Νομοσχέδια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

Χρύσανθε αρκετά απο αυτά τα πράγματα μπορούν να ρυθμιστούν ως διατάγματα μέσο της αλλαγής της υφιστάμενης νομοθεσίας. Χωρίς όμως και πάλι να λέω ότι αυτά που θα αλλάξουν είναι αρκετά αλλά είναι καλή αρχή τουλάχιστο καλύτερη απο την υφιστάμενη κατάσταση. Το χρήμα είτε το θέλουμε είτε όχι είναι η κινητήριος δύναμη. Χωρίς χρήμα τίποτα δέν λειτουργεί σωστά δέστε το παζάρι τώρα. Έτσι είανι όλα τα πράγματα και εγώ αν είχα περισσότερα χρήματα θα έβαζα και σε κάθε περιοδικό δώρο ένα τσακκούι ή ένα καπέλο. Απο την στιγμή που δέν υπάρχουν χρήματα δέν μπορούν να γίνουν και ικανοποιητικά έργα. Κάποιος θα πεί μα σιόρ 45 000 άδειες το χρόνο επι €85 εν €3825000 τι τα κάνουν τόσα χρήματα. Όταν όμως βάλεις έξοδα προσωπικού, κτηρίων, καύσιμα , αναλώσιμα κ.τ.λ κ.τ.λ καταλαμβαίνεις ότι πάνε όλα εύκολα.

Φίλε Nature καλές οι θεωρίες και οι φιλοσοφίες αλλά εγώ είμαι άνθρωπος πρακτικός και πρακτικά το κυνήγι καταρέει ή κάνουμε κάτι ή μένουμε στα λόγια . Απο την στιγμή που δημιουργήθηκε ένα νομοσχέδιο που μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα απο τώρα κάθε χρονοτριβή είναι εναντίων μας.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

[quote="admin"]Χρύσανθε αρκετά απο αυτά τα πράγματα μπορούν να ρυθμιστούν ως διατάγματα μέσο της αλλαγής της υφιστάμενης νομοθεσίας. Χωρίς όμως και πάλι να λέω ότι αυτά που θα αλλάξουν είναι αρκετά αλλά είναι καλή αρχή τουλάχιστο καλύτερη απο την υφιστάμενη κατάσταση. Το χρήμα είτε το θέλουμε είτε όχι είναι η κινητήριος δύναμη. Χωρίς χρήμα τίποτα δέν λειτουργεί σωστά δέστε το παζάρι τώρα. Έτσι είανι όλα τα πράγματα και εγώ αν είχα περισσότερα χρήματα θα έβαζα και σε κάθε περιοδικό δώρο ένα τσακκούι ή ένα καπέλο. Απο την στιγμή που δέν υπάρχουν χρήματα δέν μπορούν να γίνουν και ικανοποιητικά έργα. Κάποιος θα πεί μα σιόρ 45 000 άδειες το χρόνο επι €85 εν €3825000 τι τα κάνουν τόσα χρήματα. Όταν όμως βάλεις έξοδα προσωπικού, κτηρίων, καύσιμα , αναλώσιμα κ.τ.λ κ.τ.λ καταλαμβαίνεις ότι πάνε όλα εύκολα.

Φίλε Nature καλές οι θεωρίες και οι φιλοσοφίες αλλά εγώ είμαι άνθρωπος πρακτικός και πρακτικά το κυνήγι καταρέει ή κάνουμε κάτι ή μένουμε στα λόγια . Απο την στιγμή που δημιουργήθηκε ένα νομοσχέδιο που μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα απο τώρα κάθε χρονοτριβή είναι εναντίων μας.


Φιλε Αdmin να σε ρωτησω κατι και αν θες απαντας μου ''Πιστευεις οτι το τροποποιημενο νομοσχεδιο εσενα σε καλυπτει προσωπικα η επρεπε σε ορισμενα σημεια (θεματα) να γινει περισσοτερη μελετη πριν τα υποβαλουν και σε αλλες περιπτωσεις ακομα και μεγαλυτερα προστηματα απο οτι τα νεα ''?
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

Πέτρο μου ΕΠΡΕΠΕ να γίνει καλύτερη μελέτη σε ορισμένα θέματα αλλά όπως ξαναείπα το νομοσχέδιο είναι πολύ καλύτερο απο την υφιστάμενη κατάσταση και δέν πρέπει να χρονοτριβούμε. Αρκετοί λαθροθήρες κάθε βράδυ διαφεύγουν της σύλληψης και σκορπούν τον θάνατο λόγω κάποιον παραθύρων στην νομοθεσία τα οποία τα περισσότερα κλείνουν με αυτό το τροποποιητικό νομοσχέδιο. Αν επιζητούμε να αλλάξουμε κάποια μικροπράγματα το κάνουμε ξανά στο μέλλον με άλλο τροποποιητικό νομοσχέδιο. Η αντίδραση αυτή την στιγμή πιστεύω είναι ανούσια και μάταιει. Αυξηθήκαν τα πρόστιμα πολύ καλά έκαναν , γίνετε να πιάνουν κάποιοι να το διαβάζουν και να λένε ότι μα ξέρεις ενα μου απαγορεύεται να παίρνω το σκύλο μου βόλτα αμμά έχω εξοχικό και ενα μπορεί ο θυροφύλακας να μου βάζει πρόστιμο και δέν πρέπει αν περάσει το νομοσχέδιο. Μα ρε κοπέλια τρώμε κόνναρα. Αμμα ο σκύλος σου εν greyhount και θέλεις να τον παίρνεις η ώρα 2 το πρωί περίπατο ε κάτι εν πάει καλά αλλά άμμα εν poudle ΕΝ ΝΟΜΊΖΩ ΝΑ ΣΕ ΓΡΆΨΕΙ Η ΘΉΡΑ.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

admin έγραψε:Πέτρο μου ΕΠΡΕΠΕ να γίνει καλύτερη μελέτη σε ορισμένα θέματα αλλά όπως ξαναείπα το νομοσχέδιο είναι πολύ καλύτερο απο την υφιστάμενη κατάσταση και δέν πρέπει να χρονοτριβούμε. Αρκετοί λαθροθήρες κάθε βράδυ διαφεύγουν της σύλληψης και σκορπούν τον θάνατο λόγω κάποιον παραθύρων στην νομοθεσία τα οποία τα περισσότερα κλείνουν με αυτό το τροποποιητικό νομοσχέδιο. Αν επιζητούμε να αλλάξουμε κάποια μικροπράγματα το κάνουμε ξανά στο μέλλον με άλλο τροποποιητικό νομοσχέδιο. Η αντίδραση αυτή την στιγμή πιστεύω είναι ανούσια και μάταιει. Αυξηθήκαν τα πρόστιμα πολύ καλά έκαναν , γίνετε να πιάνουν κάποιοι να το διαβάζουν και να λένε ότι μα ξέρεις ενα μου απαγορεύεται να παίρνω το σκύλο μου βόλτα αμμά έχω εξοχικό και ενα μπορεί ο θυροφύλακας να μου βάζει πρόστιμο και δέν πρέπει αν περάσει το νομοσχέδιο. Μα ρε κοπέλια τρώμε κόνναρα. Αμμα ο σκύλος σου εν greyhount και θέλεις να τον παίρνεις η ώρα 2 το πρωί περίπατο ε κάτι εν πάει καλά αλλά άμμα εν poudle ΕΝ ΝΟΜΊΖΩ ΝΑ ΣΕ ΓΡΆΨΕΙ Η ΘΉΡΑ.
Μα ελα που λεει οτι απαγορευετε
4(ζ) καθορίζει περιοχές, ώρες και περίοδο όπου οι ιδιοκτήτες κυνηγετικών σκύλων δύνανται να μεταφέρουν τους σκύλους τους για άσκηση, νοουμένου ότι είναι κάτοχοι άδειας κυνηγίου δυνάμει του άρθρου 31·

4(η) απαγορεύει στις περιοχές άσκησης κυνηγετικών σκύλων την άσκηση ή την κυκλοφορία σκύλων που χρησιμοποιούνται σε κυνοδρομίες των φυλών Γκρέι Χάουντ, Άφχαν Χάουντ, Σαλούκι, Σλούκι, Μπάσεντζη, Μπορζόι, Γουίππετ, Ιτάλιαν Γκρέι Χάουντ ή άλλων παρόμοιων φυλών·

4(θ) απαγορεύει σε όλες τις επιτροπόμενες ή απαγορευμένες περιοχές κυνηγίου και καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου την ελεύθερη ή με επιτήρηση κυκλοφορία κυνηγετικών ή και άλλων σκύλων ή και την άσκηση των κυνηγετικών ή και άλλων σκύλων από τη δύση μέχρι την ανατολή του ηλίου·

<< Πρόσωπο το οποίο παραβαίνει τις διατάξεις του εδαφίου (4) είναι ένοχο αδικήματος.>>
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

Ρε Πέτρο εν μπορώ να καταλάβω εσένα τι σε ενοχλεί ένα απο τα πιό πάνω, εξήγα μου το να το καταλάβω και να μην σχολιάζουμε άσκοπά, έχεις σχύλο κούρσας και θέλεις ν; τον κυκλοφορείς ελέυθερο στην ύπαιθρο, πέρνεις τους σκύλους σου σε απαγορευμένες περιοχές τον καιρό που δέν επιτρέπεται,πέρνεις σκύλους νύχτα, μεταφέρεις τουσ σκύλοςυ ξαπώλυτους πάς την κάσια του αυτοκινήτου σου? τι θέλεις δηλαδή να συνεχίσουμε να είμαστε ένα ξέφραγο αμπέλι και όποιος θέλει οτι θέλει κάνει.??
Προσέχουμε...για να έχουμε
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από master »

Φίλε Πέτρο, δηλαδή εσύ εκπαιδεύεις τους σκύλλους σου νύχτα?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από πανικος »

φιλοι μου ξερει καποιος αν με το νομοσχεδιο θα δικαιουτε καποιος να εχει ζωντανο θυραμα σε ττελιασμενο
αν ειναι ετσι οπωσ καποιος εγραψε προηγουμενος να ττελιασουμε ο καθενας την περιουσια του να βγαλουμε αδεια για ζωντανο θυραμα και να εκπεδευουμε τα σκυλια οτι ωρα θελουμε.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από admin »

σε μετά αύριο αν τελειάσει ο καθένας την περιουσία του που ενα κυνηγούμε- σε φάρμες????
Προσέχουμε...για να έχουμε
ΝΙΚΟΣ.Χ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Ιαν 2012, 14:37

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ.Χ »

παιδια καλατα νομοσχεδια αλλα εγω προβληματιζουμαι μαι της απαγορεμεναις πηγα σαι καπια βρηκα τελια ο λεστοβουνος απο το 60 απαγορεμενει λαγος μιομενος η απαγορεμεναις της εκμεταλεβουνται ορηζμαινοι γιατει πιος θα βρη τα τελια αν δεν μπου σηλαριες ασ το επητρεπα σηλους εως 1 χρονουκαι μονο 2
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Νομοσχέδια

Δημοσίευση από 'petros' »

master έγραψε:Φίλε Πέτρο, δηλαδή εσύ εκπαιδεύεις τους σκύλλους σου νύχτα?
Καμια σχεση φιλε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”