ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Απάντηση
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ.ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ Η ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ .
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΜΕ ΝΑ ΠΟΛΛΗΝΟΥΝ.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

miky55 έγραψε:ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ.ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ Η ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ .
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΜΕ ΝΑ ΠΟΛΛΗΝΟΥΝ.
Μαστρε επειας μας στον μεζε ; :ugeek:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΓΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ.ΚΑΘΕ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ 2-3,ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ 2-3 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΛΙΝΙΣΚΟΥΝ.
ΕΧΕΙ ΕΞΟΧΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ .ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΡΕΦΟΝΤΕ; ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΝΑ ΞΕΚΛΗΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑΚΕΡΗ ΓΕΝΝΑ.ΠΕΡΣΥ ΕΒΑΖΑΣ ΤΟΥΣ ΣΑΡΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΙΜΕΝΑ .ΚΤΥΠΗΣΑ 5 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΟΙΦΚΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΕ.
ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΑΙΖΩ ,ΠΕΡΣΥ ΚΤΥΠΗΣΑΜΕ ΜΟΝΟ 4 ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 2-3 ΜΕΤΑ,ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΩ ΣΟΥ.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ.ΚΑΘΕ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ 2-3,ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ 2-3 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΛΙΝΙΣΚΟΥΝ.
ΕΧΕΙ ΕΞΟΧΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ .ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΡΕΦΟΝΤΕ; ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΝΑ ΞΕΚΛΗΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑΚΕΡΗ ΓΕΝΝΑ.ΠΕΡΣΥ ΕΒΑΖΑΣ ΤΟΥΣ ΣΑΡΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΙΜΕΝΑ .ΚΤΥΠΗΣΑ 5 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΟΙΦΚΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΕ.
ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΑΙΖΩ ,ΠΕΡΣΥ ΚΤΥΠΗΣΑΜΕ ΜΟΝΟ 4 ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 2-3 ΜΕΤΑ,ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΩ ΣΟΥ.
Μαστρε Μιχαλη εγω δεν επαιξα περςυ , 1 ωρα τες κυνηγισα την πρωτη κυριακη για να παιξει 1 ο συντροφος που δεν ειχε ξαναπαιξει και μολις το εκανε επειαμε στους περτικους που και για εκεινους ηταν η τελευταια φορα !
Φετος ομως αν και δεν αρχησα τα εκπαιδευτικα βλεπω αρκετες στους δρομους ...
Θα παω 2-3 φορες ετσι για τον Λακη παραπανω 8-)
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ.ΚΑΘΕ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥ 2-3,ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ 2-3 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΛΙΝΙΣΚΟΥΝ.
ΕΧΕΙ ΕΞΟΧΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ .ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΡΕΦΟΝΤΕ; ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΝΑ ΞΕΚΛΗΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑΚΕΡΗ ΓΕΝΝΑ.ΠΕΡΣΥ ΕΒΑΖΑΣ ΤΟΥΣ ΣΑΡΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΙΜΕΝΑ .ΚΤΥΠΗΣΑ 5 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΟΙΦΚΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΕ.
ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΑΙΖΩ ,ΠΕΡΣΥ ΚΤΥΠΗΣΑΜΕ ΜΟΝΟ 4 ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 2-3 ΜΕΤΑ,ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΩ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΙΧΑΛΗ....ΠΗΡΑ 4 ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 6-7 ΕΞΩΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΛΟΥΣΗ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΗ.....ΑΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕ ΑΚΟΜΑ 1-2 ΕΞΩΡΜΗΣΕΙΣ ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΜΕΝΕΣ 1-2 ΩΡΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ.....ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

ΛΕΕΙ Ο ΣΩΤΟΣ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ....ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΕΙ...ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ Ε ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΟΥΝ....ΤΟΥΤΟΝ ΕΝ ΤΟ ΘΕΜΑ :roll: :roll: :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από Nikos »

Μια απο τα ίδια και απο εμένα! λίγα τα πράγματα φέτος, πριν δυο χρόνια γινοταν το ελα να δεις, παντού άκουγόταν το 24 πεθερά, φέτος με το ζόρι!!!!

Εν τουτο το αίπη του πουλιού αυτου, βγαίνει συχνά στους δρόμους κι έτσι γινεται εύκολη λεία για επιτήδειους..
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΝΙΚΟ ΜΟΥ Ο ΜΥΘΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 14 ΠΕΘΕΡΑ .
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ;ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΒΛΑΒΗ .
ΠΡΗΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ.ΚΑΠΙΟΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ.
ΤΩΡΑ ΓΥΡΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από Nikos »

miky55 έγραψε:ΝΙΚΟ ΜΟΥ Ο ΜΥΘΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 14 ΠΕΘΕΡΑ .
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ;ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΒΛΑΒΗ .
ΠΡΗΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ.ΚΑΠΙΟΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ.
ΤΩΡΑ ΓΥΡΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.
Κυρ Μιχάλη εγω το ξέρω κοστέσσερα πεθερα , τουλάχιστον ετσι μου το είπαν και το βρήκα και σε αναφορα στο διαδίκτυο.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα επιβλαβή παίζουν σημαντικό ρόλο στην αύξηση των αριθμό των φραγκολινών , αλλά και ο ανθρώπινος παράγοντας εχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης!
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από Takic »

Καταλάβατε τι συμβαινει ; Εμεις που τις κυνηγουμε να παίζουμε 4 φραγκολινες κ μετα να σταματουμε για να τις προστατευσουμε και να ερχονται αλλοι ( πολλοι απο αυτους λααρηδες- ξερω οτι μπορει να ενοχληθουν αλλα εν αληθεια ομως) να παίζουν 3-4 απο το αυτοκινητο πριν το κυνηγι ...έτσι για το τραπεζι των Χριστουγεννων..

Στα εκπαιδευτικα που πάω βρισκω αρκετα ππαλαζια φετος . Ξεκίνησαν ομως δυστιχως κ οι περιπολιες με τα διπλοκαμπινα κ τα jeep με τα οπλα στημενα και θα συμφωνισω με τον κ. Σόλωνα οτι ως τον Νιοβρη ωα δουμε ποσες θα μεινουν
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Takic έγραψε:Καταλάβατε τι συμβαινει ; Εμεις που τις κυνηγουμε να παίζουμε 4 φραγκολινες κ μετα να σταματουμε για να τις προστατευσουμε και να ερχονται αλλοι ( πολλοι απο αυτους λααρηδες- ξερω οτι μπορει να ενοχληθουν αλλα εν αληθεια ομως) να παίζουν 3-4 απο το αυτοκινητο πριν το κυνηγι ...έτσι για το τραπεζι των Χριστουγεννων..

Στα εκπαιδευτικα που πάω βρισκω αρκετα ππαλαζια φετος . Ξεκίνησαν ομως δυστιχως κ οι περιπολιες με τα διπλοκαμπινα κ τα jeep με τα οπλα στημενα και θα συμφωνισω με τον κ. Σόλωνα οτι ως τον Νιοβρη ωα δουμε ποσες θα μεινουν
Μα αυτη φιλε ειναι η πικρη αληθεια και η κυπριακη κυνηγετικη νοοτροπια που βλεπουμε καθε χρονο απο κυνηγους κρεατοσυλλεκτες. Σου λεω με σιγουρια οτι δεν θα πληγουν μονο οι αριθμοι της φραγκολινας αλλα και αυτοι της περδικας και του λαγου. Βασικα για πολλους αρχιζει το κυνηγι στις 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και πραγματικα οτι κινειται εκτελειται.
Περσι πρωτη Κυριακη της φασσας κατα τις 11 μια παρεα 3 οπλα κατεβηκαν και εκαναν κανονικα παγανια για κανενα 20λεπτο και κυριολεκτικα εκαμαν σφαγη σε περδικια....μπροστα μου στο απενταντι αρκατζι. Ουτε φωνες εκαταλαμβαιναν ουτε τπτ. ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΦΑΓΗ μπηκαν στο κοκκινο διπλοκαμπινο και εφυγαν κυριοι. Η θηρα με εχει ακομα στην αναμονη.....

Φετος εννα ακουσουμε και 8α δουμε και πολλα αλλα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ”