Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από LAGOS »

Στη χθεσινή πρώτη μέρα της θερινής περιόδου κυνηγίου εκτιμάται από το Ταμείο Θήρας ότι εξόρμησαν πέραν των 18.000 κυνηγών με εκτιμηθείσα κάρπωση 0,81 φάσσα ανά κυνηγό και 0.2 τριγόνι ανά κυνηγό.

http://www.sigmalive.com/news/local/516681

Τα σχόλια σας!
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από Anthimos »

Σίγουρα εξόρμησαν πολύ παραπάνω η καρπωση ακουγεται κοντα στον μεσο ορο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

και εμενα μου φενεται οτι ειναι οκ η ερευνα τους, ποτε δεν καταλαβα γιατι ο κοσμος μουρμουρα οτι δεν ειναι σωστα!
και σοβαρομιλο!
sotiris!129

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ολοι φωναζουν για αυτες τις εκτιμήσεις του ταμειου θηρας, οτι δεν ειναι αντικειμενικες και πως δεν καρπωνόμαστε τοσα πουλια και μπλα μπλα μπλα
εγω τα βρισκω περαν για περαν αντικειμενικα
ΕΙΔΟΣ
ΜΕΣΗ ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΡΠΩΣΗ
ΛΑΓΟΙ
1,13
ΠΕΡΔΙΚΙΑ
7,62
ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ
0,25
ΦΑΣΣΕΣ
1,48
ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ
0,41
ΤΣΙΧΛΕΣ
5,57
ΤΡΑΧΗΛΕΣ
4,91
ΠΑΠΙΕΣ
Αμελητέα κάρπωση σύμφωνα με το δείγμα
ΜΠΕΚΑΤΣΟΝΙΑ
Αμελητέα κάρπωση σύμφωνα με το δείγμα
ΑΓΡΙΟΠΕΡΙΣΤΕΡΑ
0,002
ΟΡΤΥΚΙΑ
0,01
ΦΙΛΙΚΟΥΤΟΥΝΙΑ
0,01
ΚΟΡΩΝΟΙ
0,24
ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ
0,11

αυτη η συνολικη καρπωση ενος ατομου που κυνηγούσε 5:30 ωρες για 9 εξορμησεις στον λαγο
αλλα κυνηγουσε οι εκαθετουν στην καρεκλουαν του πας την στρατα και εκαρτεραν ΑΝ φκαλει τιποτα κανενας και δοκει πανω μας αλλιως ζικλουες!
εν σαμπος και καπιος που κυνηγα μονο λαγο και δεν παιζει περτιζια να καμει παραπονο πως ενεν αντικειμενικη η ερευνα γιατι ΔΕΝ επαιξε περτιζια (αφου εν τα παιζεις ρε κουμπαρε οως να πιασεις 8? :lol: )
ε ζε ζινοι που καμουν παραπονα (ε αφου εν ονομαζεται κυνηγι το να καθεσε πανω στην καρεκλουα και να καρτερας λαους και πετραχιλια πως να πιασεις τοσα??? :lol: )
εγω ΑΝ κυνηγησα μονο 9 εξορμησεις απο 5:30 ωρες τοτε θα ειμουν ακριβος με το πινακα του ταμειου θηρας... αλα επειδη κυνηγω περισοτερες ωρες και ολες τες εξορμισεις παιζω χ4 χ5 του οτι γραφει σχεδον ο πινακας και μπορει και παραπανω
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από LAGOS »

sotiris!129 έγραψε:και εμενα μου φενεται οτι ειναι οκ η ερευνα τους, ποτε δεν καταλαβα γιατι ο κοσμος μουρμουρα οτι δεν ειναι σωστα!
και σοβαρομιλο!
Φίλε Σωτήρη δεν είπα οτι διαφωνώ με την έρευνα κάρπωσης του Ταμείου. Απλά την παρέθεσα για να δώ τα σχόλια των υπόλοιπων συναδέλφων. Εξάλλου δεν έχουν κανένα λόγο να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα της έρευνας ειδικά για το κυνήγι φάσσας. Απλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις και άλλων συναδέλφων.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
sotiris!129

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου δεν ενοουσα συνκεκριμενα για σενα, γενικοτερα υπαρχει μια δυσπιστια στα αποτελεσματα αυτα και απο διαφορα περιοδικα του χορου που διεβαζω κανεις δεν τα πιστευει!
αν εγω που περνω 20-25 περδικια τον χρονο τοτε με βαση τα στατιστικα του ταμειου θηρας τοτε 2 αλλοι δεν περνουν τιποτα!
αυτο ειναι πολι λογικο!
αναλογα με το κυνηγετικο παθος που διακατεχει τον καθενα αναλογει και η κυνηγετικη καρπωση του !
θεωρω τον εαυτο μου μετριας ικανοτητας κυνηγο, παρολα αυτα τα μεγαλο παθος που εχω για το κυνηγι αυξανει τις ωρες που περνω για αυτο η σε εκπαιδευτικα η στο κυνηγι, αυτο αυξανει τις ωρες που περνω με τα θηραματα και τους βιοτοπους που ζουν αρα ξερω και καλητερα που θα το βρω! και αν και κυνηγω γενικοτερα σε πολυσύχναστες περιοχες με αρκετους κυνηγους και σχετικα πολικυνηγιμενες περιοχες καταφερνω σχεδον παντα να πετυχω θηραμα που ειναι και ο πρωταρχικος στοχος μιας εξορμησεις που γενικοτερα οι κυνηγοι που συναντω τυχεα στην περιοχη δεν καταφεραν να συναντησουν!
φετος για παραδειγμα κυνηγουσαμε τες φασες με τον Rai διπλα ακριβος απο ενα μεγαλο χωριο της Λευκωσιας
παιζαμε καθε τεταρτη και κυριακη για ολες τις εξορμησεις της ζικλας 2 ατομα/2ποστα σε 1 βουνο 1000-2000 φασες και κανεις δεν μας πηρε χαμπαρι απο το χωριο!!!
ουτε τον πατερα μου δεν πηρα στο ποστο μου, και οσοι μου ειπαν να τους παρω η απαντηση ηταν οχι παρολο που στην περιοχη ειχε ανετα 30-40 ποστα που μπορουσαν να παρουν!
sotiris.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 22:59

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από sotiris. »

sotiris!129 έγραψε:φιλε μου δεν ενοουσα συνκεκριμενα για σενα, γενικοτερα υπαρχει μια δυσπιστια στα αποτελεσματα αυτα και απο διαφορα περιοδικα του χορου που διεβαζω κανεις δεν τα πιστευει!
αν εγω που περνω 20-25 περδικια τον χρονο τοτε με βαση τα στατιστικα του ταμειου θηρας τοτε 2 αλλοι δεν περνουν τιποτα!
αυτο ειναι πολι λογικο!
αναλογα με το κυνηγετικο παθος που διακατεχει τον καθενα αναλογει και η κυνηγετικη καρπωση του !
θεωρω τον εαυτο μου μετριας ικανοτητας κυνηγο, παρολα αυτα τα μεγαλο παθος που εχω για το κυνηγι αυξανει τις ωρες που περνω για αυτο η σε εκπαιδευτικα η στο κυνηγι, αυτο αυξανει τις ωρες που περνω με τα θηραματα και τους βιοτοπους που ζουν αρα ξερω και καλητερα που θα το βρω! και αν και κυνηγω γενικοτερα σε πολυσύχναστες περιοχες με αρκετους κυνηγους και σχετικα πολικυνηγιμενες περιοχες καταφερνω σχεδον παντα να πετυχω θηραμα που ειναι και ο πρωταρχικος στοχος μιας εξορμησεις που γενικοτερα οι κυνηγοι που συναντω τυχεα στην περιοχη δεν καταφεραν να συναντησουν!
φετος για παραδειγμα κυνηγουσαμε τες φασες με τον Rai διπλα ακριβος απο ενα μεγαλο χωριο της Λευκωσιας
παιζαμε καθε τεταρτη και κυριακη για ολες τις εξορμησεις της ζικλας 2 ατομα/2ποστα σε 1 βουνο 1000-2000 φασες και κανεις δεν μας πηρε χαμπαρι απο το χωριο!!!
ουτε τον πατερα μου δεν πηρα στο ποστο μου, και οσοι μου ειπαν να τους παρω η απαντηση ηταν οχι παρολο που στην περιοχη ειχε ανετα 30-40 ποστα που μπορουσαν να παρουν!
oυλες θελεις τες για σενα :lol: :lol: .... οι ρε αστιεφκο ζε καταλαβενω σε ..επειδη εχουμε ζε εμεις ενα ποστο στες ζικλες που εσει εν εσει πουλια κατω που 6-7 εν πεφτουμε ...ζε οπως μας το εδι3αν εστι εν επιραμεν κανενα
sotiris!129

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

μα το κακο εν οτι εμενα εν ζε εδειξε μου τα κανενας 2 εξωρμισης που εφαα για να δω ποθεν περνουν ζινα τα πουλια και πως ενα κοπαδι τον 500 η 200 μπορεις να του γελασεις να πιασεις 1 πουλι, μονος μου ειδα οτι ειδα εφκαλα τα αζιμουθια και εκαταλαβα τα ποστα, αμεσως Rai τηλ... ειδεν τα πουλια και αυτος και εφκαλαμε ποστα και σχεδιο δρασης :lol:
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από GiorgosT »

Το Ταμείο Θήρας, αφού αναφέρει ότι στο μέλλον δεν θα δημοσιοποιήσει ξανά στοιχεία κάρπωσης τα οποία έχουν συλλεχθεί από το πεδίο αφού αυτά, έχει διαφανεί, ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά της πραγματικής κάρπωσης καταλήγει δηλώνοντας ότι εικόνα της πραγματικής κάρπωσης λαμβάνεται από την τηλεφωνική έρευνα κάρπωσης κυνηγίου που διεξάγεται κάθε χρόνο στο τέλος της κυνηγετικής περιόδου.

http://www.sigmalive.com/news/local/516681
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Εκτίμηση Ταμείου Θήρας

Δημοσίευση από Phinix »

εγώ είδα την ερευνα και στο διαδίχτυο αλλα και σε ένα περιοδικό
προσωπική μου άποψη είναι ότι η ερευνα είναι πολλά μακριά από την πραγματικότητα
δεν ξέρω αν δικαιολογούνται έτσι τα κονδύλια και τα οικονομικά αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύουν έτσι νούμερα
όπως λέει και το άρθρο - αν οι αριθμοί αυτοί ισχύουν τότε η κύπρος δεν έπρεπε να ονομαζόταν κύπρος αλλα κυνηγετικός παράδεισος

που - πως - παίχτηκαν
51,240 λαγοί
345,529 περδίκια
11,336 φραγγολινες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1,642,338 τσίχλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
21,512 μπεκάτσες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


το πιο κάτω κομμάτι είναι αντιγραφή από την ερευνα
τα σχόλια δικά σας

7. Από διερεύνηση μέσω του διαδιχτύου, από πληροφορίες που συλλέχθηκαν, καθώς και από συλλογή πληροφοριών μέσω διαφημιστικών εντύπων, έχει διαφανεί ότι σε χώρες της Ευρώπης όπου οι κυνηγοί πληρώνουν για το κάθε θήραμα που θηρεύουν, χωρίς σε αυτό να περιλαμβάνεται το τέλος της άδειας κυνηγίου και άλλα παρεμφερή έξοδα, για να επιτευχθεί η ίδια κάρπωση με αυτή που επιτεύχθηκε στην Κύπρο την κυνηγετική περίοδο 2011 – 2012, θα έπρεπε οι κυνηγοί να καταβάλουν κόστος πέραν των 30 εκατ. Ευρώ !

Μ.Ο. κόστος θηράματος στις χώρες όπου οι κυνηγοί πληρώνουν για το κάθε θήραμα που θηρεύουν (στοιχεία μέσω διαδικτύου και διαφημιστικά έντυπα κ.α)

Μ,Ο κόστους ανά θήραμα

Περδίκια 30 €

Λαγοί 50 €

Τσίχλες 7 €
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”