Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από christy2000 »

Ρε παιθκια δαμε μολις ξεκινησει το ενδυμικο στηνουνται και τα καζαντι και δεν λαλει η καμνει κανενας τιποτε,ουτε να καμουν μιαν επιχειρηση για παταξη του φαινομενου,μεχρι δαμε εφτασαμεν!!!
Παντος ο παρεας εν καταλαβει τιποτε,διαθετη τα τζε σε στοκ ο μεγαλοεμπορος! :lol:
ΓΕΛΟΥΜΕΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝ ΚΛΑΙΜΕ!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από Savvas »

Για γέλια ή για κλάματα????

http://www.ant1iwo.com/kypros/2013/10/1 ... poylia-ka/
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
nikos17
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 09:06

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από nikos17 »

γιατι δεν μας ανοιγει τις σελιδες?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από πανικος »

Υπόθεση κλοπής σπόρων από περιφραγμένο χώρο του Ταμείου Θήρας διερευνά η Αστυνομία Πάφου.

Συγκεκριμένα καταγγέλθηκε στην Αστυνομία από τον Επαρχιακό Λειτουργό του Ταμείου Θήρας ότι μεταξύ των ημερομηνιών 11/10 με 11/11 του 2013 άγνωστοι έκλεψαν από περιφραγμένο χώρο του Ταμείου Θήρας στο Μούταλλο σπόρους όπως μπιζέλι, βίκο και κριθάρι αξίας πέραν των 4.000 ευρώ.

Σύμφωνα με την Αστυνομία , πρόκειται για τους σπόρους που χρησιμοποιεί το Ταμείο Θήρας στο πλαίσιο σποράς των χωραφιών με σκοπό να βρίσκουν τα άγρια πτηνά τροφή.

Το Τμήμα Ανιχνεύσεως Εγκλημάτων διερευνά την υπόθεση
:o :o :o :o :o :o :o
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από Savvas »

Εκτός από το θέμα της κλοπής που είναι καταδικαστέο, εμένα μου δημιουργούνται τα ακόλουθα ερωτήματα:

Τι έκανε ο σπόρος σε περιφραγμένο χώρο? Είχε κάποια προφύλαξη? Ποιές οι συνθήκες αποθήκευσης του? Ποια θα ήταν τα αποτελέσματα όταν θα τον έσπερναν (βλαστηκότητα-αποδοτικότητα κτλ)? Γιατί έκαναν ένα ολόκληρο μήνα να το πάρουν είδηση? Πρίν να χρησιμοποιηθεί τυγχάνει καμίας ανάλυσης (τοξίνες κτλ) ή δηλητηριάζουμε από μόνοι μας το θήραμα?

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει έλλειψη τεχνογνωσίας, γι αυτό πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να είμαστε ερασιτέχνες...
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από AndreasDr »

Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από Anthimos »

Savvas έγραψε:Εκτός από το θέμα της κλοπής που είναι καταδικαστέο, εμένα μου δημιουργούνται τα ακόλουθα ερωτήματα:

Τι έκανε ο σπόρος σε περιφραγμένο χώρο? Είχε κάποια προφύλαξη? Ποιές οι συνθήκες αποθήκευσης του? Ποια θα ήταν τα αποτελέσματα όταν θα τον έσπερναν (βλαστηκότητα-αποδοτικότητα κτλ)? Γιατί έκαναν ένα ολόκληρο μήνα να το πάρουν είδηση? Πρίν να χρησιμοποιηθεί τυγχάνει καμίας ανάλυσης (τοξίνες κτλ) ή δηλητηριάζουμε από μόνοι μας το θήραμα?

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει έλλειψη τεχνογνωσίας, γι αυτό πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να είμαστε ερασιτέχνες...

+1000
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από Phinix »

βρίσκω τρομερές ομοιότητες με το δικό μας κυνήγι, τους δικούς μας αμπαλατους και τους δικούς μας τοπακες

Απο http://www.ihunt.gr

Τομαρια και....παλιοτομαρα

Φίλοι μου θα έχετε ακούσει όλοι ότι το κυνήγι είναι για τους ντόπιους και οι περισσότεροι θα το πιστεύετε κιόλας. Πιστεύω ότι όσοι κυνηγούν σε δάσος σίγουρα θα έχουν δει κάποιο δέρμα ζώου. Εγώ πάντως στο ξεκίνημα της κυνηγετικής μου ζωής δεν πολυπρόσεχα και δεν πολυπίστευα κιόλας όσα άκουγα περί λαθροθηρίας ζαρκαδιών, αλλά όσο πέρναγαν τα χρόνια, που είναι και αρκετά, είδα τόσα τομάρια που το παρακατάλαβα και τώρα, απλά, αναρωτιέμαι γιατί απαγορεύεται ακόμη το κυνήγι του ζαρκαδιού.

Την Κυριακή 17-11-2013 πήγα για κυνήγι μπεκάτσας σε ορεινή τοποθεσία στο νομό Φθιώτιδας, με το γαμπρό μου Νίκο και τα 3 σκυλιά μας. Στην περιοχή υπάρχουν πολλά ζαρκάδια και πολλές φορές μπορεί να μη σηκώσουμε μπεκάτσα, αλλά ζαρκάδι θα βγάλουμε.

Ξεκινάμε λοιπόν το κυνήγι έχοντας στην απέναντι πλαγιά μια γουρουνοπαρέα που προέρχεται από το κοντινό χωριό. Σε ένα μικρό ρεματάκι ανάμεσα σε δύο λοφάκια και ανάμεσα σε μένα και το Νίκο, ακούω δύο μέτρα πίσω μου και μέσα στο ρέμα ένα φράπ και ενστικτωδώς φωνάζω Νίκο . Αμέσως καταλαβαίνω ότι δεν σηκώθηκε μπεκάτσα, αλλά ζαρκάδι γιατί από τη μια μεριά έβλεπα τα οπίσθια του και από την άλλη το Νίκο να το κοιτάει σαν ξερολούκουμο, καθώς έμοιαζε να τον περιπαίζει λέγοντας ”είμαι όλο δικό σου ΧΤΥΠΑ ΜΕ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 8αρια σου στα 10 μέτρα”.

Ο Νίκος όμως δεν τουφέκισε, το χάζευε όπως το χάζευα και εγώ και είμαι σίγουρος ότι όταν έφτασε το ζαρκάδι στο ύψωμα, πριν πέσει από την πίσω μεριά του λόφου στάθηκε και μας κοίταξε, όπως ακριβώς είχε αντιδράσει, ένα χρόνο πριν, ένα θηλυκό ελάφι που είχαν φέρει τα σκυλιά.

Μετά από αυτό το περιστατικό, συνεχίζουμε το κυνήγι μας αφού συνεχάρη το Νίκο για την για την επιβολή στον εαυτό του να μη γευτεί τον απαγορευμένο καρπό.Συνεχίζουμε να ψάχνουμε μήπως και βρούμε καμιά μπεκάτσα, μέχρι που ακούσαμε τα γουρουνόσκυλα να «το λένε» και να πλησιάζουν προς εμάς.

Εγώ άνοιξα το δίκαννο έβαλα 2 εννιάβολα και είχα το νου μου αλλά δεν είδαμε κάτι οπότε όταν απομακρύνθηκαν τα σκυλιά συνεχίσαμε το ψάξιμο.

Μετά από λίγο πέφτουμε πάνω σε έναν ηλικιωμένο γουρουνοκυνηγό που μουρμούριζε “στραβάδια καλά δε βλέπετε, στραβάδια 12 γουρούνια ήταν”.Ορεξάτος μεν, γεμάτος ευγένεια δε, τον έβρισα από μέσα μου αλλά από σεβασμό λόγω της ηλικίας του είπα ότι δεν περάσανε από κοντά μας ώστε να δούμε κάτι και προχώρησα. Αυτός συνέχισε να μουρμουράει...

Μετά από καμιά ώρα και κάνοντας μία κυκλική πορεία γυρίζουμε πάλι στο σημείο που ακούσαμε τα κλαφουνητά και πάνω σε ένα λασπωμένο δρόμο σκεπτόμενοι πια πορεία να πάρουμε, ακούμε τα σκυλιά να τρώνε κάτι.

Αμέσως βάζω μια φωνή και πάω να δω τι συμβαίνει και βλέπω 4 πόδια κομμένα, ένα τομάρι ζαρκαδιού και τα έντερα. Σηκώνω το κεφάλι και βλέπω το Νίκο που με κοιτάει λίγο παράξενα να μου λέει “Πάει το ζαρκάδι. Το σκότωσαν, το έγδαραν, το έβαλαν σε μια τσάντα και με τα πόδια το πήγαν στο χωριό.......” και ουρλιάζοντας κάποια “γαλλικά” μπόρεσα να καταλάβω το θυμό του.

“Δυστυχώς, τη μεγάλη ευθύνη την έχει η πολιτεία και οι κυνηγετικές οργανώσεις που δεν κάνουν τίποτα για να επιτραπεί το κυνήγι του ζαρκαδιού. Έχουμε καταντήσει να σηκώνουμε περισσότερα ζαρκάδια από ότι μπεκάτσες” του αποκρίθηκα.

Ψάχνουμε λίγο ακόμα και πάμε προς το αμάξι έχοντας πάρει μία φέρμα μόνο σε ένα πουλί που έφυγε από το άκουσμα των κουδουνιών.
Φτάσαμε στο αμάξι, βγάλαμε ότι είχαμε για μεζέ και ενώ τρώγαμε έρχεται ένα αμάξι της γουρουνοπαρέας. Ήταν ένα τζιπ παλιό με λάστιχα για λάσπη και χωρίς πινακίδες. Και αρχίζει η κουβέντα..

-“Ρε παιδιά είδατε κάνα σκυλί με τροκάνι;”
-“Όχι”του απαντάμε “και ήρθαμε από εκεί”.
-“Δεν πιάνει μπεκάτσες το μέρος”. Πονηρούλης. Προφανώς, προσπαθούσε να μας διώξει από το μέρος αυτό για να κυνηγάει αυτός και η παρέα του, χωρίς να ξέρει ότι εγώ κυνηγάω 20 χρόνια σε αυτό το μέρος.
-Κάνοντας τον άσχετο του λέω “Μπορεί μπεκάτσες να μην έχει, αλλά πρέπει να έχει πολλά γουρούνια”
-“53 μέχρι σήμερα “ μου απαντάει κομπάζοντας.
-“Και από ζαρκάδια” τον ρωτάω.
-“Πολλά, αλλά χαλάνε τα σκυλιά”
-“Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε. Πέρυσι είχα δει ένα ελάφι εδώ πάνω. Έχει ελάφια εδώ; “ τον ρώτησα
-Και παίρνει το ύφος του Μπλέικ και μας απαντάει “Πάει αυτό....” και φεύγει.

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική επαρχία. Οι ντόπιοι κυνηγοί είναι οι άρχοντες του βουνού και ενεργούν όπως αυτοί θέλουν αγνοώντας τους νόμους που διέπουν το κυνήγι. Εμείς που μένουμε στα μεγάλα αστικά κέντρα απλά πληρώνουμε τις άδειες. Γιατί πρέπει να βγάζουμε άδειες για να υπάρχει το κυνήγι όπως λέει και ο κ. Παπαδόδημας, άσχετα εάν πάμε για κυνήγι ή αν βρίσκουμε θηράματα να κυνηγήσουμε. Όμως για πόσο καιρό ακόμη θα βγάζουμε άδειες;

Τελικά το συμπέρασμα που βγάλαμε μετά το τομάρι του ζαρκαδιού και το ...παλιοτόμαρο κυνηγό και επειδή κοντεύουμε τα 50 και δεν αλλάζει τίποτα στην Ελλάδα ,είναι ότι από δω και πέρα κάποιοι θα χορτάσουν ζαρκάδι, όσο εμείς θα κάνουμε υγιεινούς περιπάτους......

του Γιάννη Κυπαρίσση για το ihunt.gr
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κατάντια... και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά...

Δημοσίευση από LAGOS »

Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”