Νομοσχέδια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από πανικος »

Αυστηρά εξώδικα πρόστιμα για λαθροθηρία και άλλες παραβάσεις του νόμου για την προστασία των αγρίων πτηνών και θηραμάτων προβλέπει η τροποποίηση του νόμου που οδηγείται στην Ολομέλεια της Βουλής, μετά την ολοκλήρωση της συζήτηση του σχετικού νομοσχεδίου από την Κοινοβουλευτική Επιτροπή Εσωτερικών.

Όπως δήλωσε μετά τη συνεδρία ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εσωτερικών Γιάννος Λαμάρης, με την τροποποίηση εισάγονται τα εξώδικα πρόστιμα με πιο αυστηρές ποινές για τους παραβάτες κυνηγούς, στην προσπάθεια για πάταξη της λαθροθηρίας και του παράνομου τρόπου θήρευσης.

Πρόσθεσε πως με το νομοσχέδιο καθίσταται πιο αυστηρός ο τρόπος που ρυθμίζονται οι διαδικασίες έκδοσης και επανέκδοσης άδειας κυνηγίου, μεταφοράς του κυνηγετικού όπλου και ο αριθμός και η μεταφορά των σκύλων.

Ο κ. Λαμάρης απαντώντας σε ερώτηση είπε πως η εξώδικη ρύθμιση της κατοχής και χρήσης μιμητικής συσκευής που μέχρι σήμερα ως ποινικό αδίκημα προέβλεπε κατάσχεση της μηχανής, σύλληψη από το θηροφύλακα και μεταφορά στο σταθμό για να προσαφθούν κατηγορίες προβλέπει 350 ευρώ πρόστιμο για κατοχή της συσκευής ενώ η κατοχή και χρήση της μιμητικής 500 ευρώ πρόστιμο.

Πρόσθεσε πως τα δικαστήρια ποτέ δεν έχουν επιβάλει ποινές πέραν των 350 ευρώ πρόστιμο για το συγκεκριμένο αδίκημα, ενώ η διαδικασία κατάσχεσης και κατηγορία απασχολούσε για το υπόλοιπο της βάρδιας του τουλάχιστον ένα θηροφύλακα.

Για άσκηση σκύλων κούρσας έκτος των ωρών και των χώρων, το εξώδικο πρόστιμο θα ανέρχεται στα 500 ευρώ, ενώ η κυκλοφορία σκύλου σε απαγορευμένη περιοχή την ημέρα του κυνηγίου προνοεί ποινή 300 ευρώ εξωδίκου προστίμου, συνέχισε ο κ. Λαμάρης προσθέτοντας ότι η παράνομη μεταφορά σκύλων είναι 100 ευρώ ανά σκύλο και η παράνομη μεταφορά θηραματικών πτηνών 85 ευρώ το ένα.

Καταλήγοντας ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εσωτερικών είπε ότι η αποτελεσματικότητα των μέτρων θα εξετασθεί και εάν κριθεί σκόπιμο η Βουλή θα επανέλθει για συμπλήρωση κενών που θα διαπιστώσει
ΑΥΤΑ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ SIGMA LIVE
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από πανικος »

07 Αυγούστου 2012, 15:37 EEST
SigmaLive/KYΠΕ

Το Ταμείο Θήρας ενημερώνει τους κυνηγούς ότι από τις 3 Αυγούστου 2012 έχει τεθεί σε εφαρμογή ο περί Προστασίας και Διαχείρισης Άγριων Πτηνών και Θηραμάτων Τροποποιητικός Nόμος του 2012, ο οποίος είχε ψηφιστεί προ ημερών από τη Βουλή των Αντιπροσώπων.
Σύμφωνα με ανακοίνωση, μία από τις σημαντικές αλλαγές που έχει επιφέρει ο εν λόγω τροποποιητικός νόμος, που έχει ως στόχο να ελεγχθεί ένα νέο είδος λαθροθηρίας που έχει εξελιχθεί σε μάστιγα τα τελευταία χρόνια, αφορά τη μεταφορά και την κυκλοφορία των κυνηγετικών σκύλων στους βιότοπους κατά τις νυκτερινές ώρες.

Δυστυχώς, σημειώνεται, κάποιοι συστηματικά λαθροθηρούν, κατά τη διάρκεια της νύκτας, με τη χρήση σκύλων δηλ. τα σκυλιά τους βρίσκονται ελεύθερα στα οχήματα τους και όταν εντοπίσουν λαγούς, με τη χρήση των φώτων του οχήματος τους, τα σκυλιά εξέρχονται των οχημάτων, καταδιώκουν τους λαγούς και τους συλλαμβάνουν.

Ο τροποποιητικός νόμος απαγορεύει την κυκλοφορία των σκύλων κατά τη διάρκεια της νύκτας (εξώδικο πρόστιμο 500 ευρώ) ενώ παράλληλα ρυθμίζει και το τρόπος μεταφοράς των σκύλων εντός μεταφορικών μέσων σε αγροτικούς ή μη ασφαλτοστρωμένους δρόμους (εξώδικο πρόστιμο 100 ευρώ).

Επίσης με τις πρόνοιες του τροποποιητικού Νόμου ρυθμίζεται το φαινόμενο όπου κάποιοι αφήνουν τους σκύλους τους το βράδυ μέσα στους βιότοπους, για σκοπούς εκπαίδευσης.

Η συγκεκριμένη ενέργεια προκαλεί σοβαρότατα προβλήματα σε όλα τα είδη πανίδας και ειδικότερα στους λαγούς αφού κατά τις βραδινές ώρες οι λαγοί εκτελούν όλες τις βιολογικές τους ανάγκες (τροφοληψία, αναπαραγωγή, τροφοδοσία νεογνών κλπ). Λόγω τούτου η συνεχής παρενόχληση των λαγών έχει σοβαρές επιπτώσεις στους πληθυσμούς με αποτέλεσμα να μειώνονται και τα διαθέσιμα προς κυνήγι ζώα.

Όπως αναφέρεται, το τελευταίο χρονικό διάστημα τα πιο πάνω φαινόμενα είναι σε έξαρση, και για το λόγο αυτό η Υπηρεσία μας θα εντατικοποιήσει τις περιπολίες της με σκοπό να επιβάλει το νόμο και ειδικά για τα δύο πιο πάνω σημεία, θα επιδείξει μηδενική ανοχή.

TI ENNOEI ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΛΩΝ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΓΕΝΙΚΑ :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από vti-chris »

Δεν μπορούσαν να βάλουν ακόμα ένα μηδενικό στο 500?????
5-6 λαγοί είναι... :roll: :roll:
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

vti-chris έγραψε:Δεν μπορούσαν να βάλουν ακόμα ένα μηδενικό στο 500?????
5-6 λαγοί είναι... :roll: :roll:
+100000
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

Εχει ακουσει κανενας φιλος εαν αλλαξε ο νομος για τον αριθμο σκυλων που δικαιουσε συνοδεια στο κυνηγι???
Μου εχουν δωσει μια πληροφορια οτι δικαιουτε ο καθε κυνηγος να παρει μαζι του στο κυνηγι οσους σκυλους θελει αληθευει??????????????
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από diomedes »

'petros' έγραψε:Εχει ακουσει κανενας φιλος εαν αλλαξε ο νομος για τον αριθμο σκυλων που δικαιουσε συνοδεια στο κυνηγι???
Μου εχουν δωσει μια πληροφορια οτι δικαιουτε ο καθε κυνηγος να παρει μαζι του στο κυνηγι οσους σκυλους θελει αληθευει??????????????
Φίλε και εγω κάπου διάβασα ότι καταργήθηκε ο μέγιστος αριθμός των 2 σκύλων γιατί ήταν δύσκολο να ελέγξουν τους κυνηγούς αλλά που το έψαξα στον τροποποιητικο νομό του 2012 δεν ισχύει και εξακολουθεί να ειναι 2 σκύλοι ανά κυνηγο. Αν εχει κανένας άλλος τίποτα υπόψη του ας μας φωτίσει.
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

diomedes έγραψε:
'petros' έγραψε:Εχει ακουσει κανενας φιλος εαν αλλαξε ο νομος για τον αριθμο σκυλων που δικαιουσε συνοδεια στο κυνηγι???
Μου εχουν δωσει μια πληροφορια οτι δικαιουτε ο καθε κυνηγος να παρει μαζι του στο κυνηγι οσους σκυλους θελει αληθευει??????????????
Φίλε και εγω κάπου διάβασα ότι καταργήθηκε ο μέγιστος αριθμός των 2 σκύλων γιατί ήταν δύσκολο να ελέγξουν τους κυνηγούς αλλά που το έψαξα στον τροποποιητικο νομό του 2012 δεν ισχύει και εξακολουθεί να ειναι 2 σκύλοι ανά κυνηγο. Αν εχει κανένας άλλος τίποτα υπόψη του ας μας φωτίσει.
φιλοι ναι καταργηθηκε ο νομος δικεουστε οσους σκυλους θελετε απλος δικεουστε μονο σε επιτρεπομενες περιοχες για εκπαιδεφτικα
EPANIEL POWER
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από diomedes »

APOLLON_1 έγραψε:
diomedes έγραψε:
'petros' έγραψε:Εχει ακουσει κανενας φιλος εαν αλλαξε ο νομος για τον αριθμο σκυλων που δικαιουσε συνοδεια στο κυνηγι???
Μου εχουν δωσει μια πληροφορια οτι δικαιουτε ο καθε κυνηγος να παρει μαζι του στο κυνηγι οσους σκυλους θελει αληθευει??????????????
Φίλε και εγω κάπου διάβασα ότι καταργήθηκε ο μέγιστος αριθμός των 2 σκύλων γιατί ήταν δύσκολο να ελέγξουν τους κυνηγούς αλλά που το έψαξα στον τροποποιητικο νομό του 2012 δεν ισχύει και εξακολουθεί να ειναι 2 σκύλοι ανά κυνηγο. Αν εχει κανένας άλλος τίποτα υπόψη του ας μας φωτίσει.
φιλοι ναι καταργηθηκε ο νομος δικεουστε οσους σκυλους θελετε απλος δικεουστε μονο σε επιτρεπομενες περιοχες για εκπαιδεφτικα
Φίλε Απόλλων εννοείς ότι επιτρέπεται μόνο στα εκπαιδευτικά και όχι στο κυνήγι ή επιτρέπεται και στο κυνήγι? Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

Και στο κυνηγι δικαιουσε να παρεις οσους θελεις :evil:
Ε ρε..... τι καμνουν για τα λεφτα :?
...........Πολλα σκυλια πολλα λεφτα απο αδειες :idea:
Που την μια εν καλο για να υπαρχει ''καπως'' ελεγχος για τα σκυλια αλλα αυριο που θα παμε στο βουνο θα δουμε κοπαδια απο σκυλια των 10-15 ανα 2-3 ατομα θα καταλαβουμε ΕΜΕΙΣ τι εκαναν ,μαλλον τους αφησαμε να κανουν
Που ειναι οι θεσεις των Υπευθυνων σε αυτο το θεμα????
Γιατι εδωσαν αυτη τη τροποποιηση για να ψηφιστει????
Αυριο που θα αρκεψουν οι ζηλιες που θα κατεβαινει μια παρεα 3-4 ατομα με 20 σκυλια να ''καθαριζουν τις περιοχες'' και θα γεμωσουν τους τοπους ψατζιες θα μας πιανει και εμας το κολανι θα την φκαλουμε σπιτι ολη τη σεζον.
Θα ερχονται οι λιστες η μια πισω απο την αλλη οπως την τελευταια που ηρθε απο Παφο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από Phinix »

η άποψη μου πάντα...


ποιος λογικός άθρωπος τα σκέφτεται τούτα
πως γίνετε οι κυνηγετικοί σύλλογοι να τα εγκρίναν

1. για να πας περίπατο με το σκύλλο σου στο βουνό πρέπει να έχεις άδεια κυνηγιού, ανανεωμένη μάλιστα!!!!!!!
δηλαδή ένας απλός πολίτης να μην μπορεί να πάει με το σκούλλο του περίπατο στο βουνό
μα είναι σοβαρό μέτρο τούτο

2. γιατί να απογορεύεται να έχεις θήραμα μετά την λήξη τις κάθε κυνηγετικής περιόδου στο θάλαμο
σαν εγώ τώρα εάν έχω ακόμα 10 τσίχλες η whatever είμαι παράνομος :o

εσασαμεν τα ούλα και έμειναν τούτα δηλαδή
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”