Νομοσχέδια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

κοπέλια μην βλέπετε τα πράγματα επιφανειακά και κυρίως μην άθελα σας στηρίζετε τις προφάσεις των σεσημασμένων λαθροθήρων που τόσα χρόνια έφευγαν απο τον νόμο και τώρα τα βρήκαν σκούρα. Ο κάθε αράπης η ό κάθε λεφτάκιας έδινε ενα διπλοκάμπινο γεμάτο σκύλους σε ένα αράπη και ελάλεν του παίρνε τους σκύλους έξω κάθε μέρα. Η νέα νομοθεσία τους αποτρέπει απο κάτι τέτοιο δέν νομίζω ότι θα έρθει ο θηροφύλακας να σε ενοχλήσει εάν παίρνεις περίπατο το poudl σου στο δάσος. όσο για το θήραμα ο νόμος σου δίδει το δικαίωμα να το έχεις όσο καιρός θέλεις στο ψυγείο σου αφού το δηλώσεις τι πιό φυσικό και εύκολο . Έχω μέσα δέκα περδίκια και 3 λαγούς πάω στην θήρα μου τους σταμπάρουν και είμαι νόμιμος πάει ο ουλαμός στο σπίτι ενός σεσημασμένου και βρίσκουν 10 λαούς αφού δέν εν σταμπαρισμένη σημαίνει εν πράξη λαθροθηρίας. Υπόψη ότι τόσο η θήρα όσο και η Κ.Ο.Κ είπαν το 100 φορές οι νόμοι έγιναν για πάταξη της λαθροθηρίας ο νόμιμος δέν έχει να φοβάται τίποτα!!!!!!!!! Επίσης το θέμα με τους σκύλους απλός έπαψε να μετράει το διάταγμα με 2 σκύλους ανά κυνηγούς γιατί καταργήθηκε μέχρι να βγεί το καινούργιο το οποίο . όντος υπάρχει ένα κενό μέχρι να είναι σε εφαρμογή το καινούργιο που θα καθορίζει τον αριθμό σκύλων ανά κυνηγό. Πρέπει να καταλάβουμε ότι η πολύ ελευθερία χωρίς την κατάλληλη παιδεία οδηγεί στην καταστροφή δυστηχώς τούτος ο τόπος έχει περισσότερους παράνομους από νόμιμους. Χθές ήρθε ένας στο γραφείο να μας φέρει φωτογραφία για το περιοδικό είδε τις φανέλες και ήθελε να αγοράσει όταν είδε απο πίσω τι έγραφε και ιδιαίτερα το σέβομαι τους νόμους άφησε την κάτω και είπε άλλη φορά που να ξαναέρτω πιάνω.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

Νομιζω επι πληρωμης το σταμπαρισμα των θηραματων στο ψυγειο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από Phinix »

ok όλα αυτά
ναι έχεις δίκαιο
αλλα γιατί κύριε να υποχρεώνεις το κάθε απλό νόμιμο πολίτη κυνηγό να ακόλουθα διαδικασίες που μονο ταλαιπωρία του προκαλούν απλά για να προσπαθήσεις να δυσκολέψεις το λαθροθήρα και όχι να την σταματήσεις :roll:

ασπουμεν πρέπει πριν να πάω σπίτι που το κυνήγι να πάω να μου σταμπάρουν το θήραμα - η ακόμα στο τέλος τις κάθε σεζόν να τσιακκαρο το θάλαμο τι έχει για να τα δηλώσω
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

Ρέ φίλε εν απλό το πράμα ο νόμος μέχρι τώρα έλεγε ότι δικαιούσε να κατέχεις θήραμα 15 μέρες μετά την λήξη του κυνηγίου, δηλαδή δικαιούσουν να έχεις τσίκλες μέσα στο ψυγείο σου μέχρι 15 Μαρτίου και λαγό μέχρι 15 Ιανουαρίου τώρα ο νόμος λέει ότι αμμα θέλεις δηλώνεις το και το έχεις μέχρι του χρόνου. Δέν άλλαξε κάτι εναντίον του κυνηγού άλλαξε υπέρ του. Αν έμενε ο νόμος ως είχε τότε πέραν του ότι οι περισσότεροι ήμασταν παράνομοι δέν μπορούσε ούτε ο Ουλαμός και η Θήρα να κανει την δουλειά της σωστά .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από Phinix »

η κουβέντα είναι ατέλειωτη αλλα ενδιαφέρον
καταλάβω τι θέλεις να μου πεις

δεν ηπα κάτι απλά κάπου κάπου είναι και common sense

αμάν πάει ο ουλαμός και ανοίξει το ψυγείο μου τζίε βρει ένα σακούλιν με 10 τσίχλες και πάει στον άλλο πασίγνωστο λαθροθήρα και βρει 4 ψυγεία θαλάμους πατημένα τσίχλες αμπελοπούλια τότε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια

ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα δεν είναι η σφαγή εκατομμυρίων μεταναστευτικών πουλιών
αν θέλουν δεν μπορούν να κάμουν μια ειδική ομάδα να παν 4 μήνες παλλουτζι στους δρόμους που οδηγούν στα παραλια που πιάνονται εκατομμύρια αμπελοπούλια και τσίχλες και ότι άλλο πετα θα τους κάτσουν ούλους μέσα
4 μήνες είναι τούτοι και να δείτε πως θα γεμοσει η κύπρος τσίχλες
αλλα που????
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

Δυστηχώς φίλε εισηγήσεις υπάρχουν πολλές αλλά η δύναμη είναι περιορισμένη. Κάποιοι τώρα φωνάζουν γιατί ο ουλαμός και η θήρα να επικεντρώνεται στα αμπελοπούλια και αφήνουν απροστάτευτες τις περιοχές του λαγού. Άλλοι υποστηρίζουν την θέση σου. Το πρόβλημα φίλε και η λύση είναι η παιδεία σε συνδιασμό με την μηδενική ανοχή. Προχθές ένας φίλος μου παθιασμένος κυνηγός και πολύ καλός άρχισε τα παράπονα , μα εκλείσαν μας εκείνη την περιοχή μα έν πιάνουν τους σοβαρους λαθροθήρες και ποιάνουν τους φουκαράδες μα... έτσι μα άλλοσπος. Του είπα εγώ ρέ φίλε αν έσχει 50000 κυνηγούς οι 40 000 με κάποιον τρόπο παρανομούν, Οϊ έννε έτσι τα πράματα λέει μου. Ένα λεπτό του λέω εσύ την πρώτη Κυριακή πέρσι πόσους πέρτικους έπαιξες 8 σωστά άρα επαρανόμησες. όταν πάμε μαζί κυνήγι αφήνεις το όπλο συναρμολογημένο μέσα στο αυτοκίνητο σωστά>? άρα παρανόμησες? προχθές που πήγες έπαιξες μελισσοφάους σωστά ? άρα παρανόμησες και είσαι ένας απο τους πιό νόμιμους που γνωρίζω σκέφτου ή άλλοι. Δυστηχώς η αλήθεια όσο πικρή και αν είναι αυτή είναι η λάσπη έχει φτάσει μέχρι τα ρουθούνια μας και εάν δέν κάνουμε μεγάλη προσπάθεια σε λίγα χρόνια θα χωθούμε όλοι ανεξαρτήτος μέσα. Άλλοι γιατί απελπίστηκαν άλλοι γιατί θέλουν να απολαμβάνουν το κυνήγι. Ακόμη και η απελευθέρωση θηραμάτων χωρείς άδεια είναι παράνομη !!!!!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από Phinix »

είσαι απόλυτα σωστός
καταλαβαίνω σε
ειμαστε για τα μπάζα

πολλά χλομό το μέλλον μας
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από mikros »

Δεν βρηκα κατι ποιο καταλληλο,γ'αυτο θα γραψω εδω...
Μπορει το Ταμειο Θηρας,ο Ουλαμος ή τελοσπαντον η αστυνομια ,να μου κοψει εξωδικο πως παρανομω οταν χρησιμοποιο σφεντονα(λαστιχο)???
Αν ναι,σε με ποιο νομο μπορει να το δικαιωλογησει???
Ακουτε αστειο,αλλα ειμαι περιεργος :D
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από virtualgreek »

mikros έγραψε:Δεν βρηκα κατι ποιο καταλληλο,γ'αυτο θα γραψω εδω...
Μπορει το Ταμειο Θηρας,ο Ουλαμος ή τελοσπαντον η αστυνομια ,να μου κοψει εξωδικο πως παρανομω οταν χρησιμοποιο σφεντονα(λαστιχο)???
Αν ναι,σε με ποιο νομο μπορει να το δικαιωλογησει???
Ακουτε αστειο,αλλα ειμαι περιεργος :D
Βεβαίως και μπορεί.

Το παράνομο κυνήγι είναι παράνομο με οποιοδήποτε μέσον.

Κάποιος που παρανομεί με παγίδες και δίκτυα γλυτώνει ?

Εάν κτυπήσεις αμπελοπούλια με την σφεντόνα, πάλι είναι παράνομο.

Τώρα για να σε καταγγείλει με την σφεντόνα, σημαίνει ότι αλλού τον τρώει και αλλού ξίνεται. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για να προκαλείς την τύχη σου

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από mikros »

Και τοποθετω αλλιως το ερωτημα μου τωρα,αν με βρουν σε ενα χωματοδρομο,χωραφα,λοφουι με την σφεντονα στο χερι και σκαγια στην τσεπη,χωρις να εχω στην κατοχη μου κανενα παρανομο ή νομιμο θηραμα,πως μπορει να δικαιωλογησει οτι ειμαι λαθροθηρας??? :)
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”