ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

kypros έγραψε:Η αποψη μου ειναι οτι οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες.

Αλλα διαφωνω με το χρονο και τροπο απελευθερωσεις.

Θα ηταν προτυμοτερον να φηνονταν σε μικροτερες ομαδες και Σε πιο πολλες περιοχες. Πχ αυτο με τις κινητες κλουβες ηταν μια ωραια ιδεα αλλα μαλλον την εγκατελειψαν....

Φίλε μπορείς να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου γιατί οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες?
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από mariosk »

Θα πω μία πραγματικότητα ασχέτως αν την υποστηρίζω ή όχι. Το κυνήγι δεν αφορά ούτε είναι αποκλειστικά για τους νέους μέχρι 40 χρονών, ούτε για τους λαάρηδες και ούτε μόνο για μας στο φόρουμ. Δικαίωμα έχουν και αυτοί που έχουν ελαφρής μορφής αναπηρία, οι υπέρβαροι, οι συνταξιούχοι, οι παππούδες, οι γυναίκες και εκείνοι που κυνηγούν χωρίς σκύλο. Συμφωνώ σε όλες τις απόψεις που υπόθηκαν. Αλλά αυτοί που δεν μπορούν να ανεβούν τα βουνά έχουν ευκαιρία να κυνηγήσουν μόνο μία μέρα;; Γιαυτό είπα προηγουμένος αφού εκρέφονται 120 χιλιάδες περδίκια καλώς ή κακώς, να μην τα αφήνουν ελεύθερα για την πρώτη μέρα μόνο αφού έτσι κι αλλιώς ούτε τα μισά δεν επιζούν από τις αλεπούδες. Καλό θα ήταν να γίνονται ελεύθερες απελευθερώσεις καθόλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου έτσι ώστε να μην έχουμε και θέμα του quota.

Φιλικά πάντα!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

Savvas έγραψε:
kypros έγραψε:Η αποψη μου ειναι οτι οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες.

Αλλα διαφωνω με το χρονο και τροπο απελευθερωσεις.

Θα ηταν προτυμοτερον να φηνονταν σε μικροτερες ομαδες και Σε πιο πολλες περιοχες. Πχ αυτο με τις κινητες κλουβες ηταν μια ωραια ιδεα αλλα μαλλον την εγκατελειψαν....

Φίλε μπορείς να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου γιατί οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες?
Φίλε Σαββα όχι μονο στη Κυπρο αλλα στο παγκόσμιο το κυνηγι διεξαγετε μεσω της αειφορου κυνηγετικης διαχειρισης . Οι κυνηγοι πληρωνουν ενα αντιτιμο και εχουν πρόσβαση σ ενα αριθμο θηραμάτων ( QUOTA)
Τα βιντεο που βλεπουμε με αγριογουρουνα ,
οσοι πηγαν για κυνηγι Σερβια, Ουγγαρία σε λαγους,
οι χιλιαδες φασιανοι και περδικες στην Αμερική
τα driven κυνηγια φασιανου στην Αγγλια ,
ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειναι αποτέλεσμα απελευθερωσεων και κυνηγετικής διαχειρισης.
Σε πολλες χωρες σε θηραματα που δεν επιδεχονται κυνηγετικη διαχειριση στο κυνηγι τους εχουν μειωμένο QUOTA ανα εξόρμηση.
πχ Grouse στη Σκωτά, περδικα Greca Ελλαδα κτλ. ( φραγκολινα της Κυπρου)
Δεν φταιν οι απελευθερωσεις σαν πρακτική, οι απελευθερωσεις καλά γινονται και καλον θα ηταν ν απελευθερωνονταν ίσως και BOB WHITES για ν αποκτα " χρωμα" και ποικιλια το κυνηγι το προβλημα ειναι η μέθοδος!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

mariosk έγραψε:Θα πω μία πραγματικότητα ασχέτως αν την υποστηρίζω ή όχι. Το κυνήγι δεν αφορά ούτε είναι αποκλειστικά για τους νέους μέχρι 40 χρονών, ούτε για τους λαάρηδες και ούτε μόνο για μας στο φόρουμ. Δικαίωμα έχουν και αυτοί που έχουν ελαφρής μορφής αναπηρία, οι υπέρβαροι, οι συνταξιούχοι, οι παππούδες, οι γυναίκες και εκείνοι που κυνηγούν χωρίς σκύλο. Συμφωνώ σε όλες τις απόψεις που υπόθηκαν. Αλλά αυτοί που δεν μπορούν να ανεβούν τα βουνά έχουν ευκαιρία να κυνηγήσουν μόνο μία μέρα;; Γιαυτό είπα προηγουμένος αφού εκρέφονται 120 χιλιάδες περδίκια καλώς ή κακώς, να μην τα αφήνουν ελεύθερα για την πρώτη μέρα μόνο αφού έτσι κι αλλιώς ούτε τα μισά δεν επιζούν από τις αλεπούδες. Καλό θα ήταν να γίνονται ελεύθερες απελευθερώσεις καθόλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου έτσι ώστε να μην έχουμε και θέμα του quota.

Φιλικά πάντα!
Προσωπικά συμφωνώ πλήρως με την πιο πάνω άποψη με μια διαφοροποίηση. Οι κατηγορίες κυνηγών που αναφέρει ο συνάδελφος MariosK κατά κανόνα κυνηγούν σε πεδινές περιοχές όπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση και εύκολη διακίνηση. Για παράδειγμα, στην Λευκωσία έχουμε τις περιοχές Κουτραβά, Βυζακιάς κλπ, την Λάρνακα την περιοχή Αθηαίνου κλπ. Οπότε για πιο λόγο πρέπει να υπάρχουν κλούβες πάνω σε απόμερα βουνά στα οποία μετά την πρώτη μέρα πάνε μόνο οι μανιακοί περδιοκυνηγοί, οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για κάρπωση αλλά για την αδρεναλίνη που προσφέρει το συγκεκριμένο άθλημα;; Γιατί πρέπει δηλαδή να δημιουργούνται στάματα και συνωστισμός πάνω σε απόμερες ορεινές περιοχές την στιγμή που σε αυτές υπάρχουν υγιής άγριοι πληθυσμοί;; Υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε την μετάδοση ασθενειών στα άγρια πουλιά από έστω ένα μολυσμένο περδίκι εκτροφής;; Συνοψίζοντας, αφού δεν θέλουμε να αποκλείσουμε κανένα από την κυνηγετική οικογένεια, με το να γίνονται πιο μικρές και πιο πολλές απελευθερώσεις σε συγκεκριμένες περιοχές, από την μια κρατούμε το ενδιαφέρον συγκεκριμένης μερίδας κυνηγών και από την άλλη δεν επηρεάζουμε το κυνήγι όσων έχουν την τρέλα να κυνηγούν το άγριο θήραρα σε δύσβατες περιοχές.
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

Anthimos έγραψε:
Savvas έγραψε:
kypros έγραψε:Η αποψη μου ειναι οτι οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες.

Αλλα διαφωνω με το χρονο και τροπο απελευθερωσεις.

Θα ηταν προτυμοτερον να φηνονταν σε μικροτερες ομαδες και Σε πιο πολλες περιοχες. Πχ αυτο με τις κινητες κλουβες ηταν μια ωραια ιδεα αλλα μαλλον την εγκατελειψαν....

Φίλε μπορείς να αναπτύξεις λίγο το σκεπτικό σου γιατί οι απελευθερωσεις ειναι απαραιτητες και αναγκεες?
Φίλε Σαββα όχι μονο στη Κυπρο αλλα στο παγκόσμιο το κυνηγι διεξαγετε μεσω της αειφορου κυνηγετικης διαχειρισης . Οι κυνηγοι πληρωνουν ενα αντιτιμο και εχουν πρόσβαση σ ενα αριθμο θηραμάτων ( QUOTA)
Τα βιντεο που βλεπουμε με αγριογουρουνα ,
οσοι πηγαν για κυνηγι Σερβια, Ουγγαρία σε λαγους,
οι χιλιαδες φασιανοι και περδικες στην Αμερική
τα driven κυνηγια φασιανου στην Αγγλια ,
ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειναι αποτέλεσμα απελευθερωσεων και κυνηγετικής διαχειρισης.
Σε πολλες χωρες σε θηραματα που δεν επιδεχονται κυνηγετικη διαχειριση στο κυνηγι τους εχουν μειωμένο QUOTA ανα εξόρμηση.
πχ Grouse στη Σκωτά, περδικα Greca Ελλαδα κτλ. ( φραγκολινα της Κυπρου)
Δεν φταιν οι απελευθερωσεις σαν πρακτική, οι απελευθερωσεις καλά γινονται και καλον θα ηταν ν απελευθερωνονταν ίσως και BOB WHITES για ν αποκτα " χρωμα" και ποικιλια το κυνηγι το προβλημα ειναι η μέθοδος!
Άνθιμε δεν διαφωνώ σε ότι αφορά την κυνηγετική διαχείριση και τον εμπλουτισμό του θηραματικού μας πλούτου. Απεναντίας τα υποστηρίζω σε μεγάλο βαθμό.

Όμως αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι ότι κάνεις απελευθερώσεις χωρίς να έχεις εκ των προτέρων κάνει κάποια άλλα βασικά πράγματα, νομίζω ξέρεις πολύ καλά να μην τα επαναλαμβάνω. Στις χώρες που αναφέρεσε χρησιμοποιούν τις απελευθερώσεις ώς τελευταίο όπλο και αφού έχουν εξασφαλίσει όλα τα άλλα. Στην Κύπρο εκτός που κάτι σπορές, ο θεός να τις κάνει σπορές, δεν προσπαθήσαμε σε καμία φάση να αναπτύξουμε τους μητρικούς πληθυσμούς. Ποίος μας λέει ότι με τις κατάλληλες δράσεις οι μητρικοί πληθυσμοί δεν θα ικανοποιούν την ζήτηση?

Και στην τελική αφού δεν κάνουν σωστά τις απελευθερώσεις, ας τις σταματήσουν, ας χρησιμοποιήσουν αυτό το κονδύλι για να αυξήσουν διαφορετικά το θήραμα.

Επιπρόσθετα, να επαναλάβω την θέση μου για αύξηση του ποσού της άδειας

http://cyprushuntingmagazine.com/forum/ ... 8801#p8801

με σκοπό β'εβαια να χρησιμοποιηθεί και αυτό το κονδύλι στη σωστή διαχείριση και εμπλουτισμό.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

mariosk έγραψε:Θα πω μία πραγματικότητα ασχέτως αν την υποστηρίζω ή όχι. Το κυνήγι δεν αφορά ούτε είναι αποκλειστικά για τους νέους μέχρι 40 χρονών, ούτε για τους λαάρηδες και ούτε μόνο για μας στο φόρουμ. Δικαίωμα έχουν και αυτοί που έχουν ελαφρής μορφής αναπηρία, οι υπέρβαροι, οι συνταξιούχοι, οι παππούδες, οι γυναίκες και εκείνοι που κυνηγούν χωρίς σκύλο. Συμφωνώ σε όλες τις απόψεις που υπόθηκαν. Αλλά αυτοί που δεν μπορούν να ανεβούν τα βουνά έχουν ευκαιρία να κυνηγήσουν μόνο μία μέρα;; Γιαυτό είπα προηγουμένος αφού εκρέφονται 120 χιλιάδες περδίκια καλώς ή κακώς, να μην τα αφήνουν ελεύθερα για την πρώτη μέρα μόνο αφού έτσι κι αλλιώς ούτε τα μισά δεν επιζούν από τις αλεπούδες. Καλό θα ήταν να γίνονται ελεύθερες απελευθερώσεις καθόλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου έτσι ώστε να μην έχουμε και θέμα του quota.

Φιλικά πάντα!
φιλε Μαριε θα φανω καπως ρατσιστης , καμια σχεση ομως!!! και εγω ειμαι αθρωπος καποτε θα μεγαλοσω καποτε θα γερασω!
το κυνηγι δεν παβει να ειναι αθλημα, οπως ολα τα αλλα αθληματα ετσι και εδω οι αθλητες πρεπει να αποδεχονται την ηλικια τους, την σωματικη τους κατασταση που εχει αλλοιωθει και να φευγουν με το κεφαλι ψηλα!
το να Κυνηγω περδικια/λαγο/φραγκολινα τοσα χρονια πανω στα βουνα και στα ορμανια και οταν το σωμα μου με προδοσει παω και σταθω στο σταμα για να τα "εκτελεσω" , τοτε παει να πει πως τοσα χρονια που κυνηγουσα δεν απεκτησα σεβασμο για το θηραμα που μου χαρισε τοσες συγκινησεις!

εξαλου για καποιον που ανηκει σε αυτην την μεριδα υπαρχουν εναλακτικα κυνηγια που το κυνηγι τους στο σταμα αποτελει αθλο και οχι ντροπη ! πχ το κυνηγι της φασσας !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris!129 την 26 Ιούλ 2013, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
mariosk έγραψε:Θα πω μία πραγματικότητα ασχέτως αν την υποστηρίζω ή όχι. Το κυνήγι δεν αφορά ούτε είναι αποκλειστικά για τους νέους μέχρι 40 χρονών, ούτε για τους λαάρηδες και ούτε μόνο για μας στο φόρουμ. Δικαίωμα έχουν και αυτοί που έχουν ελαφρής μορφής αναπηρία, οι υπέρβαροι, οι συνταξιούχοι, οι παππούδες, οι γυναίκες και εκείνοι που κυνηγούν χωρίς σκύλο. Συμφωνώ σε όλες τις απόψεις που υπόθηκαν. Αλλά αυτοί που δεν μπορούν να ανεβούν τα βουνά έχουν ευκαιρία να κυνηγήσουν μόνο μία μέρα;; Γιαυτό είπα προηγουμένος αφού εκρέφονται 120 χιλιάδες περδίκια καλώς ή κακώς, να μην τα αφήνουν ελεύθερα για την πρώτη μέρα μόνο αφού έτσι κι αλλιώς ούτε τα μισά δεν επιζούν από τις αλεπούδες. Καλό θα ήταν να γίνονται ελεύθερες απελευθερώσεις καθόλη τη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου έτσι ώστε να μην έχουμε και θέμα του quota.

Φιλικά πάντα!
φιλε Μαριε θα φανω καπως ρατσιστης , καμια σχεση ομως!!! και εγω ειμαι αθρωπος καποτε θα μεγαλοσω καποτε θα γερασω!
το κυνηγι δεν παβει να ειναι αθλημα, οπως ολα τα αλλα αθληματα ετσι και εδω οι αθλητες πρεπει να αποδεχονται την ηλικια τους, την σωματικη τους κατασταση που εχει αλλοιωθει και να φευγουν με το κεφαλι ψηλα!
το να Κυνηγω περδικια/λαγο/φραγκολινα τοσα χρονια πανω στα βουνα και στα ορμανια και οταν το σωμα μου με προδοσει παω και σταθω στο σταμα και για να τα "εκτελεσω" , τοτε παει να πει πως τοσα χρονια που κυνηγουσα δεν απεκτησα σεβασμο για το θηραμα που μου χαρισε τοσες συγκινησεις!

εξαλου για καποιον που ανηκει σε αυτην την μεριδα υπαρχουν εναλακτικα κυνηγια που το κυνηγι τους στο σταμα αποτελει αθλο και οχι ντροπη ! πχ το κυνηγι της φασσας !
Μια απο τις πιο ομορφες εικονες τις Κυριακες που κυνηγαμε που μας δειχνει ποσο παθος μπορει να εχει ενας ανθρωπος γι αυτο το υπέροχο χομπυ ειναι ενας κυριος σε αναπηρικο τροχοκαθισμα μεσα σ ενα χωματοδρομο ( λιγο αποτομο ) με το σπρινκερ σπανιελ του να περιμενει να του ριξουμε κανενα περδικι απο τις κορυφογραμες για να παιξει , επειδη προφανως γουσταρει να παιζει περδικια και όχι φασσες!

Ας σταθουν στο σταμα ρε παιδια αλλα να τηρηται το QUOTA
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

α Ανθημε δεν λεω συγκινητικο και ρομαντικο αλλα ειναι σαμπως και βλεπεις το Μαραντονα τωρα να λαλει " Στα @@ μου αν ειμαι 120 κιλα και τοοοσο χρονον εγω θα ξαναμπω στο γιπεδο και φερτε μου τον Μεσσι να με περασει "

καποια πραγματα απλα δεν γινονται ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:α Ανθημε δεν λεω συγκινητικο και ρομαντικο αλλα ειναι σαμπως και βλεπεις το Μαραντονα τωρα να λαλει " Στα @@ μου αν ειμαι 120 κιλα και τοοοσο χρονον εγω θα ξαναμπω στο γιπεδο και φερτε μου τον Μεσσι να με περασει "

καποια πραγματα απλα δεν γινονται ...
Φίλε εννεν κυνηγετικο πρωταθλημα εν χομπυ το ευλοημενο!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:α Ανθημε δεν λεω συγκινητικο και ρομαντικο αλλα ειναι σαμπως και βλεπεις το Μαραντονα τωρα να λαλει " Στα @@ μου αν ειμαι 120 κιλα και τοοοσο χρονον εγω θα ξαναμπω στο γιπεδο και φερτε μου τον Μεσσι να με περασει "

καποια πραγματα απλα δεν γινονται ...
Φίλε εννεν κυνηγετικο πρωταθλημα εν χομπυ το ευλοημενο!!
δηλαδη τωρα ρε Αθημε θελεις να μου πεις οτι σε 20-30 χρονια ετσι φανταζεσαι τον εαυτο σου , μεσα σε ενα χωματοδρομο με την καρεκλουα σου τον παγουρινο σου και ενα σεττερ να απλωθει διπλα σου οπως τον καττο και να παρακαλας να φκει ενας μιτσις πουπανω περκει παιξεις καμια τουφετσια ?
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”