Μη ανανεωση αδειας κυνηγιου

Απάντηση
Efthymios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 16:04

Μη ανανεωση αδειας κυνηγιου

Δημοσίευση από Efthymios »

Χαιρετώ,

Ξέρετε αν καποιος δεν ανανεώσει την αδεια για κάποια χρόνια πρέπει να κάτσει εξετάσεις πάλι από την αρχή? Αν ναι, στα πόσα χρόνια γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ
ΕΕ
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Μη ανανεωση αδειας κυνηγιου

Δημοσίευση από Dimitris »

Efthymios έγραψε:Χαιρετώ,

Ξέρετε αν καποιος δεν ανανεώσει την αδεια για κάποια χρόνια πρέπει να κάτσει εξετάσεις πάλι από την αρχή? Αν ναι, στα πόσα χρόνια γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ
ΕΕ

Φίλε από όσα διάβασα από τον Νόμο, αν έχει 1η άδεια κυνηγιού και δεν είναι ανανεωμένη, μπορεί να την ανανεώσει κανονικά χωρίς εξετάσεις, εκτός και αν

(α) δεν κατέχει άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου, σύμφωνα με τους περί Πυροβόλων Όπλων Νόμους του 1974 έως 2000,
(β) έχει καταδικαστεί για αδίκημα σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Νόμου, των περί Πυροβόλων και Μη Πυροβόλων Όπλων Νόμων του 2004 έως 2013, του Game and Wild Birds Ordinance 2008 ή/και του Firearms and Other Weapons Ordinance 2009, όπως αυτοί εκάστοτε τροποποιούνται ή αντικαθίστανται, δεν έχει παρακολουθήσει τα επιμορφωτικά μαθήματα και δεν έχει επιτύχει στις αντίστοιχες εξετάσεις,».
(γ) δεν έχει παρακολουθήσει τα επιμορφωτικά μαθήματα και επιτύχει στην ειδική εξέταση.

Τα τέλη που καταβάλλονται για ανανέωση της άδειας αλλάζουν με βάση την ηλικία
>65
65-79
80+ = ΔΩΡΕΑΝ

Για να σιουρευτείς διάβασε τον Νόμο, μέρος VII, την τροποποίηση του 2004 και την τροποποίηση του 2014
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Μη ανανεωση αδειας κυνηγιου

Δημοσίευση από Dimitris »

Εκεί που λέει "δεν έχει παρακολουθήσει τα επιμορφωτικά μαθήματα και δεν έχει επιτύχει στις αντίστοιχες εξετάσεις", νομίζω μιλάει για έκδοση 1ης άδειας, ή άδειας αν του έχει αφαιρεθεί η 1η
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος μετα τα 3 χρονια χανεις την ευκαρια να βγαλεις αδεια χωρις "εξετασεις".
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re:

Δημοσίευση από Dimitris »

Pathfinder έγραψε:Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος μετα τα 3 χρονια χανεις την ευκαρια να βγαλεις αδεια χωρις "εξετασεις".
Αν ισχύει τούτο, πρέπει να το γράφει στο Νόμο ή στις τροποποιήσεις. Εγώ δεν βρήκα κάτι
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αυτο μου ειπε θηροφυλακας περσι και αυτο ακουγεται στους "καφενεδες".Τι μου αγχωνεστε ομως ατε αλλο 2-3 χρονια και να το κοψουν τελεια
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”