ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:ε παιθκια νομιζω απλα δε θελετε να καταλαβεται...
τωρα δηλαδη εσεις πιστεβεται πως η ιστορια του Χρυσανθου αντικατοπτριζει την εικονα που επικρατει εξω απο μια κλουβα την πρωτη Κυριακη....και ο παππους του Χρυσαθου συγκρινεται με τον οποιοδιποτε σταμαζι που στεκεται στα πλευρα των βουνον και καρτερα μας να φκουμε πανω να τους ριξουμε τους περτικους κατω, η με τον ζικλαρη που μολις ακουσει τους ιχνηλατες να γαυγιζουν πρως το μερος του βγαζουν απο την πανω νζεπι του γιλεκου τες σκουριασμενες 4ρες ???

εγω σας λεω πως και εσεις οι ιδιοι ξερετε πως η ιστορια που ειπε ο Χρυσαθος αντικατοπτριζει μονο το 0.01% της πραγματικης εικονας που βλεπουμε στους κυνηγοτοπους μας καθε χρονο !
το παραλογο ειναι οτι τουτι την φορα ακομα δεν φανηκαν οι γνωστοι αγνωστοι σταμαζιες του φορουμ να μας πουν για τες ψηλες ταχυτητες που κανει ενα περδικη κατα την καθοδο του απο τα γκρεμια, την δυσκολια της βολης και τα προβληματα που αντιμετοπιζουν κατα την διαρκια της βολης τους οταν ειναι μεσα στα ματια τους ο ηλιος ...

¨εχουμε χρεός να διασφαλίσουμε στο 001% ότι θα παιζει ενα περτικο σχιστό φίλε Σωτηρη και να επιμορφωσουμε βρουμε τροπο να μειωσουμε την ζημια που κάμνουν 10 ττοπουζοι γυρον που τα κλουφκια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από KALLITZIA »

sotiris!129 έγραψε:ε παιθκια νομιζω απλα δε θελετε να καταλαβεται...
τωρα δηλαδη εσεις πιστεβεται πως η ιστορια του Χρυσανθου αντικατοπτριζει την εικονα που επικρατει εξω απο μια κλουβα την πρωτη Κυριακη....και ο παππους του Χρυσαθου συγκρινεται με τον οποιοδιποτε σταμαζι που στεκεται στα πλευρα των βουνον και καρτερα μας να φκουμε πανω να τους ριξουμε τους περτικους κατω, η με τον ζικλαρη που μολις ακουσει τους ιχνηλατες να γαυγιζουν πρως το μερος του βγαζουν απο την πανω νζεπι του γιλεκου τες σκουριασμενες 4ρες ???

εγω σας λεω πως και εσεις οι ιδιοι ξερετε πως η ιστορια που ειπε ο Χρυσαθος αντικατοπτριζει μονο το 0.01% της πραγματικης εικονας που βλεπουμε στους κυνηγοτοπους μας καθε χρονο !
το παραλογο ειναι οτι τουτι την φορα ακομα δεν φανηκαν οι γνωστοι αγνωστοι σταμαζιες του φορουμ να μας πουν για τες ψηλες ταχυτητες που κανει ενα περδικη κατα την καθοδο του απο τα γκρεμια, την δυσκολια της βολης και τα προβληματα που αντιμετοπιζουν κατα την διαρκια της βολης τους οταν ειναι μεσα στα ματια τους ο ηλιος ...
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΦΙΛΕ ΣΟΤΗΡΙ ΟΤΙ<<< ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΒΟΥΡΩ ΤΟΝ ΠΕΡΤΗΚΟ ΠΑΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ Η ΤΟΝ ΛΑΟ Η ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΑΛΑΗ ΚΑΙ ΠΑΣΙΝ!!! ΕΧΕΙ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΙΟΣ...ΝΑ ΠΑΝ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΙΑ ΝΑ ΜΕΝ ΔΡΟΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝ ΝΕΡΑ ΝΑ ΠΕΚΣΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΤΖΙΝΤΑ Φ16 ΚΑΜΙΑ ΤΖΙΚΛΟΥΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΕΝ ΚΑΛΟ!!! ΕΤΙΧΕΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΟΙ ΣΣΙΛΛΟΙ ΜΑΣ ΜΑΛΑΗ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΚΣΙ ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΘΕΤΟΥΝ ΣΤΕΣ ΤΖΙΚΛΕΣ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟΥΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΘΕΜΑΣ <ΕΦΚΑΛΑΤΟΥ ΤΟΝ Κ@ΛΟ ΜΕ ΤΕΣ 10ΡΟΥΕΣ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ> ΑΛΛΑ ΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΝ ΕΠΕΡΠΑΤΑΣ ΕΝ ΕΙΣΕ ΤΖΙΝΙΟΣ ΚΑΙ ΑΦΙΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΖΙΑΜΕ :?: ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΤΖΙΝΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΣΤΟ ΣΤΑΜΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ!!!!
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Artemis G. »

αυτο το μικρο συνολο των παππουδων η καποιον ατομων που εχουν μιας μορφης αναπηριας και εν μπορουν να κυνηγισουν για τον α η β λογο για μενα ειναι δικαιολογημενοι....
ομως αν ηταν μονο αυτο το μικρο συνολο εν θα επηρεαζετουν τιποτα..... ΑΛΛΑ επειδη ειμαστε κυπρεοι.... εμαθαμε με το " ηβρες συκο συκοστο " , οπου τραμπα και ευκολια ειμαστε μεσα , παντα καθε πρωτη κυριακη ουλλοι εν "αρρωστοι" και εν μπορουν κτλ...κτλ...κτλ.... παν και καθουντε σταμα..... παντα δικαιολογημενα προς την αποψη τους....
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Πανικος Setter έγραψε:Χρύσανθε μπορεί συναντιόμαστε 1-2 φορές το χρόνο αλλά είσαι ο πιο λεβέντης άνθρωπος που γνώρισα τα τελευταία χρόνια
Σωτήρη αν έχει ένα που σε καταλαβαίνει είμαι εγώ αλλά ξεκίνησες πάλι να είσαι απόλυτος και να παρεκτρέπεσαι
αν με καταλαβαινες ηταν να ησουν Λευκωσια τωρα να καρτερουμε τον Αρτεμη μαζι που αρκησε 13 λεπτα ως τωρα ... :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από KALLITZIA »

ΤΟΥΤΟΙ ΟΥΛΟΙ ΦΙΛΕ ΟΜΟΣ ΟΣ ΤΗΝ 2 ΚΥΡΙΑΚΗ!!!! ΚΑΙ ΑΣ ΤΡΟΝ ΤΗΝ ΦΑΚΚΑ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΛΑ ΤΗΣ ΚΛΟΥΒΑΣ ΚΑΙ ΜΙΝΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΙΑ!!! ΑΠΛΑ Η ΚΛΟΥΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΟΥΝ ΤΕΣ ΠΡΟΤΕΣ 2 3 ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΤΖΙΝΙΟΙ!!
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από kypros »

Σωτηρη, εγω σε διαβεβαιω οτι οταν δω τον παραλητο κυριο που σου λειε ο ανθημοσ στο καρεκλακι του στο σχισμα που καθεται συνηθως φακκω τις δωμες πουπανω του πανω κατω μια-μια περκι του σηκωσω ενα περτικο ρεχτο να παιξει.... Μην κρινεις ολες τις περιπτωσεις το ιδιο....

Και ναι για να ειμαστε και Αντικειμενικοι και να χρησιμοποιουμε σωστα επιχειρηματα, το ρεχτο περδικι και πιο δυσκολο, και πιο αθλητικο, και πιο απολαυστικο ειναι στη βολη του παρα το σηκωτο που εν ψηλοπαττιχουα....

Το προβλημα δεν ειναι ο τροπος που πετα το πουλλι αλλα το γεγονος οτι οπως αφηνουμε τα πουλια σε συνδιασμο με τους παμπολους ττταλιπαν προοθουμε την κρεατοσυλλογη....

Υποστιριζω και εγω τις πιο μικρες απελευθερωσεις σε ομαδες των 20 σε πιο πολλα μερη και κατα την διαρκεια της σεζον...οπως εκαμαν μια δυο χρονιες πριν 10-12 χρονια
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

kypros έγραψε:Σωτηρη, εγω σε διαβεβαιω οτι οταν δω τον παραλητο κυριο που σου λειε ο ανθημοσ στο καρεκλακι του στο σχισμα που καθεται συνηθως φακκω τις δωμες πουπανω του πανω κατω μια-μια περκι του σηκωσω ενα περτικο ρεχτο να παιξει.... Μην κρινεις ολες τις περιπτωσεις το ιδιο....

Και ναι για να ειμαστε και Αντικειμενικοι και να χρησιμοποιουμε σωστα επιχειρηματα, το ρεχτο περδικι και πιο δυσκολο, και πιο αθλητικο, και πιο απολαυστικο ειναι στη βολη του παρα το σηκωτο που εν ψηλοπαττιχουα....


ε Κυπρο αστειεφκεις ενεν?

δεν κρινω ολες τες περιπτωσεις το ιδιο, κρινω ζινω που βλεπω ...
πρην 3 χρονια που εφκαλε ο γαμπρος μου για πρωτη φορα αδεια ειπα να τον παρω μαζι μου
ηβραμε τα περτιζια που τες αναγνωρησεις πανω σε ενα βουνο τερας, κατω που το βουνο κλουβα ... τραγικο λαθος ειχε 400 αγρια περτιζια ο τοπος και επειαν και αφικαν μου 100 κοτες για να μαζευτει ζιαμε καθε καριθκιας καριδι!
anws παμε ζιαμε το προι παρελαση τα αυτοκινητα μιλουμε πανικος παναιρι χαλια μαυρα , τελος παντων λαλω του να μεν αλαξουμε τοπο τωρα ζε να παει , να κατσουμε μες το αυτοκινητο οσπου να ξυμερωσει καλα για να μεν μας παιξουν και μετα ξεκεινουμε παγανια !
το βουνο μεσα στην μεση του ειχε μια καρα , το 90% εσταθηκαν στα πλευρα της καρας !
επαρκαρα και εγω απεναντη απο το τερμα της καρας και εβλεπα τους, με τα τσιαρουθκια τους να φωναζει ο ενας του αλλου να μαλωνουν και γενικα να επικρατει ενα χαος ... οσπου και αρκεψαν οι περτιζοι (αγριοι) να πεφτουν κατω μες τα σκοτεινα ενωχλιμενα απο τα αυτοκινητα πανω στες αντιπυρικες , πρεπει να φορουσαν night hawk εν εξηγειται αλλιως !!! ΠΟΛΕΜΟΣ
ερκουνταν τα φτωχα κατω που μεσα στην καρα και 30-40 ατομα εστεκουνταν στα πλευρα και ΤΡΤΡΤΡΤΡΤΡΤΡ πως δεν επαιχτηκαν ακομα δεν εκαταλαβα !
αν εμπεναν οι τουρκοι που ζιαμε στην εισβολη εν θα καταφερναν να ποιαν την Κυπρο !!!
Στα πολλα αρκεψαμε εστιναμε οπλα εκατεβασαμε και το σκυλο κατω , λαλει μου ο γαμπρος μου να παιξουμε ζεμεις κανενα αμπα ζε εν μας αφηκουν?
ατε ρε λαλω του παιξε... ερκετε 1ς και ελαλουν του να των παιξει για να μεν εχω το αχος οτι πρωτη του εξωρμηση στη ζωη του δεν επαιξεν χαρτουτσια , "οι οι εν ψηλα οι οι εν ψηλα" γυριζω και εγω το οπλο , μαπα...εκαμε 5 δευτερολεπτα να πεσει που το υψος που ειχε και 20 μετρα πισω μου !
παει πιανει τον ο Λακης, ηταν ενας γαουροπερτικος αρσενικος με κοτσια μολις τον ειδα ενεκατσιασα τον εαυτο μου !!!
Ηταν ο τελευταιος περτικος που επαιξα ρεχτος
για ποια δυσκολια μου μιλας? τρεμουν τα ποθκια τους που την κουραση των ωρων περπατιματος? προσικονουνται τους και εν προλαβενουν τα μωρα να τους παιξουν? βαλουν τους δεντρα , βραχους τον σκυλο μπροστα και εν προλαβενουν να τους δουν καν?
δαμε λαλω σου ειχε ολοκληρο βουνο 400 αγρια +100 της κλουβας και εκαταφεραν πρην ξυμερωσει καν μεσα σε 20 λεπτα να φαν τουλαχιστο 200 πουλια 40 ατομα ! και αναθεμαντα μεσα στα σκοτεινα πως τους εμαζεψαν μετα !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

Ρε Σωτηρη εχω την εντυπωση οτι κανενας δεν διαφωνει με το σκεπτικο σου, σε γενικες γραμμες τουλαχιστον. Ολοι διαφωνουμε με τις σφαγες, τις νοοτροπιες και τα κακα που περιγραφεις. Ομως ρε φιλε να σε παρακαλεσω να παεις λιγο πισω και να ξαναδιαβασεις τις δημοσιευσεις αρκετων απο εμας γιατι φαινεται οτι δεν επιασες ή δεν αντιληφθηκες το πνευμα της κουβεντας. Open your mind και μην τα βλεπεις ολα μονοδιαστατα γιατι το μονο που καταφερνουμε ειναι να κουβεντιαζουμε ανωφελα.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από kypros »

Ακριβως αυτο εννοω σωτηρη μου...μην κρινεις απο συγκεκριμενες περιπτωσεις. Εχεις δικαιο μια τετα περιπτωση ειναι καταστροφικη και λαθος, και ο λογος ειναι οτι αφεθηκαν κακως τα πουλια εκει βουναρι και ετραβησαν κοσμο και επιαν και τα αγρια μαζι....συνεβει και το ιδιο σε πειοχη που κυνηγω εγω....ομως εξακολουθω να πιστευω οτι αλλο τουτο το σκηνικο και αλλο η βολη σε περδικι που πετα ρεχτο....εγω σου λεω οτι φετος στη παρεα μας επεξαμε πολλα πουλια ρεχτα που εσηκωνε ο ενας και λογο βλαστησης ψηλης δεν τα εβλεπε και τα επεζε ο αλλος απο εμας που επερπατουσε στο πιο κατω κρατωνη η πλευρο ....σου λεω οτι προσπαθω να θυμηθω πουλια που επεξα και θυμουμαι τα ρεχτα- αν μπορεις να τα πεις ετσι και οχι τα σηκωτα και τα φερμαριστα...( μαλλον θυμουμαι τα ρεχτα γιατι μετα ακουω τον ανθυμο και φωναζει" ρε μα εν εσυ που το επεξες παλε τζινον που εσηκωσα και ερκετουν μεσουρανα κατω οπως το φαντομ??" :D )
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Γιατρός »

Γιαυτό και η σκοποβολή δεν είναι άθλημα αλλά χόμπυ ;)
Όλοι αυτοί σκοποβολή κάνουνε
Οοοεεεοοο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”