ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

Ρε Σωτήρη μου είναι η προσωπική σου άποψη και είναι απολύτως σεβαστή, για μένα όμως ρε φίλε είναι λίγο extreme. Κανένας δεν θέλει αυτό το πράγμα, όπως ούτε να μεγαλώνεις όπως ούτε πολλά άλλα πράγματα. Όταν αγαπάς κάτι όμως τι να κάνεις? Κάποια πράγματα έρχονται απο μόνα τους και δεν έχει πισωγυρισμα. Για πόσα πράγματα εσύ ο ίδιος λές ΜΑΚΑΡΙ να γύριζε ο χρόνος ή ΜΑΚΑΡΙ να το έκανα διαφορετικά?

Όταν κάποιος είναι σωστός και μέσα στα πλαίσια δεν νομίζω να είναι κατακριτέως απο κανένα. Όπως και εσύ ζήτησες κατανόηση κάποτε για τον αρφούι σου το μιτζί, έτσι και για ένα παππού μπορεί να τούτο που τον κρατά στη ζωή.

Σκέφτου το λίγο πιο βαθιά.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

Ρε παιθκια κανενας μας δεν ειπε οτι εχουμε προβλημα με αυτου του ειδους το κυνηγι,που στο κατω κατω ο καθενας μας την βρισκει οπως θελει!
Ουτε με τους γερους!
Ουτε με τους αναπηρους !
Αλλα ουτε με οποιων αλλο θελει η δεν μπορει και στεκεται στο σταμα,!!!!!!!!!!!!!
Το προβλημα εινα οτι επειδη μεσα σε ενα μισαωρο παιρνουν το ''κοτα'',μετα τι? θα σταματησουν?θα παν σπιτι τους?θα αξαμωνουν τζε θα συρνουν ασφερα? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!! Θα παιζουν μεχρι να ληψουν!!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ,ΟΙ ΑΣΥΝΗΔΗΣΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ!!!
Υ.Γ. Για να μην παρεξηγειθω,γνωριζω πολλα ατομα σε αυτες τις κατηγοριες που και σεβονται και τιμουν το θηραμα και μαλιστα καιγοντε πιο πολυ απο εμας να διατηρισουν οσο ποιο πολυ γινεται το θηραμα εκτροφης για να εχουν και περισσοτερες εξωρμησης,απο την αλλη ομως υπαρχουν και οι υγιης ''κυνηγοι'' που μια χαρα ειναι και νεοτατοι αλλα και με φυσικη κατασταση αθλητη στιβου που δεν σεβονται και κανουν αυτα που κατηγορουμε!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Savvas έγραψε: Όπως και εσύ ζήτησες κατανόηση κάποτε για τον αρφούι σου το μιτζί, έτσι και για ένα παππού μπορεί να τούτο που τον κρατά στη ζωή.

Σκέφτου το λίγο πιο βαθιά.
ε φιλε εν λογικο οταν εισαι μικρος να κανεις πραγματα απο αφελια , απειρια, κυνηγετικο παθος και αχωρτασια !
το να συγκρινουμε ενα μικρο 12-18 χρονον που παιζει τον πρωτο του περτικο και νομιζει εν στρουφοκαμιλος με ενα αθρωπο που επερπαταν ολη του την ζωη πας τα βουνα , που επαιξεν θηραματα και θηραματα με την αξια του και κυνηγετικα ειναι χωρτατος τοτε τι να πω ?

αλλα η αληθεια ποια ειναι?
οτι δεν τους συγκρινουμε αυτους τους 2!
Αφηστον Ανθημο που τωρα προσπαθει να μην πικρανει πολους και να αποτρεψει καφκαες, οταν ερτει ζινη η ωρα λαλω σου πως εν θα το καμει η καρδια του να παιξει ετσι πουλι εγω βαλω σου την υπογραφη μου, ενω ενας που τωρα εν στην ηλικια του Ανθημου και κυνηγα στο ποστο τα ενδημικα θηραματα λογο της αμαθειας του και της ελειψης κυνηγετικης παιδειας που ειχε στα παιδικα του χρονια τοτε δεν θα σταματισει οταν ερθει η ωρα αυτη !
πολλα απλα δεν τον Κ.Μιχαλη 55-60 χρονον αθρωπος κερδισε τον σεβασμο στον κυνηγοκοσμο γιατι ακομα ΚΥΝΗΓΑ ενω αρκετα ποιο μικροι απο αυτον καθησαν στες καρεκλες με την δικαιολογια ...

φιλε cristy το θεμα αυτο ερχεται στο παρασκηνιο γιατι το προβλημα ξεκεινα με τα περδικια εκτροφης και τους "κυνηγους" που "κυνηγουν" εξω απο τες κλουβες
αρα αν σταματησουν οι απελευθερωσεις δεν επηρεαζομαι εγω η ο Ανθημος ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλικά πάντα![/quote]
φιλε Μαριε θα φανω καπως ρατσιστης , καμια σχεση ομως!!! και εγω ειμαι αθρωπος καποτε θα μεγαλοσω καποτε θα γερασω!
το κυνηγι δεν παβει να ειναι αθλημα, οπως ολα τα αλλα αθληματα ετσι και εδω οι αθλητες πρεπει να αποδεχονται την ηλικια τους, την σωματικη τους κατασταση που εχει αλλοιωθει και να φευγουν με το κεφαλι ψηλα!
το να Κυνηγω περδικια/λαγο/φραγκολινα τοσα χρονια πανω στα βουνα και στα ορμανια και οταν το σωμα μου με προδοσει παω και σταθω στο σταμα για να τα "εκτελεσω" , τοτε παει να πει πως τοσα χρονια που κυνηγουσα δεν απεκτησα σεβασμο για το θηραμα που μου χαρισε τοσες συγκινησεις!

εξαλου για καποιον που ανηκει σε αυτην την μεριδα υπαρχουν εναλακτικα κυνηγια που το κυνηγι τους στο σταμα αποτελει αθλο και οχι ντροπη ! πχ το κυνηγι της φασσας ![/quote]

Σωτηρη θα σταθω στην πιο πανω αποψη σου και θα σου πω ενα προσωπικο μου βιωμα, απλα και μονο γιατι θελω να μαθεις να βλεπεις την ζωη και απο τις δυο οψεις....ξερεις οπως το νομισμα.Που οποιαν παντα και να το κρατας, ειναι κατι διαφορετικο, μα εχει την ιδιαν αξια. Αναλογως ομως ποιος το κρατα, η αξια του εχει μεγαλυτερο η μικροτερο αντικρυσμα.

Εχω δυο παππουδες. Δυο υπεροχους ανθρωπους, που ευτυχησα να με μαθουν να κυνηγω, ο καθε ενας διαφορετικα θηραματα, και να μου περασουν κυνηγετικες αξιες και γνωσεις, που θεωρω τυχερο τον εαυτο μου πραγματικα.

Κανενας τους δεν μπορει να κυνηγησει σημερα, ο ενας, αυτος που θα αναφερθω σημερα, καθολου, ο δευτερος, φκαλω του την αδεια εγω, για να παμε μαζι μιαν εξορμηση, κοντινη,συντομη αλλα για μενα, ΑΞΙΖΕΙ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ.

Ο Παππους ο πρωτος, ηταν ενας ανθρωπος 2 μετρα ( κυριολεκτικα) που κυνηγησε περδικες και τζικλες, οσες δεν θα περπατησεις ποττε σου και να πεξεις.Ενας λεβεντογερος, που μεχρι και σημερα, οταν το δεις σκυβεις απο σεβασμο στην οψη του.
Ο γερος αυτος μεχρι τα 70 σχεδον δεν εχανε εξορμηση!! Και δεν εχανε σχεδον ουτε βολη. Και ο γερος ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ.
Αρρωστησε σοβαρα και σχεδον να τον χασουμε, πριν μερικα χρονια.
Οταν ηρθε η πρωτη κυριακη, μου σκοτωθηκε να τον παρω κυνηγι.....Παππου εχουμεν σε με τα οξυγονα σπιτι, που να σε παρω?

ΓΙΕ ΜΟΥ ΠΑΡΜΕ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ, ΕΝΝΑ ΚΑΤΣΩ ΕΞΩ ΠΟΥ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ, ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΓΙΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΠΕΡΤΙΤΖΙ ΣΣΙΣΤΟ, ΚΑΙ ΑΣ ΜΕΙΝΩ ΤΖΙΑΧΑΜΕ, ΕΝ ΜΕ ΚΟΦΤΕΙ, ΜΟΝΟΝ ΠΑΡΜΕ.

Εσυζητησαμεν το με το πατερα.......και τον πηραμε.

Εβαλα τον παππου στο δρομο, διπλα που τ οαυτοκινητο, και ξεκινησα πανια, χωρις σκυλο.
Ειχε βρεξει και τα περδικια εκριφαν.Το οπλο μου τοτε, μετα απο δυο βολες, εσπασε και επεζεν μονον η μια, οποταν στραφηκα μεσα στα νευρα και του ειπα, παππου, αφηνω τον σιεπεεττο δαμε και θα φκω πανω , να τα σηκωνω για να πεξεις και εσυ κανεναν.

Ετσι και εγινε.Σηκωσα πολλα περδικια φιλε μου εκεινην την μερα, απο τα ποδια μου(10-12) που εκαμναν προς αλλες πορειες.......ενα πηγε πανω στον παππου....βασιλικη βολη.....μια σσιπεθκια........και τα μαθκια μου εγεμωσαν, βλεποντας τον να επωμιζει και να κτυπα.

Εκαμα τον ευτυχισμενο........αν πεθαινε εκεινην την ωρα στο βουνο, δεν θα ειχεν αντιρηση.
Δεν μπορω να σου περιγραψω φιλε την χαρα στα μαθκια του γερου, οταν του πηρα το περδικι στα χερια.
Εφιαμεν αμεσως μετα.....μα ο γερος εμιλαν σε ολη την διαδρομη για εκεινο το περτιτζιν.

Την επομενη χρονια, το ξαναπηρα, δεν ειχεν ομως περδικια να κρυφκουν , ηταν πυρα.
Εκανα την παγανια μου και στραφηκα σε λιγο με τον λαγο και μερικα περδικια.
Παλε ο γερος εγεμωσε χαρα.......αλλα εθωρουν τον , εφακαν η καρκια του να δει εναν να ερτει πανω του να συρει μιαν τουφετζιαν.

Δεν μπορεσε να ξαναπαει κυνηγι ο γερος......δεν μπορει να βγει απο το σπιτι πια.
Δεν περνα ομως Κυριακη που να μην με πιασει τηλεφωνο, μεχρι την τελευταια κυριακη της τζικλας, να μαθει τι κρατω και τι επιασα.
ΤΟΣΟ ΠΑΘΟς ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.
Γιαυτο και στεναχωριεμαι τοσο αμα καλλικωσω λαγο,γιατι δεν θελω να του το πω οταν μου τηλεφωνησει...αλλα και παλι, δεν μπορω να του πω ουτε και ψεματα.

Η ζωη εχει πολλες στιγμες Σωτηρη.
Καθε στιγμη ειναι μοναδικη για εκεινον που την ζει, γιατι την βλεπει οπως την νιωθει εκεινος.

Ο αναπηρος λοιπον και γερος που θα πεξει ενα περτιτζη σσιστο, δεν προσβαλει το θηραμα, η τον εαυτο του.
Το τιμα, γιατι υπαρχουν νεοι και αρτιμελεις, που θα εμεναν σπιτι να λυπουνται τον εαυτο τους, η ενω εχουν την υγεια τους, προτιμουν την κλουβα κια το κυνηγι απ το αυτοκινητο.

Το ποιο πανω δεν εχει σχεση με το θεμα, οι ανθρωποι αυτοι ποτε δεν παρανομησαν η δεν σεβαστηκαν το θηραμα.
Αλλα στα εγγραψα οταν ειδα την αποψη σου που παραθεσα.....γιατι πρεπει να μαθεις να βλεπεις και το τωρα...και το αυριο φιλε μου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

Ναι φιλε Σωτηρη,το ξερω πως δεν επιρεαζεσται,αυτο που λεω ειναι οτι επιρεαζεται ο νομιμος κυνηγος που πραγματικα μονο θηραμα εκτροφης μπορει να καρποθει,για πολλους και διαφορους λογους. Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα εαν το χτυπουν μεσα στην κλουβα ειτε απο εξω, ειτε ξηλυπσουν τα περδικια ολα,το προβλημα μου ειναι να τηρουν το γ@μ1μ$νο το ''κοτα'' γιατι ολοι εχουν δικαιωμα στο θηραμα και γιατι επιτελους πρεπει να σεβομαστε ο ενας των αλλο!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Savvas »

Μπράβο ρε Χρυσανθε μου.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:α Ανθημε δεν λεω συγκινητικο και ρομαντικο αλλα ειναι σαμπως και βλεπεις το Μαραντονα τωρα να λαλει " Στα @@ μου αν ειμαι 120 κιλα και τοοοσο χρονον εγω θα ξαναμπω στο γιπεδο και φερτε μου τον Μεσσι να με περασει "

καποια πραγματα απλα δεν γινονται ...
Φίλε εννεν κυνηγετικο πρωταθλημα εν χομπυ το ευλοημενο!!
δηλαδη τωρα ρε Αθημε θελεις να μου πεις οτι σε 20-30 χρονια ετσι φανταζεσαι τον εαυτο σου , μεσα σε ενα χωματοδρομο με την καρεκλουα σου τον παγουρινο σου και ενα σεττερ να απλωθει διπλα σου οπως τον καττο και να παρακαλας να φκει ενας μιτσις πουπανω περκει παιξεις καμια τουφετσια ?

E! Με κανενα θκιο κοκκερακια τικι τοκο τζαμε που τους πιαννει !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε παιθκια νομιζω απλα δε θελετε να καταλαβεται...
τωρα δηλαδη εσεις πιστεβεται πως η ιστορια του Χρυσανθου αντικατοπτριζει την εικονα που επικρατει εξω απο μια κλουβα την πρωτη Κυριακη....και ο παππους του Χρυσαθου συγκρινεται με τον οποιοδιποτε σταμαζι που στεκεται στα πλευρα των βουνον και καρτερα μας να φκουμε πανω να τους ριξουμε τους περτικους κατω, η με τον ζικλαρη που μολις ακουσει τους ιχνηλατες να γαυγιζουν πρως το μερος του βγαζουν απο την πανω νζεπι του γιλεκου τες σκουριασμενες 4ρες ???

εγω σας λεω πως και εσεις οι ιδιοι ξερετε πως η ιστορια που ειπε ο Χρυσαθος αντικατοπτριζει μονο το 0.01% της πραγματικης εικονας που βλεπουμε στους κυνηγοτοπους μας καθε χρονο !
το παραλογο ειναι οτι τουτι την φορα ακομα δεν φανηκαν οι γνωστοι αγνωστοι σταμαζιες του φορουμ να μας πουν για τες ψηλες ταχυτητες που κανει ενα περδικη κατα την καθοδο του απο τα γκρεμια, την δυσκολια της βολης και τα προβληματα που αντιμετοπιζουν κατα την διαρκια της βολης τους οταν ειναι μεσα στα ματια τους ο ηλιος ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

sotiris!129 έγραψε:το παραλογο ειναι οτι τουτι την φορα ακομα δεν φανηκαν οι γνωστοι αγνωστοι σταμαζιες του φορουμ να μας πουν για τες ψηλες ταχυτητες που κανει ενα περδικη κατα την καθοδο του απο τα γκρεμια, την δυσκολια της βολης και τα προβληματα που αντιμετοπιζουν κατα την διαρκια της βολης τους οταν ειναι μεσα στα ματια τους ο ηλιος ...
:shock: Εχουμε τζε την αντιθετι πλευρα στο φορουμ?
imagesCA4TYOUD.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christy2000 την 26 Ιούλ 2013, 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Laurona »

Μα Σωτηρη μου εγραψα σου οτι την ιστορια μου δεν στην ειπα γιατι εχεισχεση με το θεμα.

Στην ειπα για την κουβεντα σου για τους γερους, που παραθεσα, οτι δηλαδη οι γεροι που καποτε ηταν Σωτηρηδες και ετρωαν τα βουνα, οταν γερασουν δεν καμνει να παν να κατσουν στο σταμα να παιξουν ενα περτικο σσιστο, γιατι προσβαλουν το θηραμα που τοσαχρονια λατρεψαν και κυνηγησαν.

Απλα ηθελα να σου δειξω οτι πρεπει να τ οδεις πιο σφαιρικα, το ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.
Δεν σβηνει ο ποθος του κυνηγιου απο μεσα μας τοσον ευκολα, ειδικα οσους το εκαναν σωστα και νομιμα τοσα χρονια.
Δεν σου φευγει η λαχταρα του, επειδη γερνας......ισως να μεγαλωνει και παραπανω, ξερωντας οτι μπορει να μην μπορεσεις να ξαναπας στο βουνο.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΕΙΠΑ.
ΕΓΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΧΑΡΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩς ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΙ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΤΟ ΣΩΤΗΡΗ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”