ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

Φίλε Άριστε, καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και όσο αφορά το άρθρο και τα κρασιά θα τα πούμε απο κοντά, αν όχι στις 24 γιατί μπορεί να είμαι επαγγελματικό ταξίδι, πριν την έναρξη θα επικοινωνήσω μαζί σου.

Σχετικά με την εισήγηση σου για οινοποιεία και κρασιά το μόνο που θέλω να σχολιάσω είναι ότι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ και νομίζω ότι είναι μιά καλή αρχή για να γνωρίσουμε τα Κυπριακά κρασιά. Σίγουρα τα τελευταία χρόνια η Κύπρος έκανε τρομερά άλματα σχετικά με την ποιότητα των κρασιών αλλά σαφώς υπάρχουν πάρα πολλά τα οποία πρέπει να γίνουν. Όντως οι κυπριακές ποικιλίες δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ από τις ευρωπαϊκές και φυσικά έχουν το πλεονέκτημα της προσαρμοστικότητας. Το Μαραθεύτικο είναι η κατ' εξοχήν καλύτερη ερυθρή ποικιλία μας με μεγάλο ποιοτικό δυναμικό αλλά και τρομερή αντοχή σε ασθένειες. Το Μαύρο μπορεί να μην δίνει αξιόλογα κρασία αλλά παράγει εξαιρετική Ζιβανία, παλουζέ και σιουτζιούκο. Το Όφθαλμο κάνει εξαιρετικό ροζέ και φυσικά να μην ξεχνάμε το Ξυνιστέρι, η μοναδική κυπριακή λευκή ποικιλία με εξαίρετα αποτελέσματα.

Όσον αφορά την εκρίζωση/εγκατάλειψη του κυπριακού αμπελώνα νομίζω ότι εμάς τους κυνηγούς πρέπει να μας προβληματίσει ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για πολλούς και διάφορους λόγους. Το αμπέλι προσφέρει φαγητό και κάλυψη στο θήραμα, προστατεύει το έδαφος απο διαβρώσεις, βελτιώνει την θερμοκρασία του εδάφους και πολλά άλλα που νομίζω ότι σαν οργανωμένο σύνολο πρέπει να μελετήσουμε σε βάθος.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
DIMITRISF
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 16:52

Re: ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ

Δημοσίευση από DIMITRISF »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΖΟΥΣΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟΛΕΥΤΙΚΑ ΝΑ ΒΡΩ ΩΡΑΙΑ ΚΡΑΣΙΑ.ΣΑΣ
ΣΙΝΙΣΤΩ ΝΑ ΔΩΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΟ ΜΑΚΚΑΣ^ΜΑΡΑΘΕΥΤΙΚΟ&ΣΧΙΡΑΖ.ΠΑΦΟΣ-ΣΤΑΤΟΣ!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ

Δημοσίευση από admin »

Είναι ωραί κρασιά , μπορε΄ςι επίσης να δοκιμάσεις Κάλαμος Μαραθεύτικο και Κάλαμος Merlot ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρικές”