καταστρεψαν το κυνηγι

Απάντηση
mugen
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 18:52

καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από mugen »

Αυτοι οι κυριοι οι οποιοι αποκαλουντε κυνηγοι και προσπαθουν δηθεν για το καλο και τον εμπλουτισμο των βιοτοπων ειναι αυτοι που καταστρεψαν το κυνηγι ανοιγωντας ολες αυτες τις καθημερινες περιοχες μεχρι την εναρξη του κυνηγιου. Περιοχες που περσι ηταν πολυ πλουσιες σε θηραμα κατεντησαν ερημες γιατι μεχρι και σημερα κυνηγουντε απο εγκληματιες κυνηγους που κυνηγουν οτι πεταγετε μπροστα τους αφου η θηρα ειναι ανικανη να τους ελεγξει. Τι κριβετε τελικα πισω απο αυτες τις αποφασεις. Μαλον προσωπικα συμφαιροντα καποιων στην ομοσπονδια. Τις αποψεις σας
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από chris197 »

φιλε ,
το ψαρι εν που την κελε που βρωμα.
ειμαστε ολοι μας αρνια.
πιασε απο τους πολιτικους μας και πιγενε μεχρι τον πιο απλω πολιτη.
Για αυτα τα προβληματα δεν φταινε αυτη αλλα εμεις που τους ανεχομαστε, οτι μας ακσιζει εχουμε να μας διοικουν.
μεν ψαχνεις ψιλλους στα αχιρα. οπι ανοικανοτιτα ολων μας και οι αδιαφορια μας εφερε σε αυτη την κατασταση πολιτικα και κοινωνικα, οπως λεμε κριψε να περασουμε.

δεν ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΚΡΙΓΟΡΟ αλλα το νοημα το καταλαβες
ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από kypros »

mugen έγραψε:Αυτοι οι κυριοι οι οποιοι αποκαλουντε κυνηγοι και προσπαθουν δηθεν για το καλο και τον εμπλουτισμο των βιοτοπων ειναι αυτοι που καταστρεψαν το κυνηγι ανοιγωντας ολες αυτες τις καθημερινες περιοχες μεχρι την εναρξη του κυνηγιου. Περιοχες που περσι ηταν πολυ πλουσιες σε θηραμα κατεντησαν ερημες γιατι μεχρι και σημερα κυνηγουντε απο εγκληματιες κυνηγους που κυνηγουναν οτι πεταγετε μπροστα τους αφου η θηρα ειναι ανικανη να τους ελεγξει. Τι κριβετε τελικα πισω απο αυτες τις αποφασεις. Μαλον προσωπικα συμφαιροντα καποιων στην ομοσπονδια. Τις αποψεις σας
Οι καθημερινες ειναι τεραστιο λαθος ειδικα αυτες που ανοιξαν φετος στο εσωτερικο. Ανευ λογικης και ακομα μια αποδειξη της απουσιας διαχειρισης λογο ελλειψης εξουσιας των τοπικων συλλογων.

Οι περιοχες που ανοιξαν στη λευκωσια δεν εχουν συλλογους. Ετσι ηταν εξηλαστηριο θυμα για να πετυχουν τα συμγεροντα τους καποιοι
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από stelios--- »

ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΚΕΛΛΕ ΜΑΣ.......ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ........!!!!
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Marios Appios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Οκτ 2013, 19:30

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από Marios Appios »

kypros έγραψε:
mugen έγραψε:Αυτοι οι κυριοι οι οποιοι αποκαλουντε κυνηγοι και προσπαθουν δηθεν για το καλο και τον εμπλουτισμο των βιοτοπων ειναι αυτοι που καταστρεψαν το κυνηγι ανοιγωντας ολες αυτες τις καθημερινες περιοχες μεχρι την εναρξη του κυνηγιου. Περιοχες που περσι ηταν πολυ πλουσιες σε θηραμα κατεντησαν ερημες γιατι μεχρι και σημερα κυνηγουντε απο εγκληματιες κυνηγους που κυνηγουναν οτι πεταγετε μπροστα τους αφου η θηρα ειναι ανικανη να τους ελεγξει. Τι κριβετε τελικα πισω απο αυτες τις αποφασεις. Μαλον προσωπικα συμφαιροντα καποιων στην ομοσπονδια. Τις αποψεις σας
Οι καθημερινες ειναι τεραστιο λαθος ειδικα αυτες που ανοιξαν φετος στο εσωτερικο. Ανευ λογικης και ακομα μια αποδειξη της απουσιας διαχειρισης λογο ελλειψης εξουσιας των τοπικων συλλογων.

Οι περιοχες που ανοιξαν στη λευκωσια δεν εχουν συλλογους. Ετσι ηταν εξηλαστηριο θυμα για να πετυχουν τα συμγεροντα τους καποιοι

Το πρόβλημα με το κυνήγι είναι κάποιοι που θέλουν να αποκαλούνται κυνηγοί.
Ποιος κυνηγός που έχει πάρει το quota δεν θα πυροβολήσει πάνω σε θήραμα αν μπορεί;
Και αν δεν βρουν θήραμα μερικοί εξασκούν τις σκοπευτικές τους ικανότητες πάνω στα τζιρτζιλλούθκια.
Στο σκοπευτήριο βρισκόμαστε καθημερινά αντιμέτωποι με δεκάδες περδίκια, ακόμη και με λαγούς.
Κι όμως κανένας δεν διανοείται να τα πυροβολήσει, ακόμη και τις ώρες που είμαστε μόνοι μας.
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από diomedes »

Ποτάμια μια ζωή καθημερινό πετσόκομμα, φέτος έβαλαν και την Περιστερώνα Ορούντα αμπα τζιαι μείνει για λαός για φραγγολίνα. Αλλα τζεινο που με σπάζει ειναι ποιος εσκεφτηκε να δώσει καθημερινή την καυκάλλα της Κοκκινοτριμιθιας.
mugen
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 18:52

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από mugen »

Να σου πω εγω φιλε γιατι δεν εχω να φοβηθω κανενα. Καποιος εφορος ταμειου θηρας της ομοσπονδιας 80 ετων που εχει προσωπικο οφελος και δηθεν γιατι ειχε φασσες στις τερατσιες. Ειμαι απο την περιοχη και αν ειδες φασσες η τραχηλες εσει αυτη τη περιοδο ειδε και η γιαγια μ. Αχ....τοι!!!!
axerkwtis

καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από axerkwtis »

Πανικος Setter έγραψε:Στη τελική σε τι εξυπηρετούν αυτές οι καθημερινές περιοχές ? αν πέσει κανένα ορτύκι μπαίνει στο χορό από τις μελωδιες κάποιον έξυπνων , σκοποβολή σε μελισσοφάγους και θάνατος σε ότι ζει εκεί
προσωπικά το μονο καλο που θα δω φέτος από αυτές τις περιοχές είναι η εκπαίδευση τη Κυριακη σε στημένο θήραμα
Εγω σε κεινες τες περιοχες εταισα συγγενεις λια ορτυκουθκια εγω εφαα περσινα κ τζικλουες παφιτικες για τσιμπημα!
Οσο για την κυριακη ρε Πανικο εβαλαν με κατοικον εργασια επωμιςης να μεν χασω σιεπεθκια..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
MIKEShooter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 06 Σεπ 2012, 12:43

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από MIKEShooter »

Ο πατερας μου δηγειται ιστοριες απο κυνηγια του της πρωτες μερες τελευταιες και πολλα αλλα.. τωρα μου λεει μακαρι να εχει κυνηγι μεχρι να γινεις 18 που θα πιασεις αδεια, ο μονος λογος που σε περνω τωρα ειναι να μαθης να εισαι σωστος κυνηγος: να προστατεθεις το περριβαλλον, να σεβεσαι τους συναδελφους κυνηγους, την ασφαλεια κτλ. Μου λεει με τους παρανομους που εχει τωρα στα βουνα και στα λαγκαδια δεν θα μας αφησουν φτερο με τσιχλες με περτικους.. Βλεπω πολλους την πρωτη κυριακη να παρανομουν με μιχανουες για τρασηλες αλλα εγω κανω το περπατημα και να μου κανουν παραπονο γιατι περασα απο κοντα τους... αλλα παντα μου αρεσει οταν ηρθε παντα η θηρα περσι ηρθαν με ροτισαν ανοιξα το οπλο ηταν ο πατερας διπλα μου και εκεινη την μερα πιασανε 10-15 ατομα εκει με μιχανουες και μου ειπαν μεγαλο μπραβο για το πως συμπεριφερουμε προσ τους αλλους κυνηγους και προσπαθω και παντα με ασφαλεια.. ανιχνευσα μια περιοχη με πολλα πουλια παω την επομενη τεταρτη και στεκουμε ειχε πολλη κοσμο κατεβασα 3 τζικλες και οπως επεφταν επεζεν τες ο διπλανος μου και επιανε τες για λου του αλλα εγω ησυχα.. επεσε μια κοντα μου που επεκσε και ηταν κουτσοφτερη γυριζει το οπλο και συρνει την χαρτουτσια επεξεν με 5 σκαγια στην πλατη και τον πατερα μου το ιδιο αλλα πηρε το μαθημα του μολις του ειπα εχω 5 σκαγια πιας τες τζικλες σου και προσεχε τους συναδελφους.. πηγα σε αλλο τοπο επεξα 15 και χαρηκα.. και βρηκαν πολλες γυρω μου και εδινα τες στους κυνηγους που τες εχαναν και παραξενευονταν.. :D απλα εγω προσπαθω να προσπαθω να προθησω μηνημα...
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: καταστρεψαν το κυνηγι

Δημοσίευση από diomedes »

mugen έγραψε:Να σου πω εγω φιλε γιατι δεν εχω να φοβηθω κανενα. Καποιος εφορος ταμειου θηρας της ομοσπονδιας 80 ετων που εχει προσωπικο οφελος και δηθεν γιατι ειχε φασσες στις τερατσιες. Ειμαι απο την περιοχη και αν ειδες φασσες η τραχηλες εσει αυτη τη περιοδο ειδε και η γιαγια μ. Αχ....τοι!!!!
Φασσες? και έδωσε το καθημερινό? ας έδινε μόνο τις εξορμήσεις της φάσσας. Αλλα το περίεργο εν άλλο. Τις φασσες στα γύρω χωρκα εν τες είδε τζιαι είδε τες μόνο τζεινες? γιατί δεν έδωσαν τα γύρω χωριά για φάσσας? δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω αλλα η κουβέντα βρωμεί. Τέλος πάντων εν τζαι οι δυο τρεις λαοί που ήταν να παικτουν αλλα για κυνηγι φάσσας καθημερινό η περιοχή δεν εχει υπόθεση. Η κουβέντα εν οι άλλες περιοχές που υποτίθεται εν καλές κυνηγετικα και έκαταστραφηκαν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”