Νομοσχέδια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

admin έγραψε:Ρε Πέτρο εν μπορώ να καταλάβω εσένα τι σε ενοχλεί ένα απο τα πιό πάνω, εξήγα μου το να το καταλάβω και να μην σχολιάζουμε άσκοπά, έχεις σχύλο κούρσας και θέλεις ν; τον κυκλοφορείς ελέυθερο στην ύπαιθρο, πέρνεις τους σκύλους σου σε απαγορευμένες περιοχές τον καιρό που δέν επιτρέπεται,πέρνεις σκύλους νύχτα, μεταφέρεις τουσ σκύλοςυ ξαπώλυτους πάς την κάσια του αυτοκινήτου σου? τι θέλεις δηλαδή να συνεχίσουμε να είμαστε ένα ξέφραγο αμπέλι και όποιος θέλει οτι θέλει κάνει.??
Οχι φιλοι μου δεν εχω ουτε σκυλους κουρσας
Ουτε παω για εκπαιδευση νυχτα
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ
Αφορα το 4(θ) απαγορεύει σε όλες τις επιτροπόμενες ή απαγορευμένες περιοχές κυνηγίου και καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου την ελεύθερη ή με επιτήρηση κυκλοφορία κυνηγετικών ή και άλλων σκύλων ή και την άσκηση των κυνηγετικών ή και άλλων σκύλων από τη δύση μέχρι την ανατολή του ηλίου·


Δηλ αν πιασει το πουτολ του το βραδυ καποιος ητε εγω ητε εσυ καλοκαιρι βραδυ που εχει περισσοτερη δροσια και πας μια βολτα να καμει την αναγκη του με το λουρι να περπατησεις και εσυ μετα που το καρπουζουι σου και εισαι σε ενα χωριο ΧΧΧ και πιασεις 1 δρομο που καμνει γυρω του χωριου που δεν ειναι λιγος ο κοσμος που το καμνει γιατι να κινδυνευει να φαει προστιμο για αυτο το πραγμα?
Για τους σκυλους κουρσας συμφωνω και επρεπε ακομα περισσοτερο προστημο
Για την εκπαιδευση βραδυ συμφωνω και επρεπε ακομα περισσοτερο προστημο
Οπως και για τα αλλα που αναφερες
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από master »

Καλά ρε φίλε Πέτρο, αφού το λέει ξεκάθαρα "σε περιοχές κυνηγίου" και μην μου πεις ότι οι δρόμοι που λες γύρω από τα χωριά είναι το ίδιο.
Δηλαδή εσύ πιστέυεις ότι για το καλό του κυνηγίου είναι καλύτερα να μην υπάρχει αυτή η πρόνοια στον νόμο (όπως είναι σήμερα)?

Ο Χ"Γέρου ρωτήθηκε πρόσφατα πάνω σε αυτό και είπε ότι κανείς δεν πρόκειται να παραλογίζεται και να καταγγέλουν όποιον πέρνει τον σκύλλο του περίπατο. Ούτε και όταν μετά από καταδίωξη μπει ο σκύλος στην απαγορευμένη (ήμουν παρών και τον άκουσα). Αν όλα αυτά όμως δεν υπάρχουν σαν πρόνοιες νόμων, δεν θα μπορούν να καταγγέλουν κανένα, ούτε αυτούς που πραγματικά τα κάνουν. Θα πρέπει να λογικευτούμε και να σκεφτόμαστε λίγο πιο σφαιρικά πριν να υποστηρίζουμε μια θέση.

Συμφωνώ ότι κάποια πράγματα θα μπορούσαν να διατυπωθούν πιο καλά, πιο σωστά και πιο ξεκάθαρα στο νέο προτεινόμενο νομοσχέδιο, αλλά δεν διαφωνώ με την όλη προσπάθεια που είναι κατά την άποψη μου υπέρ ενός νόμιμου και ευσηνήδητου κυνηγού και γενικότερα υπέρ της προστασίας του κυνηγίου μας.

Για να μην παραξηγηθώ δεν υποστηρίζω ότι θα λυθούν όλα τα προβλήματα και θα παταχθεί η λαθροθηρία, απλά θεωρώ ότι είναι ένα βήμα προς αυτή την κατεύθηνση.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε μαστερ λογια λαλουν πολλοι οπως τον χατζηγερου {κανεις δεν θα παραλογιζεται}
π.χ η αστυνομια αντι να στεκετε ρανταρ σε δρομους που μπαινεις στα χωρια στεκουν παντα 2 μετρα πριν τη ταπελλα των 50 χιλ. οταν φευκεις και αναπτυσσεισ ταχυτητα.
ευκολο χρημα.
οι θυροφυλακες θα στεκουν διπλα που τες απαγορευμενεσ μολις σου φυγει ο σκυλλος τζε μπει μεσα πιανει σε.ευκολο χρημα.
να σασ πω μια ιστορια με τον πατερα μου να καταλαβετε πως δουλευκει ο νομος δαμεσα.
κυνηγουσε σε επιτρεπομενη περιοχη και περπατωντας περασε τον δρομο μπηκε απο την αλλη πλευρα που απαγορευτηκε την ιδια χρονια χωρισ να το ξερει.οι θυροφυλακες καθοταν στο αυτοκινητο και τον εβλεπαν ,μολις μπηκε στην απαγορευμενη τον συνελαβαν.εκει μαζευτηκαν πολλοι και ολοι τους ειπαν οτι δεν υπηρχε ταπελλα απαγορευμενης και κυνηγουσαν χρονια την περιοχη.μετα απο ψαξιμο βρεθηκε η ταπελλα σε μιαν παλλουρα ριχμενη κατω.επεμεναν ομως και τον καταγγειλαν κρατουσαν το οπλο 6 μηνες μεχρι την δικη οπου ο πατερασ πηγε χωρις δικηγορο.διαβασε τις κατηγοριες ο δικαστης με μαρτυρες τους δυο θυροφυλακες.οταν ρωτησε τον πατερα αν εχει κατι να πει του απαντησε.-κυριε δικαστα αν εβλεπες καποιο με μαχαιρι να πηγαινει προσ τα πανω καποιου να τον μαχαιρωσει θα τον αφηνες να το κανει και μετα να τον συλλαβεις η θα τον σταματουσες πριν?οταν εμαθε ο δικαστης τι εγινε πραγματικα τον αθωωσε αφου πρωτα εχ...σε στους θυροφυλακες.ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω ,ας τρεξουν τες πραγματικες παρανομιες και μετα ψηφιζουν τι ωρα πρεπει να χεζουν τα σκυλια του κοσμου και που.ΤΙΜΩΡΑΤΕ ΤΟΥς ΕΜΠΟΡΟΥς ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΦΑΝΙΣΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :!:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από master »

Φίλε Πανίκκο, εν τούτη η νοοτροποία που εν να μας φάει σαν κυνηγούς σαν ανθρώπους, σαν κοινωνία και σαν λαός.

Φταίουν όλοι και όλα και όχι εμείς. Είναι ωραίο να λέμε και να επισημάνουμε τα προβλήματα, το δύσκολο είναι να προτείνουμε εφικτές και αποτελεσματικές λύσεις. Από κάπου επιτέλους πρέπει να αρχίσουν και αυτοί να κάνουν νόμους, γιατί είμαστε τόσο αρνητικοί πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί τα βλέπουμε όλα μαύρα και γιατί τα ισοπεδώνουμε όλα?

Το παράδειγμα με τον πατέρα σου φίλε δεν αποδυκνύει ότι πάντοτε έτσι κάνουν ή συμπεριφέρονται οι θυροφύλακες. Όπως συμβαίνει παντού (σε κάθε υπηρεσία ή κάθε εταιρεία) υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί υπάλληλοι και όντως πολλές φορές κάποιοι καταντούν αηδία. Και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι κυνηγοί πιστεύω έχουν να θυμούνται κάποιο περιστατικό όπου συγκεκριμένος θηροφύλακας έχει συμπεριφερθεί απαίσια ή έχει κάνει κάτι παράνομο κ.τ.λ.

Ομως η δική μου γνώμη είναι ότι χωρίς την συνεργασία με το Ταμείο Θήρας δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

Χαιρετώ.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από πανικος »

master έγραψε:Φίλε Πανίκκο, εν τούτη η νοοτροποία που εν να μας φάει σαν κυνηγούς σαν ανθρώπους, σαν κοινωνία και σαν λαός.

Φταίουν όλοι και όλα και όχι εμείς. Είναι ωραίο να λέμε και να επισημάνουμε τα προβλήματα, το δύσκολο είναι να προτείνουμε εφικτές και αποτελεσματικές λύσεις. Από κάπου επιτέλους πρέπει να αρχίσουν και αυτοί να κάνουν νόμους, γιατί είμαστε τόσο αρνητικοί πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί τα βλέπουμε όλα μαύρα και γιατί τα ισοπεδώνουμε όλα?

Το παράδειγμα με τον πατέρα σου φίλε δεν αποδυκνύει ότι πάντοτε έτσι κάνουν ή συμπεριφέρονται οι θυροφύλακες. Όπως συμβαίνει παντού (σε κάθε υπηρεσία ή κάθε εταιρεία) υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί υπάλληλοι και όντως πολλές φορές κάποιοι καταντούν αηδία. Και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι κυνηγοί πιστεύω έχουν να θυμούνται κάποιο περιστατικό όπου συγκεκριμένος θηροφύλακας έχει συμπεριφερθεί απαίσια ή έχει κάνει κάτι παράνομο κ.τ.λ.

Ομως η δική μου γνώμη είναι ότι χωρίς την συνεργασία με το Ταμείο Θήρας δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

Χαιρετώ.
δεν ειμαι αρνητικος ουτε ισωπεδωνω κανενα αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να αρχισουν οι υπευθυνοι να βλεπουν την ουσια του που παμε σαν κυνηγι στην κυπρο με τιμωριες στους παρανομους με φυλακισεις για τους λαθροκυνηγους αυτους που στηνουν και εμπορευονται θηραματα και οχι να ψηφισουν κατι που θα ειναι εναντια στον σωστο κυνηγο και τον σκυλλο του.οσο για καλουσ και κακους υπευθυνους στα σημερινα δεδομενα της υπευθυνοτητας για το κυνηγι μας αν υπηρχε εστω και ενα 10τισ εκατο στην μεριδα των καλων δεν θα συζητουσαμε τωρα
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από master »

Φίλε Πανίκο δεν απευθύνομαι σε εσένα, εδώ γενικά μιλούμε και εκφράζουμε απόψεις και θέσεις.

Χωρίς όμως να κάνω τον δικηγόρο κανενός, οι ποινές επιβάλλονται από την κυπριακή δικαιοσύνη(δικαστές) σύμφωνα με το κατηγορητήριο (ταμείο θήρας) βασιζόμενοι πάντοτε στην ισχύουσα νομοθεσία που αφορά το συγκεκριμένο αδίκημα. Οπόταν εξυπακούεται ότι με το αυξηθούν οι ανώτερες ποινές και προστήματα λύνονται τα χέρια των δικαστών να επιβάλουν αυστηρότερες ποινές.

Χαιρετώ.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

master έγραψε:Καλά ρε φίλε Πέτρο, αφού το λέει ξεκάθαρα "σε περιοχές κυνηγίου" και μην μου πεις ότι οι δρόμοι που λες γύρω από τα χωριά είναι το ίδιο.
Δηλαδή εσύ πιστέυεις ότι για το καλό του κυνηγίου είναι καλύτερα να μην υπάρχει αυτή η πρόνοια στον νόμο (όπως είναι σήμερα)?

Ο Χ"Γέρου ρωτήθηκε πρόσφατα πάνω σε αυτό και είπε ότι κανείς δεν πρόκειται να παραλογίζεται και να καταγγέλουν όποιον πέρνει τον σκύλλο του περίπατο. Ούτε και όταν μετά από καταδίωξη μπει ο σκύλος στην απαγορευμένη (ήμουν παρών και τον άκουσα). Αν όλα αυτά όμως δεν υπάρχουν σαν πρόνοιες νόμων, δεν θα μπορούν να καταγγέλουν κανένα, ούτε αυτούς που πραγματικά τα κάνουν. Θα πρέπει να λογικευτούμε και να σκεφτόμαστε λίγο πιο σφαιρικά πριν να υποστηρίζουμε μια θέση. Συμφωνώ ότι κάποια πράγματα θα μπορούσαν να διατυπωθούν πιο καλά, πιο σωστά και πιο ξεκάθαρα στο νέο προτεινόμενο νομοσχέδιο, αλλά δεν διαφωνώ με την όλη προσπάθεια που είναι κατά την άποψη μου υπέρ ενός νόμιμου και ευσηνήδητου κυνηγού και γενικότερα υπέρ της προστασίας του κυνηγίου μας.

Για να μην παραξηγηθώ δεν υποστηρίζω ότι θα λυθούν όλα τα προβλήματα και θα παταχθεί η λαθροθηρία, απλά θεωρώ ότι είναι ένα βήμα προς αυτή την κατεύθηνση.

Φιλικά.
Kαι εγω τον ακουσα οπως πολλοι αλλοι στην τηλεοραση και συγκεκριμενα τον ρωτησε ο Περδικης Ο οποιος ειπε δηλ κ. Χ''Γερου εγω εχω για κατοικιδιο κυνηγετικο σκυλο συγκεκριμενα ρατσας Μπρακ και οταν παω στο Χωριο μου Πυρκο συνηθιζω απο Κατω Πυργο να περπατω το καλοκαιρι βραδυ μεχρι Πανω Πυργω μεσα απο καποιο δρομο που ειπε αλλα δεν θυμαμαι τωρα (σημειωση Ο σκυλος διευκρυνησε να ειναι με λουρι και οτι δεν πηγε κυνηγι ποτε το σκυλι ειναι του σαλονιου) Ξερεις τι απαντησε ο Χ''Γερου ναι απαγορευετε και θα εισαι ενοχος αδικηματος.Ως και ο Περδικης του ειπε οτι πρεπει να μελετησουν πιο προσεκτικα τους νεους νομους γιατι θα θυματοποιηθουν αθωοι
Στο αλλο θεμα με το εαν το σκυλι μπει σε απαγορευμενη κατα την καταδιωξη λαγου απο επιτρεπομενη σε κυνηγετικη περιοδο παλι θα εισαι υπο την κριση του θηροφυλακα που θα σε δει εαν το εκανες σκοπιμα δηλ εβαλες το σκυλι σε απαγορευμενη .Ξερεις τι απαντησε ο Χ''Γερου σε αυτο το θεμα? Εαν εχεις ενα τετοιο σκυλι ατιθασο τοτε να το αφηνεις στο κλουβι
Αυτα που αναφερα ηταν σε εκπομπη στο ΡΙΚ
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από kypros »

Πρεπει να καταλαβουμε επιτελους οτι ουτε η αστυνομια ουτε η θηροφυλακη ειναι τζιαμε με μοναδικο σκοπο να γραφουν με οπιοδηποτε τροπο και αφορμη.

Πως γινεται να ειναι τοσο επιπολεοι οπως λετε αλλα να υπαρχουν ατομα που κυνηγουν 40 χρονια και να εχουν συναντησει 100 φορες την θηρα ως τωρα αλλα ποτε να μην ειχαν το παραμικρο προβλημα?

Κυριοι εαν εχεις να καμεις με μια μαζα που κατα πλειοψηφια ειναι επιρεπεις στην παρανομια τοτε εαν εισαι μπροστα σε αμφιβολο περιπτωση η ζυγαρια θα γυρει προς το να εισαι προκατελημενος οτι ο κυνηγος παρανομισε.

Δεστε την ουσια οπως ειπε ο φιλος πιο πανω. Η ουσια δεν ειναι ομως μονο η παταξη του επαγγελματια λαθροθηρα αλλα και η παταξη της νοοτροπιας του λαθροθηρα που διακατεχει μεγαλο ποσοστο συναδελφων μας

Την στιγμη που θα καταλαβουμε οτι η θηροφυλακη δουλευει υπερ μας και οτι μονο εαν λειτουργησουμε ολοι μαζι οργανωμενα θα αλλαξει το κυνηγι προς το καλυτερο.
Ναι υπαρχουν κακοι αστυνομικοι που καμνουν λαθοι ομως υπαρχουν και παρα πολλοι κακοι κυνηγοι.

Εαν πρεπει να ζεις μεσα στη ζουγκλα τοτε πρεπει να γινεις ζωο για να επιβιωσεις.

Ειναι στο χερι μας να εξευγενισουμε την ζουγκλα οποτε σταματατε να παιζετε την κολοκιθια για το αν το νομοσχιδιο ειναι παραλογο ´η εμεις αρεσκομαστε στον στρουθοκαμιλισμο.

Αν μπαινουν ουλοι μερα μεσα στις απαγορευμενες και αλονιζουν οι συναδελφοι μας και μπουμε και εμεις μια φορα και μας γραψουν σιγουρα ο μονος που δεν φταιει ειναι ο θηροφυλακας....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από Laurona »

toso petros oso kai ego, kai den tha epektatho allo, sas tonisame oti den eimaste enantion.apla sas upodeixame kapoies adynamies tou pou tha antimetipisoun oi idioi oi thirofylakes pou tha kalestoun na t efarmosoun.oute ego tha exo pote provlima me t nomo oute autos.mathete epitelous na vlepete oli tin pitta oxi mono to meli pou pano.eprepe na itan kalitero.ofeile na itan pio sxediasmeno.epivalleto na edine exousia stin ypiresia kai tin dikastiki arxi.tora apla einai ena vima opos eipete.mono pou zoume stin kypro.meta apo،auto tha epanapaytoume, kai amfivallo an tha to veltiosoume.otan stazei i vrisi, sazeis tin den meioneis to nero.mia douleia ginete sosta pou tin arxi, oxi lio lio.den kamneis souva kai opou katsei prota prepei na fkaleis mastorises.

To nomosxedio tha efarmostei.einai ena vima.makari na veltiothei.makari emeis na eimaste oi arnitikoi kai seis oi sostoi......tha deixei.alla opos eipa ofeilan na itan kalitero.en peirazei as en kai touto.

Na thimaste omos, den apeythinete stous nomotageis alla stous paranomous.an thelete kamete 1 ekatomyrio to prostimo.otan exoun rassi pale tha paranomisoun.kame to 1000, na men mporei na kamei piso o dikastis, na niothei asfaleia o oikogeniarxis thirofilakas, na men metra i rassi tou lathrothira.....kai na deis ean esiei ta archi.......... Na paranomisei.

Eprepe na itan pio xekatharo kai pio praktiko......tipote allo den eipame.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από nature »

Να μου επιτρέψετε να συμφωνήσω και εγώ μαζί σας. Το νομοσχέδιο όσο και αν συμφωνούμε σε μεγάλο ποσοστό με τις πρόνοιες του όλοι οι νομοταγείς κυνηγοί είναι πρόχειρο, ημιτελές και καθόλου πρακτικό. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Μπορεί να είναι ένα βήμα μπροστά αλλά και πολλά πίσω επίσης αν αποτύχει. Αυτά τα ρίσκα έχουν τα ημίμετρα.

Να πω ακόμη κάτι και δεν θα επεκταθώ περαιτέρω ούτε εγώ σε αυτό το θέμα. Να χαιρόμαστε όσο διαφωνούμε. Αλίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”