ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

Δημοσίευση από Savvas »

Αποφάσισα να ξεκινήσω την παράθεση κάποιων θεμάτων που με ενοχλούν εμένα προσωπικά και πιστεύω ότι είναι λάθος, αντιδεοντολογικά και καταστροφικά για το κυνήγι μας.

Ελπίζω το θέμα αυτό να προκαλέσει την αντίδραση όλων σας, αναγνωστών, μελών του φόρουν, διαχείρησης και σύνταξης του περιοδικού και πιστεύω στο τέλος πρέπει να δούμε πιο είναι το επόμενο βήμα. Ειλικρινά βαρέθηκα πλέον μόνο να τα λέμε μόνο και να μην γίνεται τπτ.

Μεγάλες κυνηγετικές παρέες. Έλεος ρε παιδιά. Δεν γίνεται να βγαίνουν "πανιά" 7-10 άτομα με 15-20 σκύλους, σκοπούς και κ.τ.λ με αποτέλεσμα να "σαρίζουν" από εκεί που περνούν.

Η λύση που προτείνω εγώ είναι να απαγορευτεί το κυνήγι σε παρέες μεγαλύτερες των 3 ατόμων. Το πώς? Να το βρουν αυτοί που πληρώνονται για την διαχείρηση του κυνηγίου στο νησί μας.

Ελπίζω να σας απασχολεί και εσάς αυτό το θέμα.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Τουτος ο τροπος κυνηγιου γινεται απο τους κοκκινοχωριαττες.
Ο τροπος αντιμετωπισης ειναι να φορουμε στολλες της μαππας. Πανω που 3 τες ιδιες ο 4ος πιαννει κοτζινι.....!
The best there is
sotiris!129

Re: ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αυτο δεν γινεται ουτε εγω το βρισκω καλο αλλα τι να καμουμε να τουσ πουμε με πιους και πως να παν κυνηγι? οταν εχουν αδια δεν μπορις να επεμβις ειναι ανθρωπινα δικαιοματα! περσι πρωτη κυριακη κροστικα του πατερα μου να παμε σε μια "ΚΛΟΥΒΑ" περιοχη Αναλιοντα διπλα απο ενα χοραφι που εχουμε εκει...παντα πιγενα εκει κυνηγι αλλα οχι πρωτη κυριακη γιατι προτιμω να παιξω 3-4 περδικια αγρια και να περπατω που το προι ως την νυχτα παρα να παιξω 5 το προι τις κλουβας... ομως επδ κυνηγω με τον πατερα μου μονο την πρωτη κυριακη και επδ φετος δεν ειχε αλλους για να του κανουν παρεα λογο καπιου ατιχες συνβαν και επδ επιμενε για τιν περιοχη και ειδα οτι ιταν καμια 130 περδικια δεχτικα! τραγικο λαθος.πιγαμε εκει 300 -400 κυνηγοι στιν πλιοπσιφια πανο τον 45-50 χρονον κουτσοι στραοι στον ΑΝΑΛΙΟΝΤΑ σχιματισαν σιρες κατο απο την κλουβα σαν να εβλεπα κυνηγι στο εξωτερικο σταθικα σε ενα ιπσομα και τους κιτουσα πριν καλα καλα χαραξη εσιραν που 1 πακετο χαρτουτσιες μες τα σκοτινα με αποτελεσμα να κρατουν 0-1-ατε 2 περτιζια ο καθενας εγω δεν ειχα καν σιμαδεπσι πουλλι επδ δεν ιδα βασικα ηταν σκοτινα αφου...και τα πουλλια ουλλα επιαν ζε κατσαν μες το χωρκο εθορουνσαν τους ζεπεριπεζαν τους. τελικα μολις εξιμεροσε ζε αρκεπσαμε ζε βλεπαμε δεν ξανακουστικε ουτε 1 μπαμ... εγιριζα που τες 6 ως τες 7 με σκυλλο και δεν ειδα ουτε 1 που μακρια ασεν... επια εκατσα στο χωραφι μας με τον πατερα ζινος επιαε 1,εφοναζα του εφοναζα του καμποσο να περασι η ωρα και η ωρα 7'30 εφιαν ουυυυυυυυλοι οι αχαπαροι που ζιαμε επιαν στους καφενεες να κλαφτουν στα καναλια πως καθε περσι και καλιτερα, ζε επια το σκυλο μου και επερπατισα που τες 8¨30 ως τες 11 επεξα 5 ζε 3 ο πατερας ζεφιαμε. εξαναπια στον ιδιο τοπο επδ ειναι το χωραφι μας εκει 2 τεταρτες επεξα 2 λαους ζιαμε 1 καθε φορα...τη ηταν να τους πω φιετε εν γντ να εισαστε 300 κυνηγοι σε ενα τοπο? :ugeek:
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

Δημοσίευση από tracker686 »

Ρε παιδια το θεμα που ανοιξετε οντως ειναι μεγαλο Προβλημα,ας το παραδεχτουμε,καποιους ομως συμφερει τους και αλλους οχι σωστα? εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν οι μαζικες παρεες κυνηγων γιατι φανταστειτε 10-15 ατομα μαζι πανω σε ενα βουνο ποιος να πιασει και ποιος να μηνει και πεταχτει και ενα περδικι μπροστα που 3 ατομα και πεξουν το και οι 3 ποιος το επεξε θα μαλλωνουν και ξερετε τους Κυπρεους,επεχτηκαν πολλυ μεταξυ τους για ενα λαγο....εμενα η παρεα μου ειναι 3 ατομα ατε 4,παραπανω νομιζω παραξυλωνετε το θεμα. Οσο για τους πολλους αριθμους τον κυνηγων υπαρχουν αρμοδιοι που χειριζοντε αυτα τα θεματα,ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως,ας ελπισουμε οτι χρονο με χρονο θα γινωντε καλυτερα τα πραγματα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”