Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ανοίγω αυτό το θέμα με βάση μία αναφορά του φίλτατου φίλου Κύπρου σε μία άλλη ενότητα.
Kypros έγραψε:"Και φορειται λιο πορτοκαλι πανω σας διοτι τζινος που να σας παιξει κανονικα εν να πρεπει να σας δερει τζε πουπανω"
Ο θεσμός της υποχρεωτικής χρήσης φωσφορούχου πορτακαλί είτε σε γιλέκο, είτε φανέλα είτε καπέλο δεν είναι τυχαίος. Κάθε άλλο, είναι πολύ μελετημένη κίνηση και μπορώ να πω μάλιστα ότι αργήσαμε εμείς στην Κύπρο να το υιοθετήσουμε. Αυτό έγινε πριν περίπου 10 χρόνια, ενώ σε άλλες χώρες το έχουν υιοθετήσει πολύ νωρίτερα.

Το φωσφορούχο πορτοκαλί είναι πολύ ευδιάκριτο και μάλιστα από αρκετή απόσταση. Ο κυνηγός που φέρει φωσφορούχο πορτοκαλί μπορεί να νοιώθει μία δόση ασφάλειας ότι δεν θα τον πυροβολήσουν κατά λάθος. Θα μου πείτε τώρα ότι τα ατυχήματα συμβαίνουν, και ότι οι ανεγκέφαλοι πάλι θα τραβήξουν την σκανδάλη. Αλλά φανταστείτε πόσα ατυχήματα αποφεύχθηκαν λόγο της υποχρεωτικής χρήσης του φωσφορούχου πορτακαλί.

Πρόσφατα κυνηγούσα στην ορεινή Λεμεσό και απέναντι μου σε απόσταση 60 μέτρων, ένας ανεγκέφαλος κυνηγός δεν φορούσε φωσφορούχο πορτοκαλί. Ως γεγονός φορούσε μία παραλαγγή και ήταν και ακίνητος στο στάμα, και δεν φαινόταν καθόλου. Ο συνάδελφος κατάλαβε ότι δεν τον προσέξαμε και μας είπε το κλασσικό "ρε κοπέλια, προσέχετε λύον να μην παιχτούμε". Το μυαλό του όμως δεν μπορούσε να επεξεργαστεί τον λόγο που εγώ φορούσα πορτοκαλί και εκείνος όχι.

Εξήγησα στον άνθρωπο ότι οι κυνηγοί πλέον παίρνουν δεδομένο ότι εάν υπάρχει πορτοκαλί απέναντι, δεν τραβούμε την σκανδάλη. Και ότι τραβάμε την σκανδάλη εάν δεν υπάρχει πορτοκαλί. Οπόταν μόνος του βάζει την ζωή του σε κίνδυνο. Θέλω να ελπίζω ότι κάτι άκουσε από όλα όσα του είπα.

Η αλήθεια είναι ότι από τον καιρό που έγινε υποχρεωτική η χρήση πορτοκαλί ενδυμασίας ή καπέλου, όντως τα μάτια μας έχουν συνηθίσει να βλέπουν το φωσφορούχο πορτοκαλί και δεν πυροβολάμε. Τα μάτια μας δεν ψάχνουν πλέον να σαρώσουν την περιοχή για να βρούν κυνηγούς που δεν φοράνε φωσφορούχο πορτοκαλί, μιάς και θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλοι οι συναδέλφοι έχουν εμπεδώσει την καλή του χρήση προς αποφυγή ατυχημάτων και κυρίως προς δικής τους προστασίας. Έχουν εάν μου επιτραπεί ο όρος, "τεμπελιάσει τα μάτια μας" σε σημείο που πυροβολάμε όταν δεν βλέπουμε απέναντι μας φωσφορούχο πορτοκαλί.

Οπόταν καλοί μου φίλοι, πάντα να βάζετε φωσφορούχο πορτοκαλί σε κυνήγια όπως της πέρδικας και του λαγού, καθώς και σε κυνήγια ορτυκιού. Για κυνήγι φάσσας, τσίχλας και τρυγονιού δεν είναι απαραίτητο μιάς και σχεδόν όλες οι βολές μας είναι ψηλές. Και εάν έχετε την καλοσύνη εξηγήστε και σε κάποιο συνάδελφο τους λόγους που συστήνεται η χρήση του. Εάν μάθει κάτι από εσάς καλώς. Εάν όχι, θα έρθει η μέρα που θα φάει ορισμένα σφαιρίδια και θα μάθει το μάθημα του με τον οδυνηρό τρόπο.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από kypros »

+1000
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από Marinos »

Μου είναι αδιανόητο κάποιος να μην φόρει πορτοκαλι. Σε ένα περιβάλλον που πρέπει οπωσδήποτε να κάμω τα πάντα να φαίνουμαι όπως την μούγια μες το γαλα, να κάνω το αντίθετο. Να φόρο παραλλαγή για να μεν φαίνουμαι.... :twisted:

Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι, σχεδόν όλοι, τα ξέρουν όλα τούτα, αλλα ποιος είμαι εγώ που θα του πω τι να κάνει με την ζωή του?!?!?!?!
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
sotiris NIKOLAOU

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

είτε φόροι είτε όχι τα ατυχήματα τες περισσότερες φορες "γινοτε" από κάτι τυπάκια που "νομιζου" ότι εν η καλύτερη κυνήγι και είναι "σιασουριες" μέχρι αηδίας που "γιρευκου" να πια τον λαό με βολή στα 5 μετρα στο πρώτο πέταγμα τον "περτικο" στο φούρου αυτή είτε φοράς είτε όχι εν δημόσιος κίνδυνος και απότι φαίνεται έχει πόλους
ούτε το "πορτοκανι" σε σώζει ούτε τίποτε "βλεπουσε" αλλα pale louzouse σκάγια γιατί απλά εν άσχετη "κρεατοσιλεχτες"
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από FRANCHI »

Την Κυριακή πρέπει να είμουν ο μόνος που φορούσε πορτοκαλί στο βουνό, άκουα τους που μιλούσαν και προσπαθούσα να τους δω και δεν τους έβλεπα. Πρέπει όλοι να φορούν πορτοκαλί ειδικά καπέλο.
Κάτι άλλο επίσης που παρατηρώ στο βουνό πολλές φορές όπως και τούτη την Κυριακή. Έφτασα σε ένα μεγάλο αρκάτσι και φώναξα για κανένα πέρτικο αλλά τίποτε και έκατσα λίγο να ξεκουραστώ. Μετά που 3 λεπτά περίπου καταβαίνει ο σκύλλος στα 20μ που μένα και άρχισε να γαβγίζει, σηκώνομαι και βλέπω κάποιον να στέκεται στάμα στο πέρτικο χωρίς κανένα διακρητικό αλλά ούτε που μου φώναξε. Αν κοντέψει κυνηγός πρέπει να φωνάζουν αν δεν φέρουν φωσφορούχο πορτοκαλί!!
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από kypros »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:είτε φόροι είτε όχι τα ατυχήματα τες περισσότερες φορες "γινοτε" από κάτι τυπάκια που "νομιζου" ότι εν η καλύτερη κυνήγι και είναι "σιασουριες" μέχρι αηδίας που "γιρευκου" να πια τον λαό με βολή στα 5 μετρα στο πρώτο πέταγμα τον "περτικο" στο φούρου αυτή είτε φοράς είτε όχι εν δημόσιος κίνδυνος και απότι φαίνεται έχει πόλους
ούτε το "πορτοκανι" σε σώζει ούτε τίποτε "βλεπουσε" αλλα pale louzouse σκάγια γιατί απλά εν άσχετη "κρεατοσιλεχτες"
Ναι σωτηρη και αμα εν να ρτει να σου τη δοκει ενας μεθυσμενος ειτε εν αναμενα τα φωτα σου ειτε οι παλε θα σου τη δοκει οποτε μεν βαλεις πορτοκαλι...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από marinos.a »

θελω να προσθέσω και εγω οτι πρέπει να βεβαιωνόμαστε οτι ειναι φωσφορίζων πορτοκαλί διοτι ειναι πολυ ποιο ευδιάκριτο ιδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού
Si vis pacem, para bellum
sotiris NIKOLAOU

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

προσωπικά εν βάλω
παρόλο που το γιλέκο μου έχει το γυρίζω μέσα
και κυνηγό λαγό που δεν επηρεάζει καθόλου
απλά δεν μου αρέσει και επειδή όσες φορες έβαλα έπαιξα με γιατί έχει πόλους που "φλεπου" ξερού που είσαι και πάλι "ριχνου" συνήθως "περτικαριες" και από αυτούς τις φάσσας τα κανού αυτά δεν μου έτυχε από λαγό κυνηγό από τις άλλες όλες κατηγοριες σχεδόν πάντα "γεμονουμας" σκάγια είτε φοράμε είτε όχι
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από LAGOS »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:προσωπικά εν βάλω
παρόλο που το γιλέκο μου έχει το γυρίζω μέσα
και κυνηγό λαγό που δεν επηρεάζει καθόλου
απλά δεν μου αρέσει και επειδή όσες φορες έβαλα έπαιξα με γιατί έχει πόλους που "φλεπου" ξερού που είσαι και πάλι "ριχνου" συνήθως "περτικαριες" και από αυτούς τις φάσσας τα κανού αυτά δεν μου έτυχε από λαγό κυνηγό από τις άλλες όλες κατηγοριες σχεδόν πάντα "γεμονουμας" σκάγια είτε φοράμε είτε όχι

Φίλε Σωτήρη πάλε καλά αμα εν οι φασσάριες-περτικάριες που σε σκαγιάζουν. Γιατί άλλο να σε πέξει π.χ ο sotiris129 (φασσάρης) με το beretta που εν σκοτώνει και με την Victory την ασπρούα και άλλο να σε πέξει έναs λαγοκυνηγός με την LEPRE. :D :D :D
Πάντα αστειευόμενος κοπέλια.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
sotiris NIKOLAOU

Re: Φωσφορούχο Πορτοκαλί

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

LAGOS έγραψε:
sotiris NIKOLAOU έγραψε:προσωπικά εν βάλω
παρόλο που το γιλέκο μου έχει το γυρίζω μέσα
και κυνηγό λαγό που δεν επηρεάζει καθόλου
απλά δεν μου αρέσει και επειδή όσες φορες έβαλα έπαιξα με γιατί έχει πόλους που "φλεπου" ξερού που είσαι και πάλι "ριχνου" συνήθως "περτικαριες" και από αυτούς τις φάσσας τα κανού αυτά δεν μου έτυχε από λαγό κυνηγό από τις άλλες όλες κατηγοριες σχεδόν πάντα "γεμονουμας" σκάγια είτε φοράμε είτε όχι

Φίλε Σωτήρη πάλε καλά αμα εν οι φασσάριες-περτικάριες που σε σκαγιάζουν. Γιατί άλλο να σε πέξει π.χ ο sotiris129 (φασσάρης) με το beretta που εν σκοτώνει και με την Victory την ασπρούα και άλλο να σε πέξει έναs λαγοκυνηγός με την LEPRE. :D :D :D
Πάντα αστειευόμενος κοπέλια.
φιλε εγώ δεν παίζω καμια από τις δυο εν πολλά τα γραμμάρια τους ως τα 30 παίζω 7 σκάει
ο πέρτικος θέλει τοπούζια και ο ο lagos 5 σκάγια λάλου στα χόρκα μου και αυτό είναι αλήθεια ο πέρτικος σώνει πιο μεγάλη τοπούζια
;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”