Φυσίγγια Φραγκολίνας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από Savvas »

Το πιο ωραίο του φόρουμ είναι να κόψεις τον Γιατρό στα φόρτε του. :lol: :lol: :lol:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω δεν κατεχω γιαυτο και δεν μπορω να κρινω αλλα Κυριε Σολωνα να σας ρωτησω κατι, και με ολον τον σεβασμο που σας εχω.??

Κανετε τοσες δοκιμες, και εχετε τοσην πειρα, ξερετε οτι οι βολες σας θα ειναι στα 10-15 μετρα, ειδικα στην μπεκατσα, αλλα και στην φραγκολινα νομιζω τα 20 λιγες φορες τα ξεπερνουν, παντα μιλοντας με σκυλο φερμας.

Νομιζετε οτι το τσοκ κυλινδρος , που ειναι ουσιαστικα το μεγεθος του αυλου της καννης σας, θα εχει τοση μεγαλη διαφορα στην κατανομη και την διασπορα του ,απο την ''γυμνη καννη'' που αξιζει να περνετε αυτο το ρισκο σε αυτες τις αποστασεις?

Εγω , μιλοντας με την λογικη μου παντα και χωρις εμπειρια, και ειδικα οπως την δικη σας, πιστευω οτι η διαφορα θα ειναι τοσο αμελητεα που δεν αξιζει το ρισκο.

Παντως δεν σας κρινω, πιστεψε τε απλα μιλω με βαση την λογικη μου , και πιστευω οτι δεν αξιζει.
Χιλιες φορες καποιος που θελει αυτο, να παρει ενα οπλο με σταθερο τσοκαρισμα κυλινδρο, η με τσοκ ''καμπανα΄΄ παρα να ρισκαρει να χαλασει το οπλο του και την υγεια του

Ειπατε εχετε ρωτησει τον οπλουργο σας........η πειρα σας ομως τι σας λεει....?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Φίλε όσο πυροβολάς μολυβδινα σκαγια δεν θα πάθεις ζημια στα πάσα υποδοχης του τσιοκ.
Προς θεου μην πυροβολήσεις χωρις τσιοκ , νικελ, επιχαλκωμενα η τα φυσιγγια που εκανες εισαγωγη προσφατα απο Αμερικη επειδη θα καταστραφουν τα πάσα κι όπως γνωριζεις η ζημεια σε αυτη τη περιπτωση ειναι μη αναστρεψιμη!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από kypros »

Anthimos έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Φίλε όσο πυροβολάς μολυβδινα σκαγια δεν θα πάθεις ζημια στα πάσα υποδοχης του τσιοκ.
Προς θεου μην πυροβολήσεις χωρις τσιοκ , νικελ, επιχαλκωμενα η τα φυσιγγια που εκανες εισαγωγη προσφατα απο Αμερικη επειδη θα καταστραφουν τα πάσα κι όπως γνωριζεις η ζημεια σε αυτη τη περιπτωση ειναι μη αναστρεψιμη!
Δεν ειναι μονο τα πασα το προβλημα. Τα τυχοματα του μεταλλου χωρις τσιοκ ειναι πολυ πιο λεπτα. Αν και δεν ασκουνται πολλες πιεσεις στο υψος του τσιοκ, ειναι ποθανον να μην αντεξουν και να εχουμε καποιο προβλημα .

Οσο ασφαλισμενο και αν λεμε οτι ειναι εγω επιμενω ΟΧΙ
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από spidis »

kypros έγραψε:
Anthimos έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Φίλε όσο πυροβολάς μολυβδινα σκαγια δεν θα πάθεις ζημια στα πάσα υποδοχης του τσιοκ.
Προς θεου μην πυροβολήσεις χωρις τσιοκ , νικελ, επιχαλκωμενα η τα φυσιγγια που εκανες εισαγωγη προσφατα απο Αμερικη επειδη θα καταστραφουν τα πάσα κι όπως γνωριζεις η ζημεια σε αυτη τη περιπτωση ειναι μη αναστρεψιμη!
Δεν ειναι μονο τα πασα το προβλημα. Τα τυχοματα του μεταλλου χωρις τσιοκ ειναι πολυ πιο λεπτα. Αν και δεν ασκουνται πολλες πιεσεις στο υψος του τσιοκ, ειναι ποθανον να μην αντεξουν και να εχουμε καποιο προβλημα .

Οσο ασφαλισμενο και αν λεμε οτι ειναι εγω επιμενω ΟΧΙ
ΕΓΩ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΠΡΟ ΔΙΑ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΛΟΓΟ. ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΑΠΟ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΣΕ BELL CHOKE ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΘΗ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΣΑ. ΕΚΤΟΤΕ ΚΥΝΗΓΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΟΙ ΔΕ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΣΤΑ 14 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΨΟΓΕΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΤΣΟΚ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΩΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από virtualgreek »

Μετά από μία τέτοια μετατροπή, το όπλο πρέπει να περάσει από δοκιμή αντοχής πιέσεων, το γνωστό Proof testing.
Στην Κύπρο, όλα στην τύχη. Του κουτουρού που λέμε!

Εάν πάθει κάτι το όπλο σου και τραυματιστείς είτε εσύ είτε ο πλησίον σου, ποιός θα φέρει ευθύνη ? Νομίζεις θα νοιώσει τύψεις ο γνωστός οπλουργός που σου έκανε την δουλειά για να σου αρπάξει τα λεφτά σου ? Νομίζεις ότι θα σε καλύψει η οποιαδήποτε ασφαλιστική εταιρία, με ή χωρίς δικαστική διαμάχη ?

Και αυτά εάν τραυματιστείς. Εάν σκοτωθείς είτε εσύ είτε κάποιος πλησίον σου, ή ένα μωρό ?

Είναι τυχαία που υπάρχουν οι κανόνες ασφαλείας και οι τράπεζες δοκιμών ?

Και μιας και αναφέρθηκε αυτό το θέμα, να σας πω μία πραγματική ιστορία την οποία έζησα προσωπικά προ δεκαετίας. Γνωστότατος οπλουργός και κατάστημα κυνηγετικών ειδών, με όνομα και ιστορία, είχε περίπτερο στην έκθεση κυνηγίου που γινόταν τότε στο χώρο του Διεθνούς Συνεδριακού Κέντρου (πριν μετακομίσει στον χώρο της Κρατικής Εκθέσεως).

Ο γνωστότατος αυτός οπλοπώλης, είχε την τεράστια γκάμα από καινούργια όπλα και ένα ράφι με μεταχειρισμένα όπλα. Ένας φίλος ο οποίος είχαμε πάει μαζί στην έκθεση βρήκε ένα όπλο μεταχειρισμένο 26 Ίντζες Skeet (γνωστή και αξιόπιστη μάρκα) σε τιμή ευκαιρίας, 450 λίρες. Το περιεργάστηκε καλά, το επώμισε και το ίδιο έκανα και εγώ. Του άρεσε και προχώρησε προς τον γνωστό οπλοπώλη.

Φίλος - Κ. Τάδε, πόσα να μας αφήσεις τούτο το όπλο.
Οπλοπώλης - Δεν πάει πιο κάτω ρε παιθκιά. Τούτη είναι η τιμή του.
Φ - 400 λίρες cash τωρά, πουλάς το ?
Ο - 400 λίρες cash τωρά ? Τούτο το όπλο ? Σίγουρα ?
Φ - Ναι, τωρά!!! 400 λίρες cash!
Ο - Έκλεισε!

Του έδωσε ο φίλος τα λεφτά, πήρε απόδειξη, και του είπε να περάσει την Τρίτη από το μαγαζί του να το παραλάβει. Όντως έτσι έγινε. Το βράδυ της Τρίτης είμουν σπίτι του, μαζί και άλλοι δύο φίλοι. Εκεί στο τραπέζι και το όπλο. Το κοιτάζαμε με ενθουσιασμό όλοι. Σε κάποια φάση με ρωτά.

Φ - Ρε Σάββα, τι διαφορά έχει τούτο το όπλο με το άλλο που έχω? (Τις ίδιας μάρκας, άλλη σειρά).
Εγώ - Φέρε και το άλλο όπλο να σου δείξω.

Φέρνει και το άλλο όπλο και του δείχνω ορισμένες μικροδιαφορές πάνω στα δύο όπλα, όπως πχ. ρυθμιζόμενη σκανδάλη, εξαεριζόμενες πλαϊνές ρήγες κλπ. Εκεί που του έδειχνα αυτές τις μικροδιαφορές, πέφτει το μάτι μου πάνω στην σφραγίδα "28 Ίντζες".

Εγώ - Ρε φίλε, μα το όπλο σου είναι 26 Ίντζες, όχι 28 Ίντζες.
Φ - Ναι, αφού είναι 26άρη που ήθελα
Εγώ - Μα το όπλο ήταν 28 Ίντζες και έκοψαν τις κάννες!
Φ - Κόκκαλο!!!

Την επομένη μέρα, ο φίλος πήγε στον γνωστότατο οπλοπώλη, και μετά από την συμβουλή μου, είπε στον οπλοπώλη ότι το όπλο δεν πέρασε από δοκιμή μετά την τροποποίηση που του έγινε και ότι αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και παράνομο, και ότι εάν δεν του δώσει αμέσως τα λεφτά του πίσω, τότε θα γίνει καταγγελία στην αστυνομία.

Ο γνωστότατος οπλοπώλης υποχώρησε αμέσως χωρίς καν να προσπαθήσει να δικαιολογηθεί , έδωσε τα λεφτά πίσω στον φίλο και έχασε εφόρου ζωής όλους τους πελάτες της παρέας και του κύκλου μας!

Οπόταν φίλοι, απλά για να γνωρίζετε και για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι, αυτό που έγινε στο όπλο του Spidi από τον οπλουργό του, είναι παράνομο και επικίνδυνο και δεν τον καλύπτει καμία ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος. Για να είναι έγκυρη η τροποποίηση που έγινε, οι κάννες πρέπει να αποσταλούν στο εξωτερικό και να περάσουν από έλεγχο πιέσεων και να επανασφραγιστούν.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από mouzouris »

Παρακαλώ όπως διαβάσετε το μέρος 3 του Κυπρίδιμου για τις σφραγίδες δοκιμής. Είναι κουτσιά καθαρισμένα.

http://www.oplognosia.com/downloads/sfragides.pdf
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από Takic »

Φίλε Σωτήρη, κυνηγώ την φραγκολίνα τα τελευταία 12 χρόνια..Πειραματίστικα αρκετα όσο αφορά τσιοκκάρισμα κ φυσίγγια..Κυνηγώ με τσοκ 4-3 κ έχω σαν πρωτη πάντα την Olympia scatter 35γρ με πάρα πόλυ καλα αποτελέσματα..2η απο σένα εξαρτάτε αν θα είναι κ αυτή διασπορας ή άλλη..Γνώμη μου, αν την καλλικώσεις που την πρώτη τουφεκιά αφείνεις την να πάει..
Ένα πολλά σημαντικό στο κυνςγι της φραγκολίνας είναι ο σεβασμός του κότα...Εύκολα αν μια περιοχή έχει 5 φραγκολίνες να τις πιάσεις όλες μια μέρα..Νομίζω ξέρεις το κ συ αλλα το γράφω για να το δουν και άλλοι..Το θέμα αν τισς πιάσεις όλες μια μερα τι κάνεις τις υπόλοιπες μέρες
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
giorgos80 έγραψε:φιλε Σολων σε σεβομαι και λογω του οτι εισαι μεγαλυτερης ηλικιας αλλα και γιατι απεδειξες οτι εισαι κυνηγος με ΟΟ
στο κυνηγι που κανεις,.... αλλα αυτο το χωρις τσοκακια στο οπλο με το διαφημιζεις

εντελως φιλικα
ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΑΞΩ...ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ...ΚΑΙ ΙΔΙΚΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ :o

Ο ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΣΙ ΘΕΜΑ.....ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΤΣΟΚ ΣΤΟ ΟΠΛΟ....ΠΑΕΙ,ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ :?: :o
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ...ΠΡΙΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ :P

ΠΟΛΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΣΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ,ΤΙΠΟΤΑ....ΑΠΛΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ......ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ ;)

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΤΥΠΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ....ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΤΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΛΩΤΗ, ΛΟΓΟ ΠΑΧΟΥΣ.
Ε Σολομέ,

πέμας τζε το όνομα του "οπλουργού" να του στείλω συχγαρητήρια...

έλεος πλέον..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ”