάβει.

Ο εν λόγο κύριος μπορεί όντως να φωνάζει εάν πλησιάσει κάποιος έστω και σε απόσταση 500 μέτρα από την οικία του. Μπορεί να έβαλε παράνομα πινακίδες "Απαγορευμένης Περιοχής Κυνηγίου" και να προσπαθεί να παραπλανήσει τους κυνηγούς στην περιοχή.

Αυτό όμως δεν δίνει δικαίωμα σε κανένα κυνηγό να κλωτσήσει και να παραβιάσει την πόρτα του σπιτιού του. Εάν ένας ή και περισσότεροι κυνηγοί έχουν παράπονο από τον εν λόγο κύριο, οφείλουν να τηλεφωνήσουν της αστυνομίας και αυτή να κάνει το καθήκον της.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η πράξη που έκαναν. Ο κυνηγός οφείλει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι να αμαυρώνει το όνομα του συνόλου.

Τα κανάλια και γενικώς τα ΜΜΕ δεν ανάφεραν τίποτα περί παράνομης τοποθέτησης πινακίδων, ή ανάρμοστης συμπεριφοράς αυτού του κυρίου. Το μόνο που έδειξαν είναι ότι οι κυνηγοί παραβίασαν το σπίτι του και ότι τότε, και εύλογα και δικαιολογημένα, ο σκύλος επιτέθηκε στον ένα κυνηγό και τον δάγκωσε στο χέρι. Καμία αναφορά δεν έγινε για τις πολλές παρανομίες του εν λόγο κυρίου που έγιναν αφορμή για να θολώσει το μυαλό των συναδέλφων και να γίνει το περιστατικό.

Και τώρα αντί να κινηθεί η αστυνομία νομικά εναντίων του εν λόγο κυρίου, αναζητεί τους τρείς συναδέλφους.

Προσωπικά καταδικάζω την ανάρμοστη συμπεριφορά τους, αλλά διπλοκαταδικάζω και την δική του συμπεριφορά. Εκείνο που θέλω να τονίσω είναι ότι σαν σύνολο διεκδικούμε, αλλά η συμπεριφορά ορισμένων αμαυρώνουν την εικόνα μας.

Καλημέρα
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Φιλε για να εισαι ενημερομενος ο κυριος αυτος δεν δεχεται να παει κανενας κοντα στο σπιτι του ουτε και για αγρελια! ο σκυλλος επιτεθηκεν εξο απο το σπιτι αφου τον εβγαλε ο ιδιος εξω! απειλαν ολους οτι θα βαλλει ψατσιες στην γυρο περιοχη πραγμα που ξαναεκανε πιο παλια!! η ταμπελες απο το σπιτι του ειναι 500+ μετρα και αυριο θα βαλω και φωτογραφιες για να δειτε!!! εγω πηγα πριν γινει το επισοδειο να του πω με καλο τροπο να με φοναζει σε ολους που την στηγμη που δεν ενοχλουν και ειναι μακρια και με στολησε με πολλα κοσμικα επιθετα και μου ειπεν οτι εννα βαλει το σκυλλο να με φαει και εμενα και το σκυλλο μου!!
τσινη που τον ξερουν καλα ξερουν γιατη καμνει ετσι.....
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

ANTROS BREDA έγραψε:Φιλε για να εισαι ενημερομενος ο κυριος αυτος δεν δεχεται να παει κανενας κοντα στο σπιτι του ουτε και για αγρελια! ο σκυλλος επιτεθηκεν εξο απο το σπιτι αφου τον εβγαλε ο ιδιος εξω! απειλαν ολους οτι θα βαλλει ψατσιες στην γυρο περιοχη πραγμα που ξαναεκανε πιο παλια!! η ταμπελες απο το σπιτι του ειναι 500+ μετρα και αυριο θα βαλω και φωτογραφιες για να δειτε!!! εγω πηγα πριν γινει το επισοδειο να του πω με καλο τροπο να με φοναζει σε ολους που την στηγμη που δεν ενοχλουν και ειναι μακρια και με στολησε με πολλα κοσμικα επιθετα και μου ειπεν οτι εννα βαλει το σκυλλο να με φαει και εμενα και το σκυλλο μου!!
τσινη που τον ξερουν καλα ξερουν γιατη καμνει ετσι.....

Όντως έτσι έχω ακούσει.

Αυτό όμως είναι ελαφρυντικό για τους κυνηγούς που κλώτσισαν και έσπασαν την πόρτα του σπιτιού ?
Όσο δίκαιο και εάν έχουν, με την πράξη τους έχασαν το δίκαιο τους.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΚΤΙΣΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΝ ΣΤΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εν εχουν καθολου δικαιο αλλα απο τη αλλη εν γινεται να αφηνης το καυκασο ελευθερο να ακκανη κοσμο αν τον επειζε κανενας τι ηταν να γινει η κατασταση ειναι αστα να πανε σημερα εχουν σηναντιση μαζι του η θυρα να δουμε τι εννα γινει
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”