ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

kypros έγραψε:Σωτηρη πε μας εισηγησεις για να λυθει το προβλημα της πολυκοσμιας και την μεγαλης ευκολης καρπωσης την πρωτη μερα και μην επαναλαμβανεις απλα το προβλημα....εγω πχ ειπα να απελευθερωνωνται λιγοτερα μαζι σε πιο πολλα μερη και κατα την διαρκεια της σεζον. Εσυ τι πιστευεις?...
Να γινονται απελευθερωσης σε τοπους χωρις κυνηγετικη αξια και ας τις καμνουν οπως θελουν! Να το δημοσιωποιουν που και ποσα θα αφησουν,να μπορουν να αστυνομευουν και ποιο ευκολα τις περιοχες,ουτος ωστε να μαθουν να σεβονται και το ''κοτα'' και τους αλλους!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

STOP στις απευλευθερώσεις +

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ του ποσού της άδειας +

ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ με ουσία +

ΑΝΑΠΤΥΞΗ μητρικών πληθυσμών +

ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ θηραματικού πλούτου +

ΑΝΑΠΤΥΞΗ κυνηγετικής κουλτούρας

+
+
+
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

Savvas έγραψε:STOP στις απευλευθερώσεις +

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ του ποσού της άδειας +

ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ με ουσία +

ΑΝΑΠΤΥΞΗ μητρικών πληθυσμών +

ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ θηραματικού πλούτου +

ΑΝΑΠΤΥΞΗ κυνηγετικής κουλτούρας

+
+
+
Το ποιο δυσκολο απο αυτα που αναφερες ειναι το τελευταιο,αλλα δυστηχος ειναι και το ποιο σημαντικο,πως θα το πετηχουμε? ΑΓΝΩΣΤΟ!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πιανεις τα προβληματα 1-1 και κοφκεις τα (ο Σαββας εκαληψε με νομιζω αλλα εγω να τα αναλησω λιο)
1)λαθροθηρια
2)η κουτση Μαρια ειναι κυνηγος
3)δεν αποδεχομαστε την ταυτοτητα μας, εγω ειμαι σκυλαρης παιζω ενδημικο, εγω ειμαι φασσαρης παιζω φασσες, εγω ειμαι ζικλαρης παιζω ζικλες ΤΕΛΟΣ !!!
4)λαθος απελευθερωσεις

ξεκεινω με το 4) για να φκαλει νοημα
τερμα STOP δεν τες θελουμε το μονο που κανουν ειναι να προκαλουν προβληματα !!!
αντι 120 περδικια 15 μερες πρην το κυνηγι να αφηνουν 12 μετα το κυνηγι για αναπαραγωγη σε περιοχες που εχουν προβλημα !!!

3) αφου μονοι μας δεν αποδεχομαστε την ταυτοτητα μας να χωρισουν το κυνηγι στα 3... φασσας/ ενδημικου/ ζικλας με 3 διαφορετικες αδειες
30 ευρο Αυγουστο-Σεπτεμβρη
60 ευρο Νοεμβρης-Δεκεμβρης
40 ευρο Νοεμβρης-Δεκεμβρης-Ιανουαριος-Φεβρουαριος αλλα μονο ζικλα/φασσα
με ετσι κριση και χωρις περδικια εκτρωφης εν να σκεφτει πολλα η κουτσι Μαρια να δοσει αλλο 60 ευρο αφου κυνηγα επι τον πλείστον ζικλα !!!

νο2) να εφαρμοσουν την εξεταση για πρωτη αδεια οπως πρεπει για να σταματησει ο καθε αχαπαρος να περνα τες εξετασεις και να μας κουβαλιεται στο βουνο !!! Εν ζε η εκλησια καλη την Κυριακη !

νο1) με τα λεφτα που θα εξηκονομησουν απο απελευθερωσης + αυξηση αδειας να πιαν και αλλους θηροφΥλακες !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

sotiris!129 έγραψε:πιανεις τα προβληματα 1-1 και κοφκεις τα (ο Σαββας εκαληψε με νομιζω αλλα εγω να τα αναλησω λιο)
1)λαθροθηρια
2)η κουτση Μαρια ειναι κυνηγος
3)δεν αποδεχομαστε την ταυτοτητα μας, εγω ειμαι σκυλαρης παιζω ενδημικο, εγω ειμαι φασσαρης παιζω φασσες, εγω ειμαι ζικλαρης παιζω ζικλες ΤΕΛΟΣ !!!
4)λαθος απελευθερωσεις

ξεκεινω με το 4) για να φκαλει νοημα
τερμα STOP δεν τες θελουμε το μονο που κανουν ειναι να προκαλουν προβληματα !!!
αντι 120 περδικια 15 μερες πρην το κυνηγι να αφηνουν 12 μετα το κυνηγι για αναπαραγωγη σε περιοχες που εχουν προβλημα !!!

3) αφου μονοι μας δεν αποδεχομαστε την ταυτοτητα μας να χωρισουν το κυνηγι στα 3... φασσας/ ενδημικου/ ζικλας με 3 διαφορετικες αδειες
30 ευρο Αυγουστο-Σεπτεμβρη
60 ευρο Νοεμβρης-Δεκεμβρης
40 ευρο Νοεμβρης-Δεκεμβρης-Ιανουαριος-Φεβρουαριος αλλα μονο ζικλα/φασσα
με ετσι κριση και χωρις περδικια εκτρωφης εν να σκεφτει πολλα η κουτσι Μαρια να δοσει αλλο 60 ευρο αφου κυνηγα επι τον πλείστον ζικλα !!!

νο2) να εφαρμοσουν την εξεταση για πρωτη αδεια οπως πρεπει για να σταματησει ο καθε αχαπαρος να περνα τες εξετασεις και να μας κουβαλιεται στο βουνο !!! Εν ζε η εκλησια καλη την Κυριακη !

νο1) με τα λεφτα που θα εξηκονομησουν απο απελευθερωσης + αυξηση αδειας να πιαν και αλλους θηροφΥλακες !!!
Να προσθεσω και εγω,για να βγαλεις αδεια μονο μεσω κυνηγετικου συλλογου και αφου σε εγκειηθουν δυο μελοι του.Εκαμες παρανομοια,θα εχουν και αυτοι επιπτωσεις!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Artemis G. »

εμενα αν με ρωτατε τουτα ουλλα που λαλουμε για διαχορισμους αδειων κτλ εν πελλαρες.....
εφοσον δεν υπαρχει η θηρα με τα καταλληλα προστιματα οτι και να γινει το ιδιο χαλι θα ειμαστε.... δλδ ο λαθροθηρας που εν φκαλει την αδεια μονο για το λαγο αμαν πεταχτει η φραγγολινα μπροστα του εν θα την πεξει ? ακομα και τωρα στην φασσα πετσοκοφκουν τους περτικους αυριο αν φκαλουν αδεια για την φασσα μονο ενα τους λυπηθουν ? με το να διαχορισουν τες αδειες ενα κατεβουν και τα πνευματα της συνηδησεις ?
Εφοσον τα λεφτα για της απελευθερωσεις εχουν τα( ασχετο αν τα καμουν λαθος-κατα την γνωμη μου) ας την ακριβωσουν για να πιαν πρωσοπικο.....
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Rai »

Artemis G. έγραψε:εμενα αν με ρωτατε τουτα ουλλα που λαλουμε για διαχορισμους αδειων κτλ εν πελλαρες..... εφοσον δεν υπαρχει η θηρα με τα καταλληλα προστιματα οτι και να γινει το ιδιο χαλι θα ειμαστε.... δλδ ο λαθροθηρας που εν φκαλει την αδεια μονο για το λαγο αμαν πεταχτει η φραγγολινα μπροστα του εν θα την πεξει ? ακομα και τωρα στην φασσα πετσοκοφκουν τους περτικους αυριο αν φκαλουν αδεια για την φασσα μονο ενα τους λυπηθουν ? με το να διαχορισουν τες αδειες ενα κατεβουν και τα πνευματα της συνηδησεις ?
Εφοσον τα λεφτα για της απελευθερωσεις εχουν τα( ασχετο αν τα καμουν λαθος-κατα την γνωμη μου) ας την ακριβωσουν για να πιαν πρωσοπικο.....
Typical Κυπραίος και εσύ Αρτεμάκη :!:
Γιατί σώνει και καλά πρέπει με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά ?
Θα ήταν λοιπόν πιο φρόνιμο να είμαστε λίγο πιο επιλεκτικοί τίνος την άποψη θα ακούσουμε και που θα δώσουμε την ανάλογη βαρύτητα.
Η αλαζονεία μερικών κυνηγών που δεν χρειάζεται να ακούσουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν γιατί έτσι έχουν μάθει δεν οδηγά πουθενά.
Ακόμα και οι σεξουαλικές προτιμήσεις έχουν διαχωριστεί. Υπάρχουν οι straight και οι gay. Bisexual δεν υπάρχουν πλέον.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από LAGOS »

Rai έγραψε:
Artemis G. έγραψε:εμενα αν με ρωτατε τουτα ουλλα που λαλουμε για διαχορισμους αδειων κτλ εν πελλαρες..... εφοσον δεν υπαρχει η θηρα με τα καταλληλα προστιματα οτι και να γινει το ιδιο χαλι θα ειμαστε.... δλδ ο λαθροθηρας που εν φκαλει την αδεια μονο για το λαγο αμαν πεταχτει η φραγγολινα μπροστα του εν θα την πεξει ? ακομα και τωρα στην φασσα πετσοκοφκουν τους περτικους αυριο αν φκαλουν αδεια για την φασσα μονο ενα τους λυπηθουν ? με το να διαχορισουν τες αδειες ενα κατεβουν και τα πνευματα της συνηδησεις ?
Εφοσον τα λεφτα για της απελευθερωσεις εχουν τα( ασχετο αν τα καμουν λαθος-κατα την γνωμη μου) ας την ακριβωσουν για να πιαν πρωσοπικο.....
Typical Κυπραίος και εσύ Αρτεμάκη :!:
Γιατί σώνει και καλά πρέπει με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά ?
Θα ήταν λοιπόν πιο φρόνιμο να είμαστε λίγο πιο επιλεκτικοί τίνος την άποψη θα ακούσουμε και που θα δώσουμε την ανάλογη βαρύτητα.
Η αλαζονεία μερικών κυνηγών που δεν χρειάζεται να ακούσουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν γιατί έτσι έχουν μάθει δεν οδηγά πουθενά.
Ακόμα και οι σεξουαλικές προτιμήσεις έχουν διαχωριστεί. Υπάρχουν οι straight και οι gay. Bisexual δεν υπάρχουν πλέον.

Rai[/quote


Όταν τα ξερά υπερτερούν σε αριθμό των χλωρών τότε η αναδάσωση είναι αναπόφευκτη! Στη προκειμένη περίπτωση η αναδίαρθρωση του όλου σκηνικού γύρω απο το κυνήγι, με την καλιέργεια κυνηγετικής συνείδησης και την καλύτερη αστυνόμευση είναι δυστηχώς αναγκαία 'κακά' τα οποία πρέπει να υποστούμε αν θέλουμε να κληροδοτήσουμε στα παιδία μας αυτά που εμείς είχαμε την τύχη να κληρονομήσουμε απο τους γονείς μας. .
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

"Αυτοκαταστρεφουμε τη δημοκρατια μας διοτι καταχραστηκαμε το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας διοτι ως πολιτες μαθαμε να θεωρουμε την αυθαδεια ως δικαιωμα , την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια λογων και πραξεων ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια ! "
ισχυει για τα Κυπριακα δεδομενα ακομα και στο Κυνηγι !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”