Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Απάντηση
sotiris!129

Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εχει πολλα θεματα το φορουμ ρε παιθκεια...οπλα, χαρτουτσιες, που,πως,ποσα πουλια επαιξαμε... αλλα που ειναι οι συνταγες? κανας μερακλης να μας πει καμια συνταγη ζε μας τους μιτσιους για τες φασσες τα περτηζια που καθε χρονο παιζω παιζω ζε στο τελος ο ζιρις μου δια τα δωρο :?
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

sotiris!129 έγραψε:εχει πολλα θεματα το φορουμ ρε παιθκεια...οπλα, χαρτουτσιες, που,πως,ποσα πουλια επαιξαμε... αλλα που ειναι οι συνταγες? κανας μερακλης να μας πει καμια συνταγη ζε μας τους μιτσιους για τες φασσες τα περτηζια που καθε χρονο παιζω παιζω ζε στο τελος ο ζιρις μου δια τα δωρο :?
Ε φιλε τους περτικους μονο με το κολοκασι μες την αυτοματη , αν δεν εφαες φαε τζαι να με θυμηθεις , γινουντε λουκουμι . Η συνταγη εν η ιδια οπως που βαλεις κοτοπουλο.
Οσο για τες φασσες μαριναρε τες με λαδι καλο και κρασι κοκκινο και μυροδικα(αλατι,πιπερι.θυμαρι , αρτισια ,καρδαμο)ολα απο λιγο για λιγες ωρες και μετα στην κατσαρολα ολα μαζι σε σιγανη φωτια οσο να λουλουπιζει , στο μικρο το ματι . με λιγο νερο για να ψηθουν.
Ανοιξαμεν την ορεξη μας. :D :D
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από tracker686 »

ΚΥΡΙΑΚΟΣ έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:εχει πολλα θεματα το φορουμ ρε παιθκεια...οπλα, χαρτουτσιες, που,πως,ποσα πουλια επαιξαμε... αλλα που ειναι οι συνταγες? κανας μερακλης να μας πει καμια συνταγη ζε μας τους μιτσιους για τες φασσες τα περτηζια που καθε χρονο παιζω παιζω ζε στο τελος ο ζιρις μου δια τα δωρο :?
Ε φιλε τους περτικους μονο με το κολοκασι μες την αυτοματη , αν δεν εφαες φαε τζαι να με θυμηθεις , γινουντε λουκουμι . Η συνταγη εν η ιδια οπως που βαλεις κοτοπουλο.
Οσο για τες φασσες μαριναρε τες με λαδι καλο και κρασι κοκκινο και μυροδικα(αλατι,πιπερι.θυμαρι , αρτισια ,καρδαμο)ολα απο λιγο για λιγες ωρες και μετα στην κατσαρολα ολα μαζι σε σιγανη φωτια οσο να λουλουπιζει , στο μικρο το ματι . με λιγο νερο για να ψηθουν.
Ανοιξαμεν την ορεξη μας. :D :D
Περδικι --> μεσα του σκληρο χαλλουμι,να το τυλιξης με παννα που κανουν τις σεφταλιες, λιγι ρυγανι,αλατι και πανω στην σουβλα,να το εχεςις ψηλα για 1 ωρα και θα με θυμηθεις και εμενα!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από admin »

sotiris!129 έγραψε:εχει πολλα θεματα το φορουμ ρε παιθκεια...οπλα, χαρτουτσιες, που,πως,ποσα πουλια επαιξαμε... αλλα που ειναι οι συνταγες? κανας μερακλης να μας πει καμια συνταγη ζε μας τους μιτσιους για τες φασσες τα περτηζια που καθε χρονο παιζω παιζω ζε στο τελος ο ζιρις μου δια τα δωρο :?
Φίλε στο νέο dvd έχουμε μια συνταγή που γίνετε για περδίκια και φάσσες είναι απίστευτη πρέπει να την δοκιμάσετε. Υπομονή τις επόμενες λίγες μέρες που θα κυκλοφορήση το περιοδικό αρχές Οκτωβρίου
Προσέχουμε...για να έχουμε
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από dangerous »

kopelia gia mpekatsa,exete kamia idieteri sintagi ipopsi?apologume gia tous agglikus xaraktires,xalase to laptop ke anaggastika mpika apto mbl..anamenw kamia idieteri isigisi ta leme...
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Η συνταγη του περιοδικου για τες τζικλες παντος ρε κοπελια δεν εχει λαθος , οι ξενοι μου σημερα εγλειψαν τζαι την πιατελλα :D :D :D
12 ΤΖΙΚΛΕΣ = 3 ΜΠΟΥΚΑΛΛΕΣ ΚΡΑΣΙ :D :D :D
Εκαμα εγω τον μαστερ σιεφ :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Υπαρχει καμια special συνταγη για φραγκολινα;;;
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από marinos.a »

εξαναδημοσίευσα το

Φασσα Με μακαρονάκι χωριάτικο

Ας μην τα πάρουμε από την αρχή. Θωρούμε ότι έχουμε ήδη πάει κυνήγι και έχουμε ήδη χτυπήσει το πουλί. :D

Εικόνα

Βράζουμε μια ή περισσότερες φασσες μέσα στη χύτρα ταχύτητος για 20-25 λεπτά.
Μετά βγάζουμε τα πουλιά από το νερό και τα βάζουμε σε ταψί και τα περιχύνουμε με ελαιόλαδο και τα πασπαλίζουμε με ρίγανη και αλάτι.

Εικόνα

Τα βάζουμε στο φούρνο για 20-30 λεπτά στους 230 βαθμούς μέχρι να καπιροσουν εξωτερικά.
Εν τω μετάξι μέσα στο ζωμό από της φασσες βράζουμε το μακαρονάκι για 20 λεπτά (χωρίς να είναι σκεπασμένα)
Τα σερβίρουμε με αναρη χωρκατικη και θκυόσμη

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από KILLER »

Περδικια στη κατσαρολλα με πορτοκάλι. Παιθκιά το βιβλίο είναι 50 επιλεγμένες συνταγες για κυνηγι μαγειρεύω γρήγορα και νόστιμα. Σε όλα τα καλά βιβλιοπολεία. Η σάλτσα περιέχει χυμό πορτοκαλιού και μέλι αλεύρι, και ξύσμα πορτοκαλιού
P2140026.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Θηραμα & κατσαρολλα!!!

Δημοσίευση από mikros »

γ@μοτ" μεν βαλετε ετσι πραματα και επεινασα......εγω τωρα εν να μεινω με ενα σαντουιτς :(
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρικές”