Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παίδες για όνομα του Θεού . Το πορτοκαλί είναι απαραίτητο για την ασφάλεια όλων μας. Αν δεν σας αρέσει το γιλέκο χρησιμοποιείστε τουλάχιστον το καπέλο. Όχι μόνο για να νιώθεται ασφάλεια από ξένους κυνηγούς αλλά και για τους συντρόφους σας. Εμείς στην παρέα πριν μπούμε στο αυτοκίνητο 'νερό και καπέλο πορτοκαλί' είναι τα πρώτα που βλέπουμε αν παίρνουμε μαζί μας.

Δεν νομίζω κάποιος να σας δει με το πορτοκαλί και να σας ρίξει επίτηδες. Τουναντίον, θα είστε ευδιάκριτοι προς αποφυγή και όχι στόχος!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
tsitsios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 14:12

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από tsitsios »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:προσωπικά εν βάλω
παρόλο που το γιλέκο μου έχει το γυρίζω μέσα
και κυνηγό λαγό που δεν επηρεάζει καθόλου
απλά δεν μου αρέσει και επειδή όσες φορες έβαλα έπαιξα με γιατί έχει πόλους που "φλεπου" ξερού που είσαι και πάλι "ριχνου" συνήθως "περτικαριες" και από αυτούς τις φάσσας τα κανού αυτά δεν μου έτυχε από λαγό κυνηγό από τις άλλες όλες κατηγοριες σχεδόν πάντα "γεμονουμας" σκάγια είτε φοράμε είτε όχι
Σωτήρη,

Αν πάμε μαζί κανονικά στον λαγό κανόνισε να φορείς το πορτοκαλί σου γιατί αλλιώς από φασσαρης, περτικαρις , τζικλαρις & και λααρης εν να γίνω και ΚΟΛΛΙΑΡΗΣ
:D :D :D :D :D
sotiris NIKOLAOU

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

tsitsios έγραψε:
sotiris NIKOLAOU έγραψε:προσωπικά εν βάλω
παρόλο που το γιλέκο μου έχει το γυρίζω μέσα
και κυνηγό λαγό που δεν επηρεάζει καθόλου
απλά δεν μου αρέσει και επειδή όσες φορες έβαλα έπαιξα με γιατί έχει πόλους που "φλεπου" ξερού που είσαι και πάλι "ριχνου" συνήθως "περτικαριες" και από αυτούς τις φάσσας τα κανού αυτά δεν μου έτυχε από λαγό κυνηγό από τις άλλες όλες κατηγοριες σχεδόν πάντα "γεμονουμας" σκάγια είτε φοράμε είτε όχι
Σωτήρη,

Αν πάμε μαζί κανονικά στον λαγό κανόνισε να φορείς το πορτοκαλί σου γιατί αλλιώς από φασσαρης, περτικαρις , τζικλαρις & και λααρης εν να γίνω και ΚΟΛΛΙΑΡΗΣ
:D :D :D :D :D
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
να προσέχω ειδικά αν δώσουν άδειες για κορακοειδή
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Μια απορία...
Εν πρέπει να φορούμε τζαι στες τζιήκλες φωσφορούχο πορτοκαλί??? :roll: :roll:
Φορεί κανένας?
Στες φάσσες????
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Phinix »

ειδικά στη φάσσα δεν βάλλω

αλλα τα γυαλιά μεν τα βγάζετε που πάνω σας
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από canastas »

Στο μόνο κυνήγι που δεν βάζω εγώ πορτοκαλί ειναι τισ φάσσας γτ επιρεάζουντε απο το χρώμα
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε αν δεν κανώ λάθος δεν επηρεάζει καθόλου το χρώμα.
Όλα τα πουλιά έχουν αχρωματοψία...Αυτο που επηρεάζει στη φάσσα είναι η παραμικρή κίνηση...

Προσωπικά μου έτυχε να είμαι καρτέρι σε φάσσα, φορούσα γιλέκο, του οποίου το πίσω μέρος ήταν ακάλυπτο απο καποιο δέντρο ....αλλα παρόλα αυτά ερχονταν φάσσες απο πισω μου, ανενόχλητες, μια κιόλας ήρθε και έκατσε πανω σε μια τερατσιά που ήταν ακριβώς δίπλα μου.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Phinix »

πιστεύετε, χωρίς να είναι αποδεδειγμένο, ότι τα πουλια που κινούνται αρκετά κατά τι διάρκεια τις μέρας ξεχωρίζουν χρώματα

A bird's eyes are unique in many ways. A bird can see in color as well as near the ultraviolet range.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Phinix »

Phinix έγραψε:πιστεύετε, χωρίς να είναι αποδεδειγμένο, ότι τα πουλια που κινούνται αρκετά κατά τι διάρκεια τις μέρας ξεχωρίζουν χρώματα

A bird's eyes are unique in many ways. A bird can see in color as well as near the ultraviolet range.
πειράματα που έγιναν με φάσσες και περιστέρια, έδειξαν ότι διακρίνουν το πορτοκαλι χρώμα από πολύ μακριά αλλα δεν βλέπουν το κόκκινο

Pigeons can see color, as well as ultraviolet light. As the others have said, they were in fact trained at one time to pick out orange in bodies of water, to rescue stranded people. They were especially used in this case when there was fog because even though the humans couldn't see through the fog, the pigeons could detect the orange. Being able to see UV light is also said to be a way for most birds to pick out a mate. What we see as a group of identical male birds, female birds see as different. Some male birds reflect more UV rays than others, making them more attractive.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από canastas »

Nikos έγραψε:Φίλε αν δεν κανώ λάθος δεν επηρεάζει καθόλου το χρώμα.
Όλα τα πουλιά έχουν αχρωματοψία...Αυτο που επηρεάζει στη φάσσα είναι η παραμικρή κίνηση...

Προσωπικά μου έτυχε να είμαι καρτέρι σε φάσσα, φορούσα γιλέκο, του οποίου το πίσω μέρος ήταν ακάλυπτο απο καποιο δέντρο ....αλλα παρόλα αυτά ερχονταν φάσσες απο πισω μου, ανενόχλητες, μια κιόλας ήρθε και έκατσε πανω σε μια τερατσιά που ήταν ακριβώς δίπλα μου.
σε καποια αρθρα που διαβασα λενε οτι η φασσα ξεχωριζει τα χρωματα κ εχει την δυνατοτητα να βλεπει σε 4 διαστασεις ενω ο ανθρωπος σε 3 διαστασεις. Οπως λεει κ ο φιλος ποιο πανω ξεχωριζουν τα χρωματα UV το χρωμα στα φτερα τους ειναι μοναδικο που το ξεχωριζουν απο μιλια μακρυα
THE BEST THERE IS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”