Φυσίγγια Φραγκολίνας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

giorgos80 έγραψε:φιλε Σολων σε σεβομαι και λογω του οτι εισαι μεγαλυτερης ηλικιας αλλα και γιατι απεδειξες οτι εισαι κυνηγος με ΟΟ στο κυνηγι που κανεις ,.... αλλα αυτο το χωρις τσοκακια στο οπλο με το διαφημιζεις

εντελως φιλικα
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε: Ε Σολομέ,

πέμας τζε το όνομα του "οπλουργού" να του στείλω συχγαρητήρια...

έλεος πλέον..
φιλε Αρη δεν σε γνωριζω και επειδη εισαι καινουριος εδω μεσα θα ηθελα να σε ενημερωσω πως υπαρχουν ατομα στην σελιδα που απεδειξαν ποιοι ειναι, τι αξιζουν στον κυνηγοκοσμο και οχι μονο ! Υπαρχουν αθρωποι που μεσα απο την σελιδα βοηθησαν αφιλοκερδως νεους κυνηγους με τις γνωσεις τους να χαραξουν την δικη τους πορεια !
Σε αυτα τα ατομα οφειλουμε να μιλαμε με περισοτερο σεβασμο ασχετος αν οι αποψεις μας διιστανται σε ορισμενα θεματα...καλη ωρα οπως τον Γιωργο !
φιλικα Σωτηρης !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από miky55 »

Anthimos έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Φίλε όσο πυροβολάς μολυβδινα σκαγια δεν θα πάθεις ζημια στα πάσα υποδοχης του τσιοκ.
Προς θεου μην πυροβολήσεις χωρις τσιοκ , νικελ, επιχαλκωμενα η τα φυσιγγια που εκανες εισαγωγη προσφατα απο Αμερικη επειδη θα καταστραφουν τα πάσα κι όπως γνωριζεις η ζημεια σε αυτη τη περιπτωση ειναι μη αναστρεψιμη!
ΑΝΘΙΜΕ ΚΑΙ ΣΟΛΩΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΔΕΝ ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΤΡΙΒΗ ΚΑΙ ΦΘΟΡΑ ΛΑΝΘΑΝΟΜΑΣΤΕ.ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΦΘΕΙΡΟΝΤΕ ΤΑ ΠΑΣΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.
ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΡΩΝΕ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΣΑΛΙ.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σχετικά με την ΜΗ χρήση των τσοκ στο κυνήγι θέλω να δώσω την άποψη μου. Καταρχήν εγώ εχω αντιληφθεί ότι ο Σόλων είπε ότι μερικές φορές χρησιμοποίησε το οπλο του για κυνηγι φραγκολινας χωρίς τα τσοκς για περισσότερο άνοιγμα για να τονίσει ότι στο κυνηγι της φραγκολινας απαιτείται ανοικτό τσοκς σε αντίθεση με το στενό τσοκαρισμα που χρησιμοποιεί ο Σωτηρης . Επειδή μιλούμε συχνα με το Σολων ειμαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιεί το οπλο του για συνεχόμενη χρηση χωρις τα τσοκς. Τωρα στη ουσία του θέματος , η χρήση όπλου χωρίς τσοκ δεν πρέπει να γίνεται κατά την αποψη μου διοτι με τον καιρό θα γινει ζημιά στα πασα του τσοκ που είναι εντος της κάννης. Μην ξεχνάτε ότι τα περισσότερα σκάγια σήμερα εχουν αντιμόνιο 2-3 % στα κυνηγετικά και 5% στα σκοπευτικά. Όπως ξέρεται το αντιμόνιο είναι ένα πολύ σκληρό μεταλλο και σίγουρα με την συνεχόμενη χρήση θα γίνει ζημια στα λεπτα πασα του τσοκ . Φυσικα υπαρχουν και τα αλλα διαφορα σκαγια όπως επιχαλκομένα, νικελενα ακομη και ατσαλινα που σιγουρα είναι ποιο σκληρα από το μαλακο μολυβδο . Εδώ να αναφέρω σαν παραδειγμα το νερό που κυλαει στο ποταμι με τα χρονια διαβρώνει τον ποιό σκληρό βραχο-καγια. Επισης κατά την αποψη μου εφοσον βγουν τα τσοκς τοτε παύει να είναι λιοκανο το οπλο στο σημειο εκεινο αλλα ανώμαλο με αποτέλεσμα σιγουρα να προκαλει παραμόρφωση των σκαγιων, όταν το φισιγγιο είναι με ταππα η μεσώταπα, και κατά συνέπεια κακη κατανομή . Σίγουρα μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας μπορει να υπαρχει , όμως πιστευω η ποιοτητα της κατανομής θα είναι κακή. Φυσικά μια δοικμη θα μας πείση, όμως εγώ δεν ειμαι διαθετημενος να την κανω. Να αναφερω ότι το θεμα το συζήτησα και με το φόλο το Γιωργου Σιεκκερή του γνωστου οπλουργού από την Λαρνακα και αρκετες από τις αποψεις μας συμπιπτουν.
Τελειώνοντας πιστεύω ότι περεταίρω συζήτηση στο θέμα αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΤΣΟΚΣ.
BAIKAL 1980

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

LEFKIOS έγραψε:Σχετικά με την ΜΗ χρήση των τσοκ στο κυνήγι θέλω να δώσω την άποψη μου. Καταρχήν εγώ εχω αντιληφθεί ότι ο Σόλων είπε ότι μερικές φορές χρησιμοποίησε το οπλο του για κυνηγι φραγκολινας χωρίς τα τσοκς για περισσότερο άνοιγμα για να τονίσει ότι στο κυνηγι της φραγκολινας απαιτείται ανοικτό τσοκς σε αντίθεση με το στενό τσοκαρισμα που χρησιμοποιεί ο Σωτηρης . Επειδή μιλούμε συχνα με το Σολων ειμαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιεί το οπλο του για συνεχόμενη χρηση χωρις τα τσοκς. Τωρα στη ουσία του θέματος , η χρήση όπλου χωρίς τσοκ δεν πρέπει να γίνεται κατά την αποψη μου διοτι με τον καιρό θα γινει ζημιά στα πασα του τσοκ που είναι εντος της κάννης. Μην ξεχνάτε ότι τα περισσότερα σκάγια σήμερα εχουν αντιμόνιο 2-3 % στα κυνηγετικά και 5% στα σκοπευτικά. Όπως ξέρεται το αντιμόνιο είναι ένα πολύ σκληρό μεταλλο και σίγουρα με την συνεχόμενη χρήση θα γίνει ζημια στα λεπτα πασα του τσοκ . Φυσικα υπαρχουν και τα αλλα διαφορα σκαγια όπως επιχαλκομένα, νικελενα ακομη και ατσαλινα που σιγουρα είναι ποιο σκληρα από το μαλακο μολυβδο . Εδώ να αναφέρω σαν παραδειγμα το νερό που κυλαει στο ποταμι με τα χρονια διαβρώνει τον ποιό σκληρό βραχο-καγια. Επισης κατά την αποψη μου εφοσον βγουν τα τσοκς τοτε παύει να είναι λιοκανο το οπλο στο σημειο εκεινο αλλα ανώμαλο με αποτέλεσμα σιγουρα να προκαλει παραμόρφωση των σκαγιων, όταν το φισιγγιο είναι με ταππα η μεσώταπα, και κατά συνέπεια κακη κατανομή . Σίγουρα μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας μπορει να υπαρχει , όμως πιστευω η ποιοτητα της κατανομής θα είναι κακή. Φυσικά μια δοικμη θα μας πείση, όμως εγώ δεν ειμαι διαθετημενος να την κανω. Να αναφερω ότι το θεμα το συζήτησα και με το φόλο το Γιωργου Σιεκκερή του γνωστου οπλουργού από την Λαρνακα και αρκετες από τις αποψεις μας συμπιπτουν.
Τελειώνοντας πιστεύω ότι περεταίρω συζήτηση στο θέμα αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΤΣΟΚΣ.

...εγινε παρα πολυ ντορος για αυτο το θεμα....και αφου φαινεται οτι εχει τοσο μεγαλο ενδιαφερον εγω λεω να γινει η δοκιμη...κ. Λεφκιε αν εισαι και συ διαθετημενος να δωσουμε ενας τελος σε αυτη τη συζητηση και στην διαφορα που θα γινει στη διασπορα χωρις τσοκς...εγω προτηθεμε να σου χορηγησω το οπλο για δοκιμη...δε θα πω την αποψη μου γιατι χωρις βασιμα στοιχεια δεν μπορουμε να μιλαμε...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από Anthimos »

LEFKIOS έγραψε:Σχετικά με την ΜΗ χρήση των τσοκ στο κυνήγι θέλω να δώσω την άποψη μου. Καταρχήν εγώ εχω αντιληφθεί ότι ο Σόλων είπε ότι μερικές φορές χρησιμοποίησε το οπλο του για κυνηγι φραγκολινας χωρίς τα τσοκς για περισσότερο άνοιγμα για να τονίσει ότι στο κυνηγι της φραγκολινας απαιτείται ανοικτό τσοκς σε αντίθεση με το στενό τσοκαρισμα που χρησιμοποιεί ο Σωτηρης . Επειδή μιλούμε συχνα με το Σολων ειμαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιεί το οπλο του για συνεχόμενη χρηση χωρις τα τσοκς. Τωρα στη ουσία του θέματος , η χρήση όπλου χωρίς τσοκ δεν πρέπει να γίνεται κατά την αποψη μου διοτι με τον καιρό θα γινει ζημιά στα πασα του τσοκ που είναι εντος της κάννης. Μην ξεχνάτε ότι τα περισσότερα σκάγια σήμερα εχουν αντιμόνιο 2-3 % στα κυνηγετικά και 5% στα σκοπευτικά. Όπως ξέρεται το αντιμόνιο είναι ένα πολύ σκληρό μεταλλο και σίγουρα με την συνεχόμενη χρήση θα γίνει ζημια στα λεπτα πασα του τσοκ . Φυσικα υπαρχουν και τα αλλα διαφορα σκαγια όπως επιχαλκομένα, νικελενα ακομη και ατσαλινα που σιγουρα είναι ποιο σκληρα από το μαλακο μολυβδο . Εδώ να αναφέρω σαν παραδειγμα το νερό που κυλαει στο ποταμι με τα χρονια διαβρώνει τον ποιό σκληρό βραχο-καγια. Επισης κατά την αποψη μου εφοσον βγουν τα τσοκς τοτε παύει να είναι λιοκανο το οπλο στο σημειο εκεινο αλλα ανώμαλο με αποτέλεσμα σιγουρα να προκαλει παραμόρφωση των σκαγιων, όταν το φισιγγιο είναι με ταππα η μεσώταπα, και κατά συνέπεια κακη κατανομή . Σίγουρα μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας μπορει να υπαρχει , όμως πιστευω η ποιοτητα της κατανομής θα είναι κακή. Φυσικά μια δοικμη θα μας πείση, όμως εγώ δεν ειμαι διαθετημενος να την κανω. Να αναφερω ότι το θεμα το συζήτησα και με το φόλο το Γιωργου Σιεκκερή του γνωστου οπλουργού από την Λαρνακα και αρκετες από τις αποψεις μας συμπιπτουν.
Τελειώνοντας πιστεύω ότι περεταίρω συζήτηση στο θέμα αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΤΣΟΚΣ.
Ενημερωτικα το κόστος αν ΔΕΝ πετυχει η δοκιμη , το λιγοτερο θα θέλεις καινουριες καννες επειδη εν θα βιδωνουν τα τσιοκ
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
BAIKAL 1980

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

λες να γινει αυτο που λες με 4-5 φυσιγγια?
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Ωραία, και αν γίνει η δοκιμή και αποδειχθεί μια πιο ανοιχτή κατανομή χωρίς τσοκ, ποιος θα αναλάβει τις ευθύνες σε τυχόν φθορές που μπορούν να υποστούν τα όπλα συναδέλφων;

Δοκιμές να γίνονται στα πλαίσια ασφαλείας.

Ο Σόλων κάνει αυτό που κάνει γιατί το έχει μελετήσει και είμαι σίγουρος πως δεν το προτείνει δημόσια για κοινή χρήση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εκπαιδευτικο της περασμενης βδομαδας , μετα απο 10 λεπτα ιχνηλασιας το σκυλι μπενει στα τελευταια ιχνοι (οπου γινεται και το video )
ο φακος ξεγελα η φραγκολινα ειναι στα 5 μετρα απο κατω μου απομακρινεται στα 10 οπου και φευγει ποια απο τα δεξια και περνα πανω απο τα βατα/καλαμια κτλ...
το video παιζει και στα 720p ΗD οπου και σας συνιστω να το δειται σε αυτην την ποιοτητα

ο τροπος που βγενει το συγκεκριμενο πουλι , και το γεγονος οτι εχασα οπτικη επαφη την τελευταια στιγμη με το σκυλο και δεν καταλαβα οτι θα την εβγαζε εκεινη την στιγμη ασχετος πως ειχα καταλαβει πως ημουν αρκετα κοντα, αν ηταν κυνηγι θα ειχα μπροστα μου μια δυσκολη βολη και αυτο γιατι δευτερη βολη δεν θα εκανα πανω απο τα βατα (χαμενο πουλι σιγουρα!!!) αλλα με ενα *** ανετα την ειχα στην τσαντα με καθαρο σκοτωμα χωρις να υπαρχει ο κυνδινος περιπετειας με ενα κουτσοφτερο θηραμα !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αναλυοντας το video frame by frame βλεπουμε πως εξελισσεται η φαση αυτη και πως θα αντιδουσα σε συνθηκες κυνηγιου ... αν δηλαδη αντι για camera κρατουσα το οπλο !
στην εικονα no1 εχω οπτικη επαφη με την φραγκολινα στα 5 μετρα ... φαση του video 1:40
P1060939.MOV_snapshot_01.41_[2013.10.13_12.01.53].jpg
στην εικονα no2 εχω κεντραρει την φραγκολινα ενστικτωδως με τον φακο μου στα 7-8 μετρα ενω η φραγκολινα σπευδει αμεσως να περασει πανω απο τα καλαμια/βατα, καπου εκει σε περιπτωση κυνηγιου θα ειχε γινει η πρωτη ντουφεκια που θα επρεπε να καταβαλει το πουλι κερια αλλιως η φραγκολινα θα χανοταν και παλι στα βατα ...φαση του video 1:41
P1060939.MOV_snapshot_01.41_[2013.10.13_12.04.03].jpg


στην εικονα no3 βλεπουμε ποια την φραγκολινα να εχει περασει πανω απο τα βατα και σε περιπτωση που γινοταν 2 ντουφεκια και το πουλι καταβαλοταν απο τα σφεριδια μου δεν θα ειχε πλεων καμια σημασια γιατι το σκυλι δεν θα μπορουσε να περασει μεσα απο τα βατα για να κανει απορτ ! φαση του video 1:42
P1060939.MOV_snapshot_01.42_[2013.10.13_12.04.26].jpg
και ολα αυτα επρεπε να γινουν μεσα σε 2 δευτερολεπτα !
αποσταση 1ης βολης πανω κατω 7-10 μετρα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris!129 την 13 Οκτ 2013, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Πανομοιοτυπη φαση σε αλλο εκπαιδευτικο λιγες μερες ποιο πρην
απο την συμπεριφορα του σκυλου εχω καταλαβει πως εχει εντοπισει την φραγκολινα 100%
P1060911.MOV_snapshot_00.19_[2013.10.13_12.48.09].jpg
παρολα αυτα 3 δευτερολεπτα αργοτερα οταν καταφερε να την ξετρυπωσει βλεπουμε πως με εχει συντρομαξει γιαυτο και η εικονα ειναι θολη
P1060911.MOV_snapshot_00.23_[2013.10.13_12.44.24].jpg
το αμεσως επομενο δευτερολεπτο ομως η φραγκολινα βρισκεται στο κεντρο της φωτογραφικης μηχανης και κατα συνεπεια στο κεντρο της ντουφεκιας μου ! αποσταση βολης 10-12 μετρα
P1060911.MOV_snapshot_00.24_[2013.10.13_12.45.06].jpg
ενα δευτερολεπτο μετα η φραγκολινα βρισκεται ηδη πανω απο τον καλαμιονα/βατα της περιοχης !
ο χρονος που ειχα να αντιδρασω ηταν παλι 2 δευτερολεπτα !
P1060911.MOV_snapshot_00.24_[2013.10.13_12.45.25].jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ”