Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από marinos.a »

Συζητώντας το με τα φιλαράκια σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να οργανώσουμε μια ομαδική προσπάθεια καταπολέμησης της ποντικας.

Η κεντρική ιδέα είναι να οργανωθούμε σε συγκεκριμένη ημερομηνία/ιες να προμηθευτούμε όλοι δολώματα της ποντικας και όταν είμαστε στο κυνήγι μας ή το εκπαιδευτικό να τα τοποθετήσουμε και να τα φωτογραφίσουμε.
Εγώ θα προσπαθήσω μέσο διαφόρων ανεργιών να εξασφαλίσω τα δολώματα σε επιχορηγημένη τιμή ή και δωρεάν και να τα προμηθεύσω σε όλους που θα ενδιαφερθούν.

Για να αποφύγουμε τις διάφορες δυσκολίες που προκύπτουν σε μαζικές κινητοποιήσεις ΔΕΝ θα συναντηθούμε ΔΕΝ θα αψουμε κάρβουνα ΔΕΝ θα κάμουμε πάρτι. Άπλα ο καθένας κάνει τι δουλειά του στο κυνηγότοπο του ήσυχα και χαλαρά.

Ο σκοπός είναι διπλός, από τη μια είναι μια κίνηση που θα ευαισθητοποιήσει και άλλους συναδέλφους και από την θα επιτύχουμε ένα δυνατό πλήγμα σε ένα από τους μεγαλύτερους –φυσικούς- παράγοντες μείωσης του της άγριας ζωής στον τόπο μας.

Ας το συζητήσουμε
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

πολλα καλη κυνηση!εγω το εκανα πολλα συχνα απλα τωρε εμεινα απο δολοματα οποτε αν εβρεις πεμας και θελω!!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από Anthimos »

Ατε εν βλέπω συμμετοχες !!! Την Κυριακη που καμνετε διαλειμμα που τα πόστα ! 45 λεπτά δουλεια ειναι ρε κοπελια ...ενας περιπατος σ ενα αρκατζι με ποντίκες και καμια 10 αρια ευρω που την πουγκα ο καθ ένας
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΤΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ Ή ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟ ΕΙΔΟΠΙΗΣΤΕ ΜΑΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από admin »

εγώ προμηθεύτικά με το φάρμακο θα αγοράσω και 3-4 κιλά σπόρους και την Κυριακή και κάθε κυριακή όπου πάω κυνήγι θα αφιερώνων 20 λεπτά για τοποθέτηση δολομάτων και φύτεμα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αν και εκεεμασα 4-5 ποντικες ως τωρα και κατι αλλα πραματα που εν μπορω να γραψω , υπολογιστε με και μενα μεσα.τι σπορους βαλετε εσεις?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Πρωτοβουλία για ομαδική μαζική καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από AndreasDr »

Ενυσχίοντας τις προσπάθειες, μια ομάδα συναδέλφων επι το πλήστον μέλη του φόρουμ μαζέψαμε χρήματα για αγορά σπόρων. Ήδη ετοιμάσαμε 88 σακουλάκια με σπόρους απο βίκο και σιτάρι. Μερικά περιέχουν και σπόρους Πεύκου+Κυπαρισιού. Τα σακουλάκια θα διατίθοντε ΔΩΡΕΑΝ στο κατάστημα μου απο αύριο Πέμπτη, σε οποιονδήποτε θέλει να κάνει σπορές είτε στα εκπαιδευτικά είτε στο κυνήγι τσίκλας. Εμείς θα σημειώνουμε μόνο το τηλέφωνο και το όνομα οποιου πάρει σακουλάκι απλά και μόνο για να μας ενημερώσει εάν η σπορά πέτυχε ή όχι κτλ, ΔΕΝ μας απασχολεί η περιοχή καθόλου. Επίσης όποιος κοπιάσει για σπόρους και καφέ το "κουππί εισφορών" θα βρίσκετε δίπλα του, με 2-3 ευρώ ο καθένας μας μπορουμε να ετοιμάσουμε ακόμα τόσα σακουλάκια με σπόρους. και ποτίστρες για το καλοκαίρι. Όποιος ενδειαφέρετε μπορεί να με πάρει στο 99101002
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Που ειναι το καταστημα?επαρχια?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από marinos.a »

Εχω πολυ καλα νέα, μόλις μου τηλεφώνησε άνθρωπος του χώρου μας γνωστός και μη εξαιρετέος που έμαθε για την πρωτοβουλία μας και μας πρόσφερε ΔΩΡΕΆΝ 50 κιλά σιταρουι. Ευχαριστούμε!

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re:

Δημοσίευση από AndreasDr »

Pathfinder έγραψε:Που ειναι το καταστημα?επαρχια?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Λευκωσία-Στρόβολο φίλε.

Το ευχάριστο είναι ότι ήδη με πήραν τηλέφωνο μέλη του φόρουμ απο Λεμεσό και θέλουν σακουλάκια με σπόρους αλλά και να συνεισφέρουν στην αγορά κιάλλης ποσότητας. Γιαυτό και κανόνισα με την πρώτη ευκαιρεία να σταλούν στον πανίκκο setter 25-30 σακούλια. Όποιοι απο Λεμεσό ενδειαφέρονται ,να του στείλουν μήνυμα με το τηλέφωνο τους για να τους ειδοποιήσει μόλις τα παραλάβει.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”