ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreasana210326 έγραψε:
Takic έγραψε:Καταλάβατε τι συμβαινει ; Εμεις που τις κυνηγουμε να παίζουμε 4 φραγκολινες κ μετα να σταματουμε για να τις προστατευσουμε και να ερχονται αλλοι ( πολλοι απο αυτους λααρηδες- ξερω οτι μπορει να ενοχληθουν αλλα εν αληθεια ομως) να παίζουν 3-4 απο το αυτοκινητο πριν το κυνηγι ...έτσι για το τραπεζι των Χριστουγεννων..

Στα εκπαιδευτικα που πάω βρισκω αρκετα ππαλαζια φετος . Ξεκίνησαν ομως δυστιχως κ οι περιπολιες με τα διπλοκαμπινα κ τα jeep με τα οπλα στημενα και θα συμφωνισω με τον κ. Σόλωνα οτι ως τον Νιοβρη ωα δουμε ποσες θα μεινουν
Μα αυτη φιλε ειναι η πικρη αληθεια και η κυπριακη κυνηγετικη νοοτροπια που βλεπουμε καθε χρονο απο κυνηγους κρεατοσυλλεκτες. Σου λεω με σιγουρια οτι δεν θα πληγουν μονο οι αριθμοι της φραγκολινας αλλα και αυτοι της περδικας και του λαγου. Βασικα για πολλους αρχιζει το κυνηγι στις 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και πραγματικα οτι κινειται εκτελειται.
Περσι πρωτη Κυριακη της φασσας κατα τις 11 μια παρεα 3 οπλα κατεβηκαν και εκαναν κανονικα παγανια για κανενα 20λεπτο και κυριολεκτικα εκαμαν σφαγη σε περδικια....μπροστα μου στο απενταντι αρκατζι. Ουτε φωνες εκαταλαμβαιναν ουτε τπτ. ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΦΑΓΗ μπηκαν στο κοκκινο διπλοκαμπινο και εφυγαν κυριοι. Η θηρα με εχει ακομα στην αναμονη.....

Φετος εννα ακουσουμε και 8α δουμε και πολλα αλλα.
ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝΔΡΕΑ ΜΟΥ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΦΕΤΟΣ :? :? :? ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ...ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ :? :? :?
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Πανικος Setter έγραψε:Πριν λίγο σε περίπτερο έπιασε το μάτι μου σε έντυπο του χώρου να γραφει στο εξώφυλλο αυξημένες οι φραγκολινες :?
Δεν ξέρω αν είναι για Κύπρο που εννοούσε όμως γιατί απο τα εκπαιδευτικά φίλων μεχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι από ένα πουλί έως μηδέν

Πανικκο καθε χρονο οι ιδιες μαλακιες

Αμα βαλουν στατιστικολογους ν αναλυσουν τα νουμερα και τις μαλακιες που λεν θα παν ολοι σπιτι τους
Εγω αν ελεγα τουτες τις μαλακιες του μαστρου μου θα με εθκιωχνε

Αν το 2000 τα περδικια ηταν 100 και περσι ηταν 20, αν φετος εγιναν 25 εν αυξημενα σωστα γραφουν κι αν το κανουμε σε ποσοστο θα ειναι αυξημενα και μαλιστα μπορουν να σου πουν οτι ειναι αυξημενα κατα 20% και 25% Στα αυτια του κοσμου που δεν ασχολειται ακουγετε ωραιο . Ακομα και 40 να γινουν σε μια περιοχη εν αυξηση 100%!! Αλλα 100 ΔΕΝ ειναι. Απλα λεν μαλακιες ...Πρεπει να δωθει η βαση κι απο εκει ν αξιολογουνται οι πληθυσμοι με sensus και καταμετρησεις απο κυνηγετικους συλλογους και οργανωμενες κυνηγετικες ομαδες και ομιλουσ κυνηγετικων σκυλιων. Δηλαδη αν μια περιοχη εχει 40 πουλια δεν πρεπει να δεχονται να ππεσει ποτε κατω απο 40 και το 40 να ισχυει στον αιωνα τον απαντα . Αν δουν οτι πεφτει να το κανουν απαγορευμενη . Αν αυξηθει και γινει 80 να το ανοιξουν να γινει 40 αλλα οχι πιο κατω
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Πανικος Setter έγραψε:Πριν λίγο σε περίπτερο έπιασε το μάτι μου σε έντυπο του χώρου να γραφει στο εξώφυλλο αυξημένες οι φραγκολινες :?
Δεν ξέρω αν είναι για Κύπρο που εννοούσε όμως γιατί απο τα εκπαιδευτικά φίλων μεχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι από ένα πουλί έως μηδέν
καιρο τωρα λεω να σταματησω τις αναρτησεις στο youtube απο τα εκπαιδευτικα μου ! που να φανταζομουν ομως πως θα εκαναν τοσο κακο στες δημοσκοπησεις !!! :shock:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

sotiris!129 έγραψε:
Πανικος Setter έγραψε:Πριν λίγο σε περίπτερο έπιασε το μάτι μου σε έντυπο του χώρου να γραφει στο εξώφυλλο αυξημένες οι φραγκολινες :?
Δεν ξέρω αν είναι για Κύπρο που εννοούσε όμως γιατί απο τα εκπαιδευτικά φίλων μεχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι από ένα πουλί έως μηδέν
καιρο τωρα λεω να σταματησω τις αναρτησεις στο youtube απο τα εκπαιδευτικα μου ! που να φανταζομουν ομως πως θα εκαναν τοσο κακο στες δημοσκοπησεις !!! :shock:

Ε ΚΑΛΟ....ΕΣΥ ΦΤΑΙΕΙΣ :D


ΠΕΡΑΝ ΠΟΥ Τ'ΑΣΤΕΙΑ..ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ Η ΦΕΥΚΟΥΝ ΤΟΥΣ :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Οχι λαλουν τα σωστα τα πλασματα.
ενω ο Ανθιμος κ καθε Ανθιμος λαλει ''ατακες'' ατεκμηριωτες κ χωρις βαση.
ηντα ενι ξερουμεν εμεις να φκαλουμε ποσοστά κ ξερει ο κοσμος ολαν.
τσ τσ τσ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από miky55 »

Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΔΕΙ ;Η ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ.
antonisn
Full Member
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 10:41

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από antonisn »

ΡΕ ΠΑΙΔΚΙΑ ΔΑΜΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ (ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ DVD ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ) ΜΕ ΚΑΜΙΑΝ 10ΡΚΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΜΝΕΙ ΠΑΝΑΥΡΙΝ ΠΟΥ ΗΒΡΕΝ ΕΝΑ ΛΑΟ .
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝΤΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΣΚΥΛΟΥΣ .????
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ισως ..μπορει ...δεν ξερω... εγω δεν ειδα τιποτα !!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »


2 θυληκες φραγκολινες σε 9 λεπτα 200 μετρα η μια που την αλλην 5 συνεχομενο εκπαιδευτικο και μονο θυληκες ... αρσενικα αφαντα ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ???
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

αν το λακουι εφαρμαρισκε θα ηταν κορυφη
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ”