Αλεπούδες από το εξωτερικό

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από peanut5020 »

Καλημέρα κοπέλια. Έπεσε μια κουβέντα στα αυτιά μου και θέλω να ρωτήσω αν άκουσε κανένας άλλος τίποτε.
Το ταμείο θήρας μετά το ενδημικό έκλεισε μια περιοχή στην Αγια Μαρίνα του Ξυλιάτου, με σκοπό να διεξάγει σε αυτή ένα πείραμα. Θα απελευθερώσει ένα είδος αλεπούς το οποίο είναι ειδικό στην εξόντωση των νυφίτσων. Κάπως παράδοξο μου ακούγεται αφού πως μπορεί η αλέπου να επιλέγει τη λεία της και να μην τρώει και άλλα θηράματα... :?
Δεν ξέρω αν στέκει η πιο πάνω κουβέντα...
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από savvis25 »

Καταρχάς το θεωρώ κάπως απομακρυσμένο ενδεχόμενο να κάνουν κάτι τέτοιο. Αν υποθέσουμε όμως ότι γίνεται...τότε ΝΑΙ υπάρχουν ζώα που είναι πολύ επιλεκτικά στην τροφή τους και είναι τόσο πολύ προσαρμοσμένα (η κατασκευή τους-δλδ τα πόδια, το σώμα, το στόμα, τα μάτια...) σε κάποιο ή κάποια συγκεκριμένα είδη λείας που θα δυσκολευτούν να ψάξουν και να αιχμαλωτίσουν κάτι άλλο. Παραδείγματα: το cheetah(τσιταχ) που κυρίως κυνηγά αντιλόπες μικρού μεγέθους, ένα έιδος λύκου στη Σιβηρία αν δεν κάνω λάθος που κυνηγά ένα είδος νυφίτσας σχεδόν αποκλειστικά.!!!
Στις περιπτώσεις που ανάφερα τα ζώα διαβιούν σε εκτάσεις τεράστιες και πολύ απομακρυσμένες από τον ανθρώπινο πολιτισμό και έτσι δεν έχουν "πειρασμούς" για να ψάξουν εύκολη λεία(δλδ.οικ´οσιτα ζώα κ.λ.π...)
Εύχομαι να βοήθησαν. Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από admin »

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ ΑΓΡΙΑΣ ΞΕΝΙΚΗΣ ΠΑΝΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από Anthimos »

peanut5020 έγραψε:Καλημέρα κοπέλια. Έπεσε μια κουβέντα στα αυτιά μου και θέλω να ρωτήσω αν άκουσε κανένας άλλος τίποτε.
Το ταμείο θήρας μετά το ενδημικό έκλεισε μια περιοχή στην Αγια Μαρίνα του Ξυλιάτου, με σκοπό να διεξάγει σε αυτή ένα πείραμα. Θα απελευθερώσει ένα είδος αλεπούς το οποίο είναι ειδικό στην εξόντωση των νυφίτσων. Κάπως παράδοξο μου ακούγεται αφού πως μπορεί η αλέπου να επιλέγει τη λεία της και να μην τρώει και άλλα θηράματα... :?
Δεν ξέρω αν στέκει η πιο πάνω κουβέντα...

Φίλε οι " Λευκές Περιοχές " εντασσονται μεσα στα μετρα προστασίας του λαγου . Υποτιθεται οτι αστυνομευονται και επιτηρούνται πιο αυστηρα απο την Υπηρεσία Θηρας την Τεταρτη και την Κυριακη για να μην προκαλειτε οχληρια και ενοχληση στους λαγους και το θηραμα.
Η κουβεντα με τις "εισαγωμενες" αλεπουδες νομιζω εν κουβεντα του καφενέ!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ναι πράγματι υπάρχουν πολλά είδη ζώων που προτιμούν ένα είδος λείας, νοουμένου ότι η λεία αυτή υπάρχει και μπορούν να την βρούν εύκολα. Π.χ η King Cobra προτιμά τα άλλα φίδια (εξού και το όνομά της Ophiophagus) αλλά αν δεν μπορεί να βρει την λεία που προτιμά τότε θα πάει στην εναλλακτικές λύσεις. Το κατά πόσο αυτό που ακούστηκε για την αλεπού είναι αλήθεια ή όχι δεν το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από Phinix »

Anthimos έγραψε:
peanut5020 έγραψε:Καλημέρα κοπέλια. Έπεσε μια κουβέντα στα αυτιά μου και θέλω να ρωτήσω αν άκουσε κανένας άλλος τίποτε.
Το ταμείο θήρας μετά το ενδημικό έκλεισε μια περιοχή στην Αγια Μαρίνα του Ξυλιάτου, με σκοπό να διεξάγει σε αυτή ένα πείραμα. Θα απελευθερώσει ένα είδος αλεπούς το οποίο είναι ειδικό στην εξόντωση των νυφίτσων. Κάπως παράδοξο μου ακούγεται αφού πως μπορεί η αλέπου να επιλέγει τη λεία της και να μην τρώει και άλλα θηράματα... :?
Δεν ξέρω αν στέκει η πιο πάνω κουβέντα...

Φίλε οι " Λευκές Περιοχές " εντασσονται μεσα στα μετρα προστασίας του λαγου . Υποτιθεται οτι αστυνομευονται και επιτηρούνται πιο αυστηρα απο την Υπηρεσία Θηρας την Τεταρτη και την Κυριακη για να μην προκαλειτε οχληρια και ενοχληση στους λαγους και το θηραμα.
Η κουβεντα με τις "εισαγωμενες" αλεπουδες νομιζω εν κουβεντα του καφενέ!!
είπες την μαγική λέξη

υποτίθεται
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από GiorgosT »

εκει στο Ξυλιάτο κανουν παρτυ οι αλουποι. και κανενας δεν κανει τιποτα.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αλεπούδες από το εξωτερικό

Δημοσίευση από christy2000 »

Βαλτε τιμη στην αλεπου και την ποντικα και δεν θα μεινει ενας!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”