Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Savvas »

Υπάρχει κάποιος τρόπος :?:

Θα μπορούσε το περιοδικό στα πλαίσια της σωστής και αμερόληπτης δημοσιογραφίας να κάνει κάτι :?:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Savvas »

Από την Ετήσια Έκθεση 2012 της Γενικής Ελέκτριας

Μη κατάθεση στα έσοδα του Ταμείου χρηματικών ποινών που εισπράττονται από τα δικαστήρια.

Με βάση το άρθρο 91 του περί Προστασίας και Διαχείρισης Άγριων Πτηνών και Θηραμάτων Νόμου του 2003, Ν152(Ι)/2003, κάθε χρηματικό ποσό που εισπράττεται από την επιβολή χρηματικής ποινής ή εξώδικου προστίμου για παράβαση διάταξης του Νόμου, κατατίθεται στο Ταμείο Θήρας.

Διαπιστώθηκε και πάλι ότι η Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας δεν προβαίνει σε οποιονδήποτε έλεγχο ή/και συμφιλίωση των επιδικασθέντων από τα δικαστήρια προστίμων με τις εισπράξεις των προστίμων που εμβάζονται στην Υπηρεσία από τα δικαστήρια, με αποτέλεσμα να μην είναι σε θέση να γνωρίζει κατά πόσον όλα τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν από τα δικαστήρια, στα πλαίσια των προνοιών του πιο πάνω Νόμου, έχουν εισπραχθεί.

Μη ενημέρωση του μηχανογραφημένου μητρώου δικαστηρίου.

Για παρακολούθηση των νέων υποθέσεων παραβάσεων των προνοιών του περί Προστασίας και Διαχείρισης Άγριων Πτηνών και Θηραμάτων Νόμου, της εξέλιξης των παλιών υποθέσεων καθώς και των περιπτώσεων καταδίκης προσώπων, τηρείται μηχανογραφημένο μητρώο καταχώρισης των υποθέσεων, το οποίο πρέπει να ενημερώνεται κατάλληλα.

Ωστόσο, όπως παρατηρήθηκε λόγω της μη έγκαιρης και πλήρους ενημέρωσης της Υπηρεσίας με τις σχετικές πληροφορίες, το μητρώο παρουσιάζει σημαντικές ελλείψεις και ορισμένα στοιχεία που παρουσιάζονται φαίνεται να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Γιατρός »

Σάββα μου ο κόσμος των δικαστηρίων και της δικαιοσύνης εν περίεργος
Αναβολές, συμφωνίες, κτλ μιλούμε για χρόνια μια υπόθεση και δεν είναι και μηχανογραφημένα εκεί
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Savvas »

Για σένα είναι δικαιολογία αυτό Γιατρέ???
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Γιατρός »

Savvas έγραψε:Για σένα είναι δικαιολογία αυτό Γιατρέ???
Δικαιολογία όχι γεγονός αδυναμίας ναι
Ας τα βάζει η θήρα στην ιστοσελίδα της για να μας δείξει και το έργο και τι ακολουθεί μετά την καταγγελία=καταδίκες μιλώ όχι δικηγορικά έξοδα που εν το μόνο που δουλεύει καλά
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Savvas »

Αυτή ήταν η αφορμή του ποστ.

Κατά την άποψη μου, ΣΚΟΠΙΜΩΣ δεν τα δημοσιεύουν.....

Αν είναι μάγκες οι κυνηγοί να το απαιτήσουν.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από Marinos »

Σίγουρα υπάρχει τρόπος, φτάνει να θέλουν οι αρμόδιοι και να το ζητήσει και το κοινό!!!!
Αν έχουμε δικηγόρους μέλη του φόρουμ να μας δώσουν τα φώτα τους...
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από diomedes »

Marinos έγραψε:Σίγουρα υπάρχει τρόπος, φτάνει να θέλουν οι αρμόδιοι και να το ζητήσει και το κοινό!!!!
Αν έχουμε δικηγόρους μέλη του φόρουμ να μας δώσουν τα φώτα τους...
Φίλε δεν είμαι δικηγόρος αλλά υπάρχει ένα site το cylaw όπου μπορείς να δεις αποφάσεις δικαστηρίου.
http://www.cylaw.org/
Για λαθροθηρία νομίζω δεν υπάρχει κάτι μέσα αξιόλογο. Εχουν και οι δικηγόροι ένα πιο εξειδικευμένο site αλλά χρειάζεται κωδικός νομίζω. Είναι μόνο για δικηγόρους
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Παρακολούθηση διαφόρων υποθέσεων λαθροθηρίας

Δημοσίευση από diomedes »

diomedes έγραψε:http://www.cylaw.org/cgi-bin/sinocgi.pl ... &nexthit=1

... κάτι έσιη!
Γι αυτό έχουμε έτσι πολλή λαθροθηρία. Με μια ματιά θα το δείτε και μόνοι σας πόσο εύκολα σκαπουλάρουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”