ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από Captain theodoros »

miky55 έγραψε:τρυγονι και φασσα ποτε σας δινουν?.καλο το τσιπουρακι(ζιβανια)αλλα με τι τσιλλημα(μεζε) :lol:


απο 20-8 συναδελφε :P
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Χαιρετώ το Καπετάνιο και το καφενείο του, καλή σκέψη να δημιουργήσεις αυτό το topic πιστεύω θα είναι ότι πρέπει για χαλάρωμα…..Είμαι σχετικά νέος στη παρέα ασχολήθηκα στο topic φυσίγγια και καιρικές συνθήκες για να καταλάβεις ποιός είμαι. Να μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ συνάδελφο διότι είμαι και εγώ ναυτικός( ελπίζω το καπτεν να μην είναι μόνο όνομα αλλά και στην έννοια δηλ ναυτικός ). Εργάστηκα σαν ασυρματιστής από το 1980 μέχρι 1985.. και επειδή είμαστε στο καφενείο για χαλάρωμα σας λέγω τη εξής ιστορία… βρισκόμουν στην Ιαπωνία με το καράβι VLCC TINA ( SUPER TANKER 400.000 TONS). Στη Κύπρο μόλις τέλειωσε η πρώτη ημέρα έναρξης του ενδημικού. Για να μπορέσω να μιλήσω με τον ασύρματο λόγω διαφοράς ώρας έπρεπε να ξυπνήσω στις 03:00 το πρωί για να συνδεθώ με το ΡΑΔΙΟ ΚΥΠΡΟΣ. Όταν έγινε η σύνδεση με το σπίτι μου το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον πατέρα μου ήταν πόσους πέρτικους έπαιξε. Όταν μου είπε ότι έπιασε το κότα ( 5 περδίκια) του είπα να μου πει με λεπτομέρειες πως έπαιξε το καθένα με τι χαρτούτσια….κλπ. Τότε ο συνάδελφος ασυρματιστής του ράδιο Κύπρος μου είπε ότι άκουσε πολλούς κυπρεους τσινιούς να μιλούν για το κυνήγι, αλλά πρώτη φορά ακούει κάποιο που σηκώνεται από τα χαράματα για να μάθει τι έκαμε ο τσίρις του στο κυνήγι και να του πει ο κάθε περτικος πως έπεσε….. από τότε με βάφτισαν ο άρρωστος κυπραίος τσινιός.
Βλέπετε ήταν ο πρώτος μου χρόνος που έγινα κυνηγός (21 χρ) και αναγκαστικά λογω εργασίας απουσίαζα. Αυτά προς το παρόν τα ξαναλέμε. Απόψε θα βάλω μια ταινία της φάσας και θα πιώ στην υγεία σας ζιβανία με τσίλιμμα( κατά τον miky55) σιηρομέρι της πιτσιλιάς. Στη υγειά σας φίλοι. Τα ξαναλέμε.
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από Captain theodoros »

LEFKIOS έγραψε:Χαιρετώ το Καπετάνιο και το καφενείο του, καλή σκέψη να δημιουργήσεις αυτό το topic πιστεύω θα είναι ότι πρέπει για χαλάρωμα…..Είμαι σχετικά νέος στη παρέα ασχολήθηκα στο topic φυσίγγια και καιρικές συνθήκες για να καταλάβεις ποιός είμαι. Να μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ συνάδελφο διότι είμαι και εγώ ναυτικός( ελπίζω το καπτεν να μην είναι μόνο όνομα αλλά και στην έννοια δηλ ναυτικός ). Εργάστηκα σαν ασυρματιστής από το 1980 μέχρι 1985.. και επειδή είμαστε στο καφενείο για χαλάρωμα σας λέγω τη εξής ιστορία… βρισκόμουν στην Ιαπωνία με το καράβι VLCC TINA ( SUPER TANKER 400.000 TONS). Στη Κύπρο μόλις τέλειωσε η πρώτη ημέρα έναρξης του ενδημικού. Για να μπορέσω να μιλήσω με τον ασύρματο λόγω διαφοράς ώρας έπρεπε να ξυπνήσω στις 03:00 το πρωί για να συνδεθώ με το ΡΑΔΙΟ ΚΥΠΡΟΣ. Όταν έγινε η σύνδεση με το σπίτι μου το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον πατέρα μου ήταν πόσους πέρτικους έπαιξε. Όταν μου είπε ότι έπιασε το κότα ( 5 περδίκια) του είπα να μου πει με λεπτομέρειες πως έπαιξε το καθένα με τι χαρτούτσια….κλπ. Τότε ο συνάδελφος ασυρματιστής του ράδιο Κύπρος μου είπε ότι άκουσε πολλούς κυπρεους τσινιούς να μιλούν για το κυνήγι, αλλά πρώτη φορά ακούει κάποιο που σηκώνεται από τα χαράματα για να μάθει τι έκαμε ο τσίρις του στο κυνήγι και να του πει ο κάθε περτικος πως έπεσε….. από τότε με βάφτισαν ο άρρωστος κυπραίος τσινιός.
Βλέπετε ήταν ο πρώτος μου χρόνος που έγινα κυνηγός (21 χρ) και αναγκαστικά λογω εργασίας απουσίαζα. Αυτά προς το παρόν τα ξαναλέμε. Απόψε θα βάλω μια ταινία της φάσας και θα πιώ στην υγεία σας ζιβανία με τσίλιμμα( κατά τον miky55) σιηρομέρι της πιτσιλιάς. Στη υγειά σας φίλοι. Τα ξαναλέμε.
Αγαπητέ μου φίλε τι ωραία μας περιέγραψες την ιστορία με τον πατέρα σου , μας μετέφερες την ώρα που του τα έλεγες να είσαι καλα φίλε μου τέτοια θέλω να γράφονται στο καφενείο μας , πως πάμε στο κυνήγι την πλάκα που κάνουμε μέσα στο αυτοκίνητο έως να φτάσουμε κλπ μπράβο φιλαράκι να είσαι πάντα καλα , και όλα αυτά παρέα με ουζάκι και μεζέ :P

Εικόνα
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από KKILER »

ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΜΩ ΜΙΑΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ????? ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 2-3-5 ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΚΟΨΕΤΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ ?????? ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ??????? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ .....ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από Captain theodoros »

καλημερα σε ολα τα καλα παιδια του καφενε μας :P
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από tracker686 »

αδυνατων,καθε χρονο παρα να κοβουμε απο την μανια του κυνηγιου,περισσοτερο μεγαλωνη....θα παω σε ιατρο να με κοιταξει μπορει να εχω κυνηγιασει :D :D και επυνηδονεται η κατασταση!!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από admin »

Έχω και εγώ μια μικρή ιστορία να πώ. Στον πρώτο χρόνο κατά την στρατιωτική μου θητεία η έναρξη της κυνηγετικής σεζόν με βρήκε εκπαιδευόμενο αντι-αεροπόρο στο ΚΕΝ Λεμεσού. Σάββατο βράδυ είχα παιχνίδι καλαθόσφαιρας και δικαιούμουν υπηρεσιακό για το παιχνίδι αλλά όχι διανυχτέρευση. Την επόμενη μέρα ξεκινούσε το κυνήγι. Έκανα χίλια δύο κλπά, χίλιες δύο δικαιολογίες αίτήθηκα ακρόαση Διοικητή για να πάρω διανυχτέρευση με την πρόφαση ότι το παιχνίδι ήταν νυχτερινό εκτός επαρχίας και θα αργούσα να επιστρέψω. Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω παράταση μέχρι τις 12 το βράδυ. Δέν με εφτανε αυτό την επόμενη μέρα ήμουνα σε υπερυψωμένη σκοπιά 6-9 το πρωί και γύρω απο το στρατόπεδο είανι επιτρεπώμενη περιοχή κυνηγίου. ήθελα απλά να αυτοπυροβοληθώ. Έβλεπα κυνηγετικές φάσσεις να εξελίσονται μπροστά ατα μάτια μου , περδίκια ακόμη και λαγό να φεύγει απο τους διώκτες του. Όύτε που κατάλαβα ότι πλησίασε η έφοδος η οποία με βρήκε να κοιτώ με μανία πρός τα παρακείμενα βουνά. Ευτυχώς όμως την γλιτώσαμε την φυλακή. Εννοείτε ότι την επόμενη βδομάδα ήμουνα με 'αναρρωτική άδεια-διάστρεμμα' και αλώνιζα τα βουνά απο τις 5 το πρωί μέχρι τις 5 το βράδυ!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από tracker686 »

admin έγραψε:Έχω και εγώ μια μικρή ιστορία να πώ. Στον πρώτο χρόνο κατά την στρατιωτική μου θητεία η έναρξη της κυνηγετικής σεζόν με βρήκε εκπαιδευόμενο αντι-αεροπόρο στο ΚΕΝ Λεμεσού. Σάββατο βράδυ είχα παιχνίδι καλαθόσφαιρας και δικαιούμουν υπηρεσιακό για το παιχνίδι αλλά όχι διανυχτέρευση. Την επόμενη μέρα ξεκινούσε το κυνήγι. Έκανα χίλια δύο κλπά, χίλιες δύο δικαιολογίες αίτήθηκα ακρόαση Διοικητή για να πάρω διανυχτέρευση με την πρόφαση ότι το παιχνίδι ήταν νυχτερινό εκτός επαρχίας και θα αργούσα να επιστρέψω. Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω παράταση μέχρι τις 12 το βράδυ. Δέν με εφτανε αυτό την επόμενη μέρα ήμουνα σε υπερυψωμένη σκοπιά 6-9 το πρωί και γύρω απο το στρατόπεδο είανι επιτρεπώμενη περιοχή κυνηγίου. ήθελα απλά να αυτοπυροβοληθώ. Έβλεπα κυνηγετικές φάσσεις να εξελίσονται μπροστά ατα μάτια μου , περδίκια ακόμη και λαγό να φεύγει απο τους διώκτες του. Όύτε που κατάλαβα ότι πλησίασε η έφοδος η οποία με βρήκε να κοιτώ με μανία πρός τα παρακείμενα βουνά. Ευτυχώς όμως την γλιτώσαμε την φυλακή. Εννοείτε ότι την επόμενη βδομάδα ήμουνα με 'αναρρωτική άδεια-διάστρεμμα' και αλώνιζα τα βουνά απο τις 5 το πρωί μέχρι τις 5 το βράδυ!!!
τι μου θυμησες φιλε admin,εγω υπηρετισα στην Στρατονομια οπου η πειθαρχια το σπασιμο νευρον και καψονι ηταν εκεινο το καιρο στα φορτε τους για τους υποψιφιους Στρατονομους ειμασταν καιρο εκπαιδευσης μεχρι να γινουμε Στρατονομοι,ηταν μια βδομαδα πριν την εναρξη του κυνηγιου και εγω περαν απο το οτι τα νευρα μου ηταν σπασμενα επειδη εμενες μεσα γιατι κουνουσες το βλεφαρο του ματιου σου,τετοια παρανοια,και πηρα το θαρρος και βγηκα στην αναφορα να ετηθω προαναχωρησει αντι 9 να βγω 6 και τι το ηθελα ο μ......ς να του πω τετοιο πραγμα με εβαλε και εκανα τροχαδι επι 2 ωρες και δεν με εφτανε αυτο με αφησε να φυγω η ωρα 12....ομως για να μην γινει το δικο του τοσο πισμα εβαλα που πηγα σπιτι αλλαξα και η ωρα 1 το μεσημερι ειμουν πανω στα βουνα,αν θυμαμε καλα κτυπησα και 3,4 περδικια...και οταν πηγα μεσα παλι καψονια και φωνες και τροχοδια και.............................................................................κλπ. :?
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από Captain theodoros »

admin έγραψε:Έχω και εγώ μια μικρή ιστορία να πώ. Στον πρώτο χρόνο κατά την στρατιωτική μου θητεία η έναρξη της κυνηγετικής σεζόν με βρήκε εκπαιδευόμενο αντι-αεροπόρο στο ΚΕΝ Λεμεσού. Σάββατο βράδυ είχα παιχνίδι καλαθόσφαιρας και δικαιούμουν υπηρεσιακό για το παιχνίδι αλλά όχι διανυχτέρευση. Την επόμενη μέρα ξεκινούσε το κυνήγι. Έκανα χίλια δύο κλπά, χίλιες δύο δικαιολογίες αίτήθηκα ακρόαση Διοικητή για να πάρω διανυχτέρευση με την πρόφαση ότι το παιχνίδι ήταν νυχτερινό εκτός επαρχίας και θα αργούσα να επιστρέψω. Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω παράταση μέχρι τις 12 το βράδυ. Δέν με εφτανε αυτό την επόμενη μέρα ήμουνα σε υπερυψωμένη σκοπιά 6-9 το πρωί και γύρω απο το στρατόπεδο είανι επιτρεπώμενη περιοχή κυνηγίου. ήθελα απλά να αυτοπυροβοληθώ. Έβλεπα κυνηγετικές φάσσεις να εξελίσονται μπροστά ατα μάτια μου , περδίκια ακόμη και λαγό να φεύγει απο τους διώκτες του. Όύτε που κατάλαβα ότι πλησίασε η έφοδος η οποία με βρήκε να κοιτώ με μανία πρός τα παρακείμενα βουνά. Ευτυχώς όμως την γλιτώσαμε την φυλακή. Εννοείτε ότι την επόμενη βδομάδα ήμουνα με 'αναρρωτική άδεια-διάστρεμμα' και αλώνιζα τα βουνά απο τις 5 το πρωί μέχρι τις 5 το βράδυ!!!


Καλημέρα τι σου έμελε να πάθεις παναγιά μου αχαχχαχαχα Αλλά η αρρώστια είναι αρρώστια παθος το κυνήγι τρέλα από πιτσιρίκι με έβγαλε ο μπάρμπα Αντώνης ο πατέρας μου στο κυνήγι :P
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !

Δημοσίευση από Captain theodoros »

tracker686 έγραψε:αδυνατων,καθε χρονο παρα να κοβουμε απο την μανια του κυνηγιου,περισσοτερο μεγαλωνη....θα παω σε ιατρο να με κοιταξει μπορει να εχω κυνηγιασει :D :D και επυνηδονεται η κατασταση!!!!



Καλή αρρώστια είναι μην φοβάσαι :lol:
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ !”