berreta 682 gold e sporting

Απάντηση
chrispoyia
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:46

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από chrispoyia »

Stelios K. έγραψε:
mariosk έγραψε:Έχω ήδη διαβάσει τα σχετικά σχόλια για το συγκεκριμένο όπλο αγαπητοί φίλοι. Να συμφωνήσω μαζί σας για δικά μου λάθη στην σκόπευση αν και το όπλο μου κάθεται πολύ καλά. Αν γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια για το όπλο ή αν σε τελική ανάλυση κάνει για το κύνηγι αφού το αγόρασα αυθόρμητα χωρίς να το ερευνήσω ιδιαίτερα. Αν έχετε εμπειρία στο συγκεκριμένο όπλο θα μου ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη.
Marie mu kalimera. Eimai kai egw katoxos enos 682 gold e alla 28''. to agorasa prin 2 xronia 1 vdomada prin to kinigi tis perdikas. piga na kanw kai egw piramata me chokes kai fisigia ospou kai tin epatha. Eri3a sxedon 4 paketa dld 100 fisigia kai den pira oute ftero :cry: :cry: opws sou egrapse kai o filos 682 to *** choke mporei na xtipisei polu makrines apostaseis. egw siggekrimena exw panta ****/*** dld prasino / kitrino. gia to thema fisiggiwn egw prwtimw tin sira tis SAGA. dwkimasa sxedon oli ti sira persi se ola ta kinigia kai itan entipwsiaka ta apotelesmata.Yparxoun omws kai alla polu kala kupriaka fisiggia p.x olympia victory. An theleis kati pio siggekrimeno me rwtas.
re file proti fora grafo.efaa ti zoi mou na evro ena tetio site.exo to idio oplo me sena edo ke 2 xronia.exo provlima me tis xartoutsies.pezo mia rc titano 31g noumero 10.ine i moni pou ime efxaristimenos alla oxi oles tis ores.diavasa arketa edo ke prospatho na vro akri.i parxi kati pou me ekseplikse omos.oson afora ta tsiok ke ta xromata ine panta ta idia?i dea pou exo ego kata sira me vasi ta xromata ine i eksis.kokkino,mple,kitrino.prasino,mavro.............................ida na grafete to prasino pos ine to **** .mexri tora ego nomiza pos to **** ine to mple ke pos to prasino ine **!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από kypros »

Κοκκινο σκεετ δηλαδη κατι σαν 6
μπλε 5
Κιτρινο 4
Πρασινο 3
Μαυρο 2
Ασπρο 1

Το ασπρο δεν τον διουν καν γιατι ινε υπερβολικα κλειστο.

Το 4,3 ειναι το ιδανικο για κυνηγι. Λογο των σκοπευτικων καννων που εχει αυτο το οπλο πρεπει να χρεισιμοποιας την κλειστη κατανομη για να καταβαλεισντα θηραματα καθως το οπλο λογος κατασκςυης τις καννης δεν σκοτωνει οσο ενα κυνηγιετικο μοντελο 687 για παραδειγμα. Δηλαδη αντι 4 σκαγια για παραδειγμα εσυ θελεισν5 με αυτο το οπλο.

Το μπλε 5αρι δεν το βρισκω αρκετα κλειστο για κυνηγι με το 682
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
chrispoyia
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:46

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από chrispoyia »

kypros έγραψε:Κοκκινο σκεετ δηλαδη κατι σαν 6
μπλε 5
Κιτρινο 4
Πρασινο 3
Μαυρο 2
Ασπρο 1

Το ασπρο δεν τον διουν καν γιατι ινε υπερβολικα κλειστο.

Το 4,3 ειναι το ιδανικο για κυνηγι. Λογο των σκοπευτικων καννων που εχει αυτο το οπλο πρεπει να χρεισιμοποιας την κλειστη κατανομη για να καταβαλεισντα θηραματα καθως το οπλο λογος κατασκςυης τις καννης δεν σκοτωνει οσο ενα κυνηγιετικο μοντελο 687 για παραδειγμα. Δηλαδη αντι 4 σκαγια για παραδειγμα εσυ θελεισν5 με αυτο το οπλο.

Το μπλε 5αρι δεν το βρισκω αρκετα κλειστο για κυνηγι με το 682
diladi re file opos mou ta eksigas afta san na ine mionektima gia to oplo.gia na skotonis prepi na pezis me klista choke ara ke pio liges pithanotites sostis stoxefsis..........prepi na ise aparetita poli kalos sto simadi.an katalava kala fisika!!! pantos na sou po to imarton mou apo ti mia thelo na to allakso ke apo tin alli ine omorfo de klotsa....................ti xartoutsiers pezis?
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από BECCACCIA »

kypros έγραψε:Κοκκινο σκεετ δηλαδη κατι σαν 6
μπλε 5
Κιτρινο 4
Πρασινο 3
Μαυρο 2
Ασπρο 1

Το ασπρο δεν τον διουν καν γιατι ινε υπερβολικα κλειστο.

Το 4,3 ειναι το ιδανικο για κυνηγι. Λογο των σκοπευτικων καννων που εχει αυτο το οπλο πρεπει να χρεισιμοποιας την κλειστη κατανομη για να καταβαλεισντα θηραματα καθως το οπλο λογος κατασκςυης τις καννης δεν σκοτωνει οσο ενα κυνηγιετικο μοντελο 687 για παραδειγμα. Δηλαδη αντι 4 σκαγια για παραδειγμα εσυ θελεισν5 με αυτο το οπλο.

Το μπλε 5αρι δεν το βρισκω αρκετα κλειστο για κυνηγι με το 682

Κυπρο δεν νομιζω να υφιστατε τετιο θεμα. η κανη εχει καπια σχεση για την ταχυτητα των σκαγιων αλλα ειναι ασημαντη. αν ενα θηραμα θελη 4 σκαγια εγω πιστευω ανεξαρτητως καννης και αν ολοι οι αλλοι παραγοντες ειναι οι ιδιοι παλι με 4 σκαγια ειναι αρκετα.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από Rai »

EXΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ 682 GOLD E.
TO EXΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ 682 ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΦΙΛΕ RAI ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ . ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ 687ΕΕLL ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΝΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΜΟΥ . ΑΠΟΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟ . ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ . ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΕΝΤΡΟ ???? ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ???
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από 682 »

εχω το εγω και ειμαι πολλα ευχαρηστιμενος! απλά τα οπλα τουτα εχουν λιο πιο κλειστες ντουφεκιες απο τα κανονικα, εγω παιζω 5 και 4 και το πολλυ 3 και εχω πολυ καλα αποτελεσματα! αν χρησιμοποιας πιο κλειστα τσιοκ στο κυνηγι ισως γιαυτο εχεις προβληματα οπως λει και ο λουις οταν δεν εισαι κεντρο πανω του!
chrispoyia
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:46

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από chrispoyia »

682 έγραψε:εχω το εγω και ειμαι πολλα ευχαρηστιμενος! απλά τα οπλα τουτα εχουν λιο πιο κλειστες ντουφεκιες απο τα κανονικα, εγω παιζω 5 και 4 και το πολλυ 3 και εχω πολυ καλα αποτελεσματα! αν χρησιμοποιας πιο κλειστα τσιοκ στο κυνηγι ισως γιαυτο εχεις προβληματα οπως λει και ο λουις οταν δεν εισαι κεντρο πανω του!
APO TI STIGMI POU KE OI 2 KANNES INE 18.6.........EXI SIMASIA NOMIZIS PIA PREPI NA PEZI PROTI?
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από BECCACCIA »

πιστευω λογο πιο μεγαλου αυλου μαλλο πιο κλειστα τσιοκ πρεπει να βαζουμαι χωρις να ειμαι και σιγουρος. δοκιμες πανω στο χαρτι θα λυσουν πολλα προβληματα.
η καννη που ριχνη πιο πολλα φουτζιεκια απο την αλλην πρεπει να ειναι η κατω κανη λογω καλητερο κλειδωμα με την βαση του οπλου .

το συγκεκριμενο οπλο το αγορασα απο ενα παρεα. ενω ο παρεας εκει που τον γυριζε θεριζε εγω ποτε δεν τα βρηκα.
δε φταιη το οπλο. ειναι απο τα καλητερα σκοπευτικα που υπαρχουν και δεν νομιζω να υπαρχη οπιοδηποτε μιονεχτημα
για κυνηγι (εχτος απο το βαρος)το αντιθετο μαλιστα ειδικα για κυνηγια τζιηκλας και φασσας
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: berreta 682 gold e sporting

Δημοσίευση από virtualgreek »

chrispoyia έγραψε:
682 έγραψε:εχω το εγω και ειμαι πολλα ευχαρηστιμενος! απλά τα οπλα τουτα εχουν λιο πιο κλειστες ντουφεκιες απο τα κανονικα, εγω παιζω 5 και 4 και το πολλυ 3 και εχω πολυ καλα αποτελεσματα! αν χρησιμοποιας πιο κλειστα τσιοκ στο κυνηγι ισως γιαυτο εχεις προβληματα οπως λει και ο λουις οταν δεν εισαι κεντρο πανω του!
APO TI STIGMI POU KE OI 2 KANNES INE 18.6.........EXI SIMASIA NOMIZIS PIA PREPI NA PEZI PROTI?
Πολύ καλή ερώτηση! Και είμαι σίγουρος ότι έχει περάσει και από το μυαλό άλλων συναδέλφων και ίσως έγινε και συζήτηση σε μερικά καφενεία.

Στα αλληλεπίθετα όπλα (over-under) παίζει σημαντικό ρόλο. Στα πλαγιόκαννα όπλα παίζει ρόλο εάν οι αυλοί δεν είναι οι ίδιοι. Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Στα αλληλεπίθετα όπλα και δεδομένου ότι οι αυλοί είναι η ίδιοι, συνήθως ο κυνηγός/σκοπευτής έχει πιο ανοικτό τσοκ στην κάτω κάννη και πιο στενό στην πάνω κάννη. Οπόταν σε θήραμα που φεύγει μακρυά μας καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε την κάννη με το ανοικτό τσοκ πρώτα. Σε θήραμα που έρχεται προς εμάς καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε την κάννη με το στενό τσοκ πρώτα.

Τι γίνεται όμως όταν έχουμε βάλει δύο τσοκάκια ακριβώς τα ίδια. πχ. 3/3 ή 4/4 ή 5/5. Σίγουρα δεν παίζει ρόλο πλέον το τσοκ (και εφόσον οι αυλοί είναι οι ίδιοι). Και για χάρη του παραδείγματος θα σας πω ότι όλοι οι παράγοντες είναι οι ίδιοι. Δηλαδή, τα τσοκ είναι τα ίδια, οι αυλοί του όπλου είναι τα ίδια και έχουμε βάλει το ίδιο ακριβώς φυσίγγιο και στις δύο θαλάμες.

Εκείνο που συμβαίνει και που παίζει ρόλο είναι το λάκτισμα. Στα αλληλεπίθετα όπλα όσο καλό και εάν είναι το pitch του όπλου, και το λάκτισμα πάει σωστά προς τον ώμο, πάντα το όπλο έχει την τάση να αναπηδά προς τα πάνω. Εάν το pitch είναι σωστό η κάννη θα αναπηδήσει προς τα πάνω και έπειτα το όπλο θα επιστρέψει πίσω στην θέση του πάνω στο στόχο μας. Εάν όμως το pitch είναι λανθασμένο τότε θα μετακινηθεί το όπλο προς τα πάνω ή κάτω από την σωστή θέση του ώμου με αποτέλεσμα η δεύτερη ντουφεκιά να είναι εντελώς λανθασμένη. Στην δε περίπτωση που το όπλο αναπηδήσει προς τα πάνω, θα μας κτυπήσει και στο μάγουλο και στο τέλος της παγανιάς θα έχουμε και πονοκέφαλο, και σπανιότερα πληγή στο μάγουλο.

Τι γίνεται όμως όταν το pitch είναι σωστό ? Παίζει ρόλο πια κάννη θα πυροβολήσουμε πρώτη ? Και πάλι η απάντιση είναι Ναι. Η κάτω κάννη είναι σε μικρότερη γωνία εν σχέση με το κοντάκι. Αυτό σημαίνει ότι το λάκτισμα κατευθύνεται στον ώμο σε μικρότερη απόκλιση από την οριζόντια θέση της κάννης. Στην δε πάνω κάννη η γωνία εν σχέσει με το κοντάκι είναι μεγαλύτερη και το λάκτισμα στον ώμο έχει μεγαλύτερη απόκλιση από την οριζόντια θέση της κάννης. Στη πρώτη περίπτωση το λάκτισμα κατευθύνεται πιο ορθά προς τον ώμο και η αναπήδηση της κάννης είναι μικρότερη.
[img]
1B.jpg
[/img]

Στην δεύτερη περίπτωση (πάνω κάννη) λόγο της μεγαλύτερης γωνίας μεταξύ κοντακιού και κάννης το λάκτισμα δεν κατευθύνεται σωστά στον ώμο, και η αναπήδηση είναι μεγαλύτερη.
[img]
2B.jpg
[/img]

(Να με συγχωρήσουν οι γραφίστες αλλά μέχρι εδώ φτάνουν οι γνώσεις μου για γραφικά).

Στα πλαγιόκαννα, λόγο του ότι το λάκτισμα κατανείμεται στην ίδια οριζόντια γωνία και για τις δύο κάννες, δεν παίζει ρόλο ποιά κάννη θα πυροβολήσουμε πρώτη. Αυτό για τα όπλα με τον ίδιο αυλό, φυσίγγιο, τσοκ κλπ.

Εάν όμως ο αυλός στην μία κάννη είναι μικρότερος από την άλλη, πράγμα συνηθές σε πιο παλιά όπλα, τότε η κάννη με τον στενότερο αυλό θα αναπηδήσει περισσότερο λόγο αυξημένου λακτίσματος. Αυτό συμβαίνει και στα αλληλεπίθετα όπλα με διαφορετικούς αυλούς.

Σε όπλα όπου το pitch είναι σωστό και το λάκτισμα κατευθύνεται ορθά προς τον ώμο τότε το λάκτισμα είναι αμελητέο, ενώ στην περίπτωση που το pitch είναι λανθασμένο τότε το λάκτισμα προς τον ώμο αυξάνεται και κάνει όλη την διαφορά.

Όταν το λάκτισμα είναι περισσότερο από εκείνο που πρέπει, και που προκαλεί αναπήδηση των καννών, τότε ο στόχος μας καλύπτεται από τις κάννες και τον χάνουμε από το οπτικό μας πεδίο. Αποτέλεσμα, εάν δεν κατεβάσουμε πιο χαμηλά το όπλο για να ξαναδούμε και ξανασημαδέψουμε το στόχο, τότε ασυναίσθητα συκώνουμε το κεφάλι/μάγουλο από το ράχη του όπλου, και τότε η δεύτερή μας βολή θα καταλύξει πάνω από τον στόχο.

Για να κάνετε το πείραμα μόνοι σας, επωμίστε το όπλο και ρίξτε μια ντουφεκιά με την κάτω κάννη. Εάν μετά την ντουφεκιά το όπλο δεν είναι πάνω στο στόχο μην κάνετε διόρθωση. Απλά σημειώστε προς τα που σημαδεύει τώρα το όπλο. Επαναλάβετε με την άνω κάννη. Σημειώστε επίσης προς τα που σημαδεύει το όπλο. Συγκρίνετε τα δυο αποτελέσματα. Το ορθό είναι μετά από τις δύο βολές το όπλο να καταλύγει πάνω στον αρχικό στόχο χωρίς να του κάνουμε διόρθωση.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”