ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Anthimos »

Phinix έγραψε:να μπει και το κυνήγι μας σε καθεστώς εξυγίανσης
φέρτε 3-4 εμπειρογνώμονες, τεχνοκράτες, ειδικούς για τα συγκεκριμένα θέματα, να τους δείξουμε τα δεδομένα μας, τα διαθέσιμα κονδύλια και ότι πουν να ακολουθηθεί κατά γράμμα
με μα, με μου

Ρε φίλε εσυ στις εισηγησεις που έκαμες διαχρονικά στο φορουμ εδωσες τουλαχιστο 5 εισηγησεις , λογικες , υλοποιησιμες και με οραμα.

Εχουμε αξιους " εμπειρογνωμονες" πτυχιουχους στο ταμειο θηρας και ανθρωπους εξυπνους οι οποιοι με διαλογο μπορουν να πειστουν να δοκιμασουν πραγματα

Γιατι μες τουντον τόπο μια ζωη να μην εμπιστευομαστε τις δικες μας δυναμεις γνωσεις και εμπειριες και να ζητουμε ακριβοπληρωμενα δεκανίκια απο ξένους????

Φιλικά!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Phinix »

:?

καμια παρεξήγηση
πάντα φιλικά δαμέσα

ο λόγος που ηπα ξένους, είναι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ότι τον κυπραίο δεν θα τον ακούσει κανένας και σημασία επίσης δεν θα δώσει κανένας - μεγάλο πρόβλημα η προκατάληψη

2 επιτροπές επιαμεν να κάμουμε σε τουντο τόπο και δεν τα εκαταφεραμε σε καμια από τες 2

ΔΕΝ ηπα και ΟΥΤΕ υπονοισα ότι δεν έχουμε έξυπνους η καταρτισμένους ανθρώπους στη κύπρο η στην υπηρεσία θήρας, αλλα μήπως τα συμφέροντα, τα κόμματα, οι κουμπάροι, ίσως, λέω ίσως να τους εμποδιζοιν στα να κάνουν 100% αμερόληπτα το έργο τους

το θέμα δεν είναι αν θα είναι κυπραίος τζίνος που ένα σηκώσει τι ππάλα και να αρκέσει το κόψιμο.......
αλλα το να ξεκινήσει
αν θέλει ας είναι κυπραίος
αν θέλει ας εν πακιστανός

πολύ φοβάμαι όμως ότι δύσκολα θα γίνει κάτι...
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

Μα εχω την ιδεα οτι πιο παλια εφεραν ειδικους απο το εξωτερικο και εκαναν μια μελετη και αυτη εβγαλαν το συμπερασμα οτι τα περδικια απελευθερωσης ειναι μονο για καρπωση και ποτε δεν θα αναπαραχθουν στη φυση! Μπορει να ειμαι και λαθος :oops:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από LAGOS »

christy2000 έγραψε:Μα εχω την ιδεα οτι πιο παλια εφεραν ειδικους απο το εξωτερικο και εκαναν μια μελετη και αυτη εβγαλαν το συμπερασμα οτι τα περδικια απελευθερωσης ειναι μονο για καρπωση και ποτε δεν θα αναπαραχθουν στη φυση! Μπορει να ειμαι και λαθος :oops:

Και απο τότε εν τους εξαναφέραν . . ..
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από Phinix »

ένα φανταστικό σενάριο

....σε μια συζήτηση περί του θέματος τούτου κάπου στην κύπρο

σιγά να μεν τους ξαναφέρουμε να μας πουν τι να κάμουμε ρε κουμπαρε!!!!!!!
ήντα εμείς εν ξέρουμε σιορ???
ένα φέρουμε τους ξένους να μας πουν τι να κάνουμε στο τόπο μας ολαν??

:lol: :lol:

κάτι έτσι - με έτσι νοοτροπια!!!!!

είχα σε pdf μια παλιά μελέτη γραμμένη στα αγγλικά αλλα δεν την βρίσκω
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από mariosk »

Αν δεν εφαρμόσει το ταμείο θήρας διάφορες μεθόδους δε θα μπορέσει ποτέ να μας πείσει γιατί ακολουθεί πάντα σχεδόν την ίδια τακτική. Πιστεύω ότι τα περδίκια απελευθέρωσης είναι 95% καταδικασμένα να πεθάνουν από αλεπούδες ή να σκοτωθούν από κυνηγούς. Νομίζω ότι θα πρέπει μία χρονιά να αποφασίσουν να απελευθερώσουν το 30% των περδικιών πριν την κυνηγετική περίοδο και μετά 10% κάθε βδομάδα. Έτσι πιστεύω θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. Και αυτοί που κυνηγούν σε δύσβατες περιοχές άγρια περδίκια κι αυτοί που κυνηγούν σε κάμπους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό απλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι κάποιες περιοχές μετά την πρώτη Κυριακή γίνονται κρανίου τόπος και συρρικνώνεται όλος ο κόσμος σε άλλες συγκεκριμένες περιοχές όπου δύσκολα μπορεί κάποιος να κυνηγήσει είτε περδίκια είτε λαγό.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

mariosk έγραψε:Αν δεν εφαρμόσει το ταμείο θήρας διάφορες μεθόδους δε θα μπορέσει ποτέ να μας πείσει γιατί ακολουθεί πάντα σχεδόν την ίδια τακτική. Πιστεύω ότι τα περδίκια απελευθέρωσης είναι 95% καταδικασμένα να πεθάνουν από αλεπούδες ή να σκοτωθούν από κυνηγούς. Νομίζω ότι θα πρέπει μία χρονιά να αποφασίσουν να απελευθερώσουν το 30% των περδικιών πριν την κυνηγετική περίοδο και μετά 10% κάθε βδομάδα. Έτσι πιστεύω θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. Και αυτοί που κυνηγούν σε δύσβατες περιοχές άγρια περδίκια κι αυτοί που κυνηγούν σε κάμπους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό απλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι κάποιες περιοχές μετά την πρώτη Κυριακή γίνονται κρανίου τόπος και συρρικνώνεται όλος ο κόσμος σε άλλες συγκεκριμένες περιοχές όπου δύσκολα μπορεί κάποιος να κυνηγήσει είτε περδίκια είτε λαγό.
oι ρε φιλε για το ονομα του Θεου, εν κανει που τους εχουμε την πρωτη Κυριακη (παλιοπερτικους + κλουβαζιες)να τους εχουμε ολην την σεζον ? :lol: :lol: :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από mariosk »

Δεν κατάλαβα τι εννοείς;;; Δηλαδή είναι καλύτερα να φορτώνεται ο καθένας 30 πέρτικους την πρώτη Κυριακή και μετά πάππαλα. Και δεν είπα για κλούβες. Ελεύθερες απελευθερώσεις.
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από christy2000 »

mariosk έγραψε:Δεν κατάλαβα τι εννοείς;;; Δηλαδή είναι καλύτερα να φορτώνεται ο καθένας 30 πέρτικους την πρώτη Κυριακή και μετά πάππαλα. Και δεν είπα για κλούβες. Ελεύθερες απελευθερώσεις.
Δεν ειναι καλυτερα φιλε Μαριε,αλλα αυτος που εχει την ταση να παρανομηση θα παρανομηση,τουλαχιστων τωρα παν μια φορα,καμνουν το κεφι τους και σπιτι,του χρονου παλε.Εαν ομως τους τροφοδωτας και εμπλουτιζεις συνεχεια με περδικια για σφαξιμο και βρισκουν συνεχεια να παιζουν τοτε η ζημια που θα σου καμουν και στα αλλα θηραματα θα ειναι αισθητη! Συν του οτι τα εξοδα του ταμειου θα πολλαπλασιαστουν και στο τελος θα πληρωσουμε εμεις την νυφη :!: Ποιο ευκολη θα ηταν η περιπολια στους πυρηνες.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΤΗΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ QUOTA???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

mariosk έγραψε:Δεν κατάλαβα τι εννοείς;;; Δηλαδή είναι καλύτερα να φορτώνεται ο καθένας 30 πέρτικους την πρώτη Κυριακή και μετά πάππαλα. Και δεν είπα για κλούβες. Ελεύθερες απελευθερώσεις.
ναι φιλε μου ειναι καλητερα
το να ανεχωμαστε την πρωτη κυριακη τον καθε ενα ασχετο που ανοικει οπουδιποτε αλλου εχτος απο εκει ειναι αναποφευκτο !
το να ανεχωμαστε το ταμειο θηρας με τα περδικια εκτροφης τους που για πολλους απο εμας εχουν μηδεμινη θηραματικη αξια και το μονο πραγμα που μας κανει η καρπωση τους ειναι να πιανει τοπο πανω στο quota και εκει που θα επαιζα 5 περδικια αγρια θα παιξω 4 και ενα της κλουβας καταλαθος !
παρολα αυτα το ανεχωμαστε για 1 εξωρμηση και λαλουμε σικιμε 1 εξωρμηση ενει εν να περασει
αλλα ετσι οπως το λαλεις ξερεις τι εν να γινει?
οι 50 000 που πανε την πρωτη κυριακη παλε θα ειναι ζιαμε, δεν θα παιξουν 30 αλλα 7-8
και μετα καθε εξωρμηση παλε θα τους εχουμε μεσα στα ποδια μας να κρατουν ποστα στα πλευρα των βουνον και να καρτερουν τους μαλακες να τους τα φκαλουν να καμουν παρτι , να παιζουν τους κοπους μας, να παιζουν τους σκυλους μας για να τους πιαν ενα θηραμα, να βριζουν να πετουν σκουπιδια να να να να να !
ενω τωρα φιλουι μου 1 εξωρμηση και μετα παραπανω που τους μισουν δεν ξαναπαν κυνηγι μεχρι να φανουν οι ζικλουες τους ! ενεν αναγκη να τους δοκουμε κινητρο ....
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ / ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ / ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ”