ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Διαχείριση
Η διαχείριση της πέρδικας σήμερα στην Κύπρο περιλαμβάνει:
 βελτίωση των βιοτόπων,πως
 εμπλουτισμός βιοτόπων,δηλαδη??
 πάταξη της λαθροθηρίας,την ποια??? :?
 τεχνητή αναπλήρωση / αύξηση του πληθυσμού,με τις απελευθερωσεις?? :lol: :lol:
 γενετική ανάλυσητουτο ελειπε να μας γεμωσετε με υβριδια
 ετήσιες καταμετρήσεις,μετρατε τα ενα ενα???
 καθορισμό περιόδου κυνηγίου και ανώτατου αριθμού θηρευθέντων περδικιών ανά κυνηγετική εξόρμηση (ΚΟΤΑ)μπραβοοο μπραβοοο :P :P
 καθορισμό απαγορευμένων και επιτρεπόμενων περιοχών κυνηγίου,αληθεια με ποια λογικη επιλεγετε τις περιοχες???
 έλεγχος και εφαρμογή μέγιστου αριθμού κάρπωσης ανά κυνηγό, ανά εξόρμηση.μια φορα με τσιακκαραν ως τωρα ειμαι 33
 Κυνηγετική επιμόρφωση,εχει ετσι πραμα??
 διαχείριση αρπάγων (αλεπού, κορακοειδή, ποντίκα κλπ)το αλλο με τον τοτο το ξερεις???
 έλεγχος εκπαίδευσης και κυκλοφορίας σκύλων.εν σας ειδα ακομα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από πανικος »

'petros' έγραψε:
πανικος έγραψε:ωραια η επιστολη νομιζω οτι ειναι και η ταυτοτητα μου καπου γραμμενη φιλε πετρο.
θα απαντηση κανεις ομως σε αυτη?
θα της δωσει καποιος σημασια?
παντως πριν μια εβδομαδα μερικοι φιλοι δεχθηκαν τηλεφωνα απο την θηρα με ερωτησεις οπως
ποσες εξορμησεις πηγατε φετος?
τι κυνηγατε?
ειστε ευχαριστημενος απο το θηραμα?
ειστε ευχαριστημενος απο το ταμειο θηρας?
τι νομιζετε οτι φταιει για το οτι το θηραμα μειωθηκε?
Πανικο μου σε χερετω και χρονια πολλα
μετα απο το ποστ σου μπηκα στο site του Ταμειου Θηρας για να δω εν υπαρχει κατι σχετικο με το ερωτηματολογιο που αναφερες και βρηκα το πιο κατω δημοσιευμα http://www.moi.gov.cy/moi/wildlife/wild ... enDocument που αναρτηθηκε πριν 1 εβδομαδα και με εβαλαν σε σκεψεις ''πως η εμεις ημαστε αλλου η αυτοι''
ποιος ο λογος που το αναρτησαν????
μηπως προσπαθουν να πεισουν οτι καμνουν εστω τα μισα απο οτι αναφερουν????? Καπου με σαντανωσαν με αυτο
χρονια πολλα πετρο μου.εχαθηκαμε φιλε μου.ωραια ολα αυτα στο αρθρο του ταμειου .πραγματι αν γινοταν οσα λεει δεν θα υπηρχε προβλημα σημερα. :shock: τωρα αν εγραφαν απο κατω τους λογους που δεν γινονται ολα αυτα η τουλαχιστο γιατι δεν μπορουν να γινουν και καταντησε το περδικι σε αυτη την κατασταση και αν εγραφαν τι πρεπει να κανουμε για αυτο ισως να ειχε λογικη η αναρτηση του :?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Καθαρισμος 300 φυσικων πηγων 40000 ευρω 133 ευρω η μια δηλαδη.
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από Pathfinder »

giorgos80 έγραψε:Καθαρισμος 300 φυσικων πηγων 40000 ευρω 133 ευρω η μια δηλαδη.
Τα 133 ευρω να πω ασπαξιξιη...να πιστεψω τωρα για τις 300 φυσικες πηγες??
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ξαφνικά ενώ καθόμουνα στον δερμάτινο μου καναπέ μου ήρθε η ιδέα ...
Να ονομαστεί το κυνήγι 'ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ' ..... αμέσως 400 αστυνομικοί σε κάθε εξόρμηση με υπερωρίες που πληρώνουμε εμείς θα είναι έξω σε κάθε εξόρμηση και κανά δυο μέρες πριν να ελέγχουν τα πάντα
Θα προσπαθούν να κρατήσουν το θήραμα και τους περτικάρηες σε μια πλευρά και τους λαάρηες στην άλλη πλευρά για να μην συναντηθούν
Νόμιμοι πολίτες και έξυπνοι οι περισσότεροι αλλά πληρώνουν τις μαλακίες ορισμένων/αρκετών
Ξαφνικά στο υπερφορτισμένο μυαλό μου χωρίς να ζητώ μια θέση στην ΚΟΚ και παρόμοια σωματεία βρήκα την λύση
:ugeek:
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Γιατρός έγραψε:Ξαφνικά ενώ καθόμουνα στον δερμάτινο μου καναπέ μου ήρθε η ιδέα ...
Να ονομαστεί το κυνήγι 'ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ' ..... αμέσως 400 αστυνομικοί σε κάθε εξόρμηση με υπερωρίες που πληρώνουμε εμείς θα είναι έξω σε κάθε εξόρμηση και κανά δυο μέρες πριν να ελέγχουν τα πάντα
Θα προσπαθούν να κρατήσουν το θήραμα και τους περτικάρηες σε μια πλευρά και τους λαάρηες στην άλλη πλευρά για να μην συναντηθούν
Νόμιμοι πολίτες και έξυπνοι οι περισσότεροι αλλά πληρώνουν τις μαλακίες ορισμένων/αρκετών
Ξαφνικά στο υπερφορτισμένο μυαλό μου χωρίς να ζητώ μια θέση στην ΚΟΚ και παρόμοια σωματεία βρήκα την λύση
:ugeek:
Γιατρός = Κορυφή
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

admin έγραψε:Θέλοντας να συμπληρώσω κάτι Λεύκιε στα Λεγόμενα σου νομίζω ότι οι περισσότεροι βρίσκουν παρηγοριά στο να ρίχνουν ευθύνες στην Κ.Ο.Κ και στην Θήρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δέν πρέπει όλοι να βελτιωθούν και ότι και αυτοί δέν φέρουν ευθύνη. Προχθές για παράδειγμα την εκδήλωση για την ποντίκα την οργάνωσε η Κ.Ο.Κ& Δ.Α.Ζ Λεμεσού αλλά σκιστήκαμε να βρούμε εθελοντές να έρθουν να βοηθήσουν . Την ευθύνη για την κατάντια μας πρέπει να το κατανοήσουμε δέν την έχει ούτε η Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ ούτε η θήρα αλλά εμείς που ανεχόμαστε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και αν δέν πληγούν τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μας συμφέροντα δέν αντιδρούμε. Εάν και μόνο εφαρμόζονταν ΑΥΣΗΡΑ η νόμοι και ασκήτο πίεση στην δικαστηκή εξουσία να βλέπουν την λαθροθηρία ως σοβαρό έγκλημα κατά της φύσης η κατάσταση θα βελτιωνόταν αρκετά. Εδώ όσο ποιό σοβαρή είναι μια λαθροθηρία τόσο ποιό μαλακά πέφτει γιατί μέχρι να δικαστεί μπαίνει όλο και περισσότερο μέσο. Το είπα και το ξαναλέω πρέπει να αλλάξει το σύστημα για να γίνει ποιό λειτουργικό και άμμεσο . όλοι πρέπει να εμπλακούμε και να συνησφέρουμε και όλοι πρέπει να κατανοήσουμε ότι η πίεση στο θήραμα πρέπει να μειωθεί για να του δώσουμε ευκαιράι να ανακάμψει.

Πάει ένας φίλος έντιμος και νομοταγής αν αγοράσει ένα σκύλο πρόσφατα. Το marketing του πωλητή 'φίλε μου ο σκύλος έφκαινε νύχτα μέρα έξω 365 μέρες τον χρόνο' Δείχνει του άλλον σκύλο ' τούτος εν του κοπαθκιού ετσίλαν λαούς τσαι έπαιρνε τους στον βοσκό στην μάντρα'(δηλαδή πάλι ήταν ξαπώλυτος μέρα νύχτα) Μετά σκέφτομαι την περίπτωση του Λιβάνου και αναρωτιέμαι εάν έχουμε μέλλον!!

Φίλε admin νομίζω αυτές οι συγκιρίες δεν μας επιτρέπουν να κριβόμαστε άλλο πίσω απο το δάχτυλό μας... Η βιοτόποι δεν το σηκώνουν άλλο, τα παραδειγματα είναι τρανταχτά και τα συναντάμε μπροστά μας καθημερινά.... ΤΙ παριγοριά πιστέυης βρίσκουν οι περισσότεροι με το να ρίξουν τις ευθύνες σε αυτούς που ανάφερες πιο πάνω?? Το ότι εκουρευτίκαν τα λεφτά στις τράπεζες φτένε οι πολίτες ή οι πολιτική?? ΝΑΙ ΦΤΈΝΕ ΟΙ ΠΟΛΊΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΈΧΟΥΝΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΎΟΥΝ ΧΡΌΝΙΑ ΤΏΡΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΊ!!!
Πώς μπορείς εσύ σανadmin να αντιδράσεις σε αυτή την κατάσταση του ρουσφιετιου και τις διαπλοκής??
Εκαμες μια καταγελία την επομένη, ο λαθροθήρας ενα σε ποιάσει τηλέφωνω να σε ρωτήση γιατι τον κατάγγειλες.... Μερα νυχτα γυρίζουν ξέρουν τις ώρες και τις μέρες που δουλέυκουν, άραγε ποιος τους ενημέρωσε ΕΓΩ, ΕΣΥ ή ο άλλος κυνιγός που μαυρολαόνετε να καταπολεμίση την ποντίκα και να βάλει καμιά ποτίστρα??
Εκάμαν μια εκδήλωση όπως λές στην λεμεσό σαν την λέμεσο έχει αλλο 2000 περιοχές που αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλήμα. Η δουλειά τους αυτή είναι άλλωστε για αυτό έχουν εκλεγεί απο τους κυνιγούς. Αν δεν έχουν μεράκι και ζήλο για τα καθήκοντα τους ΑΣ ΜΑΣ ΑΔΕΙΆΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από chris197 »

για αυτο παιδια πρεπει να οργανωθουμε και να αφισουμε καταμερος τα προσωπικα συνφεροντα ο καυε ενας απο εμας ειτε ειναι λααρησ,περτικαρισ,τζικλαρις,φασσαρις και λοιπα και εας βοηθησουμε την προσπαθεια που γινετε απο μερουσ καπιον κυνηγων στο να παραιτηθουν οι υπευθηνοι ανευθηνοι αυτοις της καταστασης
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από admin »

προβλήμα. Η δουλειά τους αυτή είναι άλλωστε για αυτό έχουν εκλεγεί απο τους κυνιγούς. Αν δεν έχουν μεράκι και ζήλο για τα καθήκοντα τους ΑΣ ΜΑΣ ΑΔΕΙΆΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ!![/quote]


Φίλε μου τα πράγματα δέν είναι ακριβώς έτσι .Ο κάθε κυνηγετικός σύλλογος και ο κάθε ενταγμένος σε κυνηγετικό σύλλογο κυνηγός και η Κ.Ο.Κ και Δ.Α.Ζ δέν είναι έμισθες υπηρεσίες αλλά στηριζόντε στον εθελοντισμό. Αν εξαιρέσουμε ΄2-3 έμισθους υπαλλήλους οι υπόλοιποι προέδροι - μέλη
κ.τ.λ είναι άτομα που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ λαμβάνουν μέρος για να βοηθήσουν το κυνήγι. (Άλλοι γιατί το νιώθουν και θέλουν να προσφέρουν και άλλοι για διάφορους άλλους λόγους-prestige-image-συμφέρον κ.τ.λ) όλοι οι οργανωμένοι απο το σύνολο των 50 000 κυνηγών είναι 5 000 δηλαδή το 1/10 και απο αυτούς εκείνοι που κατά την δική μου άποψη δουλεύουν για το καλό του κυνηγίου είναι και πάλι το 1/10 δηλαδή καμιά 500 αριά. Αν μας αδειάσουν την γωνιά και εκείνοι οι 500 που δουλεύουν τότε θα πέσουμε σε πολύ χειρότερη μοίρα γιατί είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι υπάρχουν και άτομα που δουλεύουν σκληρά και εθελοντικά για να σωθεί το κυνήγι. Δές ένα παράδειγμα εδώ όπου ξέρω απο πρώτο χέρι τι δουλειά γίνετε. https://www.facebook.com/profile.php?id ... 61&fref=ts. Αλλά όπως σωστά είπες όλοι οι άλλοι που δέν είναι εκεί να βοηθήσουν πρέπει να φύγουν.όμως αυτό δέν σημαίνει ότι δουλεύουν οι 5000 για να ικανοποιούν τους 50 000. Το θέμα επίσης είναι ποιοί θα μπούν όταν το να ανήκεις σε οργανωμένους εείναι εθελοντισμός.? Αν όπως έγραψα πιό παλιά άλλαζε το σύστημα και έμπαιναν όλοι οι κυνηγοί στα οργανωμένα σύνολα τότε σίγουρα θα είμασταν σε καλύτερη μοίρα. Φυσικά σήμερα όπως είναι τα πράγματα πολλές ιδέες φαντάζουν και τρομακτικές. Μιλάμε για ελέυθερο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ κυνήγι και οι περισσότεροι 'καλοί' λαγοκυνηγοί (που τους ενδιαφέρει μόνο το προσωπικό τους συμφέρον) θέλουν εκπαιδευτικά 365 μέρες το χρόνο παντού με απεριόριστο αριθμό σκύλων -Μιλάμε για ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ κυνήγι και οι γκράντε λαγοκυνηγοί κάνουν ομάδες των 7-15 ατόμων και αγέλες με σκύλους και κυνηγούν με διώξεις και αυτοκίνητα τους λαγούς. Οι πιό φανατικοί σκυλάρηδες και σιγουρα άτομα που δέν ασχολούνται και τόσο με τα φόρουμ κ.τ.λ αλλά περισσότερο με αγοραπωλησίες σκύλλων και πωλήσεις κρέατος ΄χρησιμοποιούν κάθε θεμητό και αθέμητο μέσο για να εκπαιδεύσουν αιμοβόρα λαγόσκυλα (νύχτα-διώξεις-απαγορευμένες-να τους παίξουμε τσια κανένα παράτσερα να μάθουν ) Άρα φταίει και το σύστημα το οποίο επέτρεψε σε όλους αυτούς να εξελικτούν και να πληθύνουν αλλά φταίμε και εμεις που δέν απαιτούμε να αλλάξει το σύστημα και δέν προσπαθούμε για αυτό. Άρα όπως ξαναείπα να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε και ποιοί φταίμε γιατί εάν δέν έχουμε τα πράγματα ξεκάθαρα μπροστά στα μάτια μας τότε σίγουρα δέν μπορούμε να βρούμε λυση στο πρόβλημα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΥΝΗΓΟΙ vs Κ.Ο.Κ

Δημοσίευση από 'petros' »

Ερωτηση κρισεως
Γιατι οταν καποιος κυνηγετικος συλογος παει να καθαρισει εθελοντικα οπως καθε χρονο και να γεμισει ποτηστρες την ημερα αυτη κατεβαινει και η θηρα με το GPS να σημειωσουν τις πηγες αυτες ητε φυσικες ητε τεχνιτες.
Μηπως για να τες γραψουν σε αυτη τη κατηγορια των 300 πηγων που καθαριζουν αυτοι ολοχρονα και πληρωνουν και απο πανω ???????
Ο νικητης κερδιζει ενα ποστο για τες Φασσες σε περιοχη της Πιτσιλλιας !!!!!!!!!
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”