Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Απάντηση

Εσύ θα δήλωνες εθελοντής συνεργάτης με το ταμείο θήρας?

Ναι
36
90%
Όχι
4
10%
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από marinos.a »

Αφορμώμενος από τις πρόσφατες συζητήσεις στο φόρουμ και από κάποιες πρακτικές του εξωτερικού που μοιράστηκε μαζί μας ο κύριος Michael Tipping σε μια ομιλία πριν κανένα δίμηνο ήθελα να θέσω αυτό το θέμα προς συζήτηση.

Ποια είναι οι άποψη σας ως προς αυτή την πρόταση.
Θα μπορούσε το ταμείο θύρας να οργανώσει κάποιο πρόγραμμα εθελοντισμού;
Πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί;
Τι να περιλάμβανε, εργασία ή οικονομική στήριξη (πχ ‘υιοθεσία’ κάποιας ποτίστρας);

Και το κυριότερο όλων….
ΕΣΥ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ;

Θα ένιωθα πολύ ικανοποιημένος αν ήξερα ότι ότι η τάδε ποτίστρα στους Καπεδες ηταν υπο την προστασία μου ή αν με καλούσαν να πάω με το αροβολουι μου μαζι τους να κτυπήσουμε κοράκια ή αν μας έκαμναν μια υποτυπώδη εκπαίδευση και μας έστελναν να αναπτύξουμε κάποιες παγίδες/ δηλητήρια σε μια περιοχή.

Τελειώνοντας εγώ πρώτος δηλώνω ότι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου μπορώ να προσφέρω εθελοντικά τις υπηρεσίες μου στο ταμείο θύρας για να βοηθήσω στην διατήρηση και την ανάπτυξη της άγριας πανίδας στον τόπο μας.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από admin »

Φίλε Μαρίνο χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το θέμα γιατί μου δίνεις την ευκαιρία να πώ για ακόμη μια φορά ότι μόνο μέσο εθελοντισμού και υποστήριξης των εργασιών της υπηρεσίας θήρας θα δούμε καλύτερο αύριο. Αν όλοι μας όσοι πάμε να πάρουμε εκπαιδευτικά τους σκύλους μας αφιερώναμε 15 λεπτά για να ΄γεμίσουμε μια ποτίστρα ή να κάνουμε μια σπορά ή να στήσουμε μια παγίδα τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Προσωπικα΄χωρίς να μου πεί κανένας τίποτε σε μια συγκεκριμένη περιοχή κάνω καταπολέμηση τρωκτικών, κάνω μικρο σπορές , βάζω νερό σε μια μικρή δεξαμενή και απολαμβάνω εκεί εκπαιδευτικά και κανονικά κυνήγια. Τελέυταία κάτι κύριοι μυρίστηκαν λαγούς και πάνε βράδυ περίπατο αλλά και αυτό 'θα συντονιστεί'.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:Αφορμώμενος από τις πρόσφατες συζητήσεις στο φόρουμ και από κάποιες πρακτικές του εξωτερικού που μοιράστηκε μαζί μας ο κύριος Michael Tipping σε μια ομιλία πριν κανένα δίμηνο ήθελα να θέσω αυτό το θέμα προς συζήτηση.

Ποια είναι οι άποψη σας ως προς αυτή την πρόταση.
Θα μπορούσε το ταμείο θύρας να οργανώσει κάποιο πρόγραμμα εθελοντισμού;
Πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί;
Τι να περιλάμβανε, εργασία ή οικονομική στήριξη (πχ ‘υιοθεσία’ κάποιας ποτίστρας);

Και το κυριότερο όλων….
ΕΣΥ ΘΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ;

Θα ένιωθα πολύ ικανοποιημένος αν ήξερα ότι ότι η τάδε ποτίστρα στους Καπεδες ηταν υπο την προστασία μου ή αν με καλούσαν να πάω με το αροβολουι μου μαζι τους να κτυπήσουμε κοράκια ή αν μας έκαμναν μια υποτυπώδη εκπαίδευση και μας έστελναν να αναπτύξουμε κάποιες παγίδες/ δηλητήρια σε μια περιοχή.

Τελειώνοντας εγώ πρώτος δηλώνω ότι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου μπορώ να προσφέρω εθελοντικά τις υπηρεσίες μου στο ταμείο θύρας για να βοηθήσω στην διατήρηση και την ανάπτυξη της άγριας πανίδας στον τόπο μας.

ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

bravo κ.Μαρινο και που μενα τουτο ενοουσα ακριβος! εθελοντισμος!
και για να γινει αυτο ακομα πιο αποτελεσματικο ειναι ο εθολοντισμος να δουλεβει οργανομενα και με συνεργασια παντα μα το ταμειο θηρας
Να γινει ενας Συνδεσμος οπως ακριβος με τους ερασιτεχνες ψαραδες στο αλλο φορουμ ψαρεματος,
να γραφτουν οι εθελοντες με μια μικρη συνησφορα στον συνδεσμο για αγορες τροφον φαρμακον και δηλητηριον και αναλογος επαρχιας και εθελοντον να γινουν τα απαρετιτα μετρα απο τον συνδεσμο οργανομενα και βαση νομου! να μπορουμε οργανομενα να ξυπνησουμε κυνηγετικους συλογους και ομιλους σκυλον και τον κοσμο τους να βοηθησουν!
οπως επισης και τους αρμοδιους που τοσο καιρο λεμε πως δεν ακουνε τιποτα!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από marinos.a »

Ας του δούμε και λίγο στατιστικά.

Υποθέτω οτι η Θήρα παρακολουθεί έτσι?
Si vis pacem, para bellum
Lykoshillos

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Συγνώμη που θα είμαι ο κακός της παρέας για άλλη μια φορά αλλά εν γινεται. :mrgreen:

Ο εθελοντισμός και η βοήθεια στο ταμείο θήρας δεν είναι νέο φρούτο που μερικοί θέλουν να παρουσιάσουν σήμερα. Εδώ και δεκαετίες δημιουργήθηκε ο θεσμός του ειδικού θηροφύλακα και κάθε χωριό είχε δύο - τρία - τέσσερα άτομα με ειδικές ταυτότητες που ήταν συνεργάτες του Ταμείου Θήρας (κάποτε έβγαζαν και περιπολίες). Απλοί άνθρωποι, χωρίς μισθό, χωρίς τπτ.

Επειδή όμως είμαστε μια ράτσα βρομισμένη που πάνω ως κάτω, ξέρεται που κατέληξε στο τέλος? Αμαν το Ταμείο εξαπολούσε κανένα φασιανό, κανένα πέρτικο, κανένα λαό πρώτους - πρώτους ενημέρωνε αυτά τα άτομα ως ανταλλαγή για τις υπηρεσίες τους. Αμαν επιάναν κανένα γνωστό φίλο του ειδικού αφήναν τον και έφευκε άμπα και παρεξειγηθή ο κουμπάρος. Και όσο για στοιχεία μεν μου λέτε γιατί εζήσαμεν τα που πρώτο χέρι.

Το θέμα δεν είναι να τα ρίχνουμε όλα στον εθελοντισμό. Σαφώς και έχουμε εύθύνες όλοι οι κυνηγοί αλλά να μεν φκάλουμε κούπα άπανι αυτούς που πληρώνονται για να τα κάνουν. Δεν έχει προσωπικό η Υπηρεσία Θήρας, να ψάξει να βρεί (έχεις τόσους μόνιμους που τα ξιούνε πραγματικά), δεν έχει λεφτά η ΥΘ να αυξήσει τις άδειες, δεν έχουν προστασία οι Θηροφύλακες να αποταθούν στην αστυνομία.

Έχω πολλά να πω αλλά τέλοσπαντων, ως ιδέα είναι εξαιρετική και θα χαιρόμουν πολύ να λάμβανα μέρος σε μία επαγγελματική προσπάθεια ανασύστασης του κυνηγίου και όλων των συναφών στην νήσο της μπανανίας.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από marinos.a »

Lykoshillos έγραψε:Έχω πολλά να πω αλλά τέλοσπαντων, ως ιδέα είναι εξαιρετική και θα χαιρόμουν πολύ να λάμβανα μέρος σε μία επαγγελματική προσπάθεια ανασύστασης του κυνηγίου και όλων των συναφών στην νήσο της μπανανίας.
Αυτο!!!
Si vis pacem, para bellum
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από vti-chris »

marinos.a έγραψε:
Lykoshillos έγραψε:Έχω πολλά να πω αλλά τέλοσπαντων, ως ιδέα είναι εξαιρετική και θα χαιρόμουν πολύ να λάμβανα μέρος σε μία επαγγελματική προσπάθεια ανασύστασης του κυνηγίου και όλων των συναφών στην νήσο της μπανανίας.
Αυτο!!!
X2
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από LAGOS »

vti-chris έγραψε:
marinos.a έγραψε:
Lykoshillos έγραψε:Έχω πολλά να πω αλλά τέλοσπαντων, ως ιδέα είναι εξαιρετική και θα χαιρόμουν πολύ να λάμβανα μέρος σε μία επαγγελματική προσπάθεια ανασύστασης του κυνηγίου και όλων των συναφών στην νήσο της μπανανίας.
Αυτο!!!
X2
+1000
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: Πρόταση εθελοντισμού σε συνεργασία με το ταμείο θύρας

Δημοσίευση από Hlias »

παιδια χερετε. μια απορια εχω και αν υπαρχει κανεις αρμοδιος ας μου απαντησει παρακαλω. ειμαι σε ενα ποστο μεσα στο δασος που μπορω να προσφερο πολλα. ιδι ξεκινισα μαζι με σιναδελφους να συντηρουμε πηγες κ διαφορες ποτιστρες που τυχον να ξεφυγαν του ταμειου θηρας. τορα σκεφτομαι να αρχισω σπορες μεσα στο δασος αποψη που φενεται να αρεσει και στον ανωτερο μου. υπαρχει περιπτωση να θεωρηθει ταισμα απο ορισμενους θηροφυλακες και να εχουμε προβληματα?? θα ροτησω και ενα γνοστο μου θηροφυλακα της περιοχης δηλαδη αλλα αν εχει κανενας αποψη θα ηθελα να την ακουσω :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”