Μαγειρικές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Μαγειρικές

Δημοσίευση από marinos.a »

Δημιούργησα αυτό το θέμα για να βάζουμε μέσα τις συνταγές μας και έτσι να δημιουργηθεί κάτι σαν on-line μαγειρική για κυνήγι
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από marinos.a »

Φασσα Με μακαρονάκι χωριάτικο

Ας μην τα πάρουμε από την αρχή. Θωρούμε ότι έχουμε ήδη πάει κυνήγι και έχουμε ήδη χτυπήσει το πουλί. :D

Εικόνα

Βράζουμε μια ή περισσότερες φασσες μέσα στη χύτρα ταχύτητος για 20-25 λεπτά.
Μετά βγάζουμε τα πουλιά από το νερό και τα βάζουμε σε ταψί και τα περιχύνουμε με ελαιόλαδο και τα πασπαλίζουμε με ρίγανη και αλάτι.

Εικόνα

Τα βάζουμε στο φούρνο για 20-30 λεπτά στους 230 βαθμούς μέχρι να καπιροσουν εξωτερικά.
Εν τω μετάξι μέσα στο ζωμό από της φασσες βράζουμε το μακαρονάκι για 20 λεπτά (χωρίς να είναι σκεπασμένα)
Τα σερβίρουμε με αναρη χωρκατικη και θκυόσμη

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από dangerous »

εν κτυπημα κατω που τη μεση τουτο που εκαμες τωρα ρε μαρινο για εμας που ειμαστε στο εξωτερικο :D :)
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από Μοδεστος »

τα φτερα φκαλουμεντα??? :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
PanHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 12:13

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από PanHunter »

Ε κοπελια, υπάρχει καμία συνταγή καλή για φραγκολινες στα κάρβουνα. Γυρεύκω αλλα εν βρίσκω τιποτε.
Life is simple...Eat, Sleep and HUNT
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από admin »

Ψές έκαμε η γυναίκα μου 2 περδίκια και πραγματικα΄ήταν υπέροχα όπως μου είπε

Τα γέμισε με βρέσκο βασιλικό, χαλούμι και τυρί edam, κρεμμύδι φρέσκο αρτύματα , θυμάρι, αλάτι, λεμόνι και βούτηρο. Τους έβαλε και έξω τα ίδια υλικά ψιλικομμένα , τα έβαλε σε λαδόκολλα τα έκλεισε σε στύλ καραβάκι και έβρεξε την λαδόκολλαι και τα έβαλε στο φούρνο για ανάμιση ώρα στου 180 βαθμούς. Μετά τα ΄΄ανοπιξε για ακόμη 15 λεπτά να κοκκινήσουν ήταν απο τις πιό ωραίες συνταγές που έχω δοκιμάσει :!:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από FRANCHI »

admin έγραψε:Ψές έκαμε η γυναίκα μου 2 περδίκια και πραγματικα΄ήταν υπέροχα όπως μου είπε

Τα γέμισε με βρέσκο βασιλικό, χαλούμι και τυρί edam, κρεμμύδι φρέσκο αρτύματα , θυμάρι, αλάτι, λεμόνι και βούτηρο. Τους έβαλε και έξω τα ίδια υλικά ψιλικομμένα , τα έβαλε σε λαδόκολλα τα έκλεισε σε στύλ καραβάκι και έβρεξε την λαδόκολλαι και τα έβαλε στο φούρνο για ανάμιση ώρα στου 180 βαθμούς. Μετά τα ΄΄ανοπιξε για ακόμη 15 λεπτά να κοκκινήσουν ήταν απο τις πιό ωραίες συνταγές που έχω δοκιμάσει :!:

Όντως ήταν εξαιρετικοί!
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Φίλοι μου, βλέποντας τις επιτυχίες πολλών στο περίφημο κυνήγι τις πέρδικας, σίγουρα της αξίζει κ μία καλή συνταγή! Εκτός από την συνοδεία του τραχανά, σας επισυνάπτω μία συνταγή που βρήκα πέρυσι στο διαδίκτυο και πραγματικά είναι γευστικότατη! Όσοι την δοκίμασαν απλά δεν άφησαν ούτε για δείγμα!

Εσείς που θα την φτιάξετε σας προτρέπω να την ακολουθήσετε πιστά και η επιτυχία θα είναι δεδομένη! (ΜΠΑΧΑΡΙ - ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)!

http://hungryforhungry.blogspot.com/200 ... -post.html

Πολύ μερακλής ο Νάσος!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από miky55 »

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΞΥΔΑΤΕΣ .ΑΚΟΥΣΑ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΚΑΜΩ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.
:oops:
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Μαγειρικές

Δημοσίευση από georgies »

miky55 έγραψε:ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΞΥΔΑΤΕΣ .ΑΚΟΥΣΑ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΚΑΜΩ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.
:oops:

Ένα link που βρήκα ελπίζω να είναι βοηθητικό.
http://www.sintagespareas.gr/sintages/e ... istes.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρικές”