ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ...

Απάντηση
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ...

Δημοσίευση από themos328 »

σε ενα "ωραιο" εκπαιδευτικο.....βρισκεις παλιες μαλαες κ λαλεις καπου δαμε γυρων θα ειναι....εμ δεν....λογαριαζεις χωρις τον "ξενοδοχο".....Κ ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΑΤΕ ΡΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΤΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΟΙΖΕΤΑΙ!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
dimitris savva

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από dimitris savva »

φιλε μου αν ηταν τα εκαιδευτικα και το κυνηγι το προβλημα τουλαχιστο στις απαγορευμενες θα ηταν γεματο θηραμα.
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από themos328 »

dimitris savva έγραψε:φιλε μου αν ηταν τα εκαιδευτικα και το κυνηγι το προβλημα τουλαχιστο στις απαγορευμενες θα ηταν γεματο θηραμα.
φιλε Δημητρη ηταν σε απαγορευμενη περιοχη...δεν εχω λογω να το κρυψω...εχω 2 σκυλια 15 μηνων τα οποια τον τελευταιο καιρο αρχισα να τα βγαζω βουνο....πριν τελιασμενο...ειτε ειμαι σωστος ειτε λαθος ο καθενας εχει τη γνωμη κ μπορω να το συζητησω οσο αφορα τα εκπαιδευτικα σε απαγορευμενες...οσους λαγους κ αν καταφερουν να εβρουν 2 σκυλοι 15 μηνων σε μια περιοχη δεν υπαρχει περιπτωση να καμουν ζημια οσο αφορα τον πληθυσμο του θηραματος (εκτος περιοδου αναπαραγωγης παντα μιλω) σε σχεση με ενα 4x4 κ οπλο....
υπολογιζα οτι θα κρατουσε 2-3 λαγους αρα θα ηταν πιο ευκολο για τα σκυλια να αρχισουν, κατεβηκα βρηκα παλιες μαλαες αλλα τα σκυλια τπτ, στη πορεια σε ενα σημειο αρχισαν να μυριζουν εντονα... (το σημειο της φωτο) κασια κ σπιτι....
δεν γινεται ομως να ενημερωνονται οι "αρμοδιοι" οτι υπαρχει το φαινομενο κ να μην υπαρχει ανταποκριση.....ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΜΕΝΑ!!!!
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από Rai »

themos328 έγραψε:σε ενα "ωραιο" εκπαιδευτικο.....βρισκεις παλιες μαλαες κ λαλεις καπου δαμε γυρων θα ειναι....εμ δεν....λογαριαζεις χωρις τον "ξενοδοχο".....Κ ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΑΤΕ ΡΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΤΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΟΙΖΕΤΑΙ!!!!
Φίλε τι είναι ? Εν φατσιά απο όπλο ?
Δέν φαίνεται και πολύ καλά η φωτογραφία .
Τί εννοείς πάλι όταν γράφεις "βρισκεις παλιες μαλαες κ λαλεις καπου δαμε γυρων θα ειναι.... " ??

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από themos328 »

Rai έγραψε:
themos328 έγραψε:σε ενα "ωραιο" εκπαιδευτικο.....βρισκεις παλιες μαλαες κ λαλεις καπου δαμε γυρων θα ειναι....εμ δεν....λογαριαζεις χωρις τον "ξενοδοχο".....Κ ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.......ΑΤΕ ΡΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΤΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΟΙΖΕΤΑΙ!!!!
Φίλε τι είναι ? Εν φατσιά απο όπλο ?
Δέν φαίνεται και πολύ καλά η φωτογραφία .
Τί εννοείς πάλι όταν γράφεις "βρισκεις παλιες μαλαες κ λαλεις καπου δαμε γυρων θα ειναι.... " ??

Rai
ναι φιλε γιατι το σημειο που ηταν υπηρχε οχτος μικρος μεν (30-40 εκατοστα αναχωμα διπλα απο χωματοδρομο) αρα να καταφερει να φκει το αυτοκινητο σε οχτο που στα 3 μετρα του σημειου ειχε κ δεντρο κ να προλαβει να τον τσιλισει λιο δυσκολο....υπηρχαν και αιματα τα οποια δεν φαινονται....
εκατεβηκα που το αυτοκινητο σε μια πλατεουα κ ηβρα κοπρια λαγου οπως τα ειδα θα ηταν πανω κατω 2-3 ημερων δεν υπηρχαν πιο φρεσκα.....κ κυλιστρα πιο κατω.....σημαδια τα οποια εδειχναν οτι ο λαγος καπου εκει γυρων ηταν αρα θα βρισκαν μαλαη οι σκυλοι....ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ...
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Θεμο

Δεν θα σχολιασω την φατσια....δυστυχως δεν θα βρεις μονο αυτα.

Θα σου τυχει να πιαστεις και σε τελι... να πιαστουν τα σκυλια σου σε τελι, να βρεις φαγωμενο θηραμα απο αλουπους....ειναι συχνα φαινομενα πλεον.

Την περασμενη βδομαδα μαλιστα βρεθηκε και ψοφισμενος λαγος που σταληκε για αναλυση

Δεν το προσπερνω....απλα κουραστηκα........

Θα σου σχολιασω ομως την φωτογραφια σου.

Φαινετε οτι τραβηκτηκε αργα το σουρουπο, αρα το εκπαιδευτικο σου το εκαμες απογευμα.

Απλα και μονο για να μην καταγνωσεις τα σκυλαι σου σου λεω, παντα φιλικα οτι αυτο δεν ειναι και το πιο ιδανικο για σκυλακια που ''μαθαινουν''.

Και μπαινω στο κοπο απλα γιατι ακουγεσε νεος κυνηγος και το σχολιο σου '' παλιες μαλαες'' αλλα λαγος γιοκ....παρολο την φωτο μου δειχνει καποια συγχυση

Δεν θα σου αναλυσω για το θεμα μαλαων του πρωινου κλπ που σβηνουν το απογευμα με τις καλοκαιρινες καιρικες συνθηκες κλπ......μπορει να τα ξερεις ηδη και μπορει να τα βρεις και ευκολα.

Θα σταθω στις συνηθειες του θηραματος που κυνηγας και το γεγονος οτι πρεπει να τις ξερουμε γιανα κερδιζουμε χρονο στα εκαπιδευτικα.

Η μερα το καλοκαιρι ειναι δυσαναλογα μεγαλη σε σχεση με την νυκτα.
Ο λαγος καθετε στην μονη του πολλες παραπανω ωρες αναγκαστηκα αφου δραστηριοπειται κυριως την νυκτα.

Οταν λοιπον το καλοκαιρι ειναι αναγκασμενος να μενει τοοσες πολλες ωρες μεσα, αναγκαστηκα τ οαπογευμα, νωρις σχετικα και με αρκετο φως θα βγει απο την μονη του και να παει να κατουρησει και να ξαλαφρωσει, ωστε μολις νυκτωσει να εχει ολο το χρονο να φαει και να ζευγαρωσει, να φκαλει που πανω του τσιβιτζια κλπ...που η μικρη νυκτα σε συνδιασμο με την αλεπου και τον λαθροθηρα δεν τουεπιτρεπουν.

Εαν εσυ βγαζεις νεαρα σκυλια απογευμα μετα τις εξι που χαμηλωνει η θερμοκρασια, τοτε αν δεν εχουν ουσιαστικες εμπειριες, περισσοτερ οκακο θα τους κανεις παρα καλο, αφου στις πλειστες περιπτωσεις ο λαγος θα τα νιωσει εξω που την μονη και θα προχωρα μπροστα.

Απογευματα βγαζουμε πιο μεπειρα σκυλια γιατι αυτη η δυσκολια τα ενδυναμωνει και τα βαλει να πισμωνουν και να μην χανουν την μαλαη ευκολα.
Τα εμπειρα σκυλια εχουν πιασει θηραμα στο στομα και ξερουν τη ψαχνουν.Απλα τα προχωρουμε ενα σταδιο.

Το διο συμβαινει και πολυ νωρις το πρωι.Ο ιλαγοι αργουν να πανε να κατσουν γιατι η νυκτα ειναι μικρη.
οταν εισαι στο βουνο νυκτα ακομα, πολυ απλα δεν αφηνεις το θηραμα να παει να κατσει υσηχα αλλα το κανεις πιο νευρικο και να αλαζει τοπο, οχι φυσικα περιοχη αλλα κακο θα κανεις στο εκπαιδευτικο σου παρα καλο.
ξΕΚΙΝΟΥΜΕ το εκπαιδευτικο οταν ξημερωσει, και αυτο γινεται στις 6 - 6και τεταρτο παρα στις 5 μιση που χαραξε.


Αυτα ειναι πραγματα που τα διαπιστωσα με τα ματια μου.
Κατσε σε υσηχη περιοχη, με τις απαγορευμενες να υπερτερουν αργα τ οπαογευμα, καπου που ξερεις οτ ιεχει λαγο και θα δεις με τα ματια σου να βγαινει και να περιοριζετε εκει κοντα στο γιατακι του απο τις 6 μιση μεχρι τις 7 μιση.
Αν το δεις θα καταλαβεις πολλα....
Γιαυτο ουτε νυκτα στο βουνο ουτε και απογευματα ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ

Αν γνωριζα τι σκυλια εχεις θα σου ελεγα παραπανω αλλα περιληπτικα αυτα ηθελα να σου πω.
Πιστευε στα σκυλια σου και βοηθα τα.

Αν εχει ιχνηλατες η σκυλια φερμας, ο τροπος που θα καμνεις το εκπαιδευτικο ειναι πολυ διαφορετικος.

Οπως εγινε σημερα το κυνηγι...αν το κανεις τυχαια...απλα χανεις τον υπνο σου και μειωνεις τες πιθανοτητες.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
dimitris savva

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από dimitris savva »

πριν μια βδομαδα πηγα σε μια περιοχη που ηταν επιτρεπομενη για εκπαιδευση σκυλων. μεσα σε δυο ωρες τα σκυλια μου ειχαν βγαλει ηδη τρεις λαγους.στην ιδια περιοχη το σαββατο πηγε καποιος φιλος και μου αναφερε οτι ειδε πεντε λαγους να απομακρινονται απο καποιο σημειο και δεν ειναι η πρωτη φορα που παω σε εκεινη την περιοχη απο τον καιρο που επιτρεπετε για εκπαυδευση σκυλων και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τους αριθμους λαγων που εχει εκει.αυτο τα λεει ολα.
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από themos328 »

Laurona έγραψε:Φιλε Θεμο

Δεν θα σχολιασω την φατσια....δυστυχως δεν θα βρεις μονο αυτα.

Θα σου τυχει να πιαστεις και σε τελι... να πιαστουν τα σκυλια σου σε τελι, να βρεις φαγωμενο θηραμα απο αλουπους....ειναι συχνα φαινομενα πλεον.

Την περασμενη βδομαδα μαλιστα βρεθηκε και ψοφισμενος λαγος που σταληκε για αναλυση

Δεν το προσπερνω....απλα κουραστηκα........

Θα σου σχολιασω ομως την φωτογραφια σου.

Φαινετε οτι τραβηκτηκε αργα το σουρουπο, αρα το εκπαιδευτικο σου το εκαμες απογευμα.

Απλα και μονο για να μην καταγνωσεις τα σκυλαι σου σου λεω, παντα φιλικα οτι αυτο δεν ειναι και το πιο ιδανικο για σκυλακια που ''μαθαινουν''.

Και μπαινω στο κοπο απλα γιατι ακουγεσε νεος κυνηγος και το σχολιο σου '' παλιες μαλαες'' αλλα λαγος γιοκ....παρολο την φωτο μου δειχνει καποια συγχυση

Δεν θα σου αναλυσω για το θεμα μαλαων του πρωινου κλπ που σβηνουν το απογευμα με τις καλοκαιρινες καιρικες συνθηκες κλπ......μπορει να τα ξερεις ηδη και μπορει να τα βρεις και ευκολα.

Θα σταθω στις συνηθειες του θηραματος που κυνηγας και το γεγονος οτι πρεπει να τις ξερουμε γιανα κερδιζουμε χρονο στα εκαπιδευτικα.

Η μερα το καλοκαιρι ειναι δυσαναλογα μεγαλη σε σχεση με την νυκτα.
Ο λαγος καθετε στην μονη του πολλες παραπανω ωρες αναγκαστηκα αφου δραστηριοπειται κυριως την νυκτα.

Οταν λοιπον το καλοκαιρι ειναι αναγκασμενος να μενει τοοσες πολλες ωρες μεσα, αναγκαστηκα τ οαπογευμα, νωρις σχετικα και με αρκετο φως θα βγει απο την μονη του και να παει να κατουρησει και να ξαλαφρωσει, ωστε μολις νυκτωσει να εχει ολο το χρονο να φαει και να ζευγαρωσει, να φκαλει που πανω του τσιβιτζια κλπ...που η μικρη νυκτα σε συνδιασμο με την αλεπου και τον λαθροθηρα δεν τουεπιτρεπουν.

Εαν εσυ βγαζεις νεαρα σκυλια απογευμα μετα τις εξι που χαμηλωνει η θερμοκρασια, τοτε αν δεν εχουν ουσιαστικες εμπειριες, περισσοτερ οκακο θα τους κανεις παρα καλο, αφου στις πλειστες περιπτωσεις ο λαγος θα τα νιωσει εξω που την μονη και θα προχωρα μπροστα.

Απογευματα βγαζουμε πιο μεπειρα σκυλια γιατι αυτη η δυσκολια τα ενδυναμωνει και τα βαλει να πισμωνουν και να μην χανουν την μαλαη ευκολα.
Τα εμπειρα σκυλια εχουν πιασει θηραμα στο στομα και ξερουν τη ψαχνουν.Απλα τα προχωρουμε ενα σταδιο.

Το διο συμβαινει και πολυ νωρις το πρωι.Ο ιλαγοι αργουν να πανε να κατσουν γιατι η νυκτα ειναι μικρη.
οταν εισαι στο βουνο νυκτα ακομα, πολυ απλα δεν αφηνεις το θηραμα να παει να κατσει υσηχα αλλα το κανεις πιο νευρικο και να αλαζει τοπο, οχι φυσικα περιοχη αλλα κακο θα κανεις στο εκπαιδευτικο σου παρα καλο.
ξΕΚΙΝΟΥΜΕ το εκπαιδευτικο οταν ξημερωσει, και αυτο γινεται στις 6 - 6και τεταρτο παρα στις 5 μιση που χαραξε.


Αυτα ειναι πραγματα που τα διαπιστωσα με τα ματια μου.
Κατσε σε υσηχη περιοχη, με τις απαγορευμενες να υπερτερουν αργα τ οπαογευμα, καπου που ξερεις οτ ιεχει λαγο και θα δεις με τα ματια σου να βγαινει και να περιοριζετε εκει κοντα στο γιατακι του απο τις 6 μιση μεχρι τις 7 μιση.
Αν το δεις θα καταλαβεις πολλα....
Γιαυτο ουτε νυκτα στο βουνο ουτε και απογευματα ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ

Αν γνωριζα τι σκυλια εχεις θα σου ελεγα παραπανω αλλα περιληπτικα αυτα ηθελα να σου πω.
Πιστευε στα σκυλια σου και βοηθα τα.

Αν εχει ιχνηλατες η σκυλια φερμας, ο τροπος που θα καμνεις το εκπαιδευτικο ειναι πολυ διαφορετικος.

Οπως εγινε σημερα το κυνηγι...αν το κανεις τυχαια...απλα χανεις τον υπνο σου και μειωνεις τες πιθανοτητες.

1)η ωρα 20.03 τραβηχτηκε η φωτο...εγω επηα βουνο η ωρα 19.25....εγραψα εκπαιδευτικο γιατι αν εγραφα βολτα θα μου ελεαν εγινετε βολτα στο βουνο...εν εκπαιδευτικο που επηες.....
2)ναι εννεν ιδανικο φιλε παντα μια γνωμη μετρα, αλλα παρα να εν μες το κλουβι συνεχεια οποτε μπορω παιρνω τους βουνο ειτε 1 ειτε μισην ωρα για να ξεμουδιασουν...
3)κυνηγω που τα 12 μου οπλο νομιμα στα 18 κ ειμαι 33, σκυλους εχω απο τα 12 μου,εν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο κυνηγο αλλα ουτε κ νεο....οταν λεω παλιε μαλες εννοω κοπρια λαγου παλια,τζιλιστρες, τι εννοεις εσυ;;;
4)τι συγχυση εχει η φωτο;
5)οσο αφορα τες μαλαες ξερω καποια πραματα απο εμπειρια απο βιβλια κ απο συμβουλες παλιων λαγοκυνηγων και ναι ισχυει οτι χανονται οπως ισχυει τουτες τες μερες που ριχνει καμια βροχη ανανεωνονται οι μαλες....
εχουν εμπειρια απο τελιασμενο με λαγους κ μετα σε τελιασμενο με 1 λαγο....να δουλευκουν μιαν μαλαη....το οτι ο λαγος φκανει νωρις ειδα το αρκετες φορες με τα ιδια μου τα ματια...ενας λογος ειναι κ αυτος ....να προχωρα μπροστα κ τα σκυλια να μην εχουν οπτικη επαφη αλλα μονο μυρωδια...οτι γινετε κ τη νυχτα κατι το οποιο στρεσαρει το θηραμα αλλα γνωμη μου κανει καλο στο σκυλο....
6)ε 15 μηνων εννεν κουταβια...αλλα δυστυχως δεν ειμουν σωστος απεναντι τους στις εξοδους κ λογω δουλειων κ λογο ερλιχιωσης....θεραπεια 45 μερες κ μετα 15 μερες αναμονη για επαναληψη αιματολογικης εξετασης
7) εν ελληνικοι ιχνηλατες τα σκυλια
8) τυχαι δεν γινεται....ο αθλητης πρεπει να εν στο στιβο για προπονηση κ οι στο παγκο η να βουρα τυχαι ποτζη ποδα οπως μου ειπε ενας φιλος παλιος λαγοκυνηγος
εγραψα τα αριθμημενα για να μπορεσω να φκαλω ακρη που τα πολλα που εγραψες :) να διαλευκανω κ ορισμενες αποριες
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από themos328 »

dimitris savva έγραψε:πριν μια βδομαδα πηγα σε μια περιοχη που ηταν επιτρεπομενη για εκπαιδευση σκυλων. μεσα σε δυο ωρες τα σκυλια μου ειχαν βγαλει ηδη τρεις λαγους.στην ιδια περιοχη το σαββατο πηγε καποιος φιλος και μου αναφερε οτι ειδε πεντε λαγους να απομακρινονται απο καποιο σημειο και δεν ειναι η πρωτη φορα που παω σε εκεινη την περιοχη απο τον καιρο που επιτρεπετε για εκπαυδευση σκυλων και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τους αριθμους λαγων που εχει εκει.αυτο τα λεει ολα.
αρα λεεις οτι λαθος μου που παω στην απαγορευμενη.περιοχες επιτρεπομενες με λαγους ξερω....επηρα τους τζιαμε γιατι οπως εγραψα ηξερα η μαλλο ετσι ενομιζα οτι υπηρχαν 2-3 λαοι που παρατηρησεις, κατι συγγενικα χωραφκια κατι πεζοποριες αρα περισσοτερες πιθανοτητες να φκαλουν εναν κ ηταν κ απογευμα εν εμπορουσα να παω κ πολλα μακρυα. εννα παμε καμια μερα μαζι να μαθω την περιοχη;;;; :)
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΟΤΑΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ....... "ΑΛΛΟΙ" ΑΛΩΝΙΖΟΥ...

Δημοσίευση από mouzouris »

Laurona έγραψε:Φιλε Θεμο

Δεν θα σχολιασω την φατσια....δυστυχως δεν θα βρεις μονο αυτα.

Θα σου τυχει να πιαστεις και σε τελι... να πιαστουν τα σκυλια σου σε τελι, να βρεις φαγωμενο θηραμα απο αλουπους....ειναι συχνα φαινομενα πλεον.

Την περασμενη βδομαδα μαλιστα βρεθηκε και ψοφισμενος λαγος που σταληκε για αναλυση

Δεν το προσπερνω....απλα κουραστηκα........

Θα σου σχολιασω ομως την φωτογραφια σου.

Φαινετε οτι τραβηκτηκε αργα το σουρουπο, αρα το εκπαιδευτικο σου το εκαμες απογευμα.

Απλα και μονο για να μην καταγνωσεις τα σκυλαι σου σου λεω, παντα φιλικα οτι αυτο δεν ειναι και το πιο ιδανικο για σκυλακια που ''μαθαινουν''.

Και μπαινω στο κοπο απλα γιατι ακουγεσε νεος κυνηγος και το σχολιο σου '' παλιες μαλαες'' αλλα λαγος γιοκ....παρολο την φωτο μου δειχνει καποια συγχυση

Δεν θα σου αναλυσω για το θεμα μαλαων του πρωινου κλπ που σβηνουν το απογευμα με τις καλοκαιρινες καιρικες συνθηκες κλπ......μπορει να τα ξερεις ηδη και μπορει να τα βρεις και ευκολα.

Θα σταθω στις συνηθειες του θηραματος που κυνηγας και το γεγονος οτι πρεπει να τις ξερουμε γιανα κερδιζουμε χρονο στα εκαπιδευτικα.

Η μερα το καλοκαιρι ειναι δυσαναλογα μεγαλη σε σχεση με την νυκτα.
Ο λαγος καθετε στην μονη του πολλες παραπανω ωρες αναγκαστηκα αφου δραστηριοπειται κυριως την νυκτα.

Οταν λοιπον το καλοκαιρι ειναι αναγκασμενος να μενει τοοσες πολλες ωρες μεσα, αναγκαστηκα τ οαπογευμα, νωρις σχετικα και με αρκετο φως θα βγει απο την μονη του και να παει να κατουρησει και να ξαλαφρωσει, ωστε μολις νυκτωσει να εχει ολο το χρονο να φαει και να ζευγαρωσει, να φκαλει που πανω του τσιβιτζια κλπ...που η μικρη νυκτα σε συνδιασμο με την αλεπου και τον λαθροθηρα δεν τουεπιτρεπουν.

Εαν εσυ βγαζεις νεαρα σκυλια απογευμα μετα τις εξι που χαμηλωνει η θερμοκρασια, τοτε αν δεν εχουν ουσιαστικες εμπειριες, περισσοτερ οκακο θα τους κανεις παρα καλο, αφου στις πλειστες περιπτωσεις ο λαγος θα τα νιωσει εξω που την μονη και θα προχωρα μπροστα.

Απογευματα βγαζουμε πιο μεπειρα σκυλια γιατι αυτη η δυσκολια τα ενδυναμωνει και τα βαλει να πισμωνουν και να μην χανουν την μαλαη ευκολα.
Τα εμπειρα σκυλια εχουν πιασει θηραμα στο στομα και ξερουν τη ψαχνουν.Απλα τα προχωρουμε ενα σταδιο.

Το διο συμβαινει και πολυ νωρις το πρωι.Ο ιλαγοι αργουν να πανε να κατσουν γιατι η νυκτα ειναι μικρη.
οταν εισαι στο βουνο νυκτα ακομα, πολυ απλα δεν αφηνεις το θηραμα να παει να κατσει υσηχα αλλα το κανεις πιο νευρικο και να αλαζει τοπο, οχι φυσικα περιοχη αλλα κακο θα κανεις στο εκπαιδευτικο σου παρα καλο.
ξΕΚΙΝΟΥΜΕ το εκπαιδευτικο οταν ξημερωσει, και αυτο γινεται στις 6 - 6και τεταρτο παρα στις 5 μιση που χαραξε.


Αυτα ειναι πραγματα που τα διαπιστωσα με τα ματια μου.
Κατσε σε υσηχη περιοχη, με τις απαγορευμενες να υπερτερουν αργα τ οπαογευμα, καπου που ξερεις οτ ιεχει λαγο και θα δεις με τα ματια σου να βγαινει και να περιοριζετε εκει κοντα στο γιατακι του απο τις 6 μιση μεχρι τις 7 μιση.
Αν το δεις θα καταλαβεις πολλα....
Γιαυτο ουτε νυκτα στο βουνο ουτε και απογευματα ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ

Αν γνωριζα τι σκυλια εχεις θα σου ελεγα παραπανω αλλα περιληπτικα αυτα ηθελα να σου πω.
Πιστευε στα σκυλια σου και βοηθα τα.

Αν εχει ιχνηλατες η σκυλια φερμας, ο τροπος που θα καμνεις το εκπαιδευτικο ειναι πολυ διαφορετικος.

Οπως εγινε σημερα το κυνηγι...αν το κανεις τυχαια...απλα χανεις τον υπνο σου και μειωνεις τες πιθανοτητες.
Αν τα εγραφες αναλυτικά πόσα θα έγραφες δηλαδη ; :D
Το σακκουλούδκια του καφέ εχαλάσαν !!! :roll:


ΥΓ. Μόνο που τα θωρώ επόνησα τα δάκτυλα μου. :shock:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”