ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Giorgos88
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2013, 21:39

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Giorgos88 »

Κατ' αρχην χαιρετω την παρεα του φορουμ. Θελω να μιλησω ως απλος αναγνωστης και να σας ρωτησω γιατι τρωεστε με τα ρουχα σας???? Ποιο ειναι το προβλημα ακομα εν εκαταλαβα. Αυτη την στιγμη το κυνηγι στην κυπρο αντιμετωπιζει 56978741235 προβληματα και τουτο που σηζητατε δεν ειναι ενα που τουτα. Εγω οπως και οι περισσοτεροι απο εδω μεσα (απο οτι εχω καταλαβει) κυνηγω το αγριο περδικι και δοξασι ο θεος παει μια χαρα. Μια φορα ειπα να παω κοντα σε κλουβα και που τοτε βλεπω κλουβα και γινομαι καπνος. και γενικα το ενδυμικο πλην του λαου παει μια χαρα (φραγγολινες και φασσες). Τα πραματα ειναι απλα, το 90% των κυνηγων που κυνηγουν σταμα τον περτικο, κυνηγουν 1-2-3-4 εξορμησεις και μετα διπλωνουν τα ειτε γιατι εν μπορουν η βαρκουντε η οτιδηποτε, δεν με ενδιαφερει. Εγω βλεπω το θηραμα στα φορτε του (πλην του λαγου που ισως να εμειωθηκε και 40-50% τα 3 τελευταια χρονια) και διεροτουμε αν καποιοι εδω μεσα αντιλαμβανονται τι εισηγουντε. Αν δεν καμνω λαθος καποιοι εισηγηθηκαν να μπει κοτα στες φασσες στες τζικλες... Μα τι λετε ρε παιδια αντιλαμβανεσται?????? Το πιο ευκολο πραμα ειναι ειτε να μπει κοτα οπου δεν υπαρχει ειτε να μειωθει ειτε οτιδηποτε και θα εχουμε και υποστηριχτες στην βουλη τους φιλους μας τους οικολογους. Αυτο που δεν αντιλαμβανεστε οι περισσοτεροι ειναι το τι χρειαζεται για να επανελθουν αυτα που χανουμε. Και απολογουμε αν ειπα πολλα, αλλα οπως φαινετε τουτο το φορουμ εχει αρκετη δυναμη στο να καμει πραματα και πρεπει να ειναι προς την σωστη κατευθυνση.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Savvas έγραψε:Ρε Σωτηρη εχω την εντυπωση οτι κανενας δεν διαφωνει με το σκεπτικο σου, σε γενικες γραμμες τουλαχιστον. Ολοι διαφωνουμε με τις σφαγες, τις νοοτροπιες και τα κακα που περιγραφεις. Ομως ρε φιλε να σε παρακαλεσω να παεις λιγο πισω και να ξαναδιαβασεις τις δημοσιευσεις αρκετων απο εμας γιατι φαινεται οτι δεν επιασες ή δεν αντιληφθηκες το πνευμα της κουβεντας. Open your mind και μην τα βλεπεις ολα μονοδιαστατα γιατι το μονο που καταφερνουμε ειναι να κουβεντιαζουμε ανωφελα.
οι πιστεψε με ειμαι πολλα ανοιχτομιαλος, εν εσεις που νομιζεται οτι εγω εν λιπουμε το μιτσι πανω στο τροχοκα8ισμα ζε κρινω των !
Λιπουμε των αλλα ο μιτσις με το τροχοκαθισμα εν 2/50 000 και ακομα 10/50 000 εν οι αρρωστοι και γενικα αυτοι που θα δικαιολογουσα μια τετεια συμπεριφορα
αυτοι οι αθρωποι ειναι απειροελαχιστοι σε σχεση με την μαζα και τα συμβαντα που γινονται στο κυνηγι που απλα δεν ειναι αναγκη να τους αναφερεις καν γιατι εχτως του οτι ειναι δεδομενος ο οικτος/συμπαθεια/σεβασμος που απλα δεν τους αναφερεις γιατι η κατασταση τους περνα στα αυτονοητα !

Στην πραγματικοτητα ομως οταν πας κυνηγι στους 1000 μπορει να μην δεις 1 απο αυτη την μεριδα κυνηγων που εσεις αναφερεται !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ρε παιδιά να σας πω την αλήθεια εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αν παίζουν "ρεχτους" με αν κάθουνται στις κλούβες με τίποτα δικαίωμα του "καθενου" να κάνει ότι θέλει θέλει να μεν περπατήσει ας μεν "παραπτασι" θέλει να πάει μονο την πρώτη κυριακή ας πάει. εγώ κυνηγό μακριά από τον κόσμο στο κόσμο τον δικό μου επειδή μου αρέσει αυτό που κάνω αν πάρω κάποιο μαζί μου που εδώ ένα μου πει είσαι πέλλος εσύ ναι μπορεί να είμαι αλλα εκεί που πάω εγώ την πρώτη κυριακή θωρώ 3-4 άτομα σε χιλιόμετρα βουνά και μετά τις άλλες μπορεί κανένα. αλλα δεν κατηγορώ κανένα θέλει ας πεζή ρέχτα θέλει ας μεν παιζει ρε σοτο μου εσύ δεν κατάλαβα γιατί τα έχεις τόσο πολλά με εκείνους που παίζουν ρέχτα δεν θέλουν να "παρπατισουν" γιατί "βαρκουντε" η κουραζουντε το πρόβλημα πιο είναι ότι επειδή εσύ περπατάς και εγώ και κάποιοι άλλοι σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι άλλοι σ`αυτό τον κόσμο που ζούμε είτε το θέλουμε είτε όχι θα υπάρχουν και οι "κτρεατοσιλεχτες" και οι λαθροθήρες και όλοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:ρε παιδιά να σας πω την αλήθεια εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αν παίζουν "ρεχτους" με αν κάθουνται στις κλούβες με τίποτα δικαίωμα του "καθενου" να κάνει ότι θέλει θέλει να μεν περπατήσει ας μεν "παραπτασι" θέλει να πάει μονο την πρώτη κυριακή ας πάει. εγώ κυνηγό μακριά από τον κόσμο στο κόσμο τον δικό μου επειδή μου αρέσει αυτό που κάνω αν πάρω κάποιο μαζί μου που εδώ ένα μου πει είσαι πέλλος εσύ ναι μπορεί να είμαι αλλα εκεί που πάω εγώ την πρώτη κυριακή θωρώ 3-4 άτομα σε χιλιόμετρα βουνά και μετά τις άλλες μπορεί κανένα. αλλα δεν κατηγορώ κανένα θέλει ας πεζή ρέχτα θέλει ας μεν παιζει ρε σοτο μου εσύ δεν κατάλαβα γιατί τα έχεις τόσο πολλά με εκείνους που παίζουν ρέχτα δεν θέλουν να "παρπατισουν" γιατί "βαρκουντε" η κουραζουντε το πρόβλημα πιο είναι ότι επειδή εσύ περπατάς και εγώ και κάποιοι άλλοι σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι άλλοι σ`αυτό τον κόσμο που ζούμε είτε το θέλουμε είτε όχι θα υπάρχουν και οι "κτρεατοσιλεχτες" και οι λαθροθήρες και όλοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν
ε φιλε το προβλημα μου ειναι και προβλημα σου και ολων μας...
οταν το κυνηγι γινεται επιβλαβες για τους μητρικους πληθισμους του θηραματος τοτε πολυ απλα ΣΤΑΜΑΤΑ και δεν σταματα μονο για αυτους , Σταματα και για μενα και για σενα , σταματα στους τοπους τους σταματα ομως και στους τοπους μας... αν θεωρεις φυσιολογικο για τα Κυπριακα δεδομανα θηραματος καποιος να παιζει 5 περτικους μεσα σε 30 λεπτα με 1 ωρα και να μεν υπαρχει προβλημα τοτε πολλοι που δαμεσα απλα καπου εχασεται το νοημα !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:ρε παιδιά να σας πω την αλήθεια εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αν παίζουν "ρεχτους" με αν κάθουνται στις κλούβες με τίποτα δικαίωμα του "καθενου" να κάνει ότι θέλει θέλει να μεν περπατήσει ας μεν "παραπτασι" θέλει να πάει μονο την πρώτη κυριακή ας πάει. εγώ κυνηγό μακριά από τον κόσμο στο κόσμο τον δικό μου επειδή μου αρέσει αυτό που κάνω αν πάρω κάποιο μαζί μου που εδώ ένα μου πει είσαι πέλλος εσύ ναι μπορεί να είμαι αλλα εκεί που πάω εγώ την πρώτη κυριακή θωρώ 3-4 άτομα σε χιλιόμετρα βουνά και μετά τις άλλες μπορεί κανένα. αλλα δεν κατηγορώ κανένα θέλει ας πεζή ρέχτα θέλει ας μεν παιζει ρε σοτο μου εσύ δεν κατάλαβα γιατί τα έχεις τόσο πολλά με εκείνους που παίζουν ρέχτα δεν θέλουν να "παρπατισουν" γιατί "βαρκουντε" η κουραζουντε το πρόβλημα πιο είναι ότι επειδή εσύ περπατάς και εγώ και κάποιοι άλλοι σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι άλλοι σ`αυτό τον κόσμο που ζούμε είτε το θέλουμε είτε όχι θα υπάρχουν και οι "κτρεατοσιλεχτες" και οι λαθροθήρες και όλοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν
ε φιλε το προβλημα μου ειναι και προβλημα σου και ολων μας...
οταν το κυνηγι γινεται επιβλαβες για τους μητρικους πληθισμους του θηραματος τοτε πολυ απλα ΣΤΑΜΑΤΑ και δεν σταματα μονο για αυτους , Σταματα και για μενα και για σενα , σταματα στους τοπους τους σταματα ομως και στους τοπους μας... αν θεωρεις φυσιολογικο για τα Κυπριακα δεδομανα θηραματος καποιος να παιζει 5 περτικους μεσα σε 30 λεπτα με 1 ωρα και να μεν υπαρχει προβλημα τοτε πολλοι που δαμεσα απλα καπου εχασεται το νοημα !
πάεις σε αλλα μονοπάτια τώρα το ότι κάποιος πάει "ποξο" που την κλούβα τσε παιζειτα χαμέ όπως τις όρνιθες να το ελέξει η θύρα τούτο ας "τελιασι" όλες τις κλούβες γύρο γύρο να μεν μπορεί να κοντέψουν σε απόσταση βολής να μεν τα παίζουν χαμέ έχει πολλά πράγματα που μπορεί να γίνουν το ότι δεν έχουμε συνείδηση είναι το πρόβλημα φιλε μου και ότι και 10 να παίξει σε 1 ώρα pale εν θα φυγή θα κάτσει "τσιαμε" ώσπου να τα σφάξει αλλα αυτός θα πάει ate και την δεύτερη ως "τσιαμε" και μετά δεν θα ξαναπάει ξέρεις το γιατί επειδή δεν είναι κυνηγός είναι "χουμισηιαρις" να πει ότι επήεν τσε έπαιξε 20 "περτικους" και κάνει
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Αυτη η συζητηση δεν οδηγει πουθενα, εγω σας δειχνω το φεγγαρι και εσεις κοιτατε το δαχτιλο!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:Αυτη η συζητηση δεν οδηγει πουθενα, εγω σας δειχνω το φεγγαρι και εσεις κοιτατε το δαχτιλο!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:Αυτη η συζητηση δεν οδηγει πουθενα, εγω σας δειχνω το φεγγαρι και εσεις κοιτατε το δαχτιλο!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ε πελε ενεν αστειο εν τραγικο
Δεν γινεται καθε χρονο να λεμε "καθε περσυ και καλητερα" να βλεπουμε το θηραμα να χανεται και να μας φτεεν ολα και ολοι ΑΛΛΑ το κυνηγι στην λαθος εφαρμογη που του κανουμε να μην φτεει !!! και απο την αλλη μερια να βλεπουμε τα στατιστηκα που :
Λενε πως το 1/4 του θηραματος που παιζουμε ειναι την πρωτη Κυριακη
Οι περισοτεροι Κυνηγοι να καρπωνονται το πρωτο μισαωρο της πρωτης Κυριακης τα 5πλασια περδικια αποσα θα καρπωθουν την υπολοιπη σεζον μπορει και περισοτερα !
Μας αφηνουν 120 000 περδικια και μεσα σε λιγα λεπτα να σφαζουνται περισοτερα απο τα 9/10 απο αυτα + αλλα τοσα αγρια
Ακομα και το απογευμα της πρωτης Κυριακης τοποι που εμοιαζαν παραδεισος να τους κανουμε κρανιου τοπο!
Να βλεπουμε περιοχες με χωρητικοτητα 50 οπλα να κυνηγουνται απο 150 ατομα !
Να μιλουμε για μεγαλες παρεες που βαζουν σκοπους και νεκρονουν περιοχες στο περασμα τους και τα τραγικα αποτελεσματα που επιφερουν στους μητρικους πληθησμους , και ολα αυτα τα κανει μια παρεα 15 ατομα... και ταυτοχρονα να μην εχουμε προβλημα για το κυνηγι περδικιου/λαγου στο σταμα που στην ουσια ειναι το ιδιο πραγμα ΑΛΛΑ ΜΕ 150 ΟΠΛΑ ανα περιοχη!!!

και εσεις να μου λετε "ναι καλα γινεται γιατι καποτε ειδα ενα σε τροχοκαθησμα και εναν παππου 120 χρονον που εκραταν ενα πλαγιοκανο"
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εγώ διερωτάμαι γιατί μέχρι σήμερα δεν ανάλαβαν ρόλο παραγωγού και ελευθερωτή θηραμάτων οι παραγωγοί χαρτούτσιων και πωλητές όπλων. Όπως και με τις τσιπούρες που φεύγουν τυχαία από τα κλουβιά το εμπόρευμα τους θα ξεπουλούσε.

Φιλικά και ειρηνικά και αγαπημένα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από kypros »

Σωτηρη πε μας εισηγησεις για να λυθει το προβλημα της πολυκοσμιας και την μεγαλης ευκολης καρπωσης την πρωτη μερα και μην επαναλαμβανεις απλα το προβλημα....εγω πχ ειπα να απελευθερωνωνται λιγοτερα μαζι σε πιο πολλα μερη και κατα την διαρκεια της σεζον. Εσυ τι πιστευεις?...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”