τα καρβουνα του μερακλη!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πανικος έγραψε:οχι δεν ειμαι σιγουρος ας μας πει καποιος σιγουρα.το ιδιο και για μελισσοφαγους αφου προχθες καποιοι εγραψαν οτι επιτρεπονται.
Αν δεν κανω λαθος το κοινο σπουργιτι στο Ηνωμενο Βασιλειο εχει μειωθει ο αριθμος του δραματικα, οπως και σε αλλες πολλες χωρες !
ολα τα θηρευσιμα ειδοι αναγραφωνται στο χαρτη Κυνηγιου ... τπτ περισοτερο τπτ λιγοτερο
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από canastas »

sotiris!129 έγραψε:
πανικος έγραψε:οχι δεν ειμαι σιγουρος ας μας πει καποιος σιγουρα.το ιδιο και για μελισσοφαγους αφου προχθες καποιοι εγραψαν οτι επιτρεπονται.
Αν δεν κανω λαθος το κοινο σπουργιτι στο Ηνωμενο Βασιλειο εχει μειωθει ο αριθμος του δραματικα, οπως και σε αλλες πολλες χωρες !
ολα τα θηρευσιμα ειδοι αναγραφωνται στο χαρτη Κυνηγιου ... τπτ περισοτερο τπτ λιγοτερο
Συμφωνω μαζι σου φιλε Σωτηρη
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από πανικος »

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΒΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥς :D
ΜΑΖΙ ΑΝΟΙΞΑ ΚΡΑΣΙ ΑΣΠΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΑΑΛΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
BAIKAL 1980

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

πανικος έγραψε:ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΒΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥς :D
ΜΑΖΙ ΑΝΟΙΞΑ ΚΡΑΣΙ ΑΣΠΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΑΑΛΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ :lol:

...βραστα ρε πανικο μου???βαλτα πας την φουκου...εχε ετοιμο ενα κουππι με κρασι κοκκινο,2 κουταλιες σουπας ελαιολαδο,2 κουννες σκορδου και μια φετα λεμονι...να τα αλοιφκεις συνεχεια κατα τη διαρκεια του ψησιματος...το ιδιο και με τις φασσες μονο που στις φασσες βαλε μεσα τους 1/4 κρεμμυδι η ενα κομματι μηλο(για να μεν στεγνωνει) μαζι με μια φετα ψιλοκκομενη λεμονι... ;)

...και μετα ξαναμιλουμε!!!καλη ορεξη φιλουι μου...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από πανικος »

BAIKAL 1980 έγραψε:
πανικος έγραψε:ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΒΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥς :D
ΜΑΖΙ ΑΝΟΙΞΑ ΚΡΑΣΙ ΑΣΠΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΑΑΛΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ :lol:

...βραστα ρε πανικο μου???βαλτα πας την φουκου...εχε ετοιμο ενα κουππι με κρασι κοκκινο,2 κουταλιες σουπας ελαιολαδο,2 κουννες σκορδου και μια φετα λεμονι...να τα αλοιφκεις συνεχεια κατα τη διαρκεια του ψησιματος...το ιδιο και με τις φασσες μονο που στις φασσες βαλε μεσα τους 1/4 κρεμμυδι η ενα κομματι μηλο(για να μεν στεγνωνει) μαζι με μια φετα ψιλοκκομενη λεμονι... ;)

...και μετα ξαναμιλουμε!!!καλη ορεξη φιλουι μου...
ΚΑΜΝΩ ΤΑ ΚΑΙ ΟΦΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΡΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.ΤΕς ΦΑΣΣΕς ΠΑΝΤΩς ΔΕΝ ΤΕς ΕΚΑΜΑ ΟΦΤΕς ΠΟΤΕ.ΜΑΛΑΚΩΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΩς ΛΕΣ?ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΜΟΥ ΙΔΕΕΣ :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
BAIKAL 1980

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

πανικος έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:
πανικος έγραψε:ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΒΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥς :D
ΜΑΖΙ ΑΝΟΙΞΑ ΚΡΑΣΙ ΑΣΠΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΑΑΛΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ :lol:

...βραστα ρε πανικο μου???βαλτα πας την φουκου...εχε ετοιμο ενα κουππι με κρασι κοκκινο,2 κουταλιες σουπας ελαιολαδο,2 κουννες σκορδου και μια φετα λεμονι...να τα αλοιφκεις συνεχεια κατα τη διαρκεια του ψησιματος...το ιδιο και με τις φασσες μονο που στις φασσες βαλε μεσα τους 1/4 κρεμμυδι η ενα κομματι μηλο(για να μεν στεγνωνει) μαζι με μια φετα ψιλοκκομενη λεμονι... ;)

...και μετα ξαναμιλουμε!!!καλη ορεξη φιλουι μου...
ΚΑΜΝΩ ΤΑ ΚΑΙ ΟΦΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΒΡΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.ΤΕς ΦΑΣΣΕς ΠΑΝΤΩς ΔΕΝ ΤΕς ΕΚΑΜΑ ΟΦΤΕς ΠΟΤΕ.ΜΑΛΑΚΩΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΩς ΛΕΣ?ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΜΟΥ ΙΔΕΕΣ :D

..ναι!!!το κρεμμυδι η το μηλο μπαινει μεσα για να κρατα υγρασια...κανε και το μαγικο πολτο που σου ειπα...ανακατωσε τον καλα και να τις αλοιφκεις συνεχεια...τα πρωτα 5 λεπτα βαλτες χαμηλα στη φωθκια και μετα ψηλα και περιμενε κανενα 45λεπτο να ψηθουν καλα...καθε λιο ομως να αλοιφκεις...!!!ε μελι οι γεριμες...!!!!!
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από Takic »

περνούμε τα τρυγωνια στην σουβλα κ τα βαζουμε ψηλα στην φουκού..Όταν αρχίσει να στάζει η μιλλούα βαζουμε τους καμποσο άλας κ λίγο αλευρούι να καπηρώσει η μιλλούα τους..Μην τα αφήσετε να ξεροψηθούν.. :D
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Τρυγωνια με λαχανικα
5 τρυγωνακια ανοιγμενα στην μεση
Φασολακι/κουνουπιδι/κρεμιδι/πρασο/καροτο/πατατα ολα ψιλοκομμενα
Ελαιολαδο/κρασι/νερο

Ανοιγουμε τα τρυγωνια απο την μεση και τα αλατοπιπερονουμε + σκορδο αλεσμενο

τα σοταρουμε σε δυνατη φωτια για 5-10 λεπτα μεχρι να παρουν χρωμα τα τρυγωνια μας , τα σβηνουμε με κοκκινο κρασι οπου και χαμηλωνουμε την φωτια για περιπου αλλα 10 λεπτα

Προσθετουμε τις πατατες και περιμενουμε ακομα 10 λεπτα μεχρι να παρουν και αυτες λιγο χρωμα

και μετα βαζουμε τα λαχανικα μας μαζι με ενα ποτηρι νερο , σκεπαζουμε την κατσαρολα μας και περιμενουμε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από marinos.a »

ρε μλκ, πρέπει να καρτερούμε να ψηθεί για να δούμε τες φωτογραφίες του τελειωμένου?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: τα καρβουνα του μερακλη!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

marinos.a έγραψε:ρε μλκ, πρέπει να καρτερούμε να ψηθεί για να δούμε τες φωτογραφίες του τελειωμένου?
ελα ρε λισιαρουην τσιμπα ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρικές”